Skocz do zawartości
Ricardo

Zakup ziemii po darowiznie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ricardo    5

Witam, mam możliwość kupić ziemie po darowiźnie. Ziemia jest praktycznie świeżo przepisana, chodzi mi konkretnie o to czy osoba zbywajaca będzie płacić 19% podatek? Czy jest jakaś możliwość ominięcia podatku? Ziemia po zakupie nie straci charakteru rolniczego, pójdzie na powiększenie gospodarstwa, z góry dzięki za info, pozdrawiam.

JARAS    5

zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

Ricardo    5

zgłoś sie do Urzędu Skarbowego :) oni Ci powiedza dokładnei co i jak fajnei że masz obcje kupna ziemi mi sie udało wyrwać 2 ha w dzierżawe a tak to krucho ostatnio kupiłem w tamtym roku 1,5 ha :)

Dzięki za odpowiedź, mam opcje kupienia graniczącej działki z moją, jest to niecałe 2ha. Jak gościu zgodzi się sprzedać to wiem że minimum 60 tyś./ha będe musiał położyć, niestety takie ceny są u mnie, zresztą całe kujawsko-pomorskie z tego słyszę ma podobne ceny.

Wiadomość z agroFakt.pl

karol210    12

zwolnione grunty rolne sa od podatku

- pod warunkiem ze przy sprzrdazy bedzoe nadal gruntem rolnym a kupujacy bedzie rolnikem chcącym na niej uprawiać.

Moja rada pytać w US bo te prawo sie zmienia i mozna sie nieźle nadziac

Edytowano przez karol210

kozulek2    228

na dziś z tego zwolnienia właśnie korzysta obdarowany , niestety jeśli sprzeda przed upływem 5 lat to podatek będzie musiał zapłacić- tak przynajmniej było

chyba jednak jest zmiana prawa i jest zwolnienie z tego podatku

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28) ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Rozważając skutki podatkowe sprzedaży gruntu należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wchodzi on w skład gospodarstwa rolnego. Art. 2 ust. 4 ustawy o PIT nakazuje termin „gospodarstwo rolne” rozumieć zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Jeżeli dany grunt spełnia wszystkie w/w przesłanki, to jego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Edytowano przez kozulek2

Ricardo    5

Witam, rozmawiałem z notariuszem, grunty rolne są zwolnione z podatku dochodowego jeśli po sprzedaży nadal będą użytkowane rolniczo. Przy gruntach rolnych nie ma znaczenia okres posiadania, pozdrawiam.

KamilBrz    0

Wydaje mi się, że jest z tym tak samo jak w przypadku spadków - a wieć trzeba odczekać 5 lat aby przy sprzedaży nie było konieczności zapłacenia podatku.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się