bizon5588

projekt obory na opasy

Polecane posty

bizon5588    0

cześć mam plan przerobić stodole na oborę wolno stanowi skową dla opasów 2 kojce a po środku stół paszowy co wy na to 60 cm różnicy pomiędzy poziomami stołu a posadzki  wymiary kojców to 4 mx 8,3m stół paszowy 4mx 8,3 sory ze taka słaba jakość ale nie zmieściło się do skanowania czarnym długopisem narysowałem rury stalowych a niebieskim opisane ścianki polećcie co by zmienić by była ekonomia i czy zaprawę robić samemu czy gruszkę nająć ? sory ze tyle pytań ale chce jak najwięcej wiedzieć pozdrawiam 

sory ale inaczej nie umiałem wrzucić 

http://zapodaj.net/de0b3d739a573.png.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

60cm różnicy może być trochę dużo zależy jak często będziesz obornik wyrzucać 

co do betonu to zawsze będzie taniej jeśli sam to zrobisz ale to zależy od ciebie tylko wtedy odp proporcje daj

boczne murki wydaje mi się że lepiej byłoby je podmurować na jakieś 2m a tak to chyba dobrze jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

no własnie nie wiem jaką dać wysokość i gdzieś ktoś mi właśnie napisał 60 cm a boczne ścianki mają po 75 cm 

jak myślisz ile sztuk do jednego kojca by mogło wejść ?

Edytowano przez ziom5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

z tej lekturki się za wiele nie dowiesz każdy pisze swoje więc koniec końcówi tak nic nie wiadomo

tata praktycznie sam zbudował garaż 10x25 tylko z jednym pomocnikiem i czasami ze mna jak nie byłem w sq do zalewania ław i fundamentów tylko było nas więcej żeby zdążyć w jeden dzień Fakt że las mamy swój i żwir też ale wszystko razem to znajomy budowlaniec powiedział że zaoszczędziliśmy jakieś 60%

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

no własnie z tym wylewaniem posadzki najwięcej zabawy resztę sam zrobię i jest wielki znak zapytania jedni piszą ze taniej inni ze taka sama cena 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli masz własny żwir to rób samemu, jeśli nie i jest jakaś konkurecja w betoniarniach w twoim rejonoe i beton b20/25 nie kosztuje 300 netto tylko w granicach 200 to nie opłaca się robić samemu bo nigdy nie uzyskasz tak dobrego betonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

no właśnie jak pisze PAT sporo zależy od możliwości użycia własnych materiałów bo jeśli masz wszystko kupić to lepiej brać gotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

musiał bym kupić żwir cement wapno czy coś jeszcze mały kamaz dobrego żwiru kosztuje ok 350 zł to nie wiem czy to się opłaca samemu robić a mówią że i tak się nie zrobi tak dobrego jak w mieszalni  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mory1971    1

jesli policzysz twoj czas transport + materialy to wyjdzie cie tyle samo ,tylko sie urobisz po pachy mieszajac samemu beton.

policz ile +/- betonu potrzebujesz ,dodaj koszta transportu ,i w praktyce wyjdzie ze gotowy beton w gruszce + ew. pompa wyjdzie cie minimalnie drozej niz mieszany samemu .

Podloga bedzie wylana w 2 godziny zamiast calego dnia(nie liczac calego dnia albo i dwoch zwozenia materialow) i bez roboty ,a jakosc samego betonu bedzie nieporownywalna.

Edytowano przez mory1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

jeśli masz kupić żwir to lepiej weź gruchę bo na betoniarę musisz jeszcze prad doliczyć a taki 5-7 kv trochę też zeżre yle że musisz przed gruszka wszysko na gotowe zrobić bo jak robisz samemu to jeśli coś nie pójdzie zawsze możesz wstrzymać i naprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

no właśnie a jak mam zamiar na stów paszowy wylać najpierw fundament murek a dopiero potem wylewki to może fundamenty wylać samemu tylko potem na wylewki gruchę nająć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mory1971    1

Niewiem jak duza ma byc twoja obora ale przy wymiarach budynku ,15x5,5m + wiatrolap 3x3m wyszlo 8m³ betonu na sama lawe .wylewanie trwalo 3 godziny z wjazdem na posesje Ciasno) i wyjazdem i myciem sprzetu.

 

Nawiasem mowiac kolego bizon ,jakis jeden przecinek albo kropka by sie przydal ,ciezko sie czyta twoje wypowiedzi.

Edytowano przez mory1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam,ja jestem wlaśnie w trakcie przerabiania stodoły na opady,z ta różnica ze kojce robie po środku a stoły paszowe po bokach,z jednej strony duże żłoby na qq i ospę z drugiej posadzka tylko na siano,latem trawę,wylewkę robiłem sam ale tylko dlatego że nie bylo możliwości podjazdu gruszki z betonem,kojce robie z rur 2 cale,kojce 4,5/8m.Zeby bylo dobrze wybierac obornik planuje jeszcze zrobić przegrode kojca,żeby na czas stworzenia obornika nie wyganiać tych byków na korytarz paszowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko pomysłu na poidło mi brakuje,może ktoś sprawdzony patent ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bycek1234    0

rozejrzyj sie po jakichś nowych oborach wolno-stanowiskowych jak mają zrobione 

ale najlepiej postaw z 2-3 i w miarę po środku co ci na zimę nie zamarznie 

i może dobrze by było je jakąś kratką dookoła objechać bo to jednak bydło a ono lubi szaleć

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

panowie a  jaki materiał na ściany wybrać ? cegle, pustak, żużlak, nie mam pojęcia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak na byki to bloczek betonowy,w gazecie widzialem jakiś termobloczek od razu ze styropianem w środku,ale jak to w praktyce sie spisuje to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

cześć mam plan przerobić stodole na oborę wolno stanowi skową dla opasów 2 kojce a po środku stół paszowy co wy na to 60 cm różnicy pomiędzy poziomami stołu a posadzki  wymiary kojców to 4 mx 8,3m stół paszowy 4mx 8,3 sory ze taka słaba jakość ale nie zmieściło się do skanowania czarnym długopisem narysowałem rury stalowych a niebieskim opisane ścianki polećcie co by zmienić by była ekonomia i czy zaprawę robić samemu czy gruszkę nająć ? sory ze tyle pytań ale chce jak najwięcej wiedzieć pozdrawiam 

sory ale inaczej nie umiałem wrzucić 

http://zapodaj.net/de0b3d739a573.png.html

 

Naprawde przemyślana koncepca i fajnie wyglada u mnie mam zrobiony stół paszowy na wys. 48cm i starcza na około 3msc bedzie dla 3szt. kojec o wymiarach 3m x 5m (wiek bydła ok 12smc-15msc) i jakbym robił i miał możliwość podnieść stołu zrobiłbym to :) a wiec jak masz możliwość to nawet 70cm nie zaszkodzi tylko własnie chodzi o drugą rzecz  czy to bedzie tylko na opasy jesli tak to nie ma zadnego problemu bydło da rade pobrać pasze.

bede robił kolejny budynek w tej kocepcji i bede robił włąsnie teraz stół paszowy  na ok. 50-60cm. tyle ile sie da bo mam nisko dach i tak musze wybrac ziemie na kojce a co do betonu nikt nie zaprzeczy ze trwałość takiego betonu jest nie do porównania z betoniarki robionej samemu i dotego nikt nie liczyczy swojej pracy przeywiezieniu nawet darmowego żwiru który nigdy nie jest odpowiedni do lania posadzek do tynków tak ale nie posadzki, tak to wyglada u mnie piaski są ale wszystko miałkie cena u mnie to ok. 200-220netto za m3 a tylko tak zapytałem sie o cene w betoniarni która znajduje sie ok. 30km odemnie a jest druga bliżej 10km :) wiec powinno być taniej. a poidło dam 1 na 5szt. na stole paszowym  jak narazie to sie sprawdza i tak sam bede robił z własnego doświadczenia jeszcze niedawno byłem zdecydowanym przeciwnikiem chowu wolnostanowiskowego ale jak zobaczyłe korzysci i jakie so tu i tu nakłady pracy to nikt juz by nie wrocił do uwieziowej. chaotycznie ale z sensem :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj