Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
luker704    2

Posiada ktoś jakąś wiedzę na temat chlewni kurtynowych? może to być ciekawa propozycja do tuczu trzody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

jestem także zainteresowany tym tematem ponieważ na wiosnę modernizuje kolejną tuczarnie  a wentylacja mechaniczna pochłania

masę  prądu wiem z własnego doświadczenia

jestem umówiony z hodowcą który użytkuje tuczarnie z kurtynami od 3 lat więc ma już jakieś doświadczenia

przez telefon powiedział mi tylko żebym się wcale nie zastanawiał nad tym tylko robił kurtynową , ale zobaczymy jak obejrzę  sam na miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luker704    2

ja oglądałem tez juz takie, czekam jeszcze żeby sprawdzić jak zdaje to egzamin w niższych temperaturach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

wszystko zależy od tego jak duże akurat są świnie w momencie  wystąpienia dużych mrozów dużych to znaczy poniżej -15

jeśli mają poniżej 40kg trzeba zasłonić część wlotów pod kurtynami i dogrzewać tak mówił ten hodowca

moim zdaniem to i tak się opłaca bo ile dni mamy takie duże mrozy a oszczędności na energii elektrycznej są w granicach 80%

natomiast cena systemu wentylacji mechanicznej a kurtynowej jest porównywalna.

jest jeszcze jedna ważna sprawa sufit w tuczarni z wentylacją kurtynową nie może być płaski     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luker704    2

a widział ktoś może budynki z hog slat-u i agriconu w takich systemach ? z płyt warstwowych. koszt takiego budynku 700-730 za jedno miejsce tuczowe +roboty ziemne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

19 września jadę oglądać taki budynek agikonu  koło pniew

 

19 września? Czy raczej grudnia? To jakaś pokazówka będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

nie znajdziesz zadzwoń o agrikonu liczba gości jest ograniczona najczęściej są to osoby zainteresowane budowaniem nowej tuczarni pod kontrakt z agri

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

A ile wam wychodzi koszt wentylacji w zwykłej chlewni i tradycyjne wentylatory bo u mnie szacuje że latem 2 zł nie przekracza a zima to już grosze jakieś poniżej 1 zł. Gdzie tu oszczędność z tymi wynalazkami bo ja jej nie widze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No liczników oddzielnych nie mam, ale tak szacuje ze wzrostu rachunku. Jakieś 2 zł do sztuki. I to tylko jeden taki rzut latem, od jesieni już spada.  Dodatkowo w chlewni mam mniej much niż czasami spotykam u ludzi w domach. Chlewnia stara, za nisko jest sufit, myśle że w nowej dałoby się jeszcze taniej wentylacje zrobić. A u Ciebie ile szacujesz koszt prądu do wentylatorów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

mam oddzielny pod licznik  na tuczarni 700 -800zł miesięcznie wentylacja paszociąg i oświetlenie na 1500szt

mam 8 wentylatorów 50 cm ja się tymi kurtynami nie podniecam zbytnio jest okazja  zobaczyć to podjadę  chociaż mam 200km

rozmawiałem z kilkoma hodowcami którzy już to użytkują jeden od 3 lat i opinie są skrajne a trzeba pamiętać o tym że ostatnie zimy były dosyć łagodne za kurtynami przemawia tylko oszczędność prądu bo zużywa to ok.20% tego  co  wentylacja mechaniczna a koszt montażu obydwu systemów jest porównywalny.    

Edytowano przez tlewandowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Czyli podobnie jak u mnie wychodzi. No to jak zimą wzrośnie z tego powodu zużycie paszy o 0,01 kg to będzie wieksza strata niż latem wydatki na prąd. Ludzie w dziwnych miejscach szukają oszczędności gdzie jej nie znajdą. Jeszcze przyjdą z agencji latem z tym dziwnym urządzeniem do mierzenia amoniaku w bezwietrzne popołudnie i się dopiero oszczędności zrobią. Czytałem gdzieś że amerykanie tak robią i jest super. Tylko tu nie ameryka tylko ue. Obowiązują dobrostany. Poza tym soja kosztuje 2tys jak staniała, zboże też drogie więc na zużyciu i koszcie paszy trzeba się skupić a nie oszczędności na prądzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luker704    2

przy obsadzie 1500 szt. po 2 zł sztuka to już mamy 3000 zł na miesiąc, przy kurtynowej jest ten kosz zredukowany do minimum myślę że w 0,2-0,3 zł dałoby się wyrobić. jak przy każdym rozwiązaniu są zwolennicy i przeciwnicy. a co do naszego klimatu jak widać zima coraz krótsza, wydaje mi się że jest to rozwiązanie naprawdę godne uwagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja teraz stawiam małą chlewnię i będą kurtyny. I nie ze względu na oszczędność na prądzie tylko lepszy klimat w budynku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

A skąd ten klimat kurtynami chcesz zrobić. Ja widzę że na temperature i powietrze w chlewni największy wpływ ma wiatr i jego kierunek a nie temperatura na zewnątrz. Latem w niekorzystnych warunkach i pełnej obsadzie dużych sztuk będzie dramat. Podobnie zima przy odwrotnej sytuacji.

2 zł na cały letni rzut czyli luker te 3 tys to na cały rok bo pozostałe rzuty to praktycznie groszowe sprawy. 3 tys na 6 tys sztuk w roku i przy inwestycji za prawie 2 mln to rzeczywiście oszczędności porażające.

Edytowano przez PawelWlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

przy obsadzie 1500 szt. po 2 zł sztuka to już mamy 3000 zł na miesiąc, przy kurtynowej jest ten kosz zredukowany do minimum myślę że w 0,2-0,3 zł dałoby się wyrobić. jak przy każdym rozwiązaniu są zwolennicy i przeciwnicy. a co do naszego klimatu jak widać zima coraz krótsza, wydaje mi się że jest to rozwiązanie naprawdę godne uwagi

 

2 zł/szt na cały tucz czyli średnio 3,5 miesiąca ,miesięcznie tak jak pisałem już 700-800zł jak by wychodziło 3000tyś miesięcznie to była by porażka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luker704    2

to tez juz jest jakaś oszczędność. oglądałem w Biezuniu takie budynki też, rolnik ma jadem budynek kurtynowy na 2000szt. drugi już stawia i dwa na 1500 z tradycyjną wentacja to już jeden przerobił na kurtyny a drugi ma przerabiać na wiosnę. nie było problemów z cyrkulacja powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj