pawelek116a

Prawo jazdy B i T

Polecane posty

TomekCosi    0

z racji braku tematu dotyczącego kursu kat.T podpinam się pod ten temat

 

czy ktoś orientuje się może (proszę się nie śmiać) gdzie ktoś taki jak ja nie mający jakiegokolwiek doświadczenia z ciągnikiem rolniczym mógłby spróbować jazdy takowym a jak by tego było mało to do tego jakimś ursusem 330 lub 360

jestem z Krakowa

to sie może komuś wydać śmieszne ale ja nigdy takiego czegoś nie probowałem a posiadając (narazie) 0,5ha nie będe tego łopatą kopał i chciałem sobie takiego kupić a bez jakiegokolwiek doświadczenia to troche kiepsko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil496    39

Jeśli chcesz mieć prawko na T, to zapisz się na kurs i tam Cię nauczą jazdy ciągnikiem.  Ale powiem Ci, że początki będą bardzo trudne zwłaszcza, jeśli chodzi o cofanie po łuku. Wiem to z doświadczenia mojego znajomego co ciągnik widział tylko ze zdjęcia a jeździł co najwyżej w symulatorze. Pierwsze 9 godzin jazdy to była katastrofa, nie wiem jak później mu to szło i czy w ogóle zdał egzamin, tą kategorie tylko dlatego że jest od 16 lat i miał bardzo bogatych rodziców a sami mieszkają w środku miasta... 

Wszystko zależy od tego jaką kto ma ,, smykałkę '' do takich rzeczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekCosi    0
kamil496 troche żle mnie zrozumiałeś bo i ja wszystkiego nie napisałem posiadam aktywne prawo jazdy:

B od 1994r

CE od 2005r

uprawnienia do kierowania tramwajem od 1999r

wszystkie powyzsze regularnie wykorzystywane z przyczepami łamańcami też pomykałem co prawda z jedną (nigdy więcej)

 

a chcę kupić c360 lecz nie miałem z nim styczności i pytanie dotyczyło czy gdzieś w jakieś szkole jazdy etc posiadają coś takiego aby można w ciągu powiedzmy 1-2 godz zaznajomić się z tym sprzętem

ciągnik będzie mi potrzebny do orki oraz innych tego typu zajęć a w zimie do odsnierzania, o przyczepie łamanej nie ma mowy ewentualnie jakaś jednoośka bo więcej nie potrzeba

 

mechaniki się nie boje więc jak już kupie to sobie poradze ale sam rozumiesz przyjechać do sprzedającego i pytać co do czego to coś nie halo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil496    39

Fakt, ale z tym wypaliłem :lol:  Jak do tej pory  jeszcze się nie spotkałem ze szkołą jazdy, w której kurs odbywał by sie na c360.  Najlepszym rozwiązaniem by było dogadać się z kimś z agrofoto, który mieszka najbliżej krakowa wtedy najwięcej byś się dowiedział o tym ciągniku.  Jakie są typowe usterki, na co szczególnie zwrócić uwagę, ogólnie poznać ten ciągnik jaka dźwignia od czego itp.  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Do kierowania i pracy w gospodarstwie wystarczy. Do pracy zawodowo na ładowarkę musisz mieć zrobiony kurs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

kolego to tak jak np kombajn żeby jechać wystarczy kat b zeby wykonywać prace trzeba kursu jeśli uzytkujesz ja w swoim gospodarstwie to spoko ale np uslugowo powinienies mieć kurs i oplacone oc na pojazd wolnobieżny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

A jeśli jedziesz  kombajnem na swoje pole to wystarczy OC z gospodarstwa bo obejmuje ono także maszyny wolnobieżne Dodatkowe OC należy wykupić tylko jeśli jedziesz na usługi

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer321    5

Witam słyszałem gdzieś że na kat. B można jeździć ciągnikiem z przyczepa np.12 tonowa tylko musi być zarejestrowana jako rolnicza . Czy ktoś coś o takiej zmianie przepisów słyszał albo coś >??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

też to gdzieś słyszałem ale raczej to bujda , przepisy nie dzielą przyczep na rolniczą i na samochodową tylko na dmc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A właśnie że dzielą.  Zajedz przyczepa rolniczą do przeglądu a samochodową. (W dowodzie jest wpis przyczepa ciężarowa lub ciężarowa rolnicza. Przynajmniej ja tak mam w swoich dowodach) Na pierwszą przeglad tańszy i na dwa lata a na drugą droższy i na rok.Tutaj przyczepa to przyczepa czy rolnicza czy samochodowa B+E musi być.

 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/66103-zmiana-wpisu-w-dowodzie-przyczepa-ci%C4%99%C5%BCarowa-na-przyczep%C4%99-rolnicz%C4%85/

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

to pokaz mi zapis w kodeksie gdzie jest zapisane przyczepa rolnicza a gdzie samochodowa i uprawnienia kategorii. wspomiane jest tylko o dmc ;)

to jest kodeks?  to jest forum ;) 

proszę bardzo :

 

"Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
1) kategorii AM:
a) motorowerem,
b ) czterokołowcem lekkim;
2) kategorii A1:
a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
b )motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
3) kategorii A2:
a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
b ) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
4) kategorii A:
a) motocyklem,
b ) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
5) kategorii B1:
a) czterokołowcem,
b ) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
7) kategorii C1:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
8) kategorii C:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
9) kategorii D1:
a) autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nieprzekraczającej 8 m,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
10) kategorii D:
a) autobusem,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
11) kategorii T:
a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
b ) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;
13) kategorii C1+E – zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii C1 i przyczepy;
14) kategorii D1+E – zespołem pojazdów składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy;
15) kategorii B i C1+E, B i D1+E, B i C+E lub B i D+E – zespołem pojazdów określonym w prawie jazdy kategorii B+E;
16) kategorii C+E i D – zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D+E"

 

Znajdź mi tu teraz wzmiankę o przyczepie ciężarowej, rolniczej i ciężarowo-rolniczej, skoro twierdzisz, że kodeks na takie dzieli 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Prawo mówi wyraźnie poruszanie się ciągnikiem rolniczym na kat B z przyczepa inną niż lekka grozi mandatem. Więc jaka różnica czy przyczepa jest samochodowa czy rolnicza?C

o do rolnicza a samochodowa przejdz się do diagnosty to ci wyośli czym sie różnią. Gdyby różnicy nie było nie zmieniał bym tego w dowodzie.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

jeśli byś nie zauważył temat jest o tym jakie uprawnienia daje B i T a tu jest tylko i wyłącznie wspomniane w kodeksie o DMC. A że się z uporem maniaka upierasz o podział przyczep na rolniczą czy samochodową to tu nie chodzi o kat prawka a o kodeks , za rolniczą nie płacisz opłaty viatol a za  samochodowa tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Wiem o czym jest temat sam też napiusałeś o przyczepach. Odpowiedziałem na pytanie.  Zacytowałeś uprawnienia jakie daja kategorrie i jest tam wyraźnie napisane co wolno a co nie. Podział przyczepy na rolnicze i ciężarowe to nie bujda skoro w przeglądach ma to znaczenie. jest zreszta masa na ten temat na necie. W kodeksie też to jest jak chvcesz to studiuj. ja nie muszę bo jestem pewny o różnicach.

http://isip.sejm.gov.pl/KeyWordServlet?viewName=thasH&passName=homologacja

 

A jeśli chodzi o różnice w kat B i T to niestety z B możesz ciągnikiem ciągnąć tylko przyczepe lekką. Powyżej tej masy jak by się przyczepa nie nazywała  jazda jest niezgodna z przepisami.

http://www.wspol.edu.pl/pci/quest.php?panel=2&idedit=898

 

http://www.patronat.pl/Cennik_badan/cennik_badan.htm

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

na przeglądach ma znaczenie ale po raz kolejny powtarzam w kodeksie nie ma tego zapisu , jest tyko DMC ! Ale jeśli wiesz lepiej to nie bedę Cie przekonywał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

 Jeżeli jest taki podział ustalony to musi byc zapis w kodeksie  trzeba szukać. W każdym razie nie ma to wpływu na uprawnienia jeśli chopdzi o kat. prawa jazdy. Nie masz E lub T przyczepy większej niż lekka nie pociągniesz nie narażając się na karę.

 

Dz.U. z 2014 poz. 1727

jest i klasyfikacja pojazdów. jest też i o różnicach. Znajdę wstawię.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

okej to jak wyszukasz zapis podziału kategorii prawa jazdy w którym są ujęte PRZYCZEPY CIĘŻAROWE I CIĘŻAROWE ROLNICZE to udostępnij . Bo nie ma owego a jeśli się mylę to mnie oświeć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A co ma prawo jazdy do homologacji przyczepy? Jest na necie pełno opisów która kategoria daje jakie uprawnienia. Tyle możesz poszukać sam.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

hehe kolego tu chodzi od samego początku o prawo jazdy a nie o homologacje ;) a jakie uprawnienia dają udostępniłem już wcześniej (czytanie ze zrozumieniem) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Skoro udostepniłeś co dają poszczególne kategorie to po kiegosz czorta pytasz się o zapis którego nie ma?


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

bo Ty od samego początku twierdzisz że w prawku dzielą na rolniczą itd  a nie na dmc . pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez liducha8
      Witam,
      czy kto z Was zdaje egzamin w styczniu?
      Testy rozwiązuję non stop ale nie wiem gdzie znaleźć na stronie szkoły CKeduka rozwiązania zadań z egzaminu praktycznego, podobno są umieszczone  ???  
       
    • Przez Natka95
      Cześć wszystkim,czy ktoś zdawał egzamin przez ck-edukat w Rozprzy?
      Mozecie powiedzieć jak odbywa się taki egzamin, czy jest trudno? Materiału jest bardzo dużo. Czy egzaminy się powtarzają z poprzednich lat?jak wyglada praktyczny?
    • Przez Roksana89
      Witam czy zdawał ktos już egzamin praktyczny ról 04 w styczniu 2023?
    • Przez Aniutka
      Czy zdawal może, ktoś egzamin w czerwcu praktyczny lub bedzue zdawał w sobotę rano?? 
    • Przez Rolnik0404
      Witam.Szukam praktyk na kursie Rol04,proszę i kontakt.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj