dohc

Praca na etat i prowadzenie gospodarstwa. Możliwe??

Polecane posty

dohc    0

Witam. Razem z rodzicami prowadzę gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję mleka+ opasy, obrabiamy jakieś 35 ha z czego ok. 20 ha własnych istnieje możliwość wydzierżawienia kolejnych 20 ha w przeciągu kilku lat. W związku z tym, że ukończę studia (nie związane z rolnictwem) na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, zamierzam pracować w zawodzie. Z drugiej strony rodzice z racji wieku i sytuacji przepiszą gospodarstwo na mnie. W zaistniałej sytuacji rodzą się następujące pytania: czy możliwe jest pogodzenie pracy w zakładzie z pracą w gospodarstwie? Na jaki zmienić profil produkcji (oczywiście taki na którym da się jakkolwiek zarobić) by było łatwiej pogodzić obowiązki?

Wiem o tym, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Być może ktoś znalazł/znajduje/znajdował się w takiej samej bądź podobnej sytuacji i szukał/szuka/znalazł rozwiązanie. Mam nadzieję, że czytający zrozumieją o co mi chodzi. W razie potrzeby mogę podać więcej szczegółów. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Pokorne cielę dwie matki ssie, chytre chodzi głodne. Przysłowia są mądrością narodu, więc opcje masz takie:1. znajdziesz ludzi, którzy zadbają o gospodarstwo Twoich rodziców, jak o własne, a Ty robisz to, co w życiu chciałeś robić + zyski z gospodarstwa. 2. Rezygnujesz ze swoich planów i robisz kasę na mleku. 3. Robisz co chcesz, gospodarstwo oddajesz w dzierżawę i mając swoją pracę (?), która zapewnia dobrobyt (?), patrzysz jak to, co jest Twoje pada. To opcje. Czarny scenariusz - tracisz pracę, gospodarstwo na stratach, a Ty jesteś w czarnej d... . Twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Jedno jest pewne. Albo etat albo zwierzęta. Jak chcesz się wziąć za to odpowiednio, żeby to przynosiło pieniądze to o etacie zapomnij. Przy samej produkcji jest o wiele łatwiej bo masz już sporo wolnego czasu ale i tak jest potrzebny. Zależy też jaki jest stan rodziców i jaką pracę znajdziesz.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Wytłumaczcie mi proszę stwierdzenie "robisz kasę na mleku".

Kolego jestem w bardzo podobnej sytuacji, kończę magisterkę z MiBM po cichu zaczynam myśleć o kolejnym stopniu. Prowadzę gospodarstwo około 30 hektarowe.

Zwierzęta planuję zakończyć po następnych żniwach - w porywach mieliśmy 150 - 200 świń. W chwili obecnej po 4.90 zł netto gdy ktoś Ci mówi że jest to aż za dobra cena zwyczajnie się odwracasz i kończysz rozmowę.

Sprzęt modernizowaliśmy latami plus to że mechanika zawsze była gdzieś blisko - teraz mógłbym obrobić tym co mam okolo 100 hektarów ale oczywiście przy tych cenach to pozdrawiam.

Jeżeli zostawiasz sobie ziemię spokojnie możesz podjąć etat, jeśli musisz zwierzęta kontynuować zawsze rodzice mogą pomóc. Znam kilka przypadków ludzi po studiach trzymający małe ilości zwierząt około 100 - 200 tuczników i pracujący na pełnym etacie w branży rolniczej z pomocą czy to teściów czy rodziców.

Inną sprawą jest to że taka hodowla nie da Ci miesięcznie na czysto tyle ile zarobisz po tych studiach.

Jest i trzecia możliwość... A co gdybyś trzymał pole i małe przedsiębiorstwo na dofinansowaniu z UE zajmujące się rolnictwem i mechaniką jednocześnie

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Jak chcesz pogodzić gospodarkę z pracą to raczej bydło do kasacji i obsiać zbożem albo zrezygnować z pracy.Chyba że rodzice lub ludzie zajmą się bydłem.Na gospodarce możesz starać się o 100 tys na start ale wtedy wiadomo pracy na etat nie będzie.Musisz spokojnie usiąść i wykalkulować co ci się bardziej opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

4.9 netto to jest zła cena? Powiedz to ludziom którzy chlewnie nowe budują. Oni Ciebie wyśmieją.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Rolnictwo + etat to tylko bez zwierzat chyba ze masz kogoś do pomocy ja obrabiam ponad 30ha i pracuje ale jeszcze jak coś trzeba pilnie zrobić oprysk na czas to mi tata pomaga, jest ciezko jeszcze jeżeli sie do tego ma rodzine dzieci, mi w tym roku udało sie wyjechac na tydzień z rodzina po zniwach nad morze a tak to urlop wykorzystujesz na siewy żniwa itp. wiadomo wszystko zależy od sprzetu jaki sie posiada i co sie uprawia


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dohc    0

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Co do ludzi którzy mogli by zadbać o gospodarstwo. Nie wiem jak w waszych stronach, ale w moich o dobrego robotnika jest bardzo trudno. Po pierwsze kompleks parobka( on nie będzie widłami machał), po drugie woli wziąć zasiłek i pić piwo pod sklepem. Ci którzy wykazują jakąkolwiek chęć do pracy, już dawno są za granicą. Wolą tam pracować za 7 euro za godzinę niż tutaj za jakieś 8-10 zł i wcale im się nie dziwię. Co do stwierdzenia o robieniu kasy na mleku to już nie jest tak "bananowo", cena poszła ostro w dół i opłacalność w tej chwili staje pod znakiem zapytania. Starałem się o premię dla młodego rolnika, lecz nie zmieściłem się w limicie środków. Z nieoficjalnego źródła wiem, że istnieje prawdopodobieństwo podwojenia ilości środków wtedy pewnie bym się załapał. Jeśli ją dostanę, przez rok będę musiał opłacać wyłącznie składki KRUS( akurat będę na dziennych na magisterce, pracy i tak nie podejmę). Po roku spokojnie można pracować na umowę o pracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

U mnie też ciężko o dobrego pracownika kiedyś byli ludzie do wszystkiego a dziś stara gwardia na drugim świecie albo ledwo już chodzą bo tankowali wynalazki,a reszta pod sklepem siedzi bierze zasiłek bo po co ma się męczyć jak zasiłek wpadnie do ręki i już na parę jaboli będzie ;[ No ale cóż poradzić takie czasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dohc    0

Jeśli chodzi, o kalkulację. Rolnictwo jest strasznie nieopłacalnym biznesem. Wielu może się ze mną nie zgodzić( to akurat dobrze, może wyniknie z tego ciekawa dyskusja). Być może nie będzie mi się to opłacało, ale chyba warto zadbać o własną ziemię i dorobek rodziców/ dziadków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Rolnictwo jest opłacalnym biznesem. Kwestia tego jak się za to weźmiesz, jakie masz szanse na rozwój i zależy czego oczekujesz. Ale masz rację, lata gdzie można było za śmieszne pieniądze dojść do kilkuset ha już minęły.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Właśnie o to chodzi że w rolnictwie jest wiele niewiadomych raz cena dobra a raz nie,raz dobry plon a raz słaby itp.Jak masz pracę na etat to masz pewną pensje co miesiąc bez niewiadomych.Jak masz dobry plon to i jest cena oraz popyt to w parę dni zarobisz tyle ile w pracy przykładowo w dwa miesiące a jak cena słaba to kicha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dohc    0

Zysk jest zależny od bardzo wielu czynników wg. mnie za wielu.  Ostatnio rozmawiałem ze znajomym, mówił mi abym powoli zaczynał siać kukurydzę na ziarno. Czy da się zarobić, zobaczymy. Wiem, że to nie miejsce na takie pytanie ale jakie maszyny polecacie?? Np ciągnik ok. 80-90 KM do 50 tys. Zamierzam na początek kupić o właśnie takiej mocy, następnie o mocy 150 KM, ale w tej chwili ten 150 KM jest tylko w kwestii przemyśleń. Póki co mamy c330M( w całkiem niezłym stanie, niewypracowana), c360 (ona na siebie już zarobiła, ma jakieś 20k mth), oraz mtz 50 który również jest w niezłym stanie( pracował z pługiem do odśnieżania, a raczej stał). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieceofmind    12

U mnie też ciężko o dobrego pracownika kiedyś byli ludzie do wszystkiego a dziś stara gwardia na drugim świecie albo ledwo już chodzą bo tankowali wynalazki,a reszta pod sklepem siedzi bierze zasiłek bo po co ma się męczyć jak zasiłek wpadnie do ręki i już na parę jaboli będzie ;[ No ale cóż poradzić takie czasy

Przynajmniej można się pewnie obkupić w ziemię, czy to prawda że łódzkim jest sporo gospodarstw wystawionych na sprzedaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Przynajmniej można się pewnie obkupić w ziemię, czy to prawda że łódzkim jest sporo gospodarstw wystawionych na sprzedaż?

Jak jest w całym województwie to nie wiem bo mieszkam na północy województwa.Ale u mnie w okolicy ziemię jak chcesz to znajdziesz wiele łąk leży odłogiem

Małych gospodarstw coraz mniej na wsi jest jeden co ma ponad 50 ha a takto to przeważnie do 15 ha raz jeden koleś sprzedał 6 ha od 3 do 5 klasy w przeliczeniu po 10 tys za ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwie    0

Również wydaje mi się, że ze zwierzętami sobie nie poradzisz... Myślę, że na razie i tak nie ma co myśleć hop do przodu - trzeba by jeszcze znaleźć tę pracę w swoim zawodzie. Bo niestety rzeczywistość może nie być taka różowa, także na razie nie rezygnowałbym z gospodarstwa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez LubieTosty
      witam mam 25lat szukam dorywczej pracy na gospodarstwie okolice Włoszczowy świętokrzyskie  posiadam prawo jazdy B, B+E, T mam duże doświadczenie prowadzeniu maszyn rolniczych prac dorywcza na codzien pracuje ale po pracy mogę przyjechać na gospodarstwo  pracuje po 8H
      proszę pisać w prywatnych wiadomościach lub na
      email Damianskoda2@gmail.com
    • Przez lukasz2207
      John deere 1065 brak mocy nierowna praca silnika dobrze wkreca sie na obroty ale przy tym nawet dymka nie puści. Sprawdzona pompa wtryskowa, nowa pompka zasilajaca,zbiorniczek odpowiedzialny za przelew sprawny, elektryczna pompka dziala, przewody drozne sprawdzone ,filter paliwa nowy, powietrza czyste, zbiornik wyczyszczony a ciagle dostaje mało paliwa 
    • Przez maciekn1210
      Pilnie poszukuję pracy jako kombajnista lub traktorzysta/operator maszyn, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i firmach usługowych/budowlanych, wielkopolskie, pomorskie, zachodnio-pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie .
      Jestem osobą młodą z doświadczeniem, energią i zapałem do pracy, sumienną, bez nałogów.
      Aktualnie posiadam status studenta, studiuję mechatronikę na Politechnice Gdańskiej.
      Uprawnienia: prawo jazdy kat: AM, B1, B, T; uprawnienia do obsługi i pracy na kombajnach zbożowych, dodatkowo jestem w trakcie realizacji uprawnień na sieczkarnie samojezdne i ładowarki teleskopowe /wózki widłowe.
      Doświadczenie: Przepracowane 3 lata jako operator kombajnu zbożowego marki Deutz-Fahr 5585HT w gospodarstwie rolnym. Pracowałem ponadto jako operator ciągników takich jak: Valtra T153, John Deere 7730, Lamborghini R4, wykonywałem różne prace polowe od uprawy przez transport po siew. Wychowywałem się w gospodarstwie rolnym, znam budowę maszyn rolniczych od podstaw.
      Moje aktualne miejsce zamieszkania to powiat złotowski , woj. wielkopolskie, jednak jestem dyspozycyjny na terenie całego kraju (jeżeli tylko w okolicy miejsca pracy jest jakakolwiek możliwość noclegu). Posiadam własne auto.
      Proszę o kontakt telefoniczny 786 176 533 SMS, lub e-mail maciekn16@gmail.com
      CV i potwierdzenie uprawnień mogę przesłać w każdej chwili
    • Przez panmino
      Podczas pracy na pełnym gazie i dużym obciążeniu silnik furkocze, praca jest nierówna, ale są to "nierówności" o dużym natężeniu i na obrotomierzu tego nie widać. Wymieniłem filtr paliwa, sprawdziłem drożność przewodów paliwowych. Co to może być?
    • Przez Valterkaa
      Podejmę się pracy jako operator ciągnika rolniczego na okres wakacji. Posiadam prawo jazdy kat B i T na co dzień pracuję w rodzinnym gospodarstwie. Województwo Łódzkie.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj