robercikj100

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA)

Polecane posty

robercikj100    1010

Orientujecie się jak to będzie z EFA w dopłatach od 2015 ?? jak zamieżacie spełniać ten warunek?? czy tylko przez ugorowanie czy przez jakies inne metody ? czy to prawda ze w 2015 i 2016 za brak utrzymywania EFA nie bedą nakładane sankcje. I czy zasiew soji jako rośliny motyklowej może być obszarem proekologicznym ???


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Ktokolwiek uznający soję za uprawę proekologiczną, wymaga leczenia. Przy dużym szczęściu wystarczy psycholog.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Ktokolwiek uznający soję za uprawę proekologiczną, wymaga leczenia. Przy dużym szczęściu wystarczy psycholog.

Do psychologa to sam możesz się udać jak odczuwasz taką potrzebę, a ja pytam się poważnie. chodzi mi o tyn fragment znaleziony na stronie arimr mówiący o roślinach wiążących azot:

"Płatność na zazielenienie – obszary proekologiczne (uprawy wiążące azot)

Jako uprawy wiążące azot uznawane będą uprawy, które będą wspierane w ramach płatności związanych z produkcją. Nie planuje się wprowadzenia dodatkowych ograniczeo w zakresie upraw wiążących azot, w szczególności w odniesieniu do metod produkcji."

Więc sie pytam jeszcze raz czy soja może byc taką rośliną ???


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Uprawy wiążące azot w EFA to: koniczyna, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna, bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna w plonie głównym lub z rośliną podporową, mieszanki wymienionych roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych...

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Na Farmerze było o tym, jest też tam tabelka z tzw. współczynnikami ważenia i tak za posiany hektar roślin wiążących azot, zaliczą tylko 0,7 ha, przynajmniej ja to tak rozumiem. Są tez inne możliwości spełnienia wymogów zazielenienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

są ale niektóre są delikatnie mówiąc niepoważne jak dla mnie. np. u mnie w okolicy praktycznie nie ma drzew na polu czy innych stref buforowych, jakich zagajników. jak dla mnie to albo trzeba ugorować albo posiać jakąś soje.


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Możesz jeszcze siać międzyplony ale tam jest przelicznik 0,3...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam ,a miało być tak pięknie wszystko uproszczone i łatwe ,a wygląda że to będzie galimatjas jakiś :o P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesowik    1

A może orientujecie się co wyszło w końcu z obrzerzami lasów... jaki dostały współczynnik konwersji?

Mam ich sporo, a pozosawiając w ugorze kilkumetrowy pas nabiłbym sobie obszaru proekologicznego i nie musiałbym inwestować w inne rozwiązania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a ja mając prawie 30ha (bez paru arów) mam

- łąki w ptaszkach na n2000 o powierzchni 3,43ha,

- nieużytkowany wał przy rzece o pow chyba z 0,16ha (koszony aby chwasty nie rosły),

- rów z drzewami na długości ponad 200metrów oraz 3 jabłonie na środku gruntu ornego (jeszcze dziadkowe ale jabłka smaczne dlatego stoją),

- 0,5ha pola na którym obecnie jest koniczyna ale mogę to poświęcić na te EFA.

Pytanie czy to starczy?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    892

jeśli dobrze zrozumiałem cały ten projekt to potrzebujesz 5% z całej powierzchni, czyli przy 30 ha 1,5 ha na te obszary wystarczy


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

słuchajcie czy ktoś z Was już próbował wyliczyć sobie powierzchnię EFA w kalkulatorze zazielenienia dostępnym na stronie ARiMR? bo ja już kilka razy to robiłem i wychodzą mi pierdoły bo na 16 ha gruntów ornych musiałbym zazielenić 8 ha, a to jest niemożliwe  :D  drugie pytanie, czy jeśli jako EFA posieje jakąś roślinę wiążącą azot np łubin żółty to mogę go normalnie uprawiać i zebrać czy ma to być obszar, który zasiewamy i zostawiamy na całej okres wegetacji bez jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych? na ten temat nie znalazłem żadnych informacji stąd takie pytanie.  :)

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Witam,czy mając razem z dzierżawa 35 ha w pakiecie rolnictwo zrównowazone bedę miał zaliczone te EFA,BO JUZ SIĘ W TYM WSZYSTKIM GUBIĘ.W tym roku kończę poplony + zrównoważone i nie wiem co dalej robić,ziemia 5 i 6 klasa ,plon bardzo mały .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

Powinna agencja rozeslac rolnikom szczegolowe poradniki bo juz zasiewaja pod doplaty 2015 i moga popelnic bledy i kto im zwroci w razie odorania lub straty doplat.Problem w tym ze urzednicy sami do konca tego nie opanowali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

jedno jest pewne przez to EFA to zamiast obiecanych 320euro do ha strączkowych będzie 320 zł/ha <albo i mniej>. Wszyscy znajomi robią to zazielenianie strączkowymi . 7,15% gospodarstwa trzeba tym zasiać i ma się spokój i z 3 uprawą i z zazielenianiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

Czy gorczyca siana jako poplon będzie liczona do tych obszarów proekologicznych ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy poplon z rzepaku po jego uprawie ( co zostanie po kombajnie) bedzie zaliczane do poplonu scierniskowego ? Mam jeszcze jedno pytanie czy zazielenianie bedzie brane pod uwage  przy skladaniu najblizszych wnioskow o doplaty bezposrednie, czy dopiero na nastepne? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Poplon musi się różnić od rośliny w uprawie głównej, zasada jeszcze z poprzednich lat. pewnie nadal będzie obowiązywać. Za łatwo by tak było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

 WITAM :) poplon scierniskowy będzie liczony do EFA jesli bedzie sie skaładał przynajmniej z dwóch gatunków RÓŻNYCH I gatunek pierwszy moze byc w wielkosci do 75 % ( z ta wielkośćią moge sie mylic wiec jak ktos wie to niech poprawi mnie ). np. jak było zboże to kultywatorem albo agregatem zruszyc ściernisko i posiac mozna gorczyce, rzepak itp. i wyjda dwa gatunki, albo na odwrót po rzepaku machnąc troche zboza. poplon bedzie liczony jako 1 do 0,3 tzn 1ha poplonu to 0,3 EFA 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

jedno jest pewne przez to EFA to zamiast obiecanych 320euro do ha strączkowych będzie 320 zł/ha <albo i mniej>. Wszyscy znajomi robią to zazielenianie strączkowymi . 7,15% gospodarstwa trzeba tym zasiać i ma się spokój i z 3 uprawą i z zazielenianiem

na dzień dzisiejszy dopłata do strączkowych, teraz to nazwali wysokobiałkowe, ma być 326 euro , czyli ok 1000

zł dodatkowo ,

jeśli dobrze zrozumiałem cały ten projekt to potrzebujesz 5% z całej powierzchni, czyli przy 30 ha 1,5 ha na te obszary wysto 

to trochę inaczej, wszystko zależy od ilości ha w gospodarstwie.

spełnić wymóg zazielenienia można poprzez:

-dywersyfikację upraw

-utrzymanie TUZ

-utrzymanie EFA

i zależy kto ile ma ha to będzie musiał spełniać jeden, dwa lub te wszystkie czynniki, i tak jeśli ktoś ma w gospodarstwie min 75% TUZ to spełnia jeden i wystarczy jest zwolniony z pozostałych, 

jeśli gospodarstwo ma 10-30 ha to musi mieć dwie uprawy (dewersyfikacja) ale główna uprawa nie może mieć więcej jak 75% ornych, 

i gosp pow 30 ha będą musieli mieć 3 uprawy na gruntach ornych dwie uprawy nie mogą zajmować więcej jak 95% ornych, 

i gosp ponad 15 ha też będą musieli  spełniać EFA czyli dodatkowo 5 % czyli ugory, zakrzaczenia, rowy , drzewa, , podsumowując ja mam między 15 a 30 ha więc z całej powieszchni mam 70% uprawiać jak dotychczas 25% mieć łąk bądź siać strączkowe, i 5% gospodarstwa mieć w ugorze bądź pozliczać drzewa rowy zakrzaczenia , może wyjdzie 5% 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Tylko nikt nie wyjaśnił do tej pory czy wysiane ma być 75% wagowo innego gatynku czy ilościowo? A poza tym założę się że żadna z roślin nie będzie mogła być tą samą co w plonie głównym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

na dzień dzisiejszy dopłata do strączkowych, teraz to nazwali wysokobiałkowe, ma być 326 euro , czyli ok 1000

zł dodatkowo ,

to trochę inaczej, wszystko zależy od ilości ha w gospodarstwie.

spełnić wymóg zazielenienia można poprzez:

-dywersyfikację upraw

-utrzymanie TUZ

-utrzymanie EFA

i zależy kto ile ma ha to będzie musiał spełniać jeden, dwa lub te wszystkie czynniki, i tak jeśli ktoś ma w gospodarstwie min 75% TUZ to spełnia jeden i wystarczy jest zwolniony z pozostałych, 

jeśli gospodarstwo ma 10-30 ha to musi mieć dwie uprawy (dewersyfikacja) ale główna uprawa nie może mieć więcej jak 75% ornych, 

i gosp pow 30 ha będą musieli mieć 3 uprawy na gruntach ornych dwie uprawy nie mogą zajmować więcej jak 95% ornych, 

i gosp ponad 15 ha też będą musieli  spełniać EFA czyli dodatkowo 5 % czyli ugory, zakrzaczenia, rowy , drzewa, , podsumowując ja mam między 15 a 30 ha więc z całej powieszchni mam 70% uprawiać jak dotychczas 25% mieć łąk bądź siać strączkowe, i 5% gospodarstwa mieć w ugorze bądź pozliczać drzewa rowy zakrzaczenia , może wyjdzie 5% 

powyżej 10 ha gruntów ornych - dwie uprawy 

powyżej 15 ha gruntów ornych - 5 % EFA 

 

gruntów ornych a nie pow. gospodarstwa -tu należy odliczyć  tUz-y 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez Bonex157
      Cześć, 
      Chciałbym zgłosić działki do doplat 1 raz.  Przeprowadzi mnie ktoś przez ten proces 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj