arty

Jak przygotowac pod koniczyne

Polecane posty

arty    1

Mam pytanie

Posiadam około 5ha ziemi

- są to głównie łąki i trochę warzyw i zboża na własny użytek.

Łąki około połowy mam zakwalifikowanych do programów dopłat botanicznych na 5 lat, reszta tylko trawa i dopłaty ONW i JPO

Znalazłem że wyższe dopłaty przysługują jak jest posiane zborze , a jeszcze wyższe kiedy są rośliny motylkowe.

 

Przyszło mi do głowy aby na tych łąkach niezakwalifikowanych pod dopłaty botaniczne posiać koniczynę aby uzyskać wyższe dopłaty. ( może macie jakieś inne propozycje..)

 

Czy takim sposobem dam rade to osiągnąć.. mam zamiar :

na jesieni po koszeniu łąk spokładać - i zostawić na zimę aby łatwiej było to rozbić , na wiosnę kultywatorem i jeszcze raz ale już głębiej zaorać i posiać jakieś zborze jare np. pszenica lub owies, ale siać razem z koniczyna aby móc koniczynę posac od razu ze zborzem - siewnikiem do zboża...

 

Czy wyjdzie cos z tego?

Taki plan ze względu tez na sprzęt jaki posiadam - nie mam glebogryzarki ani opryskiwacza - czy trawa nie zagłuszy zboża?

Edytowano przez arty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

oranie drugi raz na wiosnę może przynieść gorszy skutek niż dobre zaoranie na zimę

możesz siać ze zbożem, koniczyna czerwona jak wyrośnie wysoka to zboże będzie źle kosić na ziarno

najlepiej chyba skosić jak kłosy wypływają i zrobić kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

siałem wiosną z owsem i jeczmieniem .czy zagłuszy nie wiem bo niestety ja trafiłem na takie warunki że koniczyna została a jeczmień przez deszcze zaginał.nie wiem czy dużo czy mało ale w mieszance wysiałem 10kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Zaorac na zime obawiam się ze będzie problem bez glebogryzarki... - chyba żeby jakoś wcześniej po koszeniu płytki pokład, potem może bronami jakos przed zima zrównać i próbować wtedy zaorać..

 

Na kiszonkę odpada bo nie mam żadnych zwierząt...

 

A może jakieś miododajne np. na wiosne aby przez lato przygotować pole... - to by mnie tez urządzało - tylko co wyrośnie w ugorze?...

Edytowano przez arty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

arty może zasiej facelie . Dobry przedplon a znajomy z 0,6 ha sprzedał nasiona i po odliczeniu kosztów był na tym 1500 pln do przodu ,lepiej niż na zbożu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Chyba najlepszy pomysł będzie ta facelia...

Jak tylko pogoda pozwoli będę "walczył " pługiem z zarośniętą łąką  - do wiosny może to jakoś ogarnę trochę bronami i posieje facelia  - może cos wyrośnie chociaż trochę a na jesieni albo przyszły rok może już rzeczywiście koniczyna jak pole będzie już  trochę wyrobione

Tylko jak z dopłatami bo wszyscy pomawia ze na facelie jest tak jak na koniczynę ale we wniosku który dostałem  nie jest wymieniona facelia ze jest do dopłat...

 

Potwierdzi mi ktoś ze dostane dopłatę do drobnonasiennych lub podobną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

ja stosuje w ten sposób że sieje zborzowy (np. w tym roku) przenica na ozimizne a teraz na wiosnę rozbierać do nawozu i posieje koniczyne około października wykosze na kieszonkę a przyszły rok jak będzie dobrze to na 3 pokory o likwidacja następny rok na innym kawałku i mam ciągłość uprawy zbóż i ciągle mam dobry materiał na sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Czym potraktować łąkę która była tylko raz koszona w ubiegłym roku i dość mocno zarosła - próbować coś ryszyć bronami lub kultywatorem przed orką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj