pala92

Jak poprawić strukturę gleby?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pala92    69

Witam. Wziąłem w dzierżawę ziemię 2-3 klasa ale jej struktura jest kiepska więc po podorywce zasiałem łubin na poplon zeby ją troche spulchnić ale dzisiaj orałem i skały sie rwały. co mogę jeszcze zrobić zeby ziemia stała sie bardziej pulchna. dodam ze wapno juz posiałem.

Edytowano przez pala92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Z dnia na dzień na pewno nie poprawisz struktury gleby. Poplon to dobra sprawa ale na to trzeba parę lat i z każdym rokiem będziesz widział poprawę. Ja siałem gorczyce na poplon 3 lata z rzędu i widzę różnicę co było a jest, tylko że gorczyca chyba mi trochę przykwasiła glebę i teraz mam zamiar siać facelię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

facelia robi strukture, gryka tez, bez porównania z gorczyca


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

ogolnie ziemia jest dość mocna. co myślicie o wapnie tlenkowym. podobno dobrze i szybko działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Szybciej niż węglanowe.

Pamiętajcie też ze poplony bardzo wysuszają glebę. Przez to może się wydawać ze ziemia zle wygląda przy orce.

W tym roku na próbę zostawiłem kawałek po jęczmieniu zaraz po szybkiej podorywce, a kawałek poleciałem glifosatem. Bez oprysku jęczmień urusł po kolana i orka to była katorga, w miejscu, które było opryskane orka szła dużo lżej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, u mnie to samo było na jednym polu miałem część poplonu ,a na drugiej części nie, i w trakcie orania tam gdzie poplon to była normalnie taka podeszwa że pług nie chciał wchodzić w ziemię ,a obok gdzie same ściernisko z talerzowane pług już normalnie wchodził i to jednak prawda że  poplon trudniej zaorać bo wysusza glebę   ;) Pozdrawiam.

Edytowano przez wieslaw16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ale warto siac poplony chyba ze obornika ma ktos pod dostatkiem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

hmm.

Najpierw zrób badanie gleby a potem ewentualnie wapno jeżeli jest taka konieczność.

Po łubinie normalna sprawa że jest twardo.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

1. Jak Jacek napisał polony przesuszają glebę, szczególnie w suchej jesieni.

2. Pobierz i daj do badania glebę. Jedna próbka to koszt około 11 złotych, masz zbadane pH, potas, fosfor i magnez. Będziesz miał czarno na białym co trzeba glebie dostarczyć.

3. Cały sens orki zimowej to oddanie się działaniu natury. Cząsteczki wody zawarte w glebie pod wpływem zamarzania spulchniają ją. Na wiosnę nie wjeżdżaj zbyt pętko, narobisz kolein i spalisz dużo paliwa(mowa tutaj o wiosennej uprawie), musi być odpowiedni termin, z reguły jeśli grzbiety skib są przesuszone.

4. Podczas dalszej uprawy staraj się zachować gruzełkowatą strukturę. Gleba magazynuje wtedy wodę, oraz nie zasklepia się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Każdy ma swoje doświadczenia, jednakże nie zgodzę się że po poplonach , rola jest trudniejsza w uprawie, miałem taką sytuacje,jęczmień jary wymókł,więc by się chwasty nie pleniły,gdzieś pod koniec czerwca posiałem grykę,gryka zdążyła zakwitnąć, i została zniszczona,to co zauważyłem przy uprawie przedsiewnej,ciągnik miał lżej,jak tylko wjeżdzałem tam gdzie była gryka , automatycznie przyśpieszał,jednakże wschody rośliny następczej były gorsze,gryka wyciągneła jednak wilgoć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a co byście mi poradzili. Sieje pszenżyto kukurydzę na kiszonke i trawę z koniczyną. I stale jest ten sam problem. Nie mogę dobrze zorać do pszenżyta ani po kukurydzy ani po pastwiskąch. trawę pale glifosatem dobry miesiąc przed oraniem. Po pszenżycie ziemia jest pulchna i można orac bez wysiłku ale jak posieje kukurydzę to to samo pole zamienia się w beton tak samo jest po trawie. Robiłem próbki i ziemia nie jest kwaśna obornik bydlęcy przychodzi co 2-3lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Chciałbym odświeżyć temat.

3 lata temu kupiłem działkę 9 ha IVB V i VI, staram się poprawić jej strukturę, a i może z VI zrobić V - wiem, że jest to możliwe. Niestety obornika brak, na różne użyzniacze glebowe w chwili obecnej niestety nie mogę sobie pozwolić. 

Na dzień dzisiejszy rzuciłem tam 50 ton wapna magnezowego, w ubiegłym roku był łubin, a w tym facelia z gorczycą nie zbierana tylko pod talerzówkę, urosła jeszcze raz na poplon i dziś przyorana. 

Z dwa lata jeszcze mogę siać gorczycę facelie albo rzodkiew, tylko czy to ma sens? 

Może ktoś ma jakiś pomysł lub podobne doświadczenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie, ma sensu. Ziemia nabiera kultury przez uprawę, i siej to co Ci przyniesie jakikolwiek zysk. Polony i płodozmian poprawiają jakoś gleby, ale nie możesz siać ich tylko w tym celu. Siejesz zboże, po zbożu dajesz polon, wiosną siejesz kukurydzę itd, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj