Darek578

Oddanie budynku do użytku

Polecane posty

Darek578    0

Witajcie mam postawiony budynek przez mojego ojca jest to przechowalnia owoców jakieś 450m2. I nie został on oddany do użytku, przynajmniej ja nie mam na to dokumentów. Są plany pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania działki. Jak wyglada procedura ktoś coś takiego przeprowadzał, ile to może kosztować? Jakie dokumenty są wymagane przy modernizacji odnośnie wykańczania budynku.

Edytowano przez Darek578

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Musisz zglosić to do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego a procedura powinna wyglądać tak, że po zakończeniu budowy powinieneś złożyć wniosek do PINB o zakończenie budowy i możliwość użytkowania, z racji tego, że twój obiekt jest dość duży powinna być wydana również decyzja stwierdzająca możliwość użytkowania obiektu przez nadzór po uprzedniej kontroli - takie informacje masz wpisane w decyzji o pozwleniu na budowę także sprawdź pozwolenie na budowę i poczytaj.Jeżeli podczas kontroli Nadzór Stwierdzi, że obiekt jest - był użytkowany musisz liczyć się nałożeniem kary finansowej. Ostatecznie zadzwoniłbym do Nadzoru i porozmawiał z inspektorem. Przed złożeniem takiego wniosku musisz dołączyc oświadczenia kierownika robót budowlanych + jego uprawnienia+zaświadczenie o opłaconych składkach , jeżeli były odstępstwa nieistotne od budowy kierownik składa wniosek o nieistotne odstępstwo z naniesionymi zmianami na kopiach projektu budowlanego, jeżeli miałeś ustanowionego inspektora nadzoru również musisz załączyć jego oświadczenie do tego wszystkiego dokładasz jeszcze oświadczenia kierowników robót budowlanch,instalacyjnych, wod-kan itp itd, dodatkowo zamawiasz geodetę który przygotowuje mapę powykonawczą tzn inwentaryzacyjną, na której widoczny jest obiekt już wykonany z naniesonymi wszystkimi mediami tzn prąd, woda itp. gdy masz już kompletny wniosek składasz go do PINB i czekasz az nadzór sie odezwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Jeżeli nie było odbioru a od ostatniego wpisu w dzienniku budowy minęło 3 lata to procedura zaczyna się od nowa czyli robi to samo jakby zaczynał budowę plus inwentaryzacja zrobiona przez geodetę.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek578    0

Budynek był stawiany w 94-5 roku więc napewno mineły 3 lata:) Budowlańcy prawdopodobnie byli prywatni więc znalezienie kierownika budowy graniczy z cudem lub jest nie możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Znaleźć uprawnionego kierownika, żeby wyprowadził dziennik zachowując odstęp pomiędzy wpisami dawniej 2 lata, obecnie 3. Jak takiego nie znajdziesz, będzie trzeba zrobić orzeczenie techniczne przez uprawnionego budowlańca. Na decyzji sprawdz jaką masz kategorię obiektu i tu napisz, bo możliwe że wystarczy tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy do PINB. Wszystko zależy jakich masz inspektorów w powiecie. Czy są ludzmi czy służbistami. Podjedz do nich, porozmawiaj.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najlepiej podjedz do PINB i wszystkiego sie dowiedz tylko nie mów skąd jesteś itp itd bo nie wiesz na jakiego trafisz typa zacznie sie wypytywać a skąd a gdzie a kiedy, powiedz wprost, że twój Ojciec pobudował w latach 94-95 przechowalanie i chcesz temat doprowadzic do końca i jak tu załatwic po tym czasie żeby obiekt użytkować. Ale licz się z tym że napewno będziesz miał karę finansową, ja na twoim miejscu to zostawiłbym sprawę no chyba, że masz życzliwego sąsiada, który pisze donosy i nie masz wyjścia. Rozwiązaniem też jest kontynuacja robót budowlanych jak to ktoś powyżej napisał poprzez uzupełnienie dziennika budowy z tym, że to musiałby być ten sam kierownik budowy bo jezeli zmieniasz kierownika budowy na innego to musisz ten fakt odnotować w dzienniku budowy i zgłosić równiez do PINB, i to znowu zależne jest do kogo trafi papier bo jeżeli będzie ktoś nadgorliwy to może się nałożyć mandacik za niepoinformowanie, że zmieniłeś kierownika budowy. Sprawdz dziennik budowy czy nie masz czasem wpisane, ze roboty zostały zakończone i budynek jest gotowy do uzytku, jezeli tak masz wpisane to tzreba szukać innego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Niekoniecznie zapłaci karę. Jeżeli urząd nie będzie bardzo dociekliwy w tym, czy budynek był użytkowany to nic mu nie zrobią.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Niestety kary finansowe z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego - bez skutecznego zawiadomienia o zakończeniu budowy lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie, zostały wprowadzone w życie nowelizacją Prawa budowlanego z 16 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z jej przepisami, sankcje za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego można nakładać tylko w przypadku, gdy stwierdzenie takiej okoliczności przez właściwy organ nastąpiło po dniu 1 stycznia 2005 r. Zatem nie dotyczy to sytuacji, gdy obiekt budowlany był użytkowany samowolnie przed tą datą. Na dzień dzisiejszy nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż kara ta nie jest uzależniona od okresu czasu przez jaki miało miejsce nielegalne użytkowanie, a obliczana jest w oparciu o wskazany w ustawie wzór i zasadniczo jej wysokość zależy od kategorii i współczynnika wielkości obiektu budowlanego, określonych w załączniku nr 1 do Prawa budowlanego.
Dla przykładu - nielegalne użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego będzie wiązało się z karą w wysokości 10.000 zł (stawka opłaty 500 zł razy 10, razy współczynnik kategorii obiektu budowlanego - 2, razy współczynnik wielkości obiektu budowlanego - 1, tj.: 500 x 10 x 2 x 1 = 10.000 zł).
W przypadku kolegi mamy do czynienia z kategoria obiektu II stopnia czyli  budynki służące gospodarce rolnej, jak: produkcyjne, gospodarcze, inwentarsko-składowe, gdzie k=1, w=1, podstawiając do powyższego wzoru mamy 500x10x1x1=5000tyś zł więc kolega musi być przygotowany na to, że może spodziewać się kary w wysokości 5tyś zł  


Oczywiście wszystko to zależy od inspektora nadzoru bo jeżeli jest to człowiek do dogadania to sytuacja może wyglądać troszkę inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Żeby dostać karę, organ musi puścić w ruch procedurę i stwierdzić, że autor użytkuję halę bez odbioru. Nie może z góry nałożyć grzywny za to. Na miejscu autora, jeżeli będzie starał się wszystko robić zgodnie z prawem to halę niech wyczyści ze wszystkiego, zamknie na klucz i składa papiery o zgodę na budowę. Jeżeli urzędnicy nie będą dociekliwi to nic mu nie zrobią chyba, że będą śledztwo przeprowadzać.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj