mfek3050

Żywienie TMR

Polecane posty

mfek3050    163

Witam wszystkich.

Powiedzcie jak najwięcej o żywieniu TMR i wozach paszowych, plusy i minusy oraz czym się różni TMR od PMR. I czy ten rodzaj żywienia jest faktycznie opłacalny. 

 

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

bardzo dobry temat... Bo wszyscy PMR nazywają TMR -  a to nie to samo.

Ja teraz planuje budowę obory, i zastanawiam się czy podzielić ją na 3 grupy żywieniowe, czy się w to niebawić i mieszać 1 raz paszowóz a treściwe ze stacji paszowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ile litrów trzeba dla jednej krowy? pojemnosci wozu o tak mieszając raz na dobe


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Cóż podają różnie, w katalogu sano przeczytałem że 1m3 starczy na 7 krów a na stronie kuhn że 1m3 na 5-6 krów. Najlepiej jeszcze sobie dołożyć o 1m3 więcej gdyby planowało się zwiększenie ilości bydła  ;) , bo pewnie o to ci chodzi mówiąc "litrów". :P

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Z tego co pamiętam ze szkoły z produkcji zwierzęcej to:

TMR- wymieszanie wszystkich komponentów paszowych w wozie paszowym.

PMR- wymieszanie pasz objętościowych w wozie paszowym, a pasze treściwe podane względem zapotrzebowania danej sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mackov    6

w zależności o techniki zbioru traw- paszowóz pionowy do pracy z sianokiszonką ciętą czy to pryzma czy baloty (ale pocięte).

-paszowóz poziomy (jest ogólnie lepszy) do materiałów nie ciętych.

Dodam że jestem użytkownikiem pionowego i nie jestem zadowolony bo idzie mi dużo paliwa i czasu na mieszanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Czy te małe paszowozy (pionowe) 4, 5, 6 m3 dobrze miksują baloty? Bo na yt widziałem, że rozwalali bale przed wrzuceniem do paszowozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

w zależności o techniki zbioru traw- paszowóz pionowy do pracy z sianokiszonką ciętą czy to pryzma czy baloty (ale pocięte).

-paszowóz poziomy (jest ogólnie lepszy) do materiałów nie ciętych.

Dodam że jestem użytkownikiem pionowego i nie jestem zadowolony bo idzie mi dużo paliwa i czasu na mieszanie

A kolwga to noże jak czesto ostrzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ja planując oborę na 70 dojnych - 2 grupy żywieniowe po 35 sztuk, planuje 3 razy dziennie mieszać paszowozem 8m3. ( 2 razy dla krów, 1 raz dla jałowizny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

9m3 przy 65 krowach wóz wypełniony po brzegi przy 70 potrafi się wysypywać w pionowym jak ślimak wypchnie do góry, tyle że w takim wypadku długo się miesza, optymalnie to 55-60 krów więc trzeba liczyć 1m3 dla 6 krów, co do rozwalania belek, jak jest niepocięta to trzeba z 10 min poczekać aż potnie(czas na przygotowanie osypki, jakiś witamin czy coś), niestety paliwa ubywa ładnie gdy bele są niepocięte, jak jest po prasie nie z tępymi nożami to 2-3 minuty i można wrzucać resztę, miesza bardzo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Gdyby ich nie było belka kręciła by się dookoła a tak blokuje się o nie i noże ją tną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Dobra odświeżamy temat. Czy ktoś mi powie coś więcej powie o tym TMR i wozach paszowych?

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

A te "coś" to dokładniej co chciałbyś wiedzieć, trochę bardziej sprecyzuj co Cie interesuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

przy jakiej obasadzie opłaca się stosować podział na grupy technologiczne? mając 100 krów wyatrczą 2 tmr? bez żadnych stacji paszowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

@akernolat żeby było ekonomicznie,to  bez stacji I 2 same tmr nie będą dobre no chyba, że będą treściwe dostawać w robocie udojowym. ;)

 

A czym ładujecie paszowóz chodzi mi o oprzyrzdowanie do "tura", jak ktoś ma bele, żeby załadować bele , kukurydzę I śrutę, aby nie przeczepiać  przyrządów, myślę, że dobrze pasuje łychokrokodyl, ale żle wycina pryżmę QQ, szczękowym oprócz tego ,że drogi nie załaduję śruty, więc czym ładujecie?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli nie masz mocno zróżnicowanych krów że jedne dają 20l a inne 50 dziennie to 2 grupy wystarczą ale najlepsze by były 3 jak nie chcesz stacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ja mam zamiar ładować wycinakiem bvl na ładowarce (wiem że szczękowym byłoby szybciej, ale wycinając kostki z kukurydzy i sianokiszonki po tym wycinaku zostaje najrówniejsza ściana)

mi się wydaje,że taniej wyjdzie 2 tmry niż pmr i stacje żywieniowe ( przecież i tak jedna krowa zje wiecej, a druga mniej)

a jeśli załóżmy że 1 grupa to 20-30 a druga 30-40 to chyba całkiem fajnie może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

W stacjach krowa dostaje tyle ile ustawisz w komputerze, napewno stacja jest lepsza jak dla obory gdzie jest 100 krów, niestety zakup przynajmniej 2 stacji, mocno podwyższa koszt budowy, napewno więcej jest po niej mleka ale czy się opłaca to musisz sam przekalkulować, ja łyżko-krokodylem wybieram i kukurydze i sianokiszonke z pryzmy i nie widzę w tym problemu, napewno lepszy byłby wycinak szczękowy z łyżką u dołu ale za dobry nowy trzeba dać z 10 tys. netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

a nie grzeje Ci się po łyżkokrokodylu pryzma jak jest ciepło, bo równej ściany to nie zostawia, I  na ile dni starcza Ci ściana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ja mam krótkie silosy a szerokie, bo tak pozwalała działka. Zatem muszę równo wybierać ściany

a w stanach mało stosuja stacji żywieniowych:/ czy jeśli krowy sa podobne to nie lepszy efekt da podział na grupy technologiczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Stacja zawsze będzie lepsza bo ci da krowie tyle ile potrzebuje ale jak masz krowy podobne to stacja wychodzi dużo drożej, w stanach mają duże gosposarstwa więc się bawią w żadne stacje, co do łyzko-krokodyla to mi się nie grzeje, metr ściany wybieram 2,5 dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

A te "coś" to dokładniej co chciałbyś wiedzieć, trochę bardziej sprecyzuj co Cie interesuje

Plusy i minusy, czy to się faktycznie opłaca i dlaczego itp.

 

PS: Słyszałem że pasza w paszowozie się szybko grzeje

Edytowano przez mfek3050

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bork
      Paszowóz silofarmer 12m z 2014 r proszę o opinie użytkowników.
    • Przez Bercik01
      Witam, zajmujemy się remontami wozów paszowych poziomych, wymiana dna, remonty ślimaków , jak i usterki bieżące. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu.


    • Przez Akardin
      Mam problem gdyż jest zbyt słabo wymieszana pasza w wozie . Mam pytanie jak robicie przy mieszaniu pełnego wozu (wszystko z pryzmy) czy kontr noże są pochowane do końca czy wystają w wozie na maxa? Podejrzewam że może być taki problem ze towar zawiesza się na kontr nożach i za słabo miesza , jak robicie same mieszanie ? 
    • Przez Marcin06
      Witam,
      Czeka mnie wymiana ślimaka w wozie paszowym marki Belair.
      Czy na terenie województwa wielkopolskiego, są jakieś firmy zajmujące się tym godne polecenia?
    • Przez Moscov
      Witam wszystkich serdecznie– Zastanawiam się powoli nad wymianą swojego dotychczasowego paszowozu Peecon 20m na coś nowego. Pasze posiadam zarówno w pryzmach jak i w balotach– a pojemność wozów jaką celuje to 18 – 20 m ³. Zastanawiałem się nad poziomem wozem paszowym ale uważam że chyba jednak lepiej sprawdzi się wóz pionowy. Jakich producentów byście polecili i dlaczego?Peecona nie biorę już pod uwagę, skutecznie mnie do siebie zraził. Bardzo ważne dla mnie jest aby paszowóz dobrze mieszał , w możliwie najkrótszym czasie, dobrze ciołów I przede wszystkim nie wyrzucał paszy . Zapraszam do dyskusji i Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj