Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kapi21    15

Witam koledzy. Mam kilka pytań dotyczących budek igloo. Do jakiego wieku trzymacie sztuki w grupowym igloo? Ile kosztuje taki luksus. Chciałbym odchowywać cielaki do roku w nim, ponieważ produkuję wolowinkę :), a po roku sztuki poszłyby na uwięź ponieważ lepiej mi przyrastaja. Planuję wylanie płyty betonowej ustawienie tam igloo, nad nimi dodatkowy dach, ewentualnie siatki przeciw wiatrowe. Co o tym sądzicie? Z góry dzięki za info. Pzdr.

Edytowano przez Kapi21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ja nie wiem jak długo się tam trzyma ale biorąc pod uwagę tego konstrukcje to roczne byczki 300- 400 kg rozebrały by ci to ustrojstwo.

A jak byś z tego obornik usuwał bo jak ręcznie to faktycznie luksus :P

Jak chcesz wylać beton, zrobić zadaszenie to po co ci igloo grupowe, zrób koryto paszowe, i trzymaj byczki do roku pod zadaszeniem, poidło nie zamarzalne i żadna zima nie straszna

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Rozważam zrobienie czegoś w tym stylu jak na zdjęciu. Obornik usuwałbym bardzo prosto. Zamykasz zwierzęta w wygrodzeniu odstawiasz budkę i ładowarką ognia, a z kojca analogicznie zamykasz w iglo i jest. Iglo w środku wzmocniłbym stelażem z rur, a samo iglo służyłoby jako "dach nad głową". Dach o którym wspomniałem miałby być tylko nad wybiegami i korytami. stad pomysł instalacji siatek przeciwwiatrowych nad budkami do okapu dachu na zimę.

post-16350-0-99103400-1417674422.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Tak się zastanawiam jak wygląda to iglo i praca przy cielakach podczas zamieci śnieżnych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Dlatego w zamyśle jets montaż siatek przeciw wiatrowych zeby np. jak kolega słusznie zauważył zwierzętom w uszy :) śniegu nie na padało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Takie igloo do samego odchowania do wagi gdzieś 130 kg pewnie jest wygodne, ale  w miarę wzrostu zaczynać się będą schody ze ścieleniem i wywalaniem obornika, A co z wodom jak będziesz je poił w  mrozy. Ja na twoim miejscu postawił bym te igloo gdzieś z boku i trzymał tam tylko do odchowanie ok 100 kg. A z tego zadaszenia zrobił wiatę. Sam zrobiłem takie 2 wiaty z okólnikiem i trzymam tam byki do końca tuczu. Obornik usuwam ładowarkom 3 razy w roku przed zimom, wiosnom i przed żniwami. poidło izolowane więc -30 nie straszne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Kolego szaman1 czy mógłbyś przesłać na priv albo tu na forum dodać jakieś foty twoich budynków? Ściany masz kurtynowe czy pełne do samego dachu? Faktycznie masz rację że przy większysz sztukach mogą mnożyć się problemy. A jak to wygląda u ciebie w zimie? nie jest zbyt zimno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Bydło nie boi się aż tak bardzo ujemnej temperatury, jeśli tylko mają sucho nic im się nie stanie. Musisz tylko zadbać aby cielęta nie przebywały na przeciągu bo wtedy płuca szybko im siadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ściany mam 4 zabudowane, na jednej jest  duży wjazd ok 7 m długi i 3 wysoki żeby swobodnie wjechać ładowarkom,  obmurowałem 1m bloczkami betonowymi żeby blacha nie miała kontaktu z gnojem, i na dach dałem blachę z filcem. Jak będą miał czas to zrobię foto 

Wierz mi że przy -20 stopniach jak czasem się zdarzały aż przyjemnie samemu stanąć na głębokim gnoju pod taką wiatom i popatrzeć na bydło.

Jedynym utrudnieniem jest zadawanie paszy w mrozy, bo trzeba dać tyle co zjedzą na raz, inaczej marznie, więc przy dużych mrozach zadaje głównie siano, śrutę i kiszonkę z kuku. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Brounter dzięki za sugestie, każda jest dobra, ale hoduje bydło od urodzenia czyli jakieś 26 lat:) ale dzięki za zainteresowanie tematem. Zawsze szanuję opinie innych.

Szaman1 ja żywię opasy śrutą + premix i sianokiszona dobrzę podsuszona i siano do bólu ile dadzą rade. Kuku nie sięję "dzięki" okolicznej faunie: sarny dziki łosie:P W przyszłym sezonie chcę zrobić gps Jęczmień jary, peluszka, wyka siewna. A co do budynku to szukam taniego i dobrego rozwiązania ponieważ nie mieszczę się w obecnych a hodowla cały czas sukcesywnie rośnie. Twoje rozwiązanie wydaje się logiczne bardzo. Zastanawiam się nad siatką na ściany. Byłem w oborze rusztowej gdzie przy ok. -25 stopniach był wyczuwalny lekki chłod ale było przyjemnie, natomiast na lato to bajeczka. od ziemi oczywiście mur ok 1,5 m. A jak rozwiązałeś wybieranie obornika z zasiedlonych kojców? W sumie mając okólnik to musisz je tam zamknąć na jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ja również siałem ale w tym roku peluszkę z jęczmieniem jarym ale niestety z powodu suszy z 10 ha  zebrałem tyle że  zjadły w 2 tygodnie na zielone. Ja pod wiatom trzymam wszystkie sztuki razem jak czyszczę okólnik to zamykam bydło pod wiatą , natomiast jak czyszczę wiatę to bydło zamykam na okólniku a od drugiej strony wiaty zrobiłem drzwi żeby wjechać ładowarką. Jaki premix stosujesz?

Powiem ci że może lepiej jest trzymać w kilku partiach osobno  bo nie ma hierarchii  ale wtedy jest dużo więcej pracy i większe koszty . Ja pod jedną wiatom trzymam od 50-60 szt. Jakbym to przegrodził na kilka boksów to do każdego osobno musiał bym ścielić, faktycznie jak pisałeś byłby problem z usuwaniem obornika. A tak jest koryto paszowe, na okólniku 1 duży paśnik na siano, i bardzo łatwo jest przeprowadzić selekcje przy sprzedaży. Uważam że nie jest to może doskonały pomysł ale na pewno tani i mało pracochłonny, a przy dzisiejszej cenie bydła bezsensem jest pakować się w koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapi21    15

Premix Nutreny stosowałem, a teraz przechodzę na Sano. Planuję zrobić stół paszowy przez środek czały budynek podzielić na 4 kojce i okólniki po zewnątrz. Tak na ok 40-50 szt., plus cielaki. Co do kosztów to zgadzam się. Cena zbytu nie rozpieszcza więc trzeba inaczej to ogarnąc. A jakie cielaki opasasz. Ja hf ncb i z czasu krzyżówki jak się trafią. Nie zaganiam się w typowo mięsne bo cielaki drogie a cena zbytu jest jaka jest. HF i ncb też w 18 m-cy robią 600 kg :) Planuję też budowę hali tunelowej na siano, żeby luzem przyczepą wozić, ze względu n a koszty. W przyszłości chcę przejść na szkocki system opasu. Daje dobre wyniki i kasowo ładnie wygląda tylko potrzebuję mega dużo suchego siana...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek1990    0

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/budki-dla-cielat-osiem-w-cenie-jednej,31395.html

co sądzicie o takim igloo ? moim zdaniem oszczędnosć pieniedzy i to duza ;) a funkcjonalnie na pewno nie gorszzee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek1990    0

100 razy wolałbym siedziec w cieniu w tym niż w dusznej oborze. Niektóre odpowiedzi pseudo animalsów są żalosne;D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

jakich psuedo animalsow? sam mam cielaki w budkach ale w budkach a nie nagrzewajacym sie kontenerze bez filtra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam ile utrzymam byków od 80kg do około 800kg na 20ha kukurydzy, przed kuku bedzie zyto na kiszonke klasa ziemi 4
    • Przez adamek1942
      Witam mam problem z kilkoma byczkami około 300 kg a mianowicie z 1 najbardziej chodzi o to ze bardzo słabiutko je dosłownie liźnie tylko ospę i kiszonkę z kuku, siano tak samo ale trochę lepiej, kupowałem drożdże i dawałem z ospą  bardzo nie pomogło, teraz daję im sodę bo przypuszczam zakwaszenie dawałem tą sode do ospy, a teraz mieszam i poję go wodą z sodą pomożecie co ?   planuję jeszcze odrobaczenie, byczek stracił połysk  i jest smutny. Żywienie  wygląda tak kiszonka z kuku rano do tego ospa później siano bądź słoma i to samo wieczorem.
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie planuje zakup bydła limousine i chowania na mamki na początek bym kupił około 30 szt jałówek 300kg i bym czekał do około 18 miesiąca życia jałówki do zacielenia, i tutaj mam parę pytań.  Czy jak by sie ocieliły i były na pastwisku do około 300kg  jałówki i byki razem(odsadki) czy te byczki 300kg nie bedą skakać na jałówki małe te 300kg i nie pokryją ich oraz czy ten rozpłodnik nie bedzie skakał na te małe  ?. Czy jeden rozpłodnik wystarczy na 30 jałówek ?. A moze zrobic 2 pastwiska na jedynym by były mamki z 300kg byczkami a na drugim mamki z małymi jałówkami.
    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj