farmer321

ciągnikiem na b

Polecane posty

farmer321    5

Witam. Posiadam prawo jazdy kat b od ponad roku i gdy zdawałem słyszałem że można na b jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi (rozrzutnik i prasa też się zalicza?) i niedawno ktos mi mówił że weszły nowe przepisy i na b nie wolno już jeździć ciągnikiem , jeśli ktos się oriętuje w tych przepisach nie mi odpowie jak to jest , a może te przepisy dotyczą tylko tych co zdają teraz prawojazdy tzn.po wejściu tych przepisów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

w tym wzgledzie nic sie nie zmieniło.

traktorem z maszynami mozna jeździc na B.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johenek    5

na B możesz jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi zawieszanymi na tuzie, ewentualnie ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

to co wg ciebie, maszyn na kołach ciągnąć juz nie moze? takiej np prasy rolującej?

 

udowodnij.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johenek    5

może ciągać takie maszyny ale nie przekraczające masy całkowitej 750kg, ale jak będzie ciągną trochę więcej to nic nie powinna mu policja mówić bo nie będą wiedzieli ile dana maszyna waży:) A maszyny pół zawieszane też może ciągać po drogach publicznych i tutaj nie ma ograniczenia masy.

Na B można ogólnie jeździć pojazdami wolnobieżnymi(np.kombajn, koparka itd.) lecz nie może nimi pracować(legalnie ) ponieważ nie ma uprawnień do pracy daną maszyną :P.


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.

może ciągać takie maszyny ale nie przekraczające masy całkowitej 750kg

A od kiedy prasa lub inna MASZYNA ROLNICZA jest przyczepą? Zapoznaj się z najpierw z kodeksem drogowym, a nie wprowadzaj ludzi w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarm    0

na B możesz jeździć ciągnikiem z maszynami rolniczymi zawieszanymi na tuzie, ewentualnie ciągać przyczepy jedno osiowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750kg.

to że jedno osiowa to ok ale z tą wagą to trochę przesadziłeś - 750 kg ? jak ciągnikiem to chyba 3,5 t mozna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAWKUB    1

Nie wytykaj stale czegoś przedmówcy, tylko lepiej sam podaj podstawę prawną, gość mówi to co wie, ale nie ma w zamiarze nikogo oszukiwać. Poza tym komu faktycznie na tym zależy niech weźmie telefon i zadzwoni na policję tam mu powiedzą co i jak, bo naprawdę czasem przepisy są tak zawiłe że ciężko coś z nich zrozumieć, pomijając to że co chwilę się zmieniają. Jak dla mnie jednak chcąc jeździć z prasą i innymi maszynami lepiej mieć to prawo jazdy kat. T, bo prędzej czy później i tak może się przydać.


Steyr 6140, Zetor 12045 i 10145 oraz Ursus C-360 to moja ekipa do pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Telefon i na policję? A co napadają cię? Wystarczy wpisać w google jedno konkretne hasło i ma się wszystko, albo przynajmniej - średnio inteligentny człowiek ma wtedy to czego szuka. Nie zamierzam podawać komuś na tacy wszystkiego, zwłaszcza, że taki temat tutaj już istnieje.

Mówi to co wie? Więc po co używa w zdaniu "chyba"? Jak czegoś nie wiesz na pewno to wstrzymaj się z głosem, bo ciągłe gdybanie jednego przez drugiego to żadna pomoc dla innych. Przepisy dotyczące prawa jazdy T i B odnoszące się do ciągnika nie są ani trochę zawiłe, ale trzeba jeszcze chcieć się z nimi zapoznać. Ty zaś wolisz popisać dla samego pisania i przyłączyć się do reszty pierdół, dodając swoje, w dodatku błędne gdybanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

W linku pod nagłówkiem ciągniki rolnicze jest wyjaśnienie http://info-car.pl/i...sz-jezdzic.html

Czyli mając kat.B, C360 z prasą walcową (jakieś niecałe 4 t) nie można, ale 300 konnym bykiem z podwieszonym 6m agregatem (czyli dobre 15t), można bez problemu.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Cytat z ustawy:

"kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;"

Żadna maszyna rolnicza nie podlega pod definicję przyczepy rolniczej ani przyczepy lekkiej. A ustawa o kierujących pojazdami (wyżej cytowana) nie zabrania kierowania ciągnikiem rolniczym agregatowanym z maszyną rolniczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

ale podlega pod definicje przyczepy, która to wg PoRD jest "pojazdem bez silnika przystosowanym do łączenia z innymi pojazdami"

 

jest?

jest.

tym bardziej, ze za pojazd (również wg PoRD) uważa sie:

środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

wiec maszyny i urzadzenia przystosowane do poruszania sie po drodze też są pojazdami, a wiec taka powiedzmy prasa rolująca spełnia definicje zarówno pojazdu jak i przyczepy.

 

dotychczas sam byłem przekonany, ze maszyny na kołach mozna ciagac na samym B, ale po przeczytaniu tego artykułu zalinkowanego pare postów wyzej, zaczałem sie zastanawiac, zerknałem do PoRD i... juz taki przekonany nie jestem.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@nunu i tak trzymaj :), dla reszty argumentem ostatecznym będą pewno punkty i całkiem zgrabna sumka wypisana na kwitku z numerem konta właściwego UW B) (wyrozumiały policjant to rzadkość, premia za mandaty swoje robi). Swoją droga takie kwiatki wychodzą gdy do tworzenia prawa dobierają się ludzie, których wyobraźnia techniczna kończy się na budowie cepa, a różnica 1 czy 10 ton nie stanowi problemu. Kiedyś było to proste, tylko kat.T uprawniała do poruszania się ciągnikami z osprzętem czy też maszynami wolnobieżnymi.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Dziś jest lepiej na B można jeździc samochodem osobowym , motocyklem do 125cm3 , pojazdami wolnobieżnymi i ciągnikami rolniczymi z pewnymi ograniczeniami do ciągniętych

pojazdów za ciągnikiem ale mnie to nie dotyczy ponieważ mam CE ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAWKUB    1

Telefon i na policję? A co napadają cię? Wystarczy wpisać w google jedno konkretne hasło i ma się wszystko, albo przynajmniej - średnio inteligentny człowiek ma wtedy to czego szuka. Nie zamierzam podawać komuś na tacy wszystkiego, zwłaszcza, że taki temat tutaj już istnieje.

Mówi to co wie? Więc po co używa w zdaniu "chyba"? Jak czegoś nie wiesz na pewno to wstrzymaj się z głosem, bo ciągłe gdybanie jednego przez drugiego to żadna pomoc dla innych. Przepisy dotyczące prawa jazdy T i B odnoszące się do ciągnika nie są ani trochę zawiłe, ale trzeba jeszcze chcieć się z nimi zapoznać. Ty zaś wolisz popisać dla samego pisania i przyłączyć się do reszty pierdół, dodając swoje, w dodatku błędne gdybanie

Tak, bo dla ciebie policja to tylko 997, sory nie pomyślałem że niektórzy tu tak rozumują, jedno konkretne hasło i ma się wszystko to fakt, nie zdziwiłbym się jakbym znalazł artykuł o tym że żeby jeździć taczką to muszę mieć kat t, bo to pojazd wolnobieżny. Człowieku co z tego że pisze, jak każdy to po swojemu zinterpretuje, a ty za niego mandatu nie zapłacisz, kumpel miał watpliwość zadzwonił i wie jak to policja interpretuje. Wcale mnie nie dziwi że gościu pisze chyba, bo on tak to rozumie, zasada jest taka sam ciągnik na b napewno, ale jeśli chodzi o maszynę lub przyczepę to już każdy to widzi po swojemu, z reguły tak żeby jemu spasowało.


Steyr 6140, Zetor 12045 i 10145 oraz Ursus C-360 to moja ekipa do pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

ale podlega pod definicje przyczepy, która to wg PoRD jest "pojazdem bez silnika przystosowanym do łączenia z innymi pojazdami"

 

jest?

jest.

tym bardziej, ze za pojazd (również wg PoRD) uważa sie:

środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

wiec maszyny i urzadzenia przystosowane do poruszania sie po drodze też są pojazdami, a wiec taka powiedzmy prasa rolująca spełnia definicje zarówno pojazdu jak i przyczepy.

 

dotychczas sam byłem przekonany, ze maszyny na kołach mozna ciagac na samym B, ale po przeczytaniu tego artykułu zalinkowanego pare postów wyzej, zaczałem sie zastanawiac, zerknałem do PoRD i... juz taki przekonany nie jestem.

Gdyby maszyny rolnicze kołowe spełniały definicję przyczepy (lekkiej czy rolniczej), musiałyby być rejestrowane. A czy maszyny rolnicze typu agregat, zawieszany opryskiwacz/rozsiewacz nie są przystosowane do łączenia z innymi pojazdami i poruszania się po drodze? Są. Więc również spełniają definicję pojazdu i przyczepy. Na dwoje babka wróżyła, polskie przepisy (a bynajmniej te o których wiem) nie definiują uprawnień do prowadzenia ciągnika z maszynami rolniczymi, a jedynie ciągnika z przyczepą rolniczą i lekką

 

@PAWKUB - jeśli masz zamiar bawić się w czytanie artykułów zamiast konkretnych przepisów prawnych, to chyba jednak sam kiepsko rozumujesz. Tobie za dyskusję już dziękuję, na przegadywanki tu nie zaglądam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

pokaż mi przepis w PoRD mówiący, ze każda przyczepa musi być rejestrowana.

 

Nie ma, wiem, bo wczoraj czytałem duzymi fragmentami przygotowujac powyzsza zacytowana przez ciebie wypowiedź.

 

edit

 

szukac nie musisz, zapamietałem od wczoraj ktory to rozdział i ja znalazłem

 

rozdział 2, art 71.1

 

Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego,

ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki tury-

stycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie

czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

 

a w ust 3 wypisane są m.in

przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny

 

te oto pojazdy wg art 66 doworu rejestracyjnego miec nie muszą, wystarczy ze bedą spełniały szereg warunków typu nie zasmiecaja srodowiska, nie hałasuja zbytnio, maja swiatła itp

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

No i ok, nie muszą być rejestrowane bo nie są przyczepą ani lekką ani rolniczą - czyli żadną z tych, które uwzględnia się w ustawie o kierujących pojazdami określając uprawnienia do kierowania ciągnikiem dla prawa jazdy B i T. Potwierdzasz to co napisałem wcześniej, bo nigdzie nie podałem, że każda przyczepa musi być rejestrowana.

W określaniu uprawnień dla danej kategorii prawa jazdy ani przy B ani przy T nie jest określone, czy uprawnia do kierowania ciągnikiem, który tworzy zespół pojazdów z maszyną rolniczą (czy też podaną przez Ciebie przyczepą specjalną). W dodatku nawet PoRD nie podaje definicji czy to przyczepy specjalnej, czy maszyny rolniczej. I możemy tak się spierać do samej śmierci, bo w tym momencie mogę nawet wysunąć tezę, że skoro ustawa nie określa, że prawo jazdy kat. T uprawnia do kierowania ciągnikiem z maszyną rolniczą, to nie można takową jeździć. I zawsze jakieś ziarno prawdy w tym będzie, sam przyznasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A ja kiedyś zadzwoniłem do wydziału komunikacji po informację co może ciągać pracownik z kat B za ciągnikiem rolniczym i powiedzieli że wszystko co nie jest rejestrowane ale dla pewności zadzwoniłem na Policję i tam to samo powiedzieli. Nie ważne czy to pług, agregat czy beczka asenizacyjna, których w Polsce się nie rejestruje, wszystko co można zaczepić i prawo nie wymaga rejestracji można ciągać na "B".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

rozdział 2, art 71.1

 

Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu [...] przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie

czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

 

a w ust 3 wypisane są m.in

[...] przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy [...]

 

 

Czyli teoretycznie przyczepa rolnicza może nie być rejestrowana (jeśli można ją nazwać przyczepą specjalną)? I co to w ogóle znaczy "przyczepa specjalna"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Przyczepa rolnicza to przyczepa, ma tabliczkę i spełnia wymogi odnośnie przyczep. Natomiast przyczepa specjalna - może samozbierająca, rozrzutnik - ustawa Prawo o Ruchu Drogowym tego nie opisuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Załóżmy, że mam starą przyczepę bez tabliczki. Co określa jej "normalność" i "specjalność"? Np. gdybym założył siatkowe nadstawki na kiszonkę, to przyczepa nadal jest tylko rolnicza, czy już specjalna? Co może sprawić, że przyczepa rolnicza będzie specjalna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer321    5

Dzieki, wszystki za swoje wypowiedzi :D do wiosny będę jeździł ciągnikiem z maszynami na KAT.B a poźniej ide na kurs , ale co lepiej zrobić B+E czy może T , mi sie zdaję że lepiej B+E bo nie dość że masz samochód z lawetami to jeszcze w tym tak jakby jest zawarte uprawnienie kat.T :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Pewno, że B+E, więcej uprawnień, a w dodatku po co chcesz znowu tracić czas i pieniądze na testy teoretyczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj