Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mlodyy18    1

Witam wszystkich serdecznie,

Ostatnio na AF dużo się naczytałem o plusach zimnego wychowu i coraz częściej pojawiającej się takiej hodowli bydła w naszym kraju. Jednak nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Czy do zimnego wychowu nadają się różne rasy bydła? Czytałem że można tak trzymać bydło czy to Lm, angus, hereford ale co z innymi rasami i mieszańcami? Czy mieszańce typu mm, ncb, czy coś z simem też przetrwają naszą coraz bardziej srogą zimę. Chciałbym żeby ktoś kto już taki rodzaj hodowli prowadzi wypowiedział się na ten temat. Bo gdyby bydło musiało być czystej rasy to raczej kupowanie cielaków po 2k średnio by mi się opłacało, w okolicy np można mieszance kupić tak za 700-800 zl, a jakby dość dobre mięsne typu mm ncb i lm to około 1tys. Ale głównie interesowałoby mnie to, czy mógłbym przerobić wiatę na maszyny dołączoną do stodoły tak, żeby przegrodzić ja na 4 równe kojce o wym 4x4 i w każdym z nich zrobić przejście na wybieg - coś w stylu okólnika też około 4x4 i można by tam wsadzić 10 opasów, bo gdyby policzyć razem to pow wynosi około 30m2 na kojec, chyba ze nie można tego zsumować?

Wymyśliłem to tak, że przedłużyłbym zadaszenie z dachu wiaty na wybiegi, które byłyby zrobione z rur na zawiasach, tak, żeby można było obornik usunąć turem. Wyjście na wybieg miałyby otwarte cały rok. Tylko nasuwa się takie pytanie czy wybieg musiałby mieć wylana posadzkę czy może być na ziemi i co z gnojowicą- musiałoby pewnie być jakieś szambo? Problem w tym że musiałbym tylko wymieć pewnie drewno w wiacie bo gdyby wpuścić tam bydło to za dużo nie wytrzyma i 2 problem na wiacie jest eternit, który pewnie i tak przyjdzie kiedyś wymienić, wiec można by zrobic to przy okazji, tylko co położyć czy zwykła euro fala wystarczy czy płyta warstwowa? Do lepszego zobrazowania wstawiam szkice jak to mniej więcej wygląda. Przepraszam jesli cos z rysunków będzie nie wyraźne ale robiłem to na szybko i nie mam zdolności plastycznych :) (kolorem czarnym zaznaczone to co jest teraz z czerwonym to co trzeba bedzie zrobic )

Myśle ze w ten sposób uda sie pomieścic 40 byków + małe trzymałbym w zaznaczonej na miniaturce czesci stodoly ktora już zostala przerobiona pod bydlo. Co otym sadzicie? według mnie gdyby byki przetrzymały w zimowych warunkach, to jest to najlepszy sposob na hodowle opasów i napewno tańszy niż postawieniej zwyklej obory na 40 szt na ściółce gdzie koszt to jakies 200tys a tutaj mysle ze z wymiana drewna i eternitu i ew posadzka na wybieg a reszta roboty we własnym zakresie wyszłoby jakieś 60 tys?

post-43886-0-88279000-1417522690_thumb.jpg

post-43886-0-43647400-1417522710_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

ja ci mogę tyle doradzić ze byki hf   , czarno białe  , nie nadają się, szybko zaczną kaszleć , z posadzką to tylko wylewka betonowa, ja robiłem dodatkowo szambo i kratki, głęboka ściułka nic do zbiornika nie spływa wszystko zostaje w słomie, więc bym na twoim miejscu darował sonie szambo i trzymał na wysokiej ściułce tzn. dościelaj co rusz jak będziesz widział ze za mokro mają, na ziemi bym nie polecał bo to tylko babranie się będzie, a i jak ci komisja UE wparuje to tez się będą czepiać 

Edytowano przez suzuki18l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Co do wytycznych unijnych dot. hodowli polecam zajrzeć do poradnika PROW wymagane powierzchnie to strona 140.

 

Myślę też, że kojce  powinny mieć obsadę taką aby wszystkie miały tę minimalną wymaganą powierzchnię pod zadaszeniem, nikt się wtedy nie przyczepi, że przy największych mrozach "nie ma miejsca" wewnątrz budynku dla 1 czy 2 sztuk. Dla optymalnego wykorzystania przestrzeni podziel na boksy o różnych powierzchniach dla różnych grup wiekowych.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Dzięki za rady panowie, z tymi kojcami to narazie tylko przymiarki, jeszcze musze to przemyśleć. Ale gdy będą już jakieś plany co do roboty to wszystko pomierzę i rozplanuje zeby nie było nieporozumień, że za mało miejsca mają, tak jak mówicie.

A jeszcze chciałbym wiedzieć co z mieszańcami, bo takie cielaki łatwiej trafić, czy może jednak iść na całość i kupować nie to co będzie tylko zamówić coś konkretnego np simentale albo lm? Co lepiej pójdzie w mase?

No i jeszcze poza tym będzie chyba pomyśleć nad poidłami niezamarzającymi, bo zimą może być nieciekawie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Ja mam w tej chwili zrobioną wiatę dla byków, na wiosnę będę wylewał posadzkę i stół paszowy. Jako przykrycie polecam Ci jak u siebie- EuroFala. Nie skrapla się tak jak na blasze, jest cichsza, nie potrzeba foli pod spód, dach jest solidnie przykryty. Ponadto stanowi izolacje termiczną (z racji tego że to otwarta wiata, to traktuje to raczej jako ochronę przed upałem wewnątrz w okresie letnim, niż akumulacja ciepła w zimie). Pozdrawiam


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Dzięki za rady panowie, z tymi kojcami to narazie tylko przymiarki, jeszcze musze to przemyśleć. Ale gdy będą już jakieś plany co do roboty to wszystko pomierzę i rozplanuje zeby nie było nieporozumień, że za mało miejsca mają, tak jak mówicie.

A jeszcze chciałbym wiedzieć co z mieszańcami, bo takie cielaki łatwiej trafić, czy może jednak iść na całość i kupować nie to co będzie tylko zamówić coś konkretnego np simentale albo lm? Co lepiej pójdzie w mase?

No i jeszcze poza tym będzie chyba pomyśleć nad poidłami niezamarzającymi, bo zimą może być nieciekawie ...

 

10 sztuk bydła na 4m szerokości przy korycie to za dużo, starsze odpasy nie pomieszczą się równocześnie przy korycie jak bedziesz karmić, skrajne kojce zrób szersze o 2 m niech wystają poza budynek i w nich możesz mieć po 10 sztuk starszycha w kojcach po środku możesz trzymać młodsze sztuki.

 

Kolego Ursus914 masz może jakieś fotki swojej wiaty, jestem ciekaw jak Ci to wyszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

@ursus914 Też tak myślałem nad tą eurofalą, że bedzie najlepsza, a nie wiesz może jak to wychodzi cenowo, tak około, no i chce zapytac czy jesteś zadowolony z takiego chowu, jak z bykami jeśli chodzi o rase i czy nie ma jakichkolwiek problemów zimą, szczególnie z małymi cielakami? 

Pozdrawiam :)

 

@sirKonrado co do dokładnych wymiarów to musiałbym zmierzyć , ale z tym nie bedzie problemu, jakoś to zrobimy tak ze da rade, jedne kojce wieksze inne mniejsze i bedzie ok ;)

 

Podobnie jak kolega @sirKonrado jestem ciekaw jak to wyszlo u Ciebie ursus914, gdybyś mógł wrzucić fotki byłoby super

Edytowano przez mlodyy18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Zdjęcia zrobię jakieś pewnie jak wrócę z akademika za 2 tyg. Przerabialiśmy u świń i jednocześnie dostawiliśmy dla byków wiatę, z tym ze środek jeszcze gotowy nie jest. Mam 16m długości oraz okolo 5,5m szer dla bydła + 1,5m stołu będzie czyli 7-7,2m. Poidło podwójne, izolowane będzie.  W połowie przedziele na dwie grupy po 12szt.

Ciężko powiedzieć. Dopiero rozpoczynamy pracę z bydłem i to właśnie w ten sposób :) Chcę kupować mieszańce w wadze 100-115kg. 

Ja mam płyty zwykłe szare nie zacinane ( trzeba rogi ucinać boschem przy montazu, ale raz dwa idzie) i bez otworów montażowych ( ale płyta  sie nie uszkadza, tylko dziurka na gwóźdź sie robi, wbijałem 4calowe karbowane). Koło 30zł za metr krycia chyba. 


