Drabian87

Przejęcie gospodarstwa i zakup drugiego

Polecane posty

Drabian87    0

Witam jestem nowym użytkownikiem tego forum , ukończyłem Technikum Mechanizacji Rolnictwa i niebawem zamierzam przejąć gospodarstwo od mojego ojca gospodarstwo nie jest duże mój ojciec ma 8 ha własnej ziemi oraz osiem dzierżawy 10 letniej , jest stara na wpół zawalająca sie obora niewielka chlewnia w szczytowej formie mieściła 50 sztuk , niestety cała produkcja wygasła i ojciec obecnie nic nie chowa , jest jeden ciągnik ursus c360 do tej pory ojciec tak to obrabiał  ... Ja zamierzam to zmienić ale żeby nie było tak kolorowo jest jeden chaczyk ziemia jest zadłużona na 40 tyś złotych więc to już kłoda pod nogami ... 

Są też plusy stryj ojca  zamierza sprzedać gospodarstwo położone kilometr od mojego domu 20 hektarów obora całkiem spora jakieś 300 metrów jednak bez rewelacji nie jest to budynek pierwszej młodości dwa ciągniki oraz kombajn bizon no i dom . za całość chce 800 tyś . 

I teraz moje pytanie do was na jakie wsparcie moge liczyć od uni Europejskiej ? Wielu z was ma większe doświadczenie w pozyskiwaniu środków i już coś wie , oraz o jaki kredyt mógł bym w banku sie starać ... Czy na dzień dzisiejszy był bym w stanie za pomocą kredytu oraz programu Młody rolnik i programu Modernizacji gospodarstw Rolnych jakoś to pogodzić , by zakupić gospodarstwo wujka . 

Serdecznie dziękuje za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

Na Modernizacje nie kupisz gospodarstw a nikt w banku nie da Ci 800 000zł kredytu na ładne oczy zasady na MR też sie coś pozmieniały wiec z dotacjami to zawiele nie powojujesz 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

a jeśli wezme ziemie od wuja na 10 lat w dzierżawe to jest szansa że wtedy mi udzielą takiego kredytu ? w ogóle to jak to jest czy gospodarka którą kupuje może być zabezpieczeniem na spłate kredytu plus 8 chektarów ojca czy nie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Nawet jeśli dostał byś kredyt to pomysł kiedy i czy w ogóle spłacil bys go z tych 28ha. chyba chcesz sobie pętle na szyję założyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Jak dostaniesz ten kredyt to co dalej nic nie masz czyli maszyn zwierząt i na to też kredyt którego nie dostał byś już pewnie a potem tylko byś robił i co zarobił oddawał do banku a gdzie paliwo naprawy? A gdzie jakiś choć minimalny zarobek dla Ciebie? No może po 20latach jak wszystko było by dobrze to coś byś zaczął zarabiać ale bez rewelacji. W kilku słowach stał byś się niewolnikiem banku można było by założyć na koncie stałe zleceni ile wpłynie tyle od razu do banku. czyli pieniędzy byś nie oglądał. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristof82    1

Dobrze Ci koledzy radzą. Rozumiem że serce pcha cie na role, ale zaczynac w dzisiejszych czasach w gospodarstwie od zera to jak wydanie na siebie wyroku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

Jak dostane kredyt to będe sie starał o modernizacje tego fakt na cuda z uni nie licze ale chociaż obore wypsażyć itp nie tak od zera maszyny tam są fakt nie pierwszej mlodości ale nie taka już znów komuna powojenna ... paliwo no dotacje naprawy i podatek miej więcej za pieniądze z obsiewów , a to co za bydło to do banku . wiecie jestem sam narazie rodziny nie mam jeśli mam to ruszyć to tylko teraz i to najlepiej z mocnego kopyta . może macie jakieś inne pomysły . z chęcią wysłucham . może zamiast tej gospodary wójka i brania na siebie tego ciężaru bankowego zająć sie tymi 16 hektarami .... wiem mało i zaraz że nie warto no ale to ojcowizna od dziada pradziada więc i przywiązanie pewnie co niektórzy rozumieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

to może na początek zadaj sobie ważne i podstawowe pytanie, odnosnie jakiego kolwiek zakupu.... czy masz na wkład własny do banku i jeszcze na uruchomienie gospodarki oraz bierzące zakupy... jesli tak to mozesz iść do banku po kredyt, bo jak bedziesz chciał kupować od wujka, to wtedy gospodarstwo bedzie jako zabezpieczenie do banku... ale najpierw sobie przelicz ile wkładu własnego trzeba mieć do kredytu (800 tyś) na pewno sporo... a takich drobnych w skarbonce nie masz... żaden bank nie da ci kredytu na 100% inwestycji...  jesli masz na wkład własny to ok, możesz działać z kredytem... jesli nie masz.... to daj sobie na luz i zajmij się czymś innym ;) taka moja rada...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

dzięki za odpowiedz :) a mam pytanie czy moim wkładem do Bnku mogło by być moja gospodarka nwm samochód dom ? i czy pieniądze z uni europejskiej mogą być pieniędmi na wkład własny na kredyt ... trudno jeśli nie będe mógł tego kupić pozostanie mi już tylko moje 16 hektarów  tzn 8 własnej + dzierżawa . I tu pytanie jakie środki mógł bym pozyskać i o jaki kredyt mógł bym wystąpić mając takie gospodarstwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

Obrabiaj te 16ha weekendowo i idź do normalnej pracy.

ziemia po 40k zł/ha to przy kredycie na 20 lat , 100% wartości to 3600 zł od hektara rocznie do banku <licząc kredyt na 4% > , masz uprawę która Ci tyle da? Starym ciągnikiem można to obrobić , ale czy masz pieniądze na wapno, nawozy, opryski, materiał siewny , ropę ? Czy dasz radę nie musieć sprzedawać w żniwa ? Myślę , że nie masz - bo problemem dla Ciebie jest marne 40k zł. Na 36ha ornej , żeby to miało sens musisz mieć w obrocie minimum 120k zł .

Nie napisałeś również jakie to są ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
helus89    9

Skończ szkołe kup kilka sztuk bydla zasiej troche kukurydzy spłać 40 tys ojca dopiero mysl o kredycie na 800 tys. 16 h to nie jest za mało na tym mozna zasadzic kawałek czosnku kawałek dymki na biało na tym tez mogą byc pieniądze. Tylko zależy jaka klasa ziemi to jest wazne. Pieniądze z uni nie mogą byc wkładem do kredytu z tych pieniędzy musi cos powstac a nie majac nic oprócz 16 ha i 40 tys długu nie mozna marzyc ze podbijesz swiat dzisiaj najwieksi licza grosz do grosza bo praktycznie kazdy produkt  sprzedajemy po kosztach lub ponizej kosztów produkcji. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

klasa ziemi 3 trafia sie 4 . rozumiem szkołem mam ukończoną . słyszałem że warzywa są rozwiązaniem na małych areałach a jak to wygląda w praktyce . foliaki nie są tanie i czy tak w ogóle można nadal czy szklarnia jest obowiązkowa ? wiecie skończyłem mechanizacje i tak troche nie mam rozeznania ciężko sie dopytać bo nikt niegdzie w okolicy sie tym nie zajmuje . w ostateczności do tych 20 ha bym miał bo 4 hektary mógł bym dodzierżawić tyle że łąki i dreny tam pozarywane ale byki bym puścił ..

Takie pytanie , czy alternatywą dla małych gospodarstw są tylko warzywa itp ?

Dziękuje za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek1234    33

klasa ziemi 3 trafia sie 4 . rozumiem szkołem mam ukończoną . słyszałem że warzywa są rozwiązaniem na małych areałach a jak to wygląda w praktyce . foliaki nie są tanie i czy tak w ogóle można nadal czy szklarnia jest obowiązkowa ? wiecie skończyłem mechanizacje i tak troche nie mam rozeznania ciężko sie dopytać bo nikt niegdzie w okolicy sie tym nie zajmuje . w ostateczności do tych 20 ha bym miał bo 4 hektary mógł bym dodzierżawić tyle że łąki i dreny tam pozarywane ale byki bym puścił .. Takie pytanie , czy alternatywą dla małych gospodarstw są tylko warzywa itp ? Dziękuje za odpowiedzi :)

 

na Twoim miejscu zajął bym się najpierw swoim gospodarstwem, spróbował wziąć coś z unii (jakieś dofinasowanie) kupić lepszy ciągnik i zobaczyć czy to wogóle bedzie się opłacać , a co do gospodarstwa wujka to ewentualnie w dzierżawe bym wziął,  co do kredytu to narazie chyba nie masz co liczyć a tym bardziej na prawie milion zł, bo twoja zdolność kredytowa jest żadna. Rozumiem też że młody jesteś i chciałbyś od razu zacząć z grubej rury, ale niestety życie później potrafi sprowadzić człowieka na ziemię

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

Rozumiem może racja . zobaczymy może uda mi sie przekonać wuja do dzierżawy chociaż nie przepada za moim ojcem do ze mną ma dobry kontakt :) 

 

a tak a propo byłem sie poradzić w firmie która zajmuje sie łatwieniem dotacji i mówili że musze spełnić warunki esu troche czytałem o tym ale dla mnie troche nie jasne , jak mam to rozumieć czy moje gospodarstwo jeśli bym sie starał o młodego rolnika musi na stan dzisiejszy przynosić zysk 40 000 zł rocznie czy po 5 latch kiedy będą mnie rozliczać z tego programu ... jak to jest ? Na 16 ha to chyba nie lada wyzwanie próbowałem sie doliczyć w tym kalkulatorze na stronce ale ni jak mi nie wychodzi taka suma .... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

w życiu się nie utrzymasz, jesli masz zamiar prowadzić podstawową uprawę... na specjalistycznych to niech się ktoś wypowie kto w tym siedzi... ;)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

16hax5t pszenicy=80t

Kasa ze sprzedazy przy cenie 650 =52tys

A gdzie Paliwo/ opryski/ nawozy/ amortyzacja sprzetu/ ewentualny najem/ AWARIE

A potrzebujesz na START extra 40tys. :(

I niestety realistycznie ten dług bedziesz spłacał jakieś 2lata jak dobrze pójdzie

a jak byś chciał kupic dodatkowo hektary za te 800tys to sobie policz na max zysk ktory jest mało realny po 1500zł/ ha i niestety 20lat robisz tylko i wyłacznie dla banku a gdzie życie?

 

Według mnie jesli masz zamiar przekazać swoją ojcowicne swoim dziecią nie pakuj sie w kolejne długi, a tak tylko znajdz sobie jakąś prace i w miedzy czasie obrobisz te 16ha i w przyszłości może bedzie możliwość wykupu tych 8ha dzierżawionych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti1980    31

Powiem ci tak.Ja mam 18.5ha zajmuje sie glownie ziemniakami i warzywami,to ciezki kawalek chleba.Ale mozna nawe w tak ciezkim roku jak ten troche z tego wycisnac z tym ze potrzeba troche sprzetu i dowiadczenie ktorego zadna szkola ci nieda.No ale moim zdaniem jest to szansa na przetrfanie na takim areale.Ja przynajmniej sobie chwale pomimo tego ze czasem h.......o idzie,z tym ze ja robie to juz od 20lat.Probuj tylko ten co nic nie robi nie popelnia bendow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

Też tak myśle , będe próbował napisze projekt dla młodego rolnika i na modernizacje .

I ponowie pytanie jeśli możecie , jeśli miał bym zająć sie uprawą warzyw to w jakie przynoszą największe korzyści ? bo chyba foliakowe pomidory papryka no ale to już wyższa technologia ... mógł by mnie ktoś nakierować na temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti1980    31

Jesli ktokolwiek bedzie znal odpowiedz na takia pytanie to zostanie milionerem.Ja mam gruntowe.Kapusta pekinska-szalu niema w tym roku ale idzie po 0,80gr sprzedac z tym ze Tirowo.Seler-mam zakontraktowany wiec sie nie martwie bo bedem z niego ziarenka smaku.na gieldzie dramat.Ziemniaki-w tym roku to czarna rozpacz,no moze skrobiowe nie tak zle bo po 0,30gr sprzedalemc za te z pod wlokniny tez troche wziolem.Ale musza byc naprawde szybko bo pozniej bywa roznie.Kapusta czerwona-mam odbiorce po 0,35gr szalu niema ale zawsze cos w zeszlym roku wiekszosc sprzedalem po 0,80gr.Kapusta biala-szkoda gadac chyba nie bede ciac.Nieda sie odpowiedziec co bedzie placic.Ja ide w ilosc i albo wygram albo przegram,jednym slowem to TOTOLOTEK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieceofmind    12

Kolego o warzywach miękkich zapomnij potężne koszta, tunele jak nie szklarnie, ogrzewanie itd.

 

Ktoś zasugerował, że w dwa sezony spłacisz dług niech napisze jak by to zrobił...20 tysiaków rocznie odłożyć z 16 ha to bicie rekordów...

Oblicz ile Cię wyniesie roczne utrzymanie jedzenie paliwo energia elektr, opał, krusy,

Jakby dycha została byłoby fajnie...pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drabian87    0

^^ dziwne to niektórzy się tu głowią jak z 3 hektarów wyżyć a Ty mi piszesz że z 16 nie pociągnę ... nie rób ze mnie fajtłapy . Jeśli myślisz że liczę na szybką dużą kasę to się mylisz ja wiem że rolnictwo to bolączka . No ale muszę na początek obrać jakiś kierunek , myślę nad bydłem highland . na polu im wiatę postawić mam 4 ha łąki , niedaleko mnie facet chce opchnąć 9 krów osiem cielaków i byka za 40 tyś można by się utargować . i już troszkę się sam gubię czy pieniądze z młodego rolnika mogę wykorzystać na założenie stada patrz zakup bydła ? 

 

myślę nad kapustą , selerem i marchwią ... ale czy na 3 klasie będzie z tego zysk ? jakieś doświadczenia marti1980 ? :) na początek bym 3 hektary spróbował .

 

generalnie mam też takie gupowate pomysły jak hodowla strusi i zastanawiałem sie czy żyły by w tunelu namiotowym http://olx.pl/oferta/hale-wiaty-obory-stajnie-tanio-szybko-i-solidnie-shelterall-CID757-ID7nt2w.html#8c5fa31f38;promoted

 

jednak zima i ogrzewanie tego mnie przerasta .... bo widzę że bydło w tym trzymają nawet zimą :) miał ktoś kiedyś z tym do czynienia ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Kolego o warzywach miękkich zapomnij potężne koszta, tunele jak nie szklarnie, ogrzewanie itd.

 

Ktoś zasugerował, że w dwa sezony spłacisz dług niech napisze jak by to zrobił...20 tysiaków rocznie odłożyć z 16 ha to bicie rekordów...

Oblicz ile Cię wyniesie roczne utrzymanie jedzenie paliwo energia elektr, opał, krusy,

Jakby dycha została byłoby fajnie...pozdrawiam

 

czytaj ze zrozumieniem a nie wyrywasz słowa z całego zdania

 

A wiec mało rozgarniety człeku :

jednolita płatność obszarowa 110Euro/ha

płatność za zielenienie 74Euro /ha

ROŚLINY WYSOKOBIAŁBOWE 326E/ha

płatność dla MR 62Euro/ha

płatność dodatkowa 41Euro/ha

-------------------------------------------------

613EURO do hektara roślin wysokobiałkowych

*4zł (kurs Euro)

-----------

2452 PLN dopłat

 

Siejesz lucerne 9ha  i masz dopłaty 22068 a moze byc lucerna 4-5lat jedna uprawa a ST bierzesz przez 4lata bo dłuzej nie mozesz bo ARiMR wciagnie to jako TUZ

druga sprawa to dewersyfikacja inne uprawy

trzy masz białbo z lucerny mozesz miec pasze czyt. sianokiszonka konkretna pasza do tego sianko słoma i masz bydło 

a do bydła również jest dopłata tzn ma być 70Euro od min 3szt -30szt

 

źródło Broszura ARiMR stawki moga ulec zmianie bo narazie nie ma konkretnego rozporzadzenia itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj