Skocz do zawartości
Ricardo

Zakup ziemii po darowiznie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ricardo    5

Witam, mam możliwość kupić ziemie po darowiźnie. Ziemia jest praktycznie świeżo przepisana, chodzi mi konkretnie o to czy osoba zbywajaca będzie płacić 19% podatek? Czy jest jakaś możliwość ominięcia podatku? Ziemia po zakupie nie straci charakteru rolniczego, pójdzie na powiększenie gospodarstwa, z góry dzięki za info, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JARAS    5

zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

 

Dzięki za odpowiedź, mam opcje kupienia graniczącej działki z moją, jest to niecałe 2ha. Jak gościu zgodzi się sprzedać to wiem że minimum 60 tyś./ha będe musiał położyć, niestety takie ceny są u mnie, zresztą całe kujawsko-pomorskie z tego słyszę ma podobne ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

karol210    12
(edytowany)

zwolnione grunty rolne sa od podatku

- pod warunkiem ze przy sprzrdazy bedzoe nadal gruntem rolnym a kupujacy bedzie rolnikem chcącym na niej uprawiać.

Moja rada pytać w US bo te prawo sie zmienia i mozna sie nieźle nadziac

 

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228
(edytowany)

na dziś z tego zwolnienia właśnie korzysta obdarowany , niestety jeśli sprzeda przed upływem 5 lat to podatek będzie musiał zapłacić- tak przynajmniej było

 

chyba jednak jest zmiana prawa i jest zwolnienie z tego podatku

 

 

 

 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28) ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Rozważając skutki podatkowe sprzedaży gruntu należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wchodzi on w skład gospodarstwa rolnego. Art. 2 ust. 4 ustawy o PIT nakazuje termin „gospodarstwo rolne” rozumieć zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Jeżeli dany grunt spełnia wszystkie w/w przesłanki, to jego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

Witam, rozmawiałem z notariuszem, grunty rolne są zwolnione z podatku dochodowego jeśli po sprzedaży nadal będą użytkowane rolniczo. Przy gruntach rolnych nie ma znaczenia okres posiadania, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie lepiej zapłacić podatek i mieć czyste papiery. Mamusie oszukasz, tatusia oszukasz, ale Skarbówki nie oszukasz ;p 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Ecopiotr
      Sprawdzając ostatni wyciąg trafiłem na " Opłata za wizytę u Klienta-monitoring" 150,00 PLN.
      Ponieważ o takiej wizycie nic nie wiedziałem, zapytałem w Banku, kto i kiedy u mnie był. Jak się okazało nikt nie był i nikt się nie wybiera ( mam kredyt hipoteczny w tym Banku, raty nadpłacone do kwietnia 2018, odsetki są co miesiąc pobierane z konta,nigdy nie miałem zaległości).
      Jak mnie poinformowano, każdemu kto ma w umowie kredytu możliwość monitoringu system nalicza taką opłatę bez względu na to, czy monitoring miał miejsce, czy nie. 
      Odzyskanie "niesłusznie pobranej opłaty" (dla mnie jest to po prostu kradzież) ponoć nie stanowi problemu. Wystarczy w Banku złożyć reklamację. Na pytanie czy gdybym się nie zorientował i nie zapytał, oddaliby mi tą "opłatę", usłyszałem - NIE.
      Pracownicy są oczywiście "niewinni", ponieważ to system pobiera te "opłaty", a oni (pomimo wiedzy o niesłuszności tych pobrań) tylko nie robią nic by ostrzec klientów. Myślę, że można to nazwać współudziałem.
       
    • Przez massey87
      Czy warto przechodzic na vat jesli kupuje ciągnik za 140tys netto czyli byloby jakies 32tys ale pozniej nie byłoby zadnej inwestycji? jedynie zwykłe zakupy czyli nawozy, opryski. Oraz jak to jest teraz z tym vatem bo miałem wziac finansowanie fabryczne na ciągnik i vat miał byc zawieszony na 3 miesiace i dopiero mialem go oddac jak dostane a teraz podobna vat ma przechodzic na oddzielne konto?
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
    • Przez MarcinKoczewski
      Witajcie mam pytanie 
      Czy dzierżawca jak ma oddaną ziemię w dzierżawę  umowa pisemną ma prawo brac dopłaty bezpośrednie  
      Osoba która  chce wydzierzawic ziemie chce brać dopłaty  
      I tu pytanie czy jak  osoba która weźmie ziemię w dzierżawę  może złożyć  wniosek o dopłaty Cży to będzie zgodne z prawem 
      Z góry dziękuję i sorki jak juz temat był 
       
    • Przez rafmax
      Witam,
      Zamierzam przejść na VAT w rolnictwie. Mam nie duże gospodarstwo ale po wstępnych wyliczeniach raczej będę miał nadwyżkę Vat z faktur zakupowych nad Vat z faktur sprzedaży. Mam tylko pytanie:
      W jaki sposób mogę sprzedać zwierzę, np. źrebaka dla tak zwanego handlarza który zapewne Vatowcem nie jest? Czy musze mieć kasę fiskalną i wystawić mu paragon? Czy w ogóle muszę mieć kasę fiskalną skoro większość sprzedaży będzie dla podmiotów które są na Vacie, wiec bedę wystawiał faktury sprzedaży?
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.