marluk

budowa wiaty na byki

Polecane posty

marluk    355

czesc,

 

brat mysli o mlodym rolniku i prowie, przy zalozeniu ze by sie udalo to mysli o budowie wiaty na byki i jej wyposazenia. Mianowicie...

 

w obecnej oborze bylyby cielaki tak powiedzmy do 150kg. pomiesci ona mysle spokojnie 25 sztuk cielakow. dlatego tam cielaki bo w zimie w wiacie moglyby chorowac a doroslym nic bedzie. jak cielaki urosna do 150kg ida do wiaty a nastepne kupione tygodniowe ida do starej obory i tak w kolko. interesuje mnie wiata na okolo 80-100 sztuk bykow, ma byc wolnostanowiskowa najlepiej w boksach podzielone powiedzmy na 4-5 grup wiekowo. ewentualnie jaki inny pomysl macie zeby to bylo dobre i optymalnie cenowo? korytasz paszowy na srodku wiadomo a po bokach na zgarnianie obornika. na spod cienka wylewka z betonu i sciolka chyba no nie?  I teraz jakie sa koszty tego typu wiat i wyposazenia, jaki rozmiar bo w ogole sie nie orietnuje, podstawowym kryterium jest cena. slyszalem ze tanio to wychodzi, moglby ktos przyblizyc szczegoly?

 

prosze o wyrozumialosc nigdy nie mielismy do czynienia z czyms innym niz uwiezowy sposob trzymania bykow. prosze o szczegoly moich pomyslow. jakie rady?

 

jesli chodzi o zywienie jakos by sie to zalatwilo, mieszkam w regionie gdzie bardzo latwo o slome owsiana praktycznie za grosze wiec to by jadly, oczywiscie troche kiszonka z kukurydzy i zielonka a z tresciwej zboze + sruta rzepakowa. oczywiscie czesco bym kupowal bo az tyle ha nie mam zeby 100 sztuk bydla utrzymac ale to juz nie temat na to :)

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz po 25 sztuk to na 2 zagrody trzeba podzielić i według dobrostanu wiem że na rusztasz to do 300 kg jeden powinien mieć 1,7 m2, 300-500 2 m2 a powyżej 500 2,5 m2 a na ściółce 30% więcej. Więc musisz mieć około 200m2 końców plus stół paszowy i pomieszczenie na treściwe i jakieś nażędzia itd. Szerokość takiej wiaty to 4 metry stołu i po 5-6 metrów kojce po obu stronach. Szczytowe ściany trzeba wymurować na 1,5 metra a boczne był by rząd drzwi do usuwania obornika. Tnąc koszty to i tak raczej w 200 tysiącach się nie wyrobisz. Te boczne korytarze nie mają sensu bo to była by nie wykorzysta przestrzeń, i jak to miało by w ogóle wyglądać. A tak wyganiasz bydło na dwór i turem gnój ładujesz.

Ja osobiście nie mam opasów ale od dłuższego czasu interesuje się taką hodowlą

i od wiosny zaczynam, tylko mniejszą ilością na tyle co budynki pozwalają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

200 tys az? myslalem ze bedzie polowa tego. A co dokladnie sklada sie na ten koszt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

100tys wyjdzie na same materiały

a gdzie robocizna nawet jak sam bedziesz to robił to takze kosztuje 

a najlepsze jest to ze wydasz juz pieniądze i to spore a nawet szpadla w ziemie nie wbijesz :P same  pozwolenia itd. ładnie cię pociągną 

A tak zawsze dojda takie rzeczy ktorych sie nie uwzglednia i koszta wzrastaja

 

Kolego nie wiem czy masz pojecie o jak duzym obiekcie rozmawiamy mowa tu o min. 650m2 a wiec troszke tego jest 

nie wiem jak wy koledzy liczycie ale min dla byka pow. 350kg < na głebokiej ściólce liczyłem 4m2 takie minimum a przy stole 1m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

dlaczego ci wyszlo 650m2? i dlaczego na jednego byka 1m? przeciez nie wszystkie musza jesc w tym samym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przesłano mi taką gazetkę i były tam wszystkie wymogi UE i właśnie tak jest tam napisane. Co do kosztów to policz sobie: beton 700 zł/m3 (fundamenty 30/120 cm i posadzka około 10-12 cm) około 150-200 zł/m2 za dach i pewnie podobnie drzwi, do tego stał (słupy i wygrodzenia) a i też około 15 tysięcy na formalności i projekt

i do tego jeszcze z 30 tysięcy na resztę drobiazgów. I przecież byś musial mieć co do tej wiaty wstawić i przez 2 lata praktycznie bez dochodu

Co do stołu to na dorosłą sztukę wystarczy 60-70 cm. Osobiście wolałbym stawiać po 10 sztuk w 4-5 grupach wiekowych (co 4 miejsce około 60 tysięcy na kącie) , a po 3-4 latach wydlużył bym dwukrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Z ceną betonu to pojechałeś za c15b20 u nas z dostawą 30 km 250 tylko nie pamietam czy netto czy brutto.


Z ceną betonu to pojechałeś za c15b20 u nas z dostawą 30 km 250 tylko nie pamietam czy netto czy brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Beton B20 u mnie 200zł z dowozem i z wylaniem nawet poczeka i powoli wyleje żebyś wyrobił odbierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

dlaczego ci wyszlo 650m2? i dlaczego na jednego byka 1m? przeciez nie wszystkie musza jesc w tym samym czasie.

 

650m2 wzziełem o to stąd:

powierzchnia na jednego byka DOROSŁEGO 4.5m2x 100szt.=450m2

stół paszowy po środku czyli długość ok. 50mxszerokość np.4m = 200m2

 

A dlaczego 1m otóż z tymi stworami jest tak ze zazwyczaj jak im dajesz jest do pchaja sie wszsytkie a jak nie maja wystarczajaco miesca jeden drugiego szturcha bodzie i nie trudno o to aby cos sie stało nie potrzebnego. Jeden przez drugiego do zarcia sie pcha 

 

Powierzchnia moze troszke przy duza ale odejmujac od tego róznego rodzaju murka zagrody itd. metraż sie zmiejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no ok ale korytasz o szerokosci 4m to za duzo no ale liczyc 3m to i tak wyjdzie 600m2. generalnie racja co mowisz.

 

mam jeszcze pytanko, czy jest sens przerabiac obore z systemu uwiezowego bez stolu paszowego na obore wolnostanowiskowa, wymiary obory 6,5m na 14m. na 5 boksow. stol paszowy 2m zeby taczka smigac i 2m szerokosc kojca na 6,5m dlugosc. po 4 dorosle byki w 3 kojcach a czwarty kojec na mlode sztuki to zalozmy wejdzie tam 6 sztuk. Lacznie 18 sztuk. tylko nie wiem jak poidla zaplanowac. co radzicie?

czy moze lepiej, zrobic szeroki drzwi w garazu na srodku przy polaczeniu z obora i przerobic garaz na obore? tyle ze jest roznica poziomow w garazu z 0,5m wyzej w stosunku do obory. najlepiej zobaczcie...

 

http://zapodaj.net/b4baded99666a.png.html

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

wiesz co robic 3m stół paszowy w oborze na 100szt bydła to nie chcem byc nie uprzejmy ale to SZCZYT GŁUPOTY!!  100szt to nie 20 szt na raz trzeba podac pare ton  a w ciagu roku to sie uzbiera. 

A najważniejsze ze stołem paszowym masz do czynienia non stop codziennie 2razy wiec do podstaawa 4m to moze nawet mało :P a 3 hmmmm 

 

ps.ogólnie sam beton bedzie kosztować ok30tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

strop no tak z 3,5m zalozmy. obornik przy twoim zalozeniu to wjechalbym turem, kladl na niego i cofal, a korzystajac z tego ze mam drzwi dwoje to musialbym cos z bykami zrobic i tamtedy moglbym wjechac do obory tylko jak wziac obornik jak byki tam beda. co bys radzil zrobic? niezly twoj pomysl ale gorzej bo musialbym trzecie drzwi zrobic posrodku no nie? i co z poidlami? jakbym dal pol metra wyzej stol paszowy to wystarczy 2 razy do roku obornik wywiezc? dzieki za pomoc

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

u roczniaków max 3razy do roku z reszta to różnie kto jak ścieli jaka pow. itd. znam ludzi starego pokolenia i oni uwazaja ten system za ZŁO pomysł "szatana" :) bydło tarzające sie w odchodach itd. itp. ;p a tu szok i bydlaki czyste tylko ich od czasu wariacje ale ujdzie 

 

poidła na wąż ogrodowy i na szybko złączke do sieci i swobodne przekładanie według uznania jakie kojce tam poidło itd. poidło mozna dac jedno śmiało na dwa kojce chyba wiesz o co mi chodzi i tak aby było na stole paszowym abys mial dostep co i jak

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

a co myslisz o takim pomysle na przerobke obory?

http://zapodaj.net/6...c9b590.png.html

 

problemy sa dwa:

1. wywoz obornika, nic lepszego nie widze niz wjechanie turem i wywalanie widlami na niego i wyjazd turem

2. uskok, w garazu jest wyzej niz w oborze o jakies 0,5m ale nie ma w garazu betonu wiec mozna cos pokopac troche i bedzie nizej

 

zalet sporo. Akurat nad korytarzem paszowym mam szyb w suficie przez ktory moge zrzucac slome i siano, bramy juz sa te co oznaczylem, kwestia zburzenia tylko sciany miedzy garazem a obora na szerokosc korytarza paszowego. tylko nie wiem co z poidlami? co poradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

200 tys az? myslalem ze bedzie polowa tego. A co dokladnie sklada sie na ten koszt?

 

Jeżeli zrobił byś zwykłą wiatę jak na maszyny, dach na  jeden spad, ok 2m obmurówka,  w środku nie trzeba lać posadzki na zewnątrz robisz okólnik ze stołem paszowym. Na całym okóniku też nie trzeba lać posadzki wystarczy tylko zalać z 3m przed korytem a resztę utwardzasz z 30 cm szlakom, stół paszowy musisz zrobić normalnie szeroki najlepiej z 5 m. Tylko  niestety byki możesz trzymać max w 2 grupach bo będzie problem z usuwaniem obornika. Ale przy własnej robocie i wykorzystaniu jakiegoś materiału z odzysku zmieścił byś się w 60 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

 

mozesz narysować jakis zarys jak mniej wiecej to sobie wyobrazasz

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no 60 tys to juz mi sie bardziej podoba :) i tak te rozwazania dotycza tylko jakby wyszedl mlody rolnik i prow, tak to moim zdaniem przy zysku na byku 500-1000zl nieoplacalna inwestycja jesli mialbym calosc z wlasnej kieszeni bulnac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie. Chciałbym zrobić wiatę na 6 sztuk bydła uwięziowo bo tylko tyle chcę dostawić. Chciałbym ją jak najtańszym kosztem zrobić. Orientujecie się jaki koszt takiej wiaty i jak najlepiej byłoby ją zrobić : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emil902    0

Witam

 

Chce zrobic wiate w ktorej bedzie bydlo. Bedzie wylana posadzka a na to 0,5m sciany z bloczkow betonowych i 1m z bialego pustaka(razem sciana ma miec 1,5m). Mam pytanie jakie glebokie wykopac pod takie scianki fundamenty i czy zalewac je betonem, czy fundament tez mozna ulozyc z bloczkow betonowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

Mam pytanie. Chce zrobić zaporę (dla bydła) przed wiatrem i mrozem w wiacie. Trzy strony zamurowane a z jednej strony muszę zastawić na czas zimy. Przyszedł mi pomysł aby to zrobić z plandeki(920g/m2 przeznaczonej na firany do naczep. Przesuwana na rolkach. Koszt z okuciem bez szyn ok 35zł/m2. Macie może jakieś inne pomysły? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj