Skocz do zawartości
Kedzior12

Elektryczne sprzęgło do załączania przedniego napędu

Polecane posty

Kedzior12    5

Witam. Poszukuję do mojego ciągnika SAM elektrosprzęgła, aby można było w wygodny sposób załączać przedni napęd. Sprzęgło planuję osadzić na jednej z półosi wychodzącej z przedniego mostu do któregoś z kół. Jak na razie mam to tak rozwiązane, że lewa półoś wychodząca z przedniego mostu nachodzi na półoś wychodzącą z przedniego koła i w obu jest wywiercona dziura na śrubę m10, po włożeniu śruby zaczyna pracować przedni napęd (mechanizm różnicowy w przednim moście nie jest blokowany, stąd taka zasada działania). Zapewne pytalibyście się, czemu nie mam go na stałe załączonego? Ponieważ w skrzyni biegów jest zablokowany mechanizm różnicowy i po dłuższej jeździe po asfalcie po prostu by został połamany.

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wskazał mi jakieś sprzęgło, które wytrzymałoby przy pracy :)

Dodaję zdjęcia poglądowe obecnego rozwiązania.

post-78992-0-68844100-1415049611_thumb.jpg

post-78992-0-02426500-1415049656_thumb.jpg

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przy tym momencie obrotowym żadne sprzęgło od pompy klimatyzacji czy podobne nie wytrzyma.

vcc    10

Półosie bym zostawił w całości, jak jest przekazywany napęd z skrzyni na mech różnicowy przód, może tam by dało założyć jakąś blokadę czy sprzęgło które przesuwa zapadkę i zapina napęd

Kedzior12    5

@vcc też tak myślałem, ale nie ma tam za dużo miejsca. @Elektrotechnik a nie da się zamówić gdzieś sprzęgła , które by wytrzymało? Przecież ono nie musi być koniecznie od klimy.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Da się, tylko koszt takiego elektrosprzęgła będzie wyższy niż wartość Twojego ciągnika.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Musisz najpierw obliczyć moment obrotowy występujący na tej półosi, ale cena sprzęgła na 100 Nm zaczyna się od kilku tys PLN.

seweryn20    583

No właśnie. Prędzej zrobił byś załączanie przedniego napędu elektrohydrauliczne zapożyczając wielopłytkowe sprzęgło z innego pojazdu. Tylko nie rozumiem za bardzo po co do sama takie rozwiązanie. Nawet elektrohydrauliczne zapożyczone ze starego ciągnika osiągnie wartość samego sam.

kamil496    39

A co myślicie o wiskozie z land rovera ?  Prosty patent, tylko przy większym momencie obrotowym występowała by niepotrzebna strata mocy poprzez jej poślizg.

seweryn20    583

Wisko czy haldex raczej nie nadaje się do ciągnika. W mało którym samochodzie przekazują 100% momentu na koła, nie są zbyt skuteczne i działają z opóźnieniem.. To taki dopędzacz. 

ciężko będziesz miał cokolwiek wcisnąć na półoś. Jaki mechanizm wielopłytkowy by to nie był jest duży. Jedynie tradycyjne sprzęgło kłowe. A i tu na moje oko ciasno.

Edytowano przez seweryn20

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Ursusc385
      Zeby chodziło leciutko wystarczy załozyc przedłouzke do tego co wychodzi od silnika
      i załozyc łancuch jutro przesle zdjecia
    • Przez samesilver
      Mam problem z Same Silver 130, a mianowicie gdy wciskamy sprzęgło i dodamy gazu(np. przy ruszaniu) to po delikatnym puszczaniu sprzęgła zaczyna ono strasznie hałasować. Tak samo jest, gdy np. jedziemy ciągnikiem na wysokich obrotach i trzymając wciąż na gazie naciśniemy sprzęgło. Czasem nawet gdy ciągnik już ustanie, hałas nadal jest. Co może być tego przyczyną? Jak temu zaradzić? Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    • Przez Daniel43
      Witam. Mam problem ze swoim agrotronem konkretnie z przednim napędem. Chodzi o to, że jak ma lekko (śnieg, błoto) działa dobrze, ale na twardym podłożu przód nie kręci tylko sam tył tak jak by chciał ale nie może. Nie wiem czy coś z prądem, hydrauliką czy czymś innym?? A i również blokada nie załącza na wszystkie 4 koła. Proszę o pomoc.
    • Przez saaQ
      mam maly problem kupilem ciagnik hurliman(to samo co same antares lub lamborghini)sprawdzialem naprawde wszystkie dzwignie przyciski itp a przedni tuz ani drgnie wiem tylko ze jest sprawny. Jesli ktos ma taki lub podobny bylbym wdzieczny za pomoc.
    • Przez bugi
      Witam
      Strzasznie ciężko w mojej trzydziestce chodzi sprzęgło, słyszałem że nie tylko u mnie, ale słyszałem też że da się coś z tym zrobić ale nie słyszałem co i właśnie dlatego chcę coś z tym zrobić da się? Jak tak to co?