emsi1903

Ciągniki Renault- Płyny eksploatacyjne

Polecane posty

Piotrek1975    1396

Witam w temacie.

 

Panowie kupiłem renate 75,34. 93r coś wspomaganie coś się przycinało więc zajrzałem do miarki oleju skrzyni a tam d*pa, miarka się nie macza i teraz co dolać , jaki olej by dolać? Nie wiem jaki jest ktoś lał w Anglii. Wymiana odpowiednim dla tego modelu koszt 1200  więc może byście coś polecili na dolewkę, wymianę bym zrobił na przyszły rok ale też nie wiem ile trzeba by dolać do stanu i czy się opłaca taka dolewka jak wejdzie z 10L. Co radzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli miarka nawet nie dotyka do oleju to brakuje Ci większości oleju. Rozgrzej olej, spuść go i oceń jak wygląda: czy jest przeźroczysty, czy zmienił barwę na ciemniejszą.

Radziłbym wymienić olej już teraz, gdyż może okazać się, że dolejesz 75% całości oleju i będziesz miał nowy olej wymieszany ze starym i tak naprawdę nie wiadomo, jak długo użytkowanym.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Czy ktoś mógłby wspomóc instrukcją jak wymienić olej w skrzyni w 120.14?? Głównie chodzi mi o miejsca spustowe oraz sposób napełniania oraz czy mogę się spodziewać 3-ciego filtra w okolicy samej skrzyni. Skorzystałem z linków do strony Fuchs i dowiedziałem się, że powinienem zastosować AGRIFARM UTTO LN, który jest o 100 droższy na 20L od oleju AGRIFARM UTTO MP. Czy ktoś wie czym te oleje się różnią i czy warto??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

LN
Lepkość SAE dla przekładni: 20W30
Lepkość SAE dla silnika: 80W85
Norma API: GL-4

MP
Lepkość SAE dla przekładni: 15W30
Lepkość SAE dla silnika: 75W80
Norma API: GL-4

 

I każdy z nich "to wielofunkcyjny olej przekładniowo - hydrauliczny stosowany w przekładniach i układach przekładniowo-hydraulicznych ze zintegrowanymi mokrymi hamulcami, sprzęgłami i mechanizmami róznicowymi." - a przynajmniej tak producent opisuje. LN Jest gęstszy ewentualnie niech mnie znawcy tematu poprawią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

lej spirax, nam po znajomości wycenił po 12zł/l, normalnie chyba wychodzi 14

korek masz oczywiście na spodzie skrzyni i w przystawce napędu

filtr na przewodzie ssącym, przy bloku i sitko na wężu ssącym


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Sitko na wężu ssącym??, jak to wygląda,  jak to ugryźć, czym odkręcać?? Przyglądałem się tej okolicy ale po za rurą przykręconą do skrzyni nic nie zlokalizowałem, po przeciwnej stronie (lewej) jest jakaś zaślepka.  Czy  w okolicy zwolnic nie ma co szukać korków spustowych?? No i pytanie najważniejsze ;) czy przystawkę napełnia się osobno czy z wlewu zasadniczego ??   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

LN

Lepkość SAE dla przekładni: 20W30

Lepkość SAE dla silnika: 80W85

Norma API: GL-4

 

MP

Lepkość SAE dla przekładni: 15W30

Lepkość SAE dla silnika: 75W80

Norma API: GL-4

 

I każdy z nich "to wielofunkcyjny olej przekładniowo - hydrauliczny stosowany w przekładniach i układach przekładniowo-hydraulicznych ze zintegrowanymi mokrymi hamulcami, sprzęgłami i mechanizmami róznicowymi." - a przynajmniej tak producent opisuje. LN Jest gęstszy ewentualnie niech mnie znawcy tematu poprawią. 

 

Nie mam pojęcia, czy na stronie jest błąd, czy podczas przepisywania popełniłeś go, ale jest błąd w tych danych, powinno być:

LN

Lepkość SAE dla przekładni: 80W85

Lepkość SAE dla silnika: 20W30

Norma API: GL-4

 

MP

Lepkość SAE dla przekładni: 75W80

Lepkość SAE dla silnika: 15W30

Norma API: GL-4

 

Nie mam pojęcia także skąd wzięły się dane, jakoby te oleje nadawały się do silnika to także błąd.

 

Czym się różnią? Wieloma parametrami. Już nie mam siły pisać wielokrotnie jedno i to samo podczas, gdy większość nie potrafi podać pełnej nazwy oleju, zaś dla innych szczytem znajomości oleju, który wlewają do swojego ciągnika jest nazwa producenta. Całkowicie nieistotne jest dla nich, że producent wytwarza sześć lub dziesięć rodzajów olejów, różniących się zarówno przeznaczeniem, jak i samymi parametrami, dla nich olej to olej, nic więcej.

Który jest gęstszy? - to nie tak. Co innego je odróżnia, ale po kolei. Olej LN jest mniej "płynny" w niskich temperaturach niż MP, ale ...

Olej LN w wysokich temperaturach zachowuje swoje właściwości smarne (czyli, tak diametralnie nie zmienia swojej "gęstości"), zaś MP staje się niemalże zwykłą wodą - to je odróżnia! Wraz ze zmianą "gęstości" następuje znacznie szybsze zużycie elementów pracujących w tymże oleju, tj. pompy hydraulicznej i innych elementów. Po drugie następuje znaczna zmiana szybkości podnoszenia oraz spada wydajność pompy. Nie będę rozpisywał się dalej czym się różnią, bo zajęłoby to zbyt dużo czasu.

 

Olej shell spirax s4 10w całkowicie nie nadaje się do pojazdów mobilnych, tj, ciągników, co najwyżej do stacjonarnych zamkniętych w ogrzewanych pomieszczeniach dlatego, że jego wskaźnik lepkości wynosi zaledwie 111. Podczas, gdy tenże wskaźnik powinien wynosić 150 - dla sprzętu ruchomego, a takim niewątpliwie jest ciągnik rolniczy. Jeszcze bardziej istotna jest różnica pomiędzy: lepkością kinematyczną w temp. 400C a 1000C! I tak dla oleju FUCHS AGRIFARM UTTO LN te wartości wynoszą odpowiednio: 88,0 mm2/s i 11,9 mm2/s (wg DIN 51562-1). Różnica między tym olejem FUCHS AGRIFARM UTTO LN a SHELL SPIRAX S4 10W jest taka, że lepkość kinematyczna w 1000C tego oleju wynosi 11,9 zaś SHELL-a tylko 6 mm2/s, czyli różni je przepaść.

 

Dlaczego tenże wskaźnik jest tak ważny? - dlatego, że ciągnik pracuje w zmiennych warunkach temperaturowych.

Każdy olej zmienia swoją płynność pod wpływem temperatury. Każdy zimny olej gęstnieje, a w miarę ogrzewania robi się coraz bardziej płynny. Im więc bardziej temperatura oleju rośnie, tym cieńszy i słabszy staje się film olejowy, który oddziela współpracujące ze sobą metalowe elementy. Wskaźnik lepkości mówi, jak bardzo olej zmienia swoje parametry pod wpływem temperatury. Im wyższy tym olej mniej podatny na zmiany temperatury (zmiana ta nie wpływa na właściwości smarne oleju).

Powiedzmy rano temp. oleju jest zbliżona to temp. otoczenia i wynosi powiedzmy 150C, zaś podczas ciężkiej pracy temp. oleju wzrasta do 80-900C a w skrajnych przypadkach zbliża się do 1000C. Jak zachowuje się olej w tak zmiennych warunkach? - zmienia się od dość gęstej do rzadkiej substancji. Sytuacja idealna byłaby wtedy, gdyby olej nie zmieniał swoich parametrów - co jest niemożliwe, ale tenże wskaźnik mówi nam jak bardzo olej jest nań podatny.

Po "rozgrzaniu" lepkość kinematyczna oleju SHELL SPIRAX S4 10W wynosi tylko 6 mm2/s - to jest jednoznaczne ze zamianą oleju w substancję bardziej przypominającą wodę niż olej. Co jeszcze ciekawsze producent oleju shell spirax s4 10w nie ukrywa, że jego olej jest pozbawiony dodatków poprawiających współczynnik lepkości (wiskozatorów).

Olej napełnia się tylko jednym korkiem wlewowym.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154
Napisano (edytowany)

przypadkiem spirax nie jest zalewany do mostów nowych jelonków ???

Edytowano przez izydor6280

Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Zasadniczo nie wypowiadam się na temat baśni, pogłosek, zasłyszanych opinii, czy choćby czyichkolwiek przekonań (każdy ma prawo do swoich). Opieram się tylko i wyłącznie na sprawdzalnych danych; czy to producentów olejów, czy ogólnych norm przyjętych przez większość państw na kuli ziemskiej.

 

Obecnie funkcjonują dwie klasyfikacje olejów hydraulicznych: wg DIN 51 524 cz. II i III oraz wg ISO 6743/4 wraz z odpowiednimi normami krajowymi. Oprócz tych norm istnieją również normy producentów. Niektórzy z nich wskazują normy, które powinny spełnić oleje zastosowane w konkretnym ciągniku, większość pisze jedynie o normach minimalnych. Są producenci, którzy stanowczo zalecają tylko i wyłącznie pewną klasę jakości a nie zalecają olejów o określonych parametrach, jak choćby olejów „gęstych” lub nie zawierających żadnych dodatków uszlachetniających.

 

Jeśli producent zaleca „taką to a taką” klasę jakości lub zakazuje określonych parametrów oleju to jego święte prawo – powinniśmy przestrzegać jego zaleceń. Jeśli jednak nie ma takiego zakazu mamy prawo a nawet obowiązek korzystać z postępu technologicznego i odkryć naukowych oczywiście mądrze i z rozsądkiem.

 

Tak na marginesie. Dawniej nie eksploatowano tak ciągników i maszyn rolniczych (pominąwszy PGR-y). Dzisiaj ciągniki często wykorzystuje się w ekstremalnych warunkach, zarówno jeśli chodzi o czas pracy, jak i obciążenia (coraz większe areały i podczepiane maszyny rolnicze, które często nie występowały w czasach produkcji ciągnika lub nie były doń przeznaczone) – co za tym idzie, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy części najbardziej narażonych na przeciążenia warto zastosować olej, który zapewni je. To jest moja prywatna opinia i moje zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać.

 

Wracając do meritum sprawy:

Całkiem innym rygorom podlegają oleje hydrauliczne a innym hydrauliczno-przekładniowe. Idąc jeszcze dalej: inny olej zalejemy do tego samego ciągnika, ale pracującego w odmiennych warunkach klimatycznych i przy różnych obciążeniach. Dla przykładu: silnik Renault 981.4 pracujący w Norwegii pod kołem biegunowym będzie zalany całkiem innym olejem od tegoż samego ciągnika pracującego w Pakistanie, czy Sudanie na pustyni – i w głębokim poważaniu będę miał zalecenie producenta o zastosowania np. oleju 15W30, ponieważ odpowiednio w Norwegii nie odpalę go, zaś w Sudanie zagotuję olej. Klasę lepkościową dobiera się zarówno do warunków klimatycznych, jak również przewidywanych obciążeń.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Panowie, a co powiedzie o oleju Statoil TransWay WB? Ten mogę nabyć od znajomego hurtownika olejowego w przystępnej cenie. Parametry ma zbliżone do  AGRIFARM UTTO LN.

 

@ izydor6280, bardzo proszę rozwiń temat sitka na wężu ssącym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

jeśli jest dekielek po przeciwnej stronie węża ssącego i o podobnym kształcie to tam powinieneś znaleźć


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Panowie, a co powiedzie o oleju Statoil TransWay WB? Ten mogę nabyć od znajomego hurtownika olejowego w przystępnej cenie. Parametry ma zbliżone do  AGRIFARM UTTO LN.

 

@ izydor6280, bardzo proszę rozwiń temat sitka na wężu ssącym. 

 

Powiedz w takim razie co wiesz o tym oleju, a przede wszystkim do czego jest przeznaczony? - bo sam musiałem sięgnąć do oryginalnego tekstu informacji o produkcie, gdyż "sprawni inaczej" tłumacze z Polski nie potrafią przetłumaczyć kilku zdań prostego tekstu i robią kardynalne błędy. Nawet zwykłych cyferek nie potrafią "przetłumaczyć". Dla nich cyfrę "1" tłumaczy się jako "0" - o Boże! co za ludzie!

 

Co do filtra siatkowego na rurce ssącej:

Zobacz pierwsze zdjęcie w temacie: "ciągnik renault 133.14 przeciek pompy wtryskowej" post #20; link poniżej:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/87529-ci%C4%85gnik-renault-13314-przeciek-pompy-wtryskowej/


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Rzeczywiście znaleźć coś konkretnego o olejach to grubsza sztuka, chyba mało kto schodzi na taki poziom szczegółowości. Sam tez bym się tym nie zajmował gdybym nie miał zastrzeżeń do pracy podnośnika w mojej maszynce. Wydaje mi się zbyt wolno podnosi a po przesunięciu dźwigni reaguje z opóźnieniem. Linka za siedzeniem uruchomiona i porusza dźwigienką w pokrywie skrzyni.  Coś czuje, że nawet dobry olej nie rozwiąże tematu i zakończy się to wymianą czegoś mechanicznego ale od czegoś trzeba zacząć.  

 

TransWay WB
SAE – brak
Lepkość mm2/s 40st - 67
Lepkość mm2/s 100st - 11,25
Wskaźnik lepkości - 151
Minimalna temp. płyniecia -36
Temp. zapłonu C - 218
TBN mg KOH/g - 9,5


AGRIFARM UTTO LN
Gęstość w 15°C [kg/m³]: 0,887
Lepkość kinematyczna w 40°C [mm²/s]: 88
Lepkość kinematyczna w 100°C [mm²/s]: 11,9
Wskaźnik lepkości: 109
Temperatura płynięcia [°C]: -33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qba66666    0

Witam. Przeczytałem wszystkie strony i nic nie znalazłem o renault ergos. Tzn jakie oleje, gdzie i ile się wlewa. Dodam, że ergos ma kosiarke bijakową i olej hydrauliczny bedzie pracował w cięzkich warunkach. Na stronie fuchs'a jest informacja że według zaleceń producenta (olej hydrauliczny). Skrzynia biegów hydrauliczna. Dopiero kupiłem i chce zmienić wszyskie plyny i filtry na bardzo dobrej jakosci. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

witam, potrzebuję numeru filtra olejowego sędziszów do MWM 6 cyl. jeśli ktoś ma taki założony i mógłby napisać będę wdzięczny


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Jeśli mówisz o oleju silnikowego to PP89.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Jeszcze chciałbym się upewnić w temacie wymiany oleju w skrzyni. Czy pod, widoczną na zdjęciu, zaślepką znajdę wspomniany filtr siatkowy węża ssącego  ?? 

post-169081-0-83869000-1465559205_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndyB    12

Tu nic nie znajdziesz bo to jest zaślepka. Filtr jest z drugiej strony na rurze ssącej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstanty    1

Dziękuję za odpowiedz, wygląda na to, że nie każdy model ma filtr w skrzyni. Chciałbym jeszcze dopytać czy ruszać korki spustowe w zwolnicach ?? 

post-169081-0-94065500-1465590383_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukasz3564
      Witam poszukuję drzwi lewych do renault 9034 TX jeśli ktoś posiada proszę o wiadomość.
    • Przez MarcinKa
      Witam
      Może ktoś podpowie czy jest jakis zawór czy jakaś inna przesłona czy jakby tam zwał na przejściu pomiedzy zbiornikami górnym a tym pod kabina??
      Pytam bo lalem paliwo i zapełniłem górny na maksa i nie poszlo w dolny dopiero jak przejechałem na pole to paliwo spadło do dolnego zbiornika...
      Dziwne trochę,przewód łaczacy oba gruby jest powinno samo lecieć nie ma zadnych kraników nie wiem co za przypadłość...
      Ktoś coś??
    • Przez Mati3005
      Witam, Panowie mam pytanie odnośnie ustawienia balansera, tłumika drgań zwał jak zwał, przy remoncie silnika mechanik nie zaznaczył położenia wału względem ustawienia balansera, i teraz podczas pracy są odczuwalne drgania na ciagniku, nie wiem jeszcze jak z sila przy ciężkiej pracy bo na razie tylko pracował z opryskiwaczem ale takich drgań przed remontem nie było wiem ze ma być ustawione dwa skrajne tłoki w GMP i teraz pytanie czy jest gdzieś na kole od wału oznaczenie tego czy czeka mnie metoda prób i błędów ze śrubokrętem we wtrysku?? 🙂 na balanserze jest oznaczenie na kole zębatym, za pomoc dziękuję 
    • Przez Wojtas974
      witam tak jak w tytule, nie mogę wrzucić tych biegów, 3 i 4 wchodzi normalnie, ktoś miał podobny problem?
    • Przez BartekMaruszewski
      Witam. W mojej renówce pojawił się problem z włączającym się napędem, a mianowicie podczas jazdy bez różnicy czy wolno czy szybko, na niskich czy wysokich obrotach zapala się i po jakimś czasie gaśnie (albo nawet miga) kontrolka od ręcznego, co za tym idzie czuć i słychać jak zaczyna ciągnąć przedni napęd. Potrafi włączyć się nawet jadąc po drodze co jest dość uciążliwe. Jeśli ktoś orientuje się w czym może być  problem byłbym wdzięczny za odpowiedź. Renault 103.54 16x16  mechaniczna. Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj