marian20

Prasowanie siana pasówką. Regulacja zgniotu

Polecane posty

marian20    29

Witam

 

Ciekawi mnie czy ktoś z was robi prasą pasową siano na sucho. Chodzi mi dokładnie o stopień zgniotu. Czasami trudno jest idealnie dosuszyć materiał dlatego w swoim gospodarstwie w prasie walcowej staram się podczas belowania robić jak najmniejszy docisk aby środek beli był w miarę luźny i siano mogło parować.  Czy w prasie pasowej da się zrobić naprawdę luźną belę? Wiem , że są regulacje gęstości rdzenia ale słyszałem , że w praktyce pasówka nawet na najmniejszym docisku siano zwinie na kamień. Czy to prawda? Robił ktoś w ten sposób?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    66

 Przeważnie w psówkach zmiennokomoraowych jest docisk hydrauliczny beli i jak się usawia na na max 200atm to do siana ze 140 nawet mniej atm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Wiem kolego ale chodzi o to czy ta bela jest realnie luźna. ? Robił ktoś kiedyś na tych najniższych ustawieniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jak  ustawisz  tak masz  , jeżeli  ustawisz  mały  zgniot  , to  oczywiście  ze  jest  luźna.

Tylko jak  poleży kilka  godzin,  to  robi się jajowata ......... 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Można np pod walcówke c 330 :blink:  podpiać :o  też będzie lużna bela :D

 

:) Oczywiście, ale mi chodzi o prasy pasowe.  Znajomy ma mc halle 660 i na prawie minimalnych ustawieniach siano jest ubite niewiele mniej niż na najwyższych. Stąd moje pytanie. Sprawę walcówek i łańcuchówek znam z autopsji ale pasami jeszcze nie robiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morfi81    30

w niektórych pasówkach jest opcja miękkiego rdzenia wykorzystywana głównie przy sianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

opcja  miękkiego  rdzenia  najbardziej przydatna  jest  w  sianokiszonce  ,  bo  bez  tej opcji rozwinąć  środek  beli  to  spory problem 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

opcja  miękkiego  rdzenia  najbardziej przydatna  jest  w  sianokiszonce  ,  bo  bez  tej opcji rozwinąć  środek  beli  to  spory problem 

Brednie 

 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Macie jakieś jeszcze pytania to walcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Brednie 

 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Macie jakieś jeszcze pytania to walcie

 

Czyli w przypadku robienia siana pasówka nie sprawdza się za bardzo? Czy po zmniejszeniu ciśnienia bela jest cała miękka a nie sam rdzeń dobrze rozumiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Chodzi o to że ja nie widze różnicy w jakości paszy po pasowej czy walcowej (po pasowej jest taka różnica że jest więcej materiału w beli i jest ciężejsza). Ja w tym roku po próbach kilku bel na miękkim rdzeniu stwierdziłem że nie ma sensu bawić się w to bo np. jak ustawimy mr. na 60cm i 60bar a resztę (130cm) na 160 bar efektu nie  zauważymy, jak ustawimy mr. na 100cm i 60bar a resztę na 160bar efekt jest taki że będą to "kapcie" i kube bel nakręcimy. Swoje siano w tym roku prasowałem też na 190bar

 

A jeżeli chodzi o mój stosunek do obu rodzai komór to z pełnym przekonaniem mówię zmienna komora i nic innego

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

W bębnówce wystarczy na początku pojechać znacznie szybciej a pod koniec wolniej i środek miękki jak gąbka.  Do siana pewnie będzie to lepsze rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Czytam temat i naprawdę pierwszy raz trafiam na gościa który chce mieć jak najluźniejsze bele. Muszę Cię zmartwić ale z doświadczenia życiowego wiem że mokre siano zawsze się zepsuje (napleśnieje), może być nawet luzem zwiezione do stodoły.

Dziś masz wybór;jest pogoda możesz robić siano (i sprasować) a gdy pogoda nie sprzyja robisz sianokiszonkę i już.Siano zrobisz z kolejnego pokosu.

Możliwość regulacji oczywiście jest można ciśnienie rozkręcić prawie do zera (będzie bardzo luźne) tylko czy o to chodzi przy prasowaniu?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

@ptaszyna dobrze mówi... jest pogoda, robie siano, nie ma siano-kiszonkę  i po problemie...

 

co do miękkiego rdzenia.... czy ty na prawdę nie znasz zasady i idei prasowania w bele cylindryczne??? od kąd pamiętam ,to najwazniejsze jest zbić rdzeń , aby jak najwięcej zmieścić materiału w jednej belce= czytaj "oszczędności"

 

sam mam pasówkę i dobrze środek zbity to podstawa...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Brednie 

 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Macie jakieś jeszcze pytania to walcie

Nie  usłyszałem tylko pierwszego  roku po  zakupie  pasówki ,  zrobiłem sianokiszonkę  bez  miękkiego  rdzenia[bEZ  NOŻY] i  wiem  jak  sie  to  potem  odwijało . 

Sąsiedzi którym  robiłem  też  mnie  kleli....., więc  nie  bądź mądrzejszy  od  telewizora  , nie  piszę tego  co  słyszałem,  tylko  to  co  sam  robiłem  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Czytam temat i naprawdę pierwszy raz trafiam na gościa który chce mieć jak najluźniejsze bele. Muszę Cię zmartwić ale z doświadczenia życiowego wiem że mokre siano zawsze się zepsuje (napleśnieje), może być nawet luzem zwiezione do stodoły.

Dziś masz wybór;jest pogoda możesz robić siano (i sprasować) a gdy pogoda nie sprzyja robisz sianokiszonkę i już.Siano zrobisz z kolejnego pokosu.

Możliwość regulacji oczywiście jest można ciśnienie rozkręcić prawie do zera (będzie bardzo luźne) tylko czy o to chodzi przy prasowaniu?

 

Nie "jak najluźniejsze bele tylko z miękkim środkiem. Jeżeli chodzi o doświadczenie to powiem Ci kolego , że od 1997 roku robię około 400 bel siana i 400 bel sianokiszonki rocznie i doświadczeń na ten temat mam bardzo dużo. Podstawowe to takie , że mając kilkadziesiąt  ha trawy nie zawsze udaje się trafić w idealną pogodę. A jeśli dodatkowo trawa jest już przesuszona a nie doschnięta idealnie to na kiszonkę jest już się słabo nadaję. Dlatego od lat w takich przypadkach beluje lekko zbite bele i stawiam je pionowo pod dużą wiatą do doschnięcia. W takiej sytuacji niweluje ryzyko zagrzania do minimum.

 

"Siano zrobisz z kolejnego pokosu" . Tak może się udać , ale nie musi. W sytuacji gdy siano jest dla mnie niezbędne a kiszonka za sucha nie jest pobierana sprawdza się to od lat.

 

Kolega napisał , że podstawa do zbity rdzeń. Zgadzam się w przypadku kiszonki. Siano w wielu sytuacjach musi być luźniejsze. Doskonale wiem co to oszczędność. I wiem , że jak wywalę belę na pryzmę obornika bo spleśnieje to za dużo nie oszczędzę. Dlatego lepiej zrobić kilka bel więcej a mieć paszę pierwszej klasy. Bo przecież o to tutaj chodzi prawda? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Nie  usłyszałem tylko pierwszego  roku po  zakupie  pasówki ,  zrobiłem sianokiszonkę  bez  miękkiego  rdzenia[bEZ  NOŻY] i  wiem  jak  sie  to  potem  odwijało . 

Sąsiedzi którym  robiłem  też  mnie  kleli....., więc  nie  bądź mądrzejszy  od  telewizora  , nie  piszę tego  co  słyszałem,  tylko  to  co  sam  robiłem  :P

Musisz widocznie robić sianokiszonkę z bardzo długiej trawy (czyt. starej). Ja nie mam takich problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Bzdura  ten  problem  miałem  tylko  z  pierwszym  podejściem , koszone  ok  12 -14  maj to nie  jest  stara  trawa , 

może  po prostu  nie  wiesz że  masz  włączony  miękki  rdzeń,  lub  nie  potrafisz  go  wyłączyć , dlatego  ci  sie  dobrze  odwija   :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morfi81    30

Z mojego doświadczenia wynika że trzeba prasować z nożami sianokiszonkę z pierwszego skosu aby się dobrze rozwijała, a z drugiego i trzeciego już niekoniecznie ponieważ trawa jest krótsza. Wydaje mi się że taka sama zasada dotyczy miękkiego rdzenia.

Edytowano przez morfi81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Bzdura  ten  problem  miałem  tylko  z  pierwszym  podejściem , koszone  ok  12 -14  maj to nie  jest  stara  trawa , 

może  po prostu  nie  wiesz że  masz  włączony  miękki  rdzeń,  lub  nie  potrafisz  go  wyłączyć , dlatego  ci  sie  dobrze  odwija   :P

Fajnie że wiesz lepiej niż ja. Skoro pisałem że testowałem to, to wiem jak to włączyć czy wyłączyć. Jak zostaje z 60cm kładę na bok i rozwijam po całej oborze. Bez wysiłku i szarpania wystarczy popchnąć a ona się rozwija sama. W stałokomorówce 30cm rdzenia nie będzie stało pionowo po pasówce nawet się nie przechyli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Brednie 

 

Co do miękkiego rdzenia mogę się wypowiedzieć bo mam taki bajer w swojej. Nie wiem  skąd kolega mariusz to usłyszał ja sianokiszonkę robię na 190 bar i 7 noży i perę mam robionych bez noży praktycznie żadnej różnicy przy odwijaniu. Co do siana spróbowałem funkcji miękkiego rdzenia powiem szczerze zbędny bajer jakbyśmy nie ustawili ciśnienia to i tak nie uzyskamy tego efektu co stałokomorowa. 

Macie jakieś jeszcze pytania to walcie

ANO  właśnie .....  Pisałeś  że  nie  wdzisz  różnicy  , a  ja  wiem że  jest  wielka  różnica ,  stąd  wniosek  że  cały  czas  robisz  tak  samo , czyli  z  miękkim  rdzeniem 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Zegar pokazuje cały czas ustawione ciśnienie 190bar od samego początku. Jak włączam miękki rdzeń to zegar pokazuje ciśnienie ustawione na sterowniku do odpowiedniej średnicy miękkiego rdzenia (np. 90bar, od 0- 80cm) a po jej przekroczeniu wzrasta do ustawienia warstwy zewnętrznej (190bar, od 80cm-130cm, oczywiście ciśnienie ze z 90bar do 190bar będzie wzrastało od 80cm i osiągnie max ustawienie dopiero przy 90cm)

Ale chcesz udowodnić swoją racje,a jak pytałem się na tym forum jak skalibrować wartość ciśnienia na zegarze z ustawieniem na sterowniku to żaden z was nie wiedział. Sam musiałem dojść jak to zrobić

Napisz jaki ty ten rdzeń robisz jakie ciśnienie i średnica i jakie ciśnienie masymalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez xAdamo15
      Witam, posiadam prasę Feraboli Extreme 265 LT z 2013 roku, została zakupiona w tamtym sezonie i pierwsze co zauważyliśmy, że trzeba prasować słomę ułożoną w tym samym kierunku jakim jechał kombajn, jeśli się wjedzie w drugą stronę tzn "na czołówkę" z kombajnem to słoma zaczyna spadać lub wrzucać na druty dociskające, które koniec w końcu zapchają także podbieracz oraz prawdopodobnie zatrzymuje pasy ponieważ jest straszny pisk. Jest to męczące ponieważ przy jeździe na usługi trzeba naprawdę uważać jak się jeździ i nie zawsze widać jak jest ułożona słoma przez kombajn. Wie ktoś dlaczego się tak dzieje? Dzieje się tak z każdą słomą, czy to z pszenicy czy z kostrzewy zawsze jest to samo. Posiadałem starą prasę John Deere z którą nie było takiego problemu.
      Pozdrawiam 
    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
    • Przez c308
      Witam nie mogę nigdzie znaleźć wątku o tej prasie a zastanawiam sie nad jej zakupem.Otóż prowadzę małe 8 hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka(15 krów).Mam 4 hektary łąki i 4 hektary zboża po dwa żyta i owsa.Po żniwach zasiewam na nich poplon i tagze zbieram na paszę.Myślę że na te 300-350 bel rocznie wystarczy mi taka prasa miałaby współ pracować z traktorem kraft(mf 2555,u3512) proszę o opinie i porade na jej temat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj