farmer321

ciągnikiem na b

Polecane posty

farmer321    5

No bo zamierzam jeżdzić z przyczepą i może pójdę  do roboty do gospodarstwa i bym w transporcie robił to się przyda po co płacić mandaty skoro można raz dać 1600 a jeździc legalnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Latashi    0

Witam. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś może orientuje się czy w Niemczech moźna poruszać się po drogach publicznych ciągnikiem z przyczepami na prawo jazdy kat. B+E?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shogun    54

Wiem że temat już dawno nieaktualny, ale padały pytania co jest przyczepą którą należy rejestrować a co maszyną.

Maszyną rolniczą nie wymagającą rejestracji są wszystkie, które zostały przystosowane do konkretnego rodzaju PRAC ROLNYCH. Ważne jest tutaj właśnie to stwierdzenie, że pojazd maszyna musi być wykorzystywana do prac rolniczych, agregowana tylko z ciągnikiem bądź pojazdem wolnobieżnym, maszyna nie morze być wykorzystywana do jakiegokolwiek transportu zarobkowego. 

Czyli rejestracji nie wymagają: prasy, rozrzutniki, pługi ciągane, agregaty ciągane, beczki asenizacyjne, rozsiewacze wapna, itp. gdy wykorzystywane są do prowadzenia gospodarstwa i do prac rolnych.

Rejestracji wymagają przyczepy. Czym są przyczepy? Przyczepą są wszystkie pojazdy które mogą być wykorzystywane poza rolnictwem do transportu innych materiałów niż rolnicze, oraz zarobkowego transportu płodów rolnych.

Czytałem również zapis że rejestracji nie wymagają przyczepy i platformy służące do sezonowego wykorzystywania przy transporcie płodów rolnych z pola do gospodarstwa. Teoretycznie wioząc zboże, siano, słomę, ziemniaki czy inne płody rolne na przyczepie, z pola do gospodarstwa można korzystać z przyczep nie rejestrowanych, natomiast wioząc płody na skup czy do innego gospodarstwa przyczepa musi być rejestrowana. Nawet gdy wykorzystasz do tego celu rozrzutnik, musi on wówczas być zarejestrowany gdyż spełnia w tym momencie wszystkie kryteria przyczepy (mało tego, nawet wioząc obornik na sprzedaż teoretycznie rozrzutnik powinien być zarejestrowany). Oczywiście nie zdziwcie się gdy w przypadku kontroli podczas przewozu z pola do gospodarstwa policjant się przyczepi do braku papierów, w przepisach jest taki bajzel że większość policjantów o tym nie wie i trzeba będzie albo zapłacić albo użerać się przez sąd.

 

Na kategorię B można za ciągnikiem ciągnąć wszystkie maszyny rolnicze, bez względu na masę i ilość osi o ile nie wymagają rejestracji. Ale tu też jest bajzel, jedni twierdzą uparcie ze tylko można ciągnąć przyczepkę JEDNOSIOWĄ lekką 750kg (choć w przyczepce lekkiej nigdzie nie ma definicji ile osi może mieć, poza tym osie tandem są traktowane jako jedna oś), inni twierdzą że można maszynę jednoosiową do 750kg, jeszcze inni że maszynę jednosiową o dowolnej masie, oczywiście zgodną z homologacja ciągnika ( na jakiej podstawie to uparcie się na jedą oś? ). 

Generalnie wszystko zależy na kogo się trafi, albo przejdzie albo będą kłopoty i użeranie się przez sąd.

Ja miałem stłuczkę wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusiłem pierwszeństwo na osobówce. Ciągnąłem pusty rozrzutnik, mam tylko kategorię B, policjant nie był pewien czy mam prawo się poruszać tym zestawem. On osobiście by mi dał spokój bo skrzyżowanie o bardzo ograniczonej widoczności przez ostry zakręt i drzewa wzdłuż drogi z pierwszeństwem. Ale chodzi o OC, policjant musi ocenić czy miałem prawo się poruszać tym zestawem gdyż jak by coś to ubezpieczyciel się do niego też dobierze. Dzwonił by się upewnić i przeszło że jako rozrzutnik jednoosiowy mogę go ciągnąć na B. Choć to dotyczy tego przypadku bo pytał co to za maszyna, powiedziałem ze rozrzutnik jednoosiowy stąd jego stwierdzenie po wykonanym telefonie że jednoosiowy mogę ciągnąc, myślę że jak była by to inna maszyna efekt był by ten sam.

Najlepiej odżałować i zrobić sobie to B+E jeżeli zdarza nam się jeździć z przyczepami i maszynami po drogach, dla świętego spokoju. Wtedy nikt nie ma wątpliwości.

Edytowano przez Shogun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj