Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mlodyy18    1

Ogólnie z mojej strony to nie mam pojecia ile może kosztować wybudowanie takiej wiaty od zera, to zależy jakich materiałów użyjesz, czy zrobisz z wybiegiem czy bez jaki szeroki stół paszowy itp. Myśle jednak ze na te 50 szt wyjdzie taniej niż obora na sciółkę. Z tego co mi znajomy mówił to taka obora to koszt powyżej 250tys. Ja jak narazie myślę o adaptacji wiaty na maszyny która już od dawna stoi ale z tym też troche bedzie roboty i kosztów. Natomiast 3 lata temu zdecydowaliśmy sie na adaptacje części stodoły i miało być taniej a wyszło nie bardzo. A to za sprawa tego, że zdecydowaliśmy sie wylac strop...podobno po kilku latach deski na dachu przegniłyby na całej długości stodoły ;/ 

wg mnie najgorsze w tej adaptacji stodoły sa belki na dachu, bo musisz wymienic/zaimpregnowac o ile jeszcze nie są w złym stanie, niestety kosztu sa u i tu, najlepiej byłoby gdyby na twoje pytanie odpowiedział jeszcze ktoś kto budował wiate od 0 mielibyśmy wtedy porównanie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Na uwieziowa przerabialismy, jest na 12 stanowisk, ale dla małych cielaków jest zrobiona demontowana przegroda, wiec wejdzie ciut wiecej (aktualnie 13 i jeszcze z 3-4 by weszły małę cielaki) szału nie ma... i troche jest waski korytarz paszowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam ogólnie możliwe do zagospodarowania powierzchnie około 16 na 18 metrów. myślałem żeby zrobić dwie zagrody dla cieląt świeżo odsadzonych jedną a drugą dla takich w wadze około 150-300. później chciałbym je przerzucić na uwięziową na jedną grupę i trzymać tak do końca opasu. Miejsca starczy na 30-35 sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Właśnie znajomy też sobie zrobił ze mniejsze luzem a potem wiąże. My jak narazie takie co maja 6mcy max tez wiażemy, ale nie wiem czy nie sa lepsze przyrosty jak są ciągle luzem do konca opasu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    204

Pewnie że na luza jest lepiej, mniej roboty, lepsza cena za byki ja mam w stodole zagrodzone rurami jako stół paszowy to są wanny ze złomu. Raz dziennie pakuje do oporu w wanny paszy i spokuj .Belki z sianem i sianokiszonką tez postawione obornik 2-3 razy turem na rok Obrządek zajmuje max 30 min dziennie. 20 szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co za ludzie, na luzie gorsze przyrosty ale lepsza mięsność i mniejsze otłuszczenie, mniej pracochłonny system, a według dobrostanu do pół roku muszą być na luzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja mam na luzie i na łańcuchu i jak tylko z luzu idzie na łańcuch to przestaje rosnąć a dostają wszystkiego oporowo, w tym pasze z koncentratem a te co są na luzie do konca są dużo ładniejsze, waga lepsza o paszy dostają polowe tego co na łańcuchu a rosną lepiej. Tera na luzie dołożę jeszcze ok 70 sztuk a na łańcuchu zostaną niedobitki 7 szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem że do pół roku muszą być na luzie. Może to są głupie pytania ale zawsze lepiej się upewnić i dopytać osób które mają jakieś doświadczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Gość
      Przez Gość
      Witam czy ktoś z was prowadzi dwa oddzielne gospodarstwa z zoną chodzi mi oto ze żona chce mi oddać paliwo z swoich hektarów+ za bydło bo ja jestem na wacie same paliwo da się przepisać ale bydło w gminie nie wiedzą bo jestem jedynym takim przypadkiem i mają to w d*pie żeby to sprawdzić czyli jeden głos w te czy inną stronę nie robi dla nich różnicy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam! Tak się zastanawiałem czy jest możliwe zaprojektowanie i wyposażenie obory na 150 sztuk bydła mlecznego aby celem było 4 roboczogodziny dziennie do obsługi stada. Macie jakieś doświadczenia, spostrzeżenia?
      -zadawanie paszy(np. Jedna czy więcej grup, a czas sporządzania paszy?) robot do podgarniania? Stacje paszowe/dokarmianie na hali jak by jedna grupa
      -dojenie( potężna hala udojową na takie stado tylko jaka? Może karuzela albo bok w bok?) celem aby dój trwał max 2 roboczogodziny dziennie
      -odchów cieląt( stacja odpajania/ butki indiwidualne z taxi/ czy może kilka krów i cielaki w jednym kojcu? 
      -czyszczenie legowisk (ściółki nie biorę pod uwagę. Głębokie legowiska na separacje z gnojowicy/ materace na deltach/ a może nowy odkurzacz Lely 😀
      dodam ze te 4 roboczogodziny mają wystarczyć na całe stado czyli krowy cielęta oraz młodzież. Inseminacja czy inne zabiegi weterynaryjne już zakładam na to dodatkowy czas. 
    • Przez Pieanna
      Witam. 😊Może któryś z forumowiczów orientuje się jak wygląda proces( i czy jest możliwy) oddania dwuletnich simentali mięsnych pod ocenę pzhipbm? Zakupiliśmy pięć lat temu czystorasowe jałówki simentali z papierami pod zacielenie. Krowy były sztucznie kryte simentalem mięsnym. Cieliczki które urodziły się u nas zostawiliśmy na mamki.  Czy po przystąpieniu do związku tylko nowonarodzone cielaki można zgłaszać pod ocenę czy takie dwuletnie sztuki też. ? Jeżeli tak to jak wygląda taki proces?
    • Przez cycu99
      Witam chce zacząć hodować  owce chodzi mi głownie o wrzosówki i czarnogłówka chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tych rasach jakie karmy stosować i oczywiście jak z opłacalnością? 
      Z góry  Dzięki :)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj