Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dami82    7

Dostałem dzisiaj norm i wymogów obowiązujacych od 2015r. Zaciekawił mnie pewien artyk(załącznik 2) z czego wynika ze usytuowanie kopca z kukurydzą w innym miejscu niż dotychczas mija się z celem i jest wręcz nie wykonalne w moim przypadku. Więc jeśli to wejdzie w zycie(a wejdzie od 1 stycznia 2015r) to będę musiał zrezygnować z bydła i nastawic sie na produkcje prosiąt. System koniecznie będzie bezściółkowy na z powodu norm unijnych nie mogę sobie pozwolić, a i chciałbym zadać pytanie czy w ogóle mogę sobie na taki pozwolic ponieważ chlewnia jest usytuowana 10metrów od rzeki i 30 od sąsiadów? Budynek ma 15 metrów długości i 10 szerokości i 2,5m wysokości od podłogi do stropu. Jaki byłby koszt przeróbki tego budynku jeżeli miałby sie odbywać caly cykl rozrodu 20 macior i chowu tych prosiąt?

post-49490-0-37320300-1419011932_thumb.jpg

post-49490-0-56039500-1419011955_thumb.jpg

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dami82    7

jak kto uważa ale z prosiąt to coś w miare z nich zostaje, a koro juz tu jesteś to byłwyś w stanie pomóc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie, ale właśnie sobie uświadomiłem że też mi soki lecą soki z pryzmy tak jak dużej ilości rolników.... no to zaczną obcinać dopłaty bo wydać 20-30tys na silos mi się nie uśmiecha

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul7    1

Ile masz ha? Może lepiej przestawić się na produkcję roślinną?

Popraw te błędy ort...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dami82    7

To co wyprawiają to wogóle szkoda gadać, ale co zrobić :(

 


mam 25ha a produkcja roślinna jest u mnie na 10ha czyli marchew, pietruszka, ziemniaki, buraczki i cebula. A na większej ilości nie jestem w stanie obrobić ręcznie, a jeśli chodzi o zakup maszyn to przeliczyłem że potrzeba mi około 500 000zł, i nie pasuje mi to za bardzo ale jak nie będzie innego wyjścia to się na to zdecyduję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Przestawić się na produkcje roślinna? bez jaj... kitu z okien nie mam zamiaru jeść. Przy 20ha pola ze zboża nie zaszalejesz napewo a mając 30szt bydła wbrew powszechnym opinią co do opłacalności ja nie narzekam. Obetną se troche dopłat i tyle choć zapewne z czasem jak się nie bede miał zamiaru dostosować to bedą coraz bardziej obcinać.... Tak mysle... Polak potrafi i jakoś obejdą te przepisy albo wymyśla alternatywny sposób na zabezpieczenie silosa bez wydawania grubej kasy na betonowe silosy ;)

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

U mnie to w okolicy to praktycznie nie ma silosów na kiszonkę tak sam jest z płytami na obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dami82    7

Miejmy taką nadzieję, ale te prosieta były by dobrą alternatywą i to bez ściółki. Mniejsza pracochłonność i coś warzyw więcej można by zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

kolego a masz gospodarstwo na obszarach OSN ? bo te normy obowiązują tylko na tych obszarach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dami82    7

Problem rozwiązany kozulek2 dzięki :)

A tak wogóle ile kosztowała by taka modernizacja o jakiem mowa w temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Ja jeszcze w międzyczasie wpadłem na pomysł żeby zamiast kiszonki z kukurydzy na pryzmach to możesz przejść na sianokiszonkę z koniczyny, lucerny i traw. Tym samym nie musiałbyś przez kiszonkę niczego likwidować. Wiadomo że drożej wychodzi ale wycieków nie ma.

Ale jak widać kamień z serca spadł gdy niedoczytany tekst kto inny przeczytał :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

20 metrów od linii brzegowej jest do obejścia ale to kombinatorstwo. Co do zabezpieczenia przed wyciekaniem soków do gruntu to na spód rzucić folie wystarczy (wg mnie). Co do zbierania tych soków to może wkopanie jakiegoś zbiornika plastikowego 1000l w ziemie i skierowanie tam tych soków by wystarczyło. Nie wiem czy są jakieś normy jaką pojemność powinien mieć taki zbiornik dla soków z kukurydzy. Ja jestem na OSN i mam taki problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Z odr-u: http://technologia.kpodr.pl/index.php/obszary-szczegolnie-narazone-osn-1/268-osn-na-terenie-woj-kujawsko-pomorskiego-w-latach-2012-2016-na-terenie-rzgw-gdansk

 

A co do odległości to wystarczy te powiedzmy 5 arów z kiszonką wydzierżawić nie rolnikowi (bratu, siostrze itp.), kiszonka na wszelki wypadek też nie jest oczywiście twoją własnością i już nie masz żadnych pasz soczystych i cię ten zapis o odległościach nie dotyczy. Ale to już jak pisałem kombinatorstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki868    2

A tą pryzmę czy silos wyłozyć folią od spodu  i rozwalić kilka balotów słomy ?  zrobić taka warstwe około 5cm na całej powierzchni ? 

 

soki beda wsiakac do slomy,  a slome potem skarmisz razem z QQ.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Tyle ze viki ma racje, nawet w przepisach o dobrostanie jest mowa p takim podkładzie pod pryzmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

No mi tam kukurydza nie gniła od słomy ale soków to ta słoma napewno nie ściagnie, bo by musiało jej byc nie wiadomo jak duzo a obornika w pryzmie to bym nie chciał, tak samo obornika skarmiał nie bede !!! To samo z tą folią....soki wypłyną z boku folii i póją w ziemie i tyle... w dodatku w zimie raz sie na tym poślizgniesz i ząbki stracisz, a wjedziesz na to traktorem to porwiesz... te ksiazeczki o dobrostanie pisali ludzie którzy pryzmy na oczy nie widzieli ( w sumie nawet info o pryzmie nie znalazłęm w tej książce). Ja osobiście pod pryzmą zrobił sobie drenaż. Ja mam sucho i elegancko no ale pewno przepisów nie spełniam bo mam inaczej niż se wymyślili :D

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

zrobić tak żeby było aby proforma i żeby nikt się nie przyczepił w razie kontroli. A że nie zdaje to egzaminu to druga sprawa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

ZA wcześnie kosici  zkukurydzy nic nie może wypłynąć bo to nie kiszonka jak wypłynie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszPrzyby    21

Sam nie mam do czynienia z kieszonką ale tak myślę czy pakowanie tego w rękaw tak jak samego ziarna zdało by egzamin???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

a nie lepiej chłopaki zainwestować w maszynę do rękawka foliowego u nas prawie co drugi gospodarz to ma wszystko w to pakują ziarno z kukurydzy . liście z baków. wytłoki buraczane ,kiszonka z kukurydzy , i różnego typu zielonki po co kombinować jak takie maszyny są :D i zero strat przy tym systemie nic nie gnije :D  ,

tu macie film to tej maszyny jak lądują coś pięknego i 0 soków wycieka :D

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Michał123
      Dzień dobry, czy ktoś opasa bydło ziemniakami? Chciałbym dowiedzieć się od jakiego wieku można dawać ziemniaki i w jakich ilościach. Jako główna dawka pokarmowa, czy jako dodatek np. do kiszonki z kukurydzy?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
    • Przez bocianlask
      Witam,
      Mam do Was pytanie odnośnie adaptacji budynku na oborę na bydło opasowe.
      Chciałbym się poradzić Was jakie wymiary powinny mieć stanowiska (długość, szerokość). Jaki system uwięzi najlepiej zastosować. Trzymam głównie jałówki.
      Jak według Was najlepiej wykorzystać dostępne miejsce?
      Wymiary budynku podane na zdjęciu.
      Musi być różnica poziomów między stanowiskiem a stołem paszowym czy wystarczy murek, żeby nie wciągały pod siebie paszy? 
      Jak wysoki/szeroki powinien być murek?
      Do tej pory użytkuje oborę starego typu z korytami, stąd moje pytania.
      Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.
      Pozdrawiam

    • Przez szymek
      sprzedam byki w wadze około 400kg przewaga HF ale sa też MM w ilości 11 sztuk cena 30000zł , powód sprzedaży likwidacja hodowli. małopolska 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj