przemek704

prawie nowy Akpil mix 40 czy używany kverneland?

Polecane posty

przemek704    1

Witam!

Mam następujący dylemat.

Niedawno zakupiłem sobie trochę większy ciągnik (wreszcie :-)) jest to landini blizzard 65 z przednim napędem i teraz chciałbym kupić pługi. Budżet maks 6000 zł. Ziemie mam raczej lekkie VI i V klasa i równe bez kamieni (żadnych górek) dlatego myślę o pługach czteroskibowych

znalazłem dwie takie opcje:

1. Akpil mix 40 czteroskibowy z 2013 roku w niezłym stanie za ok 5 500 zł

2. Kverneland czteroskibowy na zabezpieczeniu zrywalnym ten na okrągłej ramie z przedpłużkami, krojami do każdej skiby i też w dobrym stanie, cena 6 000 zł

oba pługi raczej nie wymagają w najbliższym czasie żadnych inwestycji, wiadomo kverneland jest z 10 lat starszy na pewno.

 

Co radzicie?

z góry dzięki za odpowiedzi

wiem, że to może trochę za bogato do ciągnika tej mocy (68KM) ale w przypadku kvernelanda ostatecznie chyba można odkręcić jeden korpus a w przypadku akpila jest regulacja szerokości orki każdego korpusu więc w razie czego zmniejszę szerokość roboczą 

 

Czy może lepiej darować sobie czteroskibowe pługi i szukać trojek?

Edytowano przez przemek704

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ja bym proponował jednak Kvernelanda ale tylko wtedy gdy: nie będzie nigdzie pogięty, elementy robocze będą w dobrym stanie i odkładnice obowiązkowo muszą być dobre bo jak nie to załamiesz się jeśli przyjdzie ci kupić oryginalne części i jeszcze jedna istotna rzecz kvernelandy słyną z tego że lżej się prowadzą a już od akpilu czy unii to zdecydowanie więc rozsądniejszy wybór kverneland i na lekkie ziemie jakoś tam pójdzie te 65koników chociać trójka byłaby lepsza.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

dzięki za odpowiedź,

znam trochę rolników co mają tego akpila mix 40 i twierdzą, że to całkiem dobry pług i też dość lekko idzie a na pewno lżej jak unia

ktoś jeszcze się wypowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

Jestem właśnie użytkownikiem mixa 40. Faktem jest że pług lekko idzie. Massey Ferguson 3050 o mocy 70 km ciagnął pług z prędkością 7 km/h na głębokości 20 cm i szerokosci roboczej 160 cm (znajomy kupując właśnie ten ciągnik sprawdzał go z moim pługu). Mój pług po zaoraniu około 150-180 ha orze nierówno. 2 skiba nie dorzuca, pomimo że lemiesze wszystkie są równiutko, lemiesz na tej skibie nie jest ani wyżej ani niżej. W tej chwili mam już 4 komplet lemieszy. Piersi i odkładnice jeszcze ze 100 ha wytrzymają, tak mi się wydaje. Ogólnie polecam na małe areały, ale ja mając do przeżucenia około 60 ha rocznie myślę że jeszcze ze 2 sezony i będzie miana na jakiegoś kuhn-a :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

czyli akpil po 150 ha zaczyna tracić parametry, ciekawe jak by było z tym kvernelandem, może tez będzie miał już zaorane z 1000 ha i wcale nie będzie lepszy :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

Tego nigdy nie wiadomo w używanych maszynach. Nie jest powiedziane że po 150 ha traci parametr. U mnie jest bardzo dużo kamieni. Na hektar potrafię uciąć nawet 5 śrub o twardości 10,9. Myśl że dostał konkretnego strzała w kamień i dlatego coś ustąpiło. Jeśli nie masz kamieni to ja bym brał akpila. Fajnie orze i wykręca też nieźle. Orałem nim po kukurydzy na ziarno bez wcześniejszego talerzowania i wykręcał. Tetaz będę brał pług z zabezpieczeniem non stop :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

ile kosztują lemiesze do akpila i czy zakładasz z dłutami czy bez?

Ja w sumie nie mam dużo ha do zaorania rocznie więc taki akpil też by mi posłużył.

ciągnik  65 km powinien sobie poradzić z czwórkami w tym najwęższym ustawieniu czyli 4x30? to w sumie chyba tak jakby zapiąć do w trójki 3x40

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

Ja zakładam lemiesze z pod znaku unii Grudziądz bez dłuta. W tym roku po 105 zł za sztukę. Na pewno w takim ustawieniu da radę ciągnik o tej mocy, a jak nie to można 4 skibe odkręcić a 3 pozostałe troszkę rozszerzyć :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Koledzy o jakich parametrach rozmawiacie? Jeśli chodzi o kvernelandy to wiem dobrze że nie tracą żadnych parametrów po zaoraniu nawet kilku tysięc ha. Byłem właścicielem kvernelanda ale akurat model AB100 na resorze kupiony był w 98roku na areał 130ha, a w 2000roku orał już 200ha. Teraz mam dwie obrotówki ale tamten sprzedałem dla znajomego i dalej orze i nic się nie zmieniło i odkłada skiby jakby z fabryki wyszedł. Jeżeli bez zabezpieczeń pługi które posiadacie zmieniają  parametry po 150ha to co to za pług??? Jeżeli Akpil jest tak słaby to proponuje chociażby AB100 (pług nie do zdarcia) A dla kolegi który chce kupić to niech poszuka 3ke na resorze i wtedy starczy na całe życie..... Nie da się tych pługów zniszczyć, ja orałem chociażby poniemieckie fundamenty, korzenie przeorywałem albo przewoziłem kamienie.... i nic się nie dzieje... Odkładnie starczają na około 1000ha..... Komplet lemieszy 100ha w ciężkich warunkach....


Jeszcze dodam jedną rzecz. Uważam że firma Akpil to dość dobra firma i wiele Polskich firm jest ok, ale myśle że warto z takich tańszych maszyn kupować chociażby siewniki, agregaty uprawowe czy inne maszyny ale pracujące na niewielkich głębokościach. A sprzęt pracujący głęboko jak pługi czy agregaty pracujące na 20cm i dalej to już warto pomyśleć nad droższym sprzętem a jak ktoś ma kamienie na polu i silne ciągniki to już obowiązkowo. Osobiście znam wiele przypadków pourywanych korpusów, lub pękniętych raz w gruberach. Kolega wyżej też dziwie się że dał się namówić na zabezpieczenia śrubowe, chociaż znam rolników którzy pouciekali od tego systemu (brak wydajności i jak to mówią wiadro śrub na pole)..... Masz kamienie musisz wydać na sprzęt więcej bo od tego nie uciekniesz, masz piachy kupuj tańsze maszyny i też będziesz zadowolony.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

szczerze mówiąc to chciałbym zainwestować w kvernelanda ale boje się trochę, że to będzie jakaś skucha, że żądkują albo coś w tym stylu no i te ceny części :-(. Ale jakbym trafil coś dobrego to bym orał z 10 lat bez wkładu w moim przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też stałem przed kupnem pługa tylko ja celowałem konkretnie w unie albo coś zach, został zakupiony Lemken opal 110 na ażurach, pług nie porozbijany mechanizm obrotu elegancko dziala a oże się super na moich ziemiach, także jak chcesz pług tylko zachodni:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

U mnie na szybko był potrzebny pług a nie było za dużo kasy to tata uległ dealerowi i wziął akpila. Ale teraz tego żałuje.  Na szczęście niedługo nabór wniosków, więc kuhn na hydraulicznym  zabezpieczeniu  może u mnie zawita :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Jak będziesz kiedyś zmieniał to pomyśl o zabezpeczeniach resorowych bo mi się wydaje że to rozwiązanie jest najlepsze chociażby ze względu na brak przewodów i brak przecieków z biegiem lat. Np. w kvernelandzie są tylko dwa krótkie przewody do obrotu o ile jest stała szerokość robocza i takie pługi mogą stać bez obaw pod chmurką... Na plus dla hydrauliki to może lepsze wbijanie się w suchą glebę ale na resorach przed zakupem wystarczy dołożyć dodatkowe pióra. Oczywiście nie jest tylko kverneland na resorach i wybór jest spory ale to już decyzja kupijącego.... Ja mam akurat norweskie pługi i nie mam żadnych zastrzeżeń więc kiedyś następny będzie też kverneland o ile w ogóle da się je zużyć......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1787

Czesci zamienne to nie problem. Unirol ma wszystkie zamienniki. Wymienialem przy 4 obrotowym wszystkie czesci robocze(odkladnie, piersi, lemiesze, dłuta, płozy, uchwyty do ścinaczy i ścinacze) wraz z śrubami wyszło mnie 6000 brutto na 8 odkłądni także nie jest drogo. Zaoralem +- 150 hektarów i lemiesze jeszcze spokojnie ze 100 pociągną. Plug orze równo no i zabezpieczenie resorowe suepr sprawa jednak przy kukurydzie na ziarno czasami, ale bardzo rzadko może sie zatykać(przy przedpłużkach większy problem).

 

Wg mnie jeżeli znalazlbys kvernelanda na resorach 3x40 to byloby idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Jak ziemi nie ma dużo to też myśle że Unia byłaby dobra. Na pewno jakość wykonania na plus kvernelanda bo samo lakierowanie pługa jest inne. Sam mam talerzówke unii to farbe można myjką zerwać ale cóż cena wyższa to i jakość inna. Nie ma mowy o zrywaniu śrub w kvernelandzie podczas dokręcania lemieszy nawet półmetrowym kluczem... Ale jak ktoś ma parenaście ha a jeszcze kamieni brak to spokojnie w zasadzie każdym zaorze. Ale jak ktoś ma dużo ziemi i myśli że tanim pługiem będzie latał po polu 9 na\h i jeszcze na kamieniach a ciągnik ma 150 czy 200koni to już inna bajka.... i jednego dnia można zakończyć żywot maszyny.... Po prostu kupując tanio trzeba być spokojnym i liczyć że jakaś awaria wcześniej czy później będzie a jak ktoś nerwowy to niech lepiej dołoży jak chce mieć św. spokój.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

No to mi na około 60 hektarów rocznie do zaorania i słabe kamieniste gleby jaki pług polecisz? Ciągnik od 120 do 150 km :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

To zależy czy nowy czy używany. Jak 120-150 koni to najlepsza byłaby 4ka ale obrotowa. Proponuje ci taki jak ja mam Kverneland EM85 z możliwością dokręcenia 5tego korpusu. Mam jeden 4ke a drugi dokręconą 5tke. Chociaż jak słabsze gleby to od razu 5tke ze stałym rozstawem 45cm. Można poszukać z używanych coś ciekawego aby rama prosta i wieżyczka żeby luzu nie miała na obrocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Jeśli z dofinansowania to właśnie ten model ci proponuje. Starczy że tak powiem na zawsze i będziesz zadowolony. Na takim areale odkładnie starczą ci na kilkanaście lat bo są faktycznie mocne i ten resor (idealne rozwiązanie) Sam mam mase kamieni a w zasadzie głazy i spisują się rewelacyjnie. Miałem poprzednio model AB100 i pracował z Ursusem 1634 przez ładnych pare lat i nic się nie wydarzyło kompletnie.

Edytowano przez petro11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

No i dzięki za pomoc, przyjdzie czas naboru wniosków to jeszcze ostatecznie się zdecyduje :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Oczywiście jest w czym wybierać. Ja nie mówie że norweskie pługi są najlepsze bo przecież jest jeszcze choćby Lemken ale cóż ceny mają jakie mają.... Ja akurat zadowony jestem z kvernelanda, a wybór należy do ciebie tak czy inaczej jak kupisz nowy to zawsze nowy z gwarancją więc udanych zakupów i powodzenia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Kupiłem nowego akpila i narazie jest ok a czytając opinie troche się do niego zraziłem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Nowy masz na gwarancji to na razie się nie martw. Z czasem maszyny robią coraz lepsze. Nie znasz kogoś kto ma talerzówkę z Akpilu? Tak myśle nad nową ale nie wiem. Akpil, albo Staltech, Expom też ma ciekawe....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Z widzenia nie znam ale po internetowych opiniach akpil wygląda że dobra, robią ładnie ,podoba mi się tiger ale cena....

Dlatego myśle o TOLMET MEGATRON 450 co uważacie na jej temat ? na rynku chyba nie długo jest.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie czy ma ktoś może namiary na zęby do bron dobrej jakości ? Wiem , że tego jest sporo w necie , ale wolałbym coś sprawdzonego
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj