sirmnemonic

Koszty i opłacalność kukurydzy

Polecane posty

PawelWlkp    726

Mi koszt wyszedł z dwa razy większy jak u kolegi BartkaM, ale plon też więc jest to możliwe. Tylko do kosztu nie wziął żadnej uprawy, orki itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

To około 300zł na uprawę trzeba doliczyć, plonu większego u mnie nie dało sie w tym roku wyciągnąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Wiem o co chodzi, trzeba inwestować w realny do osiągnięcia plon bo inaczej to koszty mogą przewyższyć przychody. U mnie tak niektórzy się rzucili na dzierżawy po ubiegłym rekordowym roku i dokładke zaliczyli w tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ale w moich stronach w tamtym roku ludziom po10,12ton sypała sami nie wiedzieli czemu i myśleli że tak co rok urośnie. W tym roku tylko nieliczni mieli powyżej 10 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Trochę dziwne te wyliczenia jak dla mnie. 7,42 koszt kg N ? Wychodziłoby że mocznik byłby po blisko 3500 . Środki ochrony roślin blisko 900 zł. Dziwne że ktoś takie koszty ponosi a sieje nasiona za 182 zł. Moim zdaniem pod kukurydze nie warto oszczedzać, ale nie można też przesadzać. Dużo jest kosztów stałych, takich jak paliwo, herbicyd, nasiona itd a różnice w kosztach wychodzą głównie przez ilość zastosowanego NPK i jego źródła, bo np na oborniku można sporo zaoszczędzić jednak nie każdy go ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Popieram takie wyliczenia. To nic, że są oderwane od rzeczywistości, ale gdy wprowadzą podatek dochodowy, to przedstawię kalkulację z ODR-u i będzie pięknie. Chociaż kto wie, może do tego czasu nauczą się liczyć i przy nakładach 2 tys będą zbierać 12 ton a nie 8 przy 5,5 tys. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pisze z zapytaniem czy kukurydza to opłacalny biznes ? Ponieważ stoję przed przejęciem gospodarstwa i wizja jest taka aby siać kukurydze.

Praca nie ma tyle co przy bydle więc..

Moje wstępne wyliczenia:

30 ha * 500 zł (Nasiona Kukurydzy) = 15000 zł

30 ha * 250 zł (Oprysk na chwasty) = 7500 zł

30 ha * 700 zł (Nawozy stuczne) = 21000 zł

(30 ha * 250 zł) * 4 (Dożywianie dolistne) = 30000 zł

+1500l ON = 7500 zł

 

Uprawa = 78.000 zł

 

 

30 ha * 300 zł (Koszenie) = 9000zł

300 ton * 50 zł (Suszenie ziarna)= 15000 zł

 

 

30 ha * 12 ton = 360 ton

30 ha (Po ususzeniu) = 300 ton    

 

 

300 ton * 500 zł = 150000 zł

 

 

W sumie poniesione koszty= 102000 zł 

 

Zarobek=150000 zł - 102000 zł = 48000 zł 

 

Czy to się oplaca ? Warto się w to bawić ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario5    49

Nawozy 700 zł ? u mnie wyszły ok 1500 na ha ziarno tez jest droższe średnia 12 ton wyjdzie chyba nie wszystko zależy od ceny w tym roku to wyszło na zero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Trafi się suchy rok jak ten na północy Polski i zamiast 12 ton masz słabe 8. To też musisz brać pod uwagę. A o dywersyfikacji pamiętasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Suszenie tony 50 zł? Dawaj do mnie z takimi cenami za suszarnie ;)


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

W tym roku mokra po 390zł z dobrym wiatrem :)

Za rok może być lepiej, bo wiara się wystraszyła i nie bedzie tyle obsiane kukurydzy co w tym roku. 1,1mln hektarów rekord, w tym 650tys. na ziarno.

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

W tym roku na podkarpaciu po 320 ciezko bylo upchac oczywiscie przy 30% , mi przy skromnych nakladach wychodzi 2100zl nakladu/ha razem ze skoszeniem

Edytowano przez mf25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Wyliczenia mają pewne błędy. Nawożenie dolistne bardzo drogo, ja tam stosowałem w tym roku odżywki z hage polska i na 2 zabiegi koszt zamknął się maksymalnie w 100 zł / ha, chyba że bys dodawał jakieś regulatory wzrostu czy coś, ale różne opinie o tym są.  4 razy odżywką kukurydzę ciężko opryskać. Przyjmując że te pole pewnie nie są w idealnym stanie to oprysk powschodowy byłby lepszy bo zlikwidował by perz, i wtedy pryskasz w fazie 4 liści , 2 tygodnie żeby z odżywką wjechać i góra 2 razy wjedziesz i koniec. Za tanio jednak policzyłeś nawozy sztuczne, moim zdaniem minimum 1000 -1200 musisz wydać, bo wiadomo ceny nawozów są różne. Jeśli chodzi o reszte to ok, jednak to suszenie dużo droższe jest. Co do przyjętego plonu to żeby średnia wyszła 12 ton to musi być dobry rok. Ja zawsze w wyliczeniach przyjmuje 10 ton, chyba że masz wszystkie pola równe klasowo itd, bo u mnie co pole to inna ziemia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli twojem zdaniem oplaca sie czy nie ? 

 

30ha= 50 tys. zarobku ? Czy za pieknie mi sie wydaje ? :/

Powiedz mi czy przy kukurydzy na ziarno jest sens nawozenie go mocznikiem ? Bo jak na kiszonke to sie jedzie mocznikiem zeby byl wysoki i bylo duzo zielonej masy a jak to wyglada przy kukurydzy na ziarno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Moim zdaniem opłaca się, jeśli nie masz zamiaru oszczędzać na nasionach i nawożeniu to na pewno ci się zwróci. Kwestia też taka kolego czy masz jakieś maszyny i co byś musiał wynajmować. Wiadomo co się samemu zrobi to zawsze sie cos zaoszczędzi. 50 tys z 30 ha jest jak najbardziej możliwe, nawet może być i więcej, ale może być i mniej, dużą kwestia odgrywa pogoda ale na nią wpływu nie mamy niestety.  Z mocznikiem jest tak że musisz go dać bo to w końcu azot, tylko w ziarnówce trzeba uważać żeby nie przesadzić bo potem rośliny maja problem z oddawaniem wody. Ja u siebie jeśli nie było obornika daje 250 kg mocznika i 27 kg N jest z polidapu i wystarcza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fendt Favorit 611 LSA Fendt Farmer 309 LSA

Maszyny posiadam więc niema większego problemu ;)

Ursus c-330 Ursus c-360

 

Gruber LEMKEN Achat 90

Pług LEMKEN Opal 110 (4)

 

Przyczepy Joskin Tetra-Cap 12 ton Autosan d-45,35

 

Rozsiewacz nawozów Amazone Zam 1500

Opryskiwacz Pilmet 500l

 

Do parku maszynowego dodałbym tylko talerzówkę w zamian za gruber ;)

Do inwestycji dokupiłbym tylko siewnik Kuhn Maxima 2 ( 6 rzędów) do mojego 110 konnego Fendt'a ;)

Po 7-8 latach może nowy Fendt 125 km i jakaś nowa wiata ;) Plus do tego nowe hektary ;)

 

 

Pkt. 1.1 – cytowanie poprzedniego posta

+1p. ostrzeżeń.

Edit: kris14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

A gdzie amortyzacja maszyn, magazynów, podatki? Wapno, pożniwne uprawki, zbyt niskie koszty nawożenia, koszenia(chyba, że masz już desperatów którzy kosza za 300 złotych hektar), suszenia także niskie. Do tego 12 ton suchej qq? Licz żeby z tych 50 tys średnio połowa zostawała a będzie już dobrze.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36

gdyby to było opłacalne to wszystkie hektary co mam bym przeznaczył na kukurydze, a tak to kombinuje troche tego troche tego, jak nie ma ceny na to to może będzie na to 2 albo 3. i tak co roku. wszystko pod qq to duże ryzyko możesz dużo zyskać ale też dużo więcej stracić bo będziesz się martwił co ja zasieje na następny rok jak w kieszeni próżnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez wieslawa_olo
      Witam. Kupilem siewnik becker aeromat s i dopatrzyłem się problemu przy jednej sekcji. Podczas gdy 3 sekcje wysiewają od 50 do 60 ziaren podczas recznej próby jedna sekcja wysiewa nieco ponad 20 ziaren i w tej sekcji jest trochę pokruszonego ziarna. Dmuchawa i dysze są w porządku. Nożyki właśnie założyłem nowe i nie ma poprawy. Nie mam kogo podpytać gdzie może być przyczyna.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj