statek

Bez orkowa uprawa kukurydzy na ziarno.

Polecane posty

icek1    179

tak dokładnie ja próbowałem ale orka to jest orka wmiędzy czasie głębosz no i jeszcze omocnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marecki5056    1

ja stosuje uprawe bezorkowo po zbiorze qq stosuje talerzówke a potem na wiosne znowu talerzówka i sieje :)

Kolego chyba masz pełną skrzynke potrzebuje kontakt z Tobą na temat Twojego byłego kombajnu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Duzo z was pisze o samej talerzówce na jesień. Panowie na jaką głebokoścć dacie rade spulchnić ziemię przed zimą? Według mnie to jest duży błąd talerzówka jak naj bardziej ale zaraz za nią powinien być  puszczony kultywator na minimum 25 cm, Głęboszowanie przy uprawie bez orkowej na glebach cieższych powinno być stosowany minimum co trzy lata. Ja jednego roku pokusiłem sie o taką uprawę po gorczycy . Moje zdanie jest takie że do takiej uprawy trzeba mieć dobry sprzęt(po QQ mulczer obowiązkowo i później telerzówka na około 10-15 naj lepiej z kultywatorem za jednym przejazdem) Wiadomo że mozna te przejazdy podzielić ale tu dochodzą koszty. Trzeba też koledzy spojrzeć prawdzie w oczy kto ma w jakim stanie glebę, chodzi głownie czy nie macie mocno zachwaszczonych pół ( perz w szczególności) Do uprawy bez orkowej gleby muszą być wolne od chwastów długo letnich i odpowiednie ph. Ta uprawa jest bardziej opłacalna, Ja naj lepsze efekty takiej uprawy widziałem u sąsiada na mozaice od 3a do 5 klasy ziemi wzgórki dołki roślina jest wszędzie wyrównana. 

  Jeśli chodzi o obornik to większego problemu, nie wywóź go kolego go bezpośrednio na pole z obory, niech poleży jeszcze minimalnie na kupie z pół roku przepali się w tedy dobrze zrobi się jak kompost z pieczarek, ja go stosowałem taki przepalony na wiosne bezpośrednio przed siewem .Efekt jest bardzo zadowalający. i nie ma problemu z wymieszaniem go z glebą nawet jak dasz go dawką 35-50 ton. 

   Ja z bratem wracam do uprawy bez orkowej w przyszłym roku po zbożach i QQ. Z tego względu że do tej pory park maszynowy na to nie pozwalał.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Wcale nie trzeba upraw bronami czy agregatami.Wystarczy posiać qq na sciernisko w strip tillu.Tylko trzeba mniec odpowiedni siewnik który spulchnia pasy ziemi przed samymi nasionami.A po siewie tylko oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Strip till to naj lepsza metoda na zredukowanie kosztów uprawy. Ale siewnik do niej jest okropnie drogi. Jak ktoś ma duzo pola inwestycja jest jak naj bardziej opłacalna. Chodzi mi ponad 200 ha przynajmniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj