petro11

Ważcie wapno przed odbiorem

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
petro11    29

Witam wszystkich. Chciałem ostrzec przed kombinowaniem odnośnie wapna. Mieszkam na zazurach i do nas wapna do gospodarstw przychodzą zazwyczaj drogą kolejową. W tym roku zakupiłem 200ton wapna z Morawicy. Wszystkie firmy mówią że wagony ważone i wszystko ok a ja postanowiłem tym razem to sprawdzić. Coś mi się nie podobało bo wagon cały był dla mnie i miało tam być równe 200ton a mieli mi to przywieźć na 6samochodów czyli ponad 30ton każdy, ale to bajka bo kierowcy tyle nie wożą, skończyły się czasy brania takich ilości. Zważyłem wszystkie, kierowcy dostali WZ ode mnie i co się okazało zabrakło 20ton. Także ważcie wapno bo niby tanie ale w moim przypadku ponad 2tysi w plecy by było. I jeszcze jedno. Nie wierzcie w wapno np. Nordkalc bo z tych samych kopalni biorą i nie warto przepłacać tylko nazwa inna. Mi 2lata temu Nordcalca niby przywiozła firma znana w całej Polsce (bo tylko kilka firm wam znanych mogą je sprzedawać) i przywieźli też z wagonów i nie dość że tak samo nie ważone, kierowcy bez papierów na wapno to jeszcze z kamieniami bo na bocznicy wysypywali......... paranoja. Ale ogólnie z Morawicy wapno ok, bardzo dobrze zmielone (takie samo rozdrobnienie jak Nordcalc)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Ja kupowałem w Kornicy. Ile płaciłeś za swoje? Jakie to wapno? Granulowane czy luz? Moje z kornicy to było tak zbrylone , że ledwo rozsiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

węglanowe luz, ale ceny nie pamiętam ale coś 100pare złotych z dostawą. Pierwszy raz wziąłem z Morawicy i jeśli chodzi o jakość to nie miałem żadnych zastrzeżeń. sucutkie i zero brył...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Moje wyszło około 90 ale bryły masakryczne. To była kopalina prosto z hałdy. Nie polecam do standardowych rozsiewaczy.

 

Dzięki za ostrzeżenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Mnie przywieźli wanne to kwit był na 27800 kg coś go dużo było na tym kwicie :o Na drugi rok będę już ważył zestaw inaczej nie zapłace :/ wapno bardzo ładne ;) węglan z morawicy oczywiście ;) 

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

U mnie kwit byl na 31 ton, wanna z Morawicy i nie ważyłem. Ale kolega kupował 6 aut i ważył każde i też po 30 ton i się zgadzało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Moje wyszło około 90 ale bryły masakryczne. To była kopalina prosto z hałdy. Nie polecam do standardowych rozsiewaczy.

 

Dzięki za ostrzeżenie.

 

Kolego brałeś tą kredę przesiewaną z większą granulacją?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

U mnie kwit byl na 31 ton, wanna z Morawicy i nie ważyłem. Ale kolega kupował 6 aut i ważył każde i też po 30 ton i się zgadzało.

 

No to sie dałeś nabrać.Dzisiaj żadna kopalnia nie wypuści samochodu dmc powyżej 40(42 rzadko) ton. Czyli zestaw który przywiózł ci wapno ważył 9 ton.Jakaś kosmiczna technologia albo cały był z włókna węglowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, przecież ten co załadował i wypuścił z zakładu przeładowany pojazd odpowiada za przeładowanie i ma po tyłku w razie czego. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

No to sie dałeś nabrać.Dzisiaj żadna kopalnia nie wypuści samochodu dmc powyżej 40(42 rzadko) ton. Czyli zestaw który przywiózł ci wapno ważył 9 ton.Jakaś kosmiczna technologia albo cały był z włókna węglowego.

Nie dałem się nabrać bo było go zdecydowanie więcej, aniżeli 26 ton wapna z Nordkalku. Koledze przywiózł 7 aut i wszystkie ważył i na każdym było około 30 ton. A dlaczego? Wapno było wożone pociągiem wagonami po 60 ton, a jako, że młody kierowca i nie daleko bez punktów kontrolnych to ryzykował - owszem auta były przeładowane. Nie zmienia to faktu, że warto ważyć dla pewności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian20    29

Kolego brałeś tą kredę przesiewaną z większą granulacją?

 

 

Brałem taką i tą nie przesiewaną. Przesiewana to gródki 3-5 cm średnicy. RCW 5 Siały się ekstra tylko jak to kreda pod łańcuchy dość mocno podbijała . Natomiast ta nieprzesiana była tańsza ale miałą takie grudy i tyle "krzemieni" w sobie , że połamałem 3 łopatki i jak siałem po pastwiskach to teraz będę chyba musiał wałować na wiosnę żeby kosiarkę nie pobić. Zaletą tej tańszej było to , że miała w sobie sporo miału który bardzo równo się rozprowadzał ( tylko nie za szeroko ) i ekspresowo się rozpuszczał i reagował. 

Mając rozrzutnik z funkcją wysiewu wapna można kupować tą tańszą ale do RCW to przesiewana musi być. Nie wiesza się i bardzo równo i szeroko rzuca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Witam wszystkich. Chciałem ostrzec przed kombinowaniem odnośnie wapna. Mieszkam na zazurach i do nas wapna do gospodarstw przychodzą zazwyczaj drogą kolejową. W tym roku zakupiłem 200ton wapna z Morawicy. Wszystkie firmy mówią że wagony ważone i wszystko ok a ja postanowiłem tym razem to sprawdzić. Coś mi się nie podobało bo wagon cały był dla mnie i miało tam być równe 200ton a mieli mi to przywieźć na 6samochodów czyli ponad 30ton każdy, ale to bajka bo kierowcy tyle nie wożą, skończyły się czasy brania takich ilości. Zważyłem wszystkie, kierowcy dostali WZ ode mnie i co się okazało zabrakło 20ton. Także ważcie wapno bo niby tanie ale w moim przypadku ponad 2tysi w plecy by było. I jeszcze jedno. Nie wierzcie w wapno np. Nordkalc bo z tych samych kopalni biorą i nie warto przepłacać tylko nazwa inna. Mi 2lata temu Nordcalca niby przywiozła firma znana w całej Polsce (bo tylko kilka firm wam znanych mogą je sprzedawać) i przywieźli też z wagonów i nie dość że tak samo nie ważone, kierowcy bez papierów na wapno to jeszcze z kamieniami bo na bocznicy wysypywali......... paranoja. Ale ogólnie z Morawicy wapno ok, bardzo dobrze zmielone (takie samo rozdrobnienie jak Nordcalc)

Kolego a miałeś obydwa wapna na polu że twierdzisz iż jest to to samo?

Mi przywieźli Nordkalka to się dosłownie rozpływał.

 

No to sie dałeś nabrać.Dzisiaj żadna kopalnia nie wypuści samochodu dmc powyżej 40(42 rzadko) ton. Czyli zestaw który przywiózł ci wapno ważył 9 ton.Jakaś kosmiczna technologia albo cały był z włókna węglowego.

Zgadzam się z kolegą.Kopalnie już raczej nie ryzykują i nie wypuszczają takich zestawów.

 

Nie dałem się nabrać bo było go zdecydowanie więcej, aniżeli 26 ton wapna z Nordkalku. Koledze przywiózł 7 aut i wszystkie ważył i na każdym było około 30 ton. A dlaczego? Wapno było wożone pociągiem wagonami po 60 ton, a jako, że młody kierowca i nie daleko bez punktów kontrolnych to ryzykował - owszem auta były przeładowane. Nie zmienia to faktu, że warto ważyć dla pewności.

Było więcej a dlaczego?Bo Nordkalk jest drobniejszy.(jak kilo pierza i kilo metalu-waga ok ale oblętość już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Jednego roku Nordcalk, drugiego z Morawicy i nie zauważam różnicy...... Tak samo się rozpływa. Wcześniej pisałem jaki bubel mi przywieźli ze zananej firmy od której sam pewnie środki kupujesz.... jak kamienie w Nordcalku były to dziękuje i nigdy więcej. Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie i spokojnie dążyć do odczynu obojętnego. U mnie były kawałki że żyto na górkach nie chciało roosnąć a teraz jest już ok.... Jak ktoś chce wierzyć w marketing to niech wierzy a ja nie będe przepłacał za to samo.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

Ja też z Morawnicy biorę ,teraz też mam odpad z inowrocławia bdb się rozpuszcza . Zobaczymy co z tego będzie .A łódki staram się ważyć narazie ok

Edytowano przez magik0578

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Jednego roku Nordcalk, drugiego z Morawicy i nie zauważam różnicy...... Tak samo się rozpływa. Wcześniej pisałem jaki bubel mi przywieźli ze zananej firmy od której sam pewnie środki kupujesz.... jak kamienie w Nordcalku były to dziękuje i nigdy więcej. Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie i spokojnie dążyć do odczynu obojętnego. U mnie były kawałki że żyto na górkach nie chciało roosnąć a teraz jest już ok.... Jak ktoś chce wierzyć w marketing to niech wierzy a ja nie będe przepłacał za to samo.....

 

To że były kamienie jak napisałeś to może być wina pośrednika przy przeładunku u którego kupowałeś.Ja u siebie nie miałem żadnego.Piszesz "Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie" a czyż Nordkalk to nie węglan?Owszem jest drogi ale wydaje mi się że drobniejsze wapno szybciej wchodzi w reakcję co przyśpiesza jednak odkwaszenie gleby.Popraw mnie jeśli się mylę.W tm roku zastosowałem tańszy odpowiednik Nordkalka i będę obserwował wyniki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Było więcej a dlaczego?Bo Nordkalk jest drobniejszy.(jak kilo pierza i kilo metalu-waga ok ale oblętość już nie.

Tak Nordkalk jest bardziej rozdrobniony. Ogólnie też słyszałem, że niby Nordkalk bierze z innych kopalni, że niby z Morawicy i.t.p. Sam sprawdziłem i było to zupełnie inne wapno, Nordkalk rozdrobniony bardzo mocno. Co do wagi - ja nie ważyłem i głowy nie położe, ale kolega ważył kilka tirów i na każdym było około 30 ton - mam to z wielkiej litery napisać? Bo ciągle słysze jakieś wątpliwości, skoro nie wiecie jak było. Na dokładke dodam, że drugi kolega też kupił 4 tiry i 2 zważył i też się zgadzało, no ale fakt może akurat na tych co nie ważone było po 20 ton... nie wiem :P Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ok.Ja przyjmuję do wiadomości.Powtórzyłem tylko to co usłyszałem w kopalni Morawica i od jednego z przewoźników o wadze zestawu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Tak Kriss zgadza się wina leży w moim przypadku u pośrednika bo wagony prawdopodobnie były wysypane na bocznice a następnie ładowarką sypane na łódki i faktycznie z kopalni na pewno jest ok, ale u mnie na podwórku też musi być ok a jak nie to niech się bujają i już kupca stracili...... ale jak przedstawicil przyjeżdża i mówi że Nordcalc jest taki dobry i w ogóle chwali to jego za***nym obowiązkiem jest dopilnować że wszystko ma się zgadzać. Jeśli chodzi o działanie to oczywiście masz racje......im drobniejsza granulacja tym szybsze odkwaszanie. Parametry Wapna węglanowego z Morawicy: CaCO3-94-98%, CaCO-50-53%,aktywność chemiczna 93. Sprzedają odmianę 04 czyli podejrzewam rozdrobnienie raczej takie jak Nordcalk. Jeśli tak jest to działanie 100% takie samo. Ale marketing robi swoje panowie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Ja miałem w tym roku i Nordcalk i Morawica. Wapno z Nordcalku o wiele bardziej rozdrobnione, nie szło wręcz siać podczas wiatru bo do sąsiada leciało... Mam do obu kopalni pewnie z 500 km, a cena to 110 zł za tonę zarówno Morawica i Nordcalk. Oba wapna polecam i w przyszłym roku kupie też jedno i drugie... które lepsze? Nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    634

To że były kamienie jak napisałeś to może być wina pośrednika przy przeładunku u którego kupowałeś.Ja u siebie nie miałem żadnego.Piszesz "Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie" a czyż Nordkalk to nie węglan?Owszem jest drogi ale wydaje mi się że drobniejsze wapno szybciej wchodzi w reakcję co przyśpiesza jednak odkwaszenie gleby.Popraw mnie jeśli się mylę.W tm roku zastosowałem tańszy odpowiednik Nordkalka i będę obserwował wyniki.

Co tam kolego kupiłeś i jaka cena z transportem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Miałem zamówione z Morawicy ale że trafiłem na ten okres kiedy u nich przechodziły nawałnice i mieli przestój w sprzedaży przewoźnik zaproponował mi wapno z sąsiedniej kopalni Celiny bo mieli zapas suchego.Niestety rozczarowało mnie to wapno w porównaniu do Nordkalka.

Nordcalk tak jak pisałem to był dosłownie pył a to drobne łupki,grysik.

Cena 98zł/t netto,przy cenie Nordkalka 136zł/t netto robiło różnicę ale w wapnie też była kolosalna różnica.Ceny z transportem.

Na pewno już nie wezmę z tej kopalni.

 

@Darekpol dobra cena.Możesz dać namiar od kogo masz Nordkalka?

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj