Skocz do zawartości
direx7

Sprzedaż belek kiszonki czy to opłacalne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
direx7    1

Witam. Mam kilka pytań.

1. Ile średnio liczy się belek z ha w ciągu całego roku na kiszonkę?

2. Jaka jest cena wytworzenia takiej belki tzn. sprasować i owinąć?

3. Ile kosztuje folia na jedną belkę i ile idzie tej foli?

4. Jak myślicie byłby na to zbyt w śród rolników? Obok mnie jest bardzo dużo gospodarstw i tych małych i tych dużych.

5. Jak się ma podkład z pieczarek? Działa pozytywnie na trawe? Mam w miejscowości 2 duże pieczarkarnie, które oddają za darmo ten podkład.

Mam 4,5ha do zagospodarowania. Pracuję, czasu mam raz więcej raz mniej zależy kiedy. Proszę was o poradę a nie o ostrą krytykę, jakby któryś z rolników miał jakieś wyliczenie ile co kosztuje byłbym wdzięczny. Cena za belkę kiszonki  w mojej okolicy wachają się od 60 do 90zł.

Moje sprzęty: 2x C330 jedna z turem, kosiarka, pająk, przewracarka, lej, rozrzutnik, jedną przyczepę no i inne sprzęty ale one do trawy nie są potrzebne. Tak wiem nie mam ani owijarki ani prasy i większego ciągnika ale jakby to było w miarę opłacalne sprzedałbym c330 i kupil c360 w przyszłości owijarkę bo tańsza niż prasa no i potem prasę ale nie wszystko na raz. Nie odrazu kraków zbudowano.

Proszę o porady.

Edytowano przez direx7

MF3065    3

1 to  zależy od klasy ziemi i rodzaju trawy 

2 prasowanie to 120x120 13-15 zl a owiniecie jak masz swoja folie to 11zl a jak nie to 22zl 

3 ogarnięta folia kosztuje od 250-300 za rolke z jednej rolki wychodzi 25 belek to na belke  bedziesz miał ok 11zl 

na wiecej pytanie nie potrafie ci odpowiedziec mysle ze troche pomogłem 

Wiadomość z agroFakt.pl

mariuszd93    489

Ja  koszę  3  pokosy  -czasem  wyjdzie  4, z  ha  wychodzi  z  50 szt . klasa  4-5 

Koszt owinięcia  w  moich  stronach to 8 zł  + folia  około  11 zł 

prasowanie  jak  kolega  pisał.

podłoże  z  pieczarek coś  tam  daje  ,ale  trzeba  tego sporo ze 40 -60  ton  na  ha 

;)

direx7    1

u mnie w okolicy z tego co słyszałem to max 17zł z prasowaniem i owinięciem. O to podłoże z pieczarek to nie muszę się bać, raz w tygodniu mogę mieć ok 40 ton albo i więcej. Klasa 3-4. Myślałem, żeby razem z jakimś zbożem zasiać. U mnie we wsi jest gospodarz co 4 kosi do roku. Dwa pierwsze ma naprawdę kapitalne ale on daje bardzo dużo szamba od bydła i nawozu też sieje. No jakby mi wychodziło 50belek z ha to byłbym zadowolony. Ja nie liczę na zyski nie wiadomo jakie, dobre jak i zarobie ze 4, 5 tyś.

Czyli zrobienie takiej belki prasowanie owijanie plus folia wyjdzie mnie jakieś 30zł już nie licząć ropy na skoszenie przewracanie i załadunek. Sprzedając po 60 zł to już by mnie to zadowalało.

mariuszd93    489

Samo owinięcie łącznie z folią to około 20 zł, prasowanie  niżej 12 też nie znajdziesz raczej , niektórzy piszą że biorą ponad 20 za  szt ........

Do załadunku  c330  za mikra, jak  dobrze  sprasowana  bela to c 360  też  nie da rady 

Jeśli nie  będziesz brał dopłat, to nie wyjdziesz nawet na zero .

inna sprawa że jeśli to  wyjałowione nieużytki, to i wydajność i jakość nie będą dobre.....

Edytowano przez mariuszd93

;)

wodnik    3

Direx7 dolicz do tego koszt zakupu nawozów mineralnych.

Edytowano przez wodnik

direx7    1

to ja nie wiem skąd takie ceny u was są. Pytałem znajomego co sprowadza maszyny z zagranicy i ma prasy owijarki itp to mi pow 20zł za komplet. No moja folia. Fakt nawozy jeszcze więc to może i takie kolorowe nie będzie. To co innego proponujecie na 4ha? Aktualnie jest tam kukurydza bo sąsiad w dzierżawe wział.

Edytowano przez direx7

mariuszd93    489

1 to  zależy od klasy ziemi i rodzaju trawy 

2 prasowanie to 120x120 13-15 zl a owiniecie jak masz swoja folie to 11zl a jak nie to 22zl 

3 ogarnięta folia kosztuje od 250-300 za rolke z jednej rolki wychodzi 25 belek to na belke  bedziesz miał ok 11zl 

na wiecej pytanie nie potrafie ci odpowiedziec mysle ze troche pomogłem 

Ja  koszę  3  pokosy  -czasem  wyjdzie  4, z  ha  wychodzi  z  50 szt . klasa  4-5 

Koszt owinięcia  w  moich  stronach to 8 zł  + folia  około  11 zł 

prasowanie  jak  kolega  pisał.

podłoże  z  pieczarek coś  tam  daje  ,ale  trzeba  tego sporo ze 40 -60  ton  na  ha 

Samo owinięcie łącznie z folią to około 20 zł, prasowanie  niżej 12 też nie znajdziesz raczej , niektórzy piszą że biorą ponad 20 za  szt ........

Do załadunku  c330  za mikra, jak  dobrze  sprasowana  bela to c 360  też  nie da rady 

Jeśli nie  będziesz brał dopłat, to nie wyjdziesz nawet na zero .

inna sprawa że jeśli to  wyjałowione nieużytki, to i wydajność i jakość nie będą dobre.....

toż przecież  od  początku  ci pisze  że  z  folią  wyjdzie  około  32 ,  teraz  sam  to potwierdzasz  , to o  co  ci  chodzi? 

;)

andrzej2110    531

Zamiana jednego ciapka na 60 nie ma sensu. Tura na ciapku można spokojniej podkręcić do udźwigu 700kg. Ładowałem turem belki sianokiszonki znajomemu co ma tura na MF255. 60 do prasy w sianokiszonkę w przyszłości i tak będzie za słaba. Jak już kupować to z myślą o prasie czyli około 70-80km.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

FINN    999

jak sąsiad wydzierżawił to lepiej dogadaj się z siąsiadem aby dał ci za dzierżawę parę groszy, zabieraj dopłaty i leż do góry brzuchem jak wrócisz ze swojej roboty w której pracujesz...

i daj sobie na luz z tymi 4,5 ha... bo to darma twoja robota... nie masz sprzętu a wynajmować to sie nie opłaci bo jeszcze dołozysz... i dopłat może do tego zbraknac...

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)

direx7    1

Chciałem się poradzić dlatego napisałem. Mam dopłatę i płaci mi podatek za ziemię. Może zaryzykuję u zobaczę co z tego wyjdzie najwyżej za rok oddam w dzierżawę łąkę

mariuszd93    489

Zamiana jednego ciapka na 60 nie ma sensu. Tura na ciapku można spokojniej podkręcić do udźwigu 700kg. Ładowałem turem belki sianokiszonki znajomemu co ma tura na MF255. 60 do prasy w sianokiszonkę w przyszłości i tak będzie za słaba. Jak już kupować to z myślą o prasie czyli około 70-80km.

Można  podkręcić  [ podłożyć podkładki ] żeby  podnosił,  ale  co  z  tego jak nie ma  czym jechać  :P .

Inna  sprawa że  pompy  pękają  , nawet  wzmacniane......... 

;)

andrzej2110    531

Nowsze rozdzielacze maja śrubę do podkręcania. Nie trzeba męczyć się z podkładkami. Ja zamontowałem osobny rozdzielacz (też ze śrubą do regulacji ciśnienia) do tego jest jeszcze manometr pokazujący aktualne ciśnienie w 1 sekcji. Tak to wygląda http://***.com.pl/gallery/image.php?mode=medium&album_id=113&image_id=3478 Ciśnienie ustawione tak aby nie przekroczyć max ciśnienia pompy i puki co pompa daje rade.

Co masz na myśli "nie ma czym jechać"?? Brak przyczepności tylnych kół?? Od tego jest obciążnik na podnośnik. Jeśli pole jest tuż przy budynkach to nawet tur nie potrzebny bo można na podnośniku wozić i wtedy z trakcją nie będzie problemu.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Witam. Mam kilka pytań.

4. Jak myślicie byłby na to zbyt w śród rolników? Obok mnie jest bardzo dużo gospodarstw i tych małych i tych dużych.

5. Jak się ma podkład z pieczarek? Działa pozytywnie na trawe? Mam w miejscowości 2 duże pieczarkarnie, które oddają za darmo ten podkład.

Jak nie masz sprzętu to bez sensu pchać się w ten biznes, tym bardziej dla kilku ha. Prócz tych 32zł- a to jest minimum, dojdzie jeszcze koszt

nawozów mineralnych, koszt koszenia, zgrabiania i zwozu. Musisz przewidzieć wszystko. I nie ma pewności że to sprzedaż. zysku z tego nie będzie, a może i dołożysz do tego.

mariuszd93    489

Nowsze rozdzielacze maja śrubę do podkręcania. Nie trzeba męczyć się z podkładkami. Ja zamontowałem osobny rozdzielacz (też ze śrubą do regulacji ciśnienia) do tego jest jeszcze manometr pokazujący aktualne ciśnienie w 1 sekcji. Tak to wygląda http://***.com.pl/gallery/image.php?mode=medium&album_id=113&image_id=3478 Ciśnienie ustawione tak aby nie przekroczyć max ciśnienia pompy i puki co pompa daje rade.

Co masz na myśli "nie ma czym jechać"?? Brak przyczepności tylnych kół?? Od tego jest obciążnik na podnośnik. Jeśli pole jest tuż przy budynkach to nawet tur nie potrzebny bo można na podnośniku wozić i wtedy z trakcją nie będzie problemu.

Mam  na  myśli  brak  możliwości  swobodnego  kierowania ,zdarza się że ramiona  od  kolumny kierowniczej  pękają [wiem  można  założyć  wspomaganie ,tylko po  co?   to  i  tak  nie  do  tego  traktor  . 

przednie  zawieszenie  też nie  jest  przystosowane  do  takich obciążeń 

Mam c 330M jak  go  ojciec  kupił ['87rok] miałem  14  lat , znam  go  bardzo  dobrze ,  to fajny  traktorek , ale  nie  nadaje  się  do  wożenia  po  600  -700 kg  na  turze

;)

damian40000    85

nie wiem jak u was ale tu gdzie mieszkam ludzie wiosną kupują sporo sianokiszonki sam nieraz po 100zł już płaciłem. Koszt u mnie to prasa 10 folia 10 owijanie 6 sznurek 2zł.

Thomas2135    1302

Dziwię się, że nie bierzesz nic za dzierżawę. Mój sąsiad dzierżawił mi na "gębę" 3,5h a, brał dopłaty a ja płaciłem za to blisko 600 zł za ha. Być może byłem w plecy, bo łąka kiepska, ale graniczyła z moją. Jak nie ja to inny by to wziął a tym sposobem od października jestem właścicielem.

andrzej2110    531

Mam  na  myśli  brak  możliwości  swobodnego  kierowania ,zdarza się że ramiona  od  kolumny kierowniczej  pękają [wiem  można  założyć  wspomaganie ,tylko po  co?   to  i  tak  nie  do  tego  traktor  . 

przednie  zawieszenie  też nie  jest  przystosowane  do  takich obciążeń 

Mam c 330M jak  go  ojciec  kupił ['87rok] miałem  14  lat , znam  go  bardzo  dobrze ,  to fajny  traktorek , ale  nie  nadaje  się  do  wożenia  po  600  -700 kg  na  turze

Z pełnym obciążeniem wiadomo ze na miejscu nie skręcisz. Ramiona mam pospawane i się trzymają. O zawieszenie się obawiałem ale jak do tej pory jest wszytko ok. Wiadomo ze z takim obciążeniem nie można szaleć po polu czy drodze ale tur nie służy do wożenia ciężarów na duże odległości choć zdarzyło mi się wozić bele słomy po 1,5km albo ziemie na jakieś 800m.

bullet_black.png

Dlatego napisałem tutaj aby uzyskać informacje od kogoś kto ma z tym doczynienia

W ostatnie latka sprzedawałem belki, (jako dodatkowe zajęcie przed żniwami) tyle że nie ze swoich łąk, człowiek oddaje mi trawę za posprzątanie (grunty orne- ekologia), a sam bierze dopłaty - typowy warszawiak.

szału nie ma, ale to się tylko opłaci, bo jest większa skala, swój sprzęt, i brak kosztów związanych z nawożeniem.

milanreal1    290

Witam. Mam kilka pytań.

Mam 4,5ha do zagospodarowania. Pracuję, czasu mam raz więcej raz mniej zależy kiedy. Proszę was o poradę a nie o ostrą krytykę, jakby któryś z rolników miał jakieś wyliczenie ile co kosztuje byłbym wdzięczny. Cena za belkę kiszonki  w mojej okolicy wachają się od 60 do 90zł.

Moje sprzęty: 2x C330 jedna z turem, kosiarka, pająk, przewracarka, lej, rozrzutnik, jedną przyczepę no i inne sprzęty ale one do trawy nie są potrzebne. Tak wiem nie mam ani owijarki ani prasy i większego ciągnika ale jakby to było w miarę opłacalne sprzedałbym c330 i kupil c360 w przyszłości owijarkę bo tańsza niż prasa no i potem prasę ale nie wszystko na raz. Nie odrazu kraków zbudowano.

Proszę o porady.

Chyba 2 lub 3 lata temu miałem podobny pomysł do Twojego, gospodarstwo mam niewielkie, a w okolicy jest dużo bydła i w okresie zimowym dobra sianokiszonka chodzi nawet po 120zł za bele. W swojej kalkulacji liczyłem całe koszty, razem z kosztem trawy, nawozami, wapnem, usługami dodatkowymi tzn prasowaniem i owijaniem. Ostatecznie z tego zrezygnowałem, w plonie 60bel z ha rocznie koszt na 1 belę wyszedł w granicach 60-70zł. Do tego okoliczni rolnicy nie wiem czy dobrze by sprasowali, dobra sianokiszonka musi być mocno zbita, a jak w okolicy z belującymi chodzą C-360 i bele w kształcie jajka to dobra sianokiszonka nie wyjdzie.

Na Twoim miejscu chyba lepsze byłoby wydzierżawienie ziemi chyba że to lubisz, to próbuj.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

direx7    1

O dobre zbelownie martwić się nie Musze bo mój znajomy rolnik by to róbil i robiły to jak dla siebie. fakt mogę wydzierżawic ale nie chce odrazu w duże koszty się wpedzac o na swoim spróbować a potem ewentualnie dobrać ziemię. fakt Lubie to robić. jeśli by mi zostało 4tys bym był zadowolony... a znowu kupować prasę i wyrazie coś się popsuje i mogą dojść duże kosztu naprawy dlatego wolę zapłacić za sprawowanie i mieć spokój takie moje zdanie

mariuszd93    489

Na  taką powierzchnię  oczywiście  że  nie  ma  sensu  kupować , lepiej  wynająć i prasę  i owijarkę .

Transport i ładowanie to raczej   we  własnym  zakresie .

Jak  kiszonka  na  sprzedaż  to  im  więcej  szt  tym lepiej , więc  słabo  zbita korzystniej  wyjdzie  :D tylko na  następny  rok  klientów  może nie  być .....

andrzej2110

Mam tura  na  swojej c330 , do słomy i siana  wystarczający , ładowałem nim  też obornik  z  pryzmy głównie  [ponad  150  rozrzutników rocznie,  brałem  indyczy  z okolicznej   fermy i trochę podłoża  z  pieczarek   ] ale  do sianokiszonki nie idzie  tym  robić .

rozwaliłem  2  nowe  pompy  , pogiąłem  siłownik, oba  ramiona  od  kolumny pospawane , przedni  sworzeń  2  razy  robiony w  ciągu 6 lat .

kiszonkę  przez  kilka  lat ładowałem 1224 z  turem , podnosił  bez problemu  ,ale  ta zwrotność....... :P

Niedawno  kupiłem  Ford -New Holland 7740 też  z  turem i  myślę  że odciąży c330  przy  oborniku i z  kiszonką  pójdzie  zręczniej  ;)

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/12656-ciagniki-ford/page-10?do=findComment&comment=1472268

;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez Rolnik117
      Witam zakupiłem niedawno pole klasy ziemi 2 i 3. Zastanawiam się jaka odmianę trawy wybrać żeby wykorzystać potencjał tej ziemi. Pole z wiosny bd miało w miarę mokro. Piszcie jakie wy macie odmiany. Chodzi mi o jak największy pokos (jak najwięcej i strawnie. Z góry dziękuję 

• Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez damian40000
      Czy jest na AF ktoś kto próbował to siać? Jakimi siewnikami to siejecie? Jak jest potem ze zbiorem?