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

No to życzę powodzenia w tej przygodzie z byczkami :D . Ja narazie tak tylko planuje ale coś czuje ze bedzie trzeba sie przestawic na te byki, bo z 10 krów to jak tak dalej pójdzie to bedzie  trzeba dokładać do interesu, a roboty wiecej niż u byków. Świnie to też loteria raz cena w normie a np teraz ledwo oplacalne (gdyby kupować prosieta i tuczyc to razcej nieoplacalne  :( ) A mając wiecej byków można chociaż mieć coś do powiedzenia w sprawie ceny... Teraz tylko pozostało to przemysleć i dobrze rozplanować, ale nadal nie wiem czy mieszańce będą dobrze sie czuć zimą, czy nie lepiej jakieś typowe simy troche drożej ale przyrosty powinny być lepsze, co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Niedziękuję :) Trzeba się czymś zajmować. Ogólnie wychodzę z założenia że lepiej większosc moich płodów rolnych przerabiać w gospodarstwie na zwierzęta, i do tego lubię hodowlę :) ( oczywiście przerabiać poza rzepakiem, który takze uprawiamy)   Mam dobry dostęp do prosiat i duzo zboża, a dla  byków też coś dobrego do jedzenia zasiałem :P U mnie w okolicy gość trzyma mieszańce w ten sposób i nie narzeka na nie.

Edytowano przez ursus914

Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

No dokładnie, coś trzeba w życiu robić  ;) , wiadomo, że na ten moment kokosów z tych kilkudziesięciu byków nie bedzie, ale da sie żyć i rozwijać. Jak dla mnie to naprawde super rozwiązanie z tą wiatą, bo w tej która ja mam i tak za dużo maszyn nie ma... a dla mnie budowa obory od podstaw za 200 tys i pakowanie sie w kredyty to średnie rozwiazanie, dlatego szukam innych rozwiązań, co prawda trzeba jeszcze skończyć studia ale powoli trzeba myśleć nad przyszłością.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

te kojce na wybiegu osłoń z dwóch stron , zimno, mróz nie tyle działa nie korzystnie jak wiatr  i przeciągi, czysto rasowe mocniejsze, mieszance mniej, ja to mam wiecznie problemy z cielakami, pół zimy chorują , ostatni raz kupiłem na zimę cielaki, teraz wiosną czy latem by na zimę były wyrośnięte

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

@Mlodyy18 Dokladnie. A no i  umnie ta wiata ma tylko z jednej strony bok otwarty, reszta jest otoczona budynkiem (dwa boki) a trzeci to wrota w szczycie do wybierania obornika, czyli tez jakby zamknięty bok.


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Ja też myślę ze stron szczytowych dam bramy bo mam je teraz od strony frontowej w wiacie tak zeby móc z tych wybiegów wybrac obornik turem ale zeby nie było przeciagów (w sumie bramy jak nowe 3 lata maja) ale bede je musiał zdemontowac chyba i zamurowac ;/ bo obawiam sie ze byczki z nudów same je rozbiorą :)  Na dodatek planowałbym od frontu za tymi wybiegami wylac korytarz paszowy taki prowizoryczny zeby gdzie nawieść kisznki i za nimi ułożyc bele słomy lub coś w tym stylu dla osłony od wiatrów.. 

I teraz mam jeszcze kolejny problem  :mellow:  Otóż stodoła i wiata były przejazdowe, tzn wiata ma bramy do stodoły i na tej samej szerokości bramy na zewnatrz ( 2 szt czyli w sumie 4) i te zewnetrzne planuje na szczyty dac i zamurowac, a nie wiem co zrobic z tymi od stodoły... czy ich tez byki nie uszkodza? No i do przemyślenia sprawa czy robic koryta drewniane czy wylac posadzke i z posadzki by jadly? A do siana to gdzies widzialem takie specjalne uspawane "kosze" w ksztalcie litery V pomiedzy kojcami i tam sie wklada cala bele i jedza byki z dwóch kojców jedna bele...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Niedziękuję :) Trzeba się czymś zajmować. Ogólnie wychodzę z założenia że lepiej większosc moich płodów rolnych przerabiać w gospodarstwie na zwierzęta, i do tego lubię hodowlę :) ( oczywiście przerabiać poza rzepakiem, który takze uprawiamy)   Mam dobry dostęp do prosiat i duzo zboża, a dla  byków też coś dobrego do jedzenia zasiałem :P U mnie w okolicy gość trzyma mieszańce w ten sposób i nie narzeka na nie.

 

Kolego a ta wiata Twojego znajomego to jest z posadzką wylaną czy bydło na gruncie stoi? Jak z przyrostami takich byczków w okresie zimy, bardzo spadają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Wybetonowane, inaczej to byłoby kiepsko z utrzymaniem porządku. Ciężko to określić, dużo zeleży od paszy. Ale drastycznych spadków nie ma, przynajmniej mi nic na ten temat nie wiadomo.


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemanko mam pytanie czyli według wytycznych na 90m2 mozna chowac tylko 10 opasow powyzej 450kg? i jeszcze czy powierzchnia wybiegu tez sie zalicza do całości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

jeśli jest wolne przejście nieodgrodzone, tzn. byki mogą kiedy chcą korzystać z niego to tak zalicza się tą powierzchnię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to coś ok 2,2m2 na sztukę dużą ale powyżej jakiej wagi to nie pamiętam a dwukrotność tej wartości na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Ja znalazłem takie przepisy, ale jeśli coś się ostatnio zmieniało to proszę mnie poprawić :)

Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, na ściółce 

·         Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,6 m2, 301-450 kg; 2 m2, pow. 450 kg; 2,5 m2

Uwaga ! Przy systemie utrzymania bydła na głębokiej ściółce powyższe normatywy należy zwiększyć o 30%. System ten jest zalecany szczególnie dla ras mięsnych.

 Czyli z tego wynika, że na byka pow 450 kg na gł. ściółce trzeba mieć minimum 3,25 m2.

Tylko nie znalazłem nigdzie czy są jakieś przepisy dot szerokości ściany w boksie przy korycie na jedna szt.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może tak być jak piszesz, ja gdzieś zawieruszyłem książeczkę o dobrostanie i nie pamiętam dokładnie, możesz dokładniej rozwinąć swoje ostatnie pytanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Chodzi mi o to czy są jakieś wytyczne ile musza miec byki miejsca przy dojsciu do koryta/korytarza paszowego. 

Bo w systemie uwieziowym szer stanowiska musi być do >450kg min 100 cm a dla wolnostanowiskowej jaka musi być szeroka "drabina paszowa" . Myślę, że wiadomo o co chodzi, pytam czy są w ogóle jakieś przepisy dot tego, czy wystarczy zrobic taka szer żeby wszystkie miały swobodny dostep do koryta i w razie jakiejkolwiek kontroli, żeby sie o to nie czepiali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

wiadomo o co chodzi tobie, ale o co chodzi urzednikom 

powyżej 450kg to 135cm gdzieś tak wyczytałem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Ale to byloby bez sensu żeby na 13 metrach szerokości boksu trzymac 10 szt bydła... I wtedy przyjmując 3,5m2 na szt to kojec ma 13mx3m.. jak dla mnie nie byłoby to wygodne.(lepiej zrobic 6x6)

Trzeba byłoby sie gdzieś dokladnie dowiedziec zanim coś sie zaplanuje ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Gość
      Przez Gość
      Witam czy ktoś z was prowadzi dwa oddzielne gospodarstwa z zoną chodzi mi oto ze żona chce mi oddać paliwo z swoich hektarów+ za bydło bo ja jestem na wacie same paliwo da się przepisać ale bydło w gminie nie wiedzą bo jestem jedynym takim przypadkiem i mają to w d*pie żeby to sprawdzić czyli jeden głos w te czy inną stronę nie robi dla nich różnicy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam! Tak się zastanawiałem czy jest możliwe zaprojektowanie i wyposażenie obory na 150 sztuk bydła mlecznego aby celem było 4 roboczogodziny dziennie do obsługi stada. Macie jakieś doświadczenia, spostrzeżenia?
      -zadawanie paszy(np. Jedna czy więcej grup, a czas sporządzania paszy?) robot do podgarniania? Stacje paszowe/dokarmianie na hali jak by jedna grupa
      -dojenie( potężna hala udojową na takie stado tylko jaka? Może karuzela albo bok w bok?) celem aby dój trwał max 2 roboczogodziny dziennie
      -odchów cieląt( stacja odpajania/ butki indiwidualne z taxi/ czy może kilka krów i cielaki w jednym kojcu? 
      -czyszczenie legowisk (ściółki nie biorę pod uwagę. Głębokie legowiska na separacje z gnojowicy/ materace na deltach/ a może nowy odkurzacz Lely 😀
      dodam ze te 4 roboczogodziny mają wystarczyć na całe stado czyli krowy cielęta oraz młodzież. Inseminacja czy inne zabiegi weterynaryjne już zakładam na to dodatkowy czas. 
    • Przez Pieanna
      Witam. 😊Może któryś z forumowiczów orientuje się jak wygląda proces( i czy jest możliwy) oddania dwuletnich simentali mięsnych pod ocenę pzhipbm? Zakupiliśmy pięć lat temu czystorasowe jałówki simentali z papierami pod zacielenie. Krowy były sztucznie kryte simentalem mięsnym. Cieliczki które urodziły się u nas zostawiliśmy na mamki.  Czy po przystąpieniu do związku tylko nowonarodzone cielaki można zgłaszać pod ocenę czy takie dwuletnie sztuki też. ? Jeżeli tak to jak wygląda taki proces?
    • Przez cycu99
      Witam chce zacząć hodować  owce chodzi mi głownie o wrzosówki i czarnogłówka chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tych rasach jakie karmy stosować i oczywiście jak z opłacalnością? 
      Z góry  Dzięki :)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj