statek

Bez orkowa uprawa kukurydzy na ziarno.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pajakk    17

Witam wszystkich.Chciałbym aby tutaj wypowiedzieli się wszyscy którzy uprawiają kukurydze na ziarno a w szczególności ci którzy uprawiają badż kiedyś próbowali stosować technikę bez orkową.Jak pozbyć się dużej ilośći resztek po qq jakimi maszynami to robić , jak siać itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Strip till to pszyszłość. Sam konstruuję maszynę do siewu w tej technologii. Do kukurydzy już prawie zrobione, a do rzepaku daleka historia :)  :)  Dużo przy tym roboty ale jak skończę to będę siał nią kukurydzę rzepak i soję  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dawaj fotki, jest więcej osób zainteresowanych budową takiej maszyny więc każda wskazówka może okazać się nie oceniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

broń Boże sie próbuj siać siewnikiem prosto w ściernisko tylko między rzedy bo porażka...widziałem taką kukurydzę. Mi się wydaje , że jak chcesz bezorkowo to resztki rozbrabniaczem zrobić potem kultywatorem typu syncro z poettingera lub mandam top.... bezorkowo można robić ale tzreba glebe głębiej jednak zruszyć. 


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TD85D    1

niedaleko mnie jeden gościu stosuje zaraz po młóceniu qq talerzówke amazone catros ( bardzo ładnie robi, czarne pole za nią ) i na wiosnę przed siewem znowu talerzówka i na to sieje. i qq zawsze bardzo ładnie wygląda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajakk    17

Ja osobiście myslałem tym żeby po koszeniu brona talerzową i na wiosne jakimś gruberem i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Na pewno wstawię jak będzie gotowa do kukurydzy. Jeszcze trochę roboty bo koła podporowe, napęd na podsiewacz i rama  na siewnik z tyłu. Jeszcze nie wiadomo jaki siewnik będzie :). Do rzepaku musi być druga rama i wtedy będę siał w rozstawie ~`37,5 cm,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajakk    17

I jakie plony osiagasz?Zauważyłeś jakieś plusy stosowania tej techniki?Liczyłes może zużycie paliwa na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Znajomi sieli kukurydzę bezorkowo na na glebach typu lessowe ,borowina i czarnoziem Hrubieszowski 1 klasa .i powie tyle sieli siewnikiem gaspardo talerzowym i powiem tyle .Będą sieli teraz po orce .siew w ściernie czy po QQ czy zbożu bez przygotowania to pomyłka .kukurydzę po zbiorze należy potraktować broną talerzową a na wiosnę zastosować głębosz z talerzówką by zruszyć głębiej ziemię i wymieszać pozostałe resztki .Przy siewie siewnikiem talerzowym z dozownikiem dajemy Fosfor w podsiewacz dla lepszego startu oprysk należy stosować zaraz po wschodach w fazie 2-3 liści bo chwast w uprawie bez orkowej w naszych stronach rósł z wigorem . Można zastosować mulczer do pociecia ścierniska potem  brona talerzowa  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Gnojowica to jeszcze pól problemu bo można w redlice rozlać, ale z obornikiem to faktycznie może być mały problem bo pozostawienie go bez przykrycia to strata składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajakk    17

w sciernisko to tylko w uprawie pasowej albo jak ktos ma cos podobnego do siewnika kockeringa ja mysle sama talerzowke zastosowac na jesieni na wiosne tylko głebiej ja poscic a jakie maszyny proponujesz do tego np.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Zależy jak z omacnicą w waszych stronach, u nas od ubiegłego roku jest tego dużo a pług to najlepsza metoda ograniczania jej populacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

najlepsza metoda na omacnicę to mulczer drobno pocięte .co ci po pługu jak badyle wystają .Maszyny do siewu pasowego kosztują sporo i na terenach pochyłych ciężko trafić z żędy uprawiane .do siewu polecam siewnik gasspardo talerzowy z podsiewaczem z redlicą talerzową . na zimę mulczer i talerzówka a na wiosnę talerzówka i coś urośnie jak natura pozwoli .Ja jestem za głęboszem by zruszyć i spulchnić ziemię bez jej odwracania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1484

Jeśli planujesz siać coś po qq bez orki to tylko i wyłącznie CIĘŻKA brona talerzowa po zbiorze, tylko że jest jeden duży minus , tak jak up pisali omacnica , która bez orki na pewno będzie się nasilać i robić coraz większe szkody ;] , i staraj się nie siać na tych samych rzędach + warto przy takim siewie tak dobierać nawóz by większa ilość siać rzutowo rozsiewaczem a do aplikatora o ile siewnik go ma to tylko dawkę startową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Stosowałem i mogę powiedzieć tyle. Mniej paliwa to więcej oprysków. Ale jeżeli chodzi o np: pszenica - rzepak to orka co dwa lata. Koszę rzepak, orka i siew pszenicy. Koszę pszenicę, gruber i siew rzepaku.

:
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Stosowałem i mogę powiedzieć tyle. Mniej paliwa to więcej oprysków. Ale jeżeli chodzi o np: pszenica - rzepak to orka co dwa lata. Koszę rzepak, orka i siew pszenicy. Koszę pszenicę, gruber i siew rzepaku.

:

 

A nie robisz przypadkiem odwrotnie tzn orka po pszenicy pod rzepak a bez orki po rzepaku pod pszenice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Po kukurydzy stosuję orkę, w następnym roku sieję jęczmień jary, potem orka pod rzepak, po rzepaku uprawa na 35 cm bezorkowa i siew pszenicy, po pszenicy uprawa 30 cm bezorkowa i wysiew poplonu, a w nastepnym roku wiosna wysiew kukurydzy po oprysku glifosatem i lekkiej uprawie, potem talerzowanie (Ares TXXL z wałem gumowym) i orka itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony jestes z Aresa TXXl? Masz jakieś opinie na temat TXL?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Mój to TXXL na dużym wózku, jest pół zawieszany a nie zawieszany bo wał ma gumowy fi 70, najcięższy z możliwych. Już nie robią tej wersji. Sam agregat jak agregat talerze mieszają w zależności od głębokości i prędkości pracy. Trochę z zakręcaniem jest ciężko, bo na wózku jest długi. JD6610 jak go ciąga na rżysku zbożowym lepiej się łamie niż 6630 na kukurydzianym (dużo lepszy skręt). Zawieszany z takim wałem występował ale rwały się cięgła górne TUZa (kolega miał taki do Fenda 140KM, podnosiło mu przód z obciążnikiem 1000 kg, aż urwało cięgło i zmienił wersję na wał oponowy, krótszy od wersji na wózku i na tych oponach jeździ po drodze, mój ma dodatkowe dwa koła za wałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajakk    17

Czyli mam rozumieć ze w uproszczeniu bedzie wiecej chwastów czyli więcej oprysków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj