Bolsick

Odbudowa obory na opasy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bolsick    5

Witam na wiosne planuje odbudować obore o wymiarach 18x8 (spalila sie troche) juz została rozebrana do fundamentów dodam ze fundamenty sa bardzo wysokie i  w dobrym stanie. Jak napisalem w temacie planuje hodowle bydla opasowego posiadam juz 5 sztuk w stodole tylko ze wiecej juz tam niewcisne;/  Mozecie poradzic czy robic wolnostanowiskaowa czy na uwiezi ?? Moj plan był taki by porobic kojce o wymiarach (6x3) lub (9x3) czyli wyszlo by 6 lub 4 kojce . Kojce mialy by byc po bokach a posrodku korytarz paszowy 2 m . Od szczytu chcialem zrobic po obu stronach  dwoje drzwi o szerkosci 3 m i posrodku male drzwi do korytarza paszowego tak zeby bele turem wsadzic obornik usuwal bym turem przez drzwi . Co o tym myslicie bo innego pomyslu niemam wiem ze troche za waski budynek ale niemam innej opcji niestety ;/ Czy moze jednak uwieziowa mozecie podzielic sie swoimi doswiadczeniami z gory dziekuję!  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JARAS    5

Lepsza uwięziowa wtedy widac najbardziej czy pasze każde zwierze pobiera. A obornik wypchniesz z boku zrób bramy bys mógł go usuwac a na srodku korytarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pomagałem ostatnio stawiać oborę na 40 krów, miała wymiary 10x30 wiec trochę wieksza od twojej. troje drzwi z jednej strony i troje z drugiej na przeszczał. korytarz paszowy wyszedl cos kolo 3 metrow tak zeby można było bez problemu wsadzic balota itp. nastepnie stanowiska 20 po jednej stronie korytarza paszowego i 20 po drugiej stronie. stanowisko dla krów musi byc 120cm szerokie i dlugie na 1.9m tak jak dla ciebie dla opasów te wymiary są mniejsze z tego co się orientuje wystarczy 80 cm szerokosci ale to trzeba sprawdzic bo w razie kontroli w pierwszej kolejnośći mierzą to. Stanowiska z lekkim spadkiem 2%  do korytarza gnojowego który ma 2.5m szerokosci zeby można było obornik turem wypychac. korytaż gnojowy wyposażony w dodatkowe studzienki na gnojowice ktore sciekaja do zbiorników zakopanych z boku obory , u ciebie jak masz juz stare fundamenty  i ławe  to trzeba by jakieś inne rozwiązanie wymyslić albo wypychać gnojowice razem z obornikiem albo wylać dodatkowe spadki. Najlepiej zeby były na uwieżi, jadły i przybierały na masie a nie zeby sie ganiały po oborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

A może cała szerokość na kojce, a korytarz paszowy na zewnątrz.Na zimę obijesz deskami tak aby śnieg nie wlatywał i odkryjesz plandeką, a może z czasem zabudujesz.

Tak jak mówię zaoszczędzisz 2m( korytarz paszowy) x 18m = 36 mkw , według przepisów będziesz mógł wstawić więcej byków.

Zrobiłbyś 2 kojce na 9 metrów długie.Obronik usuwałbyś wyganiajac bydło na okólnik, który byłby rozkładany tylko na czas wygnania bydła.Zwierzęta wyganiane byłyby przez pojedyńcze drzwi na okólnik, który znajdowałby się w takim miejscu, że kiedy wywieziesz obornik z jednego kojca i zagnasz z powrotem byki, to byki z drugiego kojca mogłyby też znajdować się na tym okolniku na czas sprzątania w ich kojcu.

Napisałem to najprościej jak potrafię, chyba da się zrozumieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

A może cała szerokość na kojce, a korytarz paszowy na zewnątrz.Na zimę obijesz deskami tak aby śnieg nie wlatywał i odkryjesz plandeką, a może z czasem zabudujesz.

Tak jak mówię zaoszczędzisz 2m( korytarz paszowy) x 18m = 36 mkw , według przepisów będziesz mógł wstawić więcej byków.

Zrobiłbyś 2 kojce na 9 metrów długie.Obronik usuwałbyś wyganiajac bydło na okólnik, który byłby rozkładany tylko na czas wygnania bydła.Zwierzęta wyganiane byłyby przez pojedyńcze drzwi na okólnik, który znajdowałby się w takim miejscu, że kiedy wywieziesz obornik z jednego kojca i zagnasz z powrotem byki, to byki z drugiego kojca mogłyby też znajdować się na tym okolniku na czas sprzątania w ich kojcu.

Napisałem to najprościej jak potrafię, chyba da się zrozumieć ;)

Maciejo mowilem ze wysokie fundamety z zadawaniem paszy niewyjdzie na zewnatrz !! ale masz bardzo dobry pomysl lepszy od mojego zrobie 3 kojce 6x6 i korytarz 2 m jedna sciana wychodzi na pastwisko wiec w kazdym koijcu bede drzwi na pastwisko i obornik latwiej sie bedzie usuwalo jede wielkie drzwi i jazda z turem moze i to dobry pomysl orientuje sie ktos i le moge postawic bydal w takich kojcach??

co do reszty odpowiedzi to zapomnialem dodac ze na glebokiej sciolce wiecie o co chodzi plyta gnojowa itp a w razie kontroli potem lipa;/

 

Znalazlem juz bydlo opasowe powyzej 450 kg 2,5 m 2 tak ?? czy cos zle wyszukalem czyli weszlo by okolo 40 sztuk

Edytowano przez Bolsick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

a pierdziel te fundamenty. zrównaj wszystko z ziemią. zrób tak jak kolega pisze. korytarz paszowy z dwóch stron i dach wypuść żeby pasza nie mokła i nie zaciągało do środka. . całośc podzielibym na 4 kojce. korytarz paszowy na 2 metry to nie korytarz. albo zrób korytarz na 3 metry a po bokach dobuduj z drewna po 2 metry żeby bydlaki miały wygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Zadawanie paszy z dwóch stron jest lepszym pomysłem, niż z jednej, ponieważ jak będzie dużo sztuk i wszystkie nie zmieściłyby się do jednej drabiny paszowej to zaczną walczyć, wkońcu to byki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bhdemeter    37

Zależy jaki masz układ tego budynku ale to ile wejdzie ci sztuk zależy od tego czy one będą według siebie spokojne czy będą walczyć i często się na sobie wieszać. Bo np jak były by tu limuseny czy mieszance to mogą po sobie skakać nawzajem i robić krzywdę. Ja miałam taki przypadek że tak się wieszały na jednym i uszkodziły mu kręgosłup. Więc sam będziesz musiał obserwować jak to wygląda. Co do budowy kojców i karmienia to najlepiej aby były długie a wąskie wtedy maksymalnie wykorzysta się stół paszowy ale to też jest zależne od możliwości budynku. Jeśli masz ścianę na pastwisko to koniecznie ją wykorzystaj może kiedyś będziesz miał mamki.

 

A co do tego jak chować bydło opasowe to zdecydowanie bez wiązania bo jest dużo łatwiej i mniej pracy a i moim zdaniem bydło szybciej przybiera na wadze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

korytarz paszowy bedzie mial 17.70 metra .mam zamiar zrobic taka drabinke z rur lub poprostu 2 rury wzdluz tylko czy lepiej zrobic 3 kojce po 6x 5 czy 4 kojce 4,40x5!!! chodzi mi o to zeby wykorzystac maxymalnie powierzchnie i czy da sie zeby wszystkie mialy dostep do paszy !! 

A robienie 2 korytarzy paszowych to strata powierzchni czy macie jakis inny pomysl!!

 

Edytowano przez Bolsick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Przy trzech kojcach na pewno szybciej wywalisz obornik i jeśli zrobisz okólnik jak Ci wcześniej mówiłem to też mniej roboty przy przeganianiu byków.

Co do drabiny paszowej musisz sobie ją zrobić tak, żeby wszystkie sztuki w kojcu mogły jeść jednocześnie i nie walczyły o dostęp do pożywienia, i nie rozwaliły wszystkiego ;)

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

pyatnie jak dajmy na to korytarz paszowy kolo jednego kojca bedzie mial 6 metrow to ile bykow jednoczesnie bez problemow bedzie moglo pobierac pasze ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Szerokość na jednego byka powinna być taka, żeby sobie spokojnie wsadził głowę i mógł dosięgnąć do poidła, które radzę przyczepić do drabiny paszowej od strony korytarza.Odległość między szczebelkami w drabinie hmm... tak na oko to z 25-35 cm? No i trzeba doliczyć grubość szczebli.

 

A wiesz już ile sztuk będzie można wsadzić do kojca według norm?

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

2,5 m 2 na sztuke czyli kojce 6x5 co daje nam 90m2 policz sobie to czyli jak mam 6 m dostepu do korytarza paszowego to zmiesci sie 10 do jedzenia na 6 metrach czy malo?? chyba malo co nie ale na 8 sztuk bedzie chyba dobrze

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

6m x 5m= 30m2 : 2.5m2= 12 , czyli w jednym kojcu ZGODNIE Z PRZEPISAMI ;) może być 12 sztuk.

Dostęp do korytarza 600cm, drabina paszowa np. skośna odległość między szczebelkami 35cm, więc 12 sztuk razy 35cm = 420cm i grubość szczebli np. 5cm, chyba będą dość mocne ;) no i sobie oblicz resztę

 

Tak na marginesie, to ta grubość szczebli, chyba lepiej żeby były grubsze niż 5cm, bo jak będą już spore to jednak będą miały siłę, a jak im coś odbije to mogą ją rozwalić.Sam musisz poszukać jak to musi być z tą drabiną, czyli tak żeby nie miały przy niej ciasno.

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

zreszta bede widzial jak to bedzie wygladalo wychodzi jakies 45 cm szerokosci na sztuke to niezamalo?? a jaka powinna byc odleglosc na dorosle sztuki w drabince paszowej 35 czy 45 cm?? Własnie szukam na forach ale ciezko 

po galeriach na pw pisze narazie zero odzewu;/

Edytowano przez Bolsick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

No za wąsko, podałem tylko szerokość od szczebla do szczebla, tu na forum długo będziesz szukał wymiarów, wpisz w Google wymiary drabiny paszowej i będziesz miał tam napisane.

 

A ten korytarz paszowy jak myślisz zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

Korytarz paszowy od sciany jednej szerokoscprawie 3 m i 50 cm wyzej od kojca

Znalazlem dla bydla powyzej 18 miesiaca odleglosci rurek w drabince paszowej  to 35 cm  powyzej 6 miesiecy to 30 cm a ponizej 6 msc -25cm

to jak robic odrazu na 35 cmm chyba male byski niewyjda co??

Edytowano przez Bolsick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Tutaj trzymaj link do drabiny:

 

http://www.odr.pl/produkcja-zwierzca/budownictwo-inwentarskie/762-drabina-paszowa-skosna

 

Chyba już przeczytałeś ;) Nie powinny wyjść, ale jeśli by wylazily to do tych pionowych rur w drabinie możesz zrobić jakąś przykręcaną listwę, którą byłaby poziomo na takiej wysokości, żeby mogły sobie jeść, ale nie mogły się zmieścić między szczeblami ;)

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj