piotr_

Wschody rzepaku - problem

Polecane posty

piotr_    0

Cześć,

mam do was pytanie,a może nawet prosił bym o radę. Rzepak siałem 21.08 i na dzień dzisiejszy wschody wyglądają bardzo słabo, a teoretycznie powinien być już na wierzchu. Ziemia jest mocno ubita i rzepak ma problem się wybić, jest bardzo sucho.

Jak wygląda sytuacja u was?

Co byście zrobili w tej sytuacji?

Bo czasu na przesianie coraz mniej.

Edytowano przez piotr_

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ludwik1977    1

Bez nerwów u nas w opolskim powiat brzeg OODR Łosiów mówia aby poczekać do ocieplenia po deszczach to może być jeszcze za gęsty jak będie ciepło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

ja bym tez nie panikował. u nas po aktywnych agregatach tez zabiło ...rzepaki schodzą pomału ale codziennie jest więcej. idź na piwo na kilka dni ;)


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Zależy jakie są ziemie. U mnie wszyscy którzy siali przed deszczami przesiewają rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr_    0

no właśnie kilka osób rozsiało panikę, i zaczęli przesiewać, ale rzepak siany 5 dni później, po deszczu jest już na wierzchu i ma ok 2 cm, a siany przed deszcze skiełkował ale pozawijał się w S i inne takie, i nie może wyjść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alik07    4

U mnie to samo, rzepak siany 22.08 agregatem aktywnym, na drugi dzień deszcz, zrobiła się skorupa i lipa. Mieliśmy już przesiewać, ale widzę że z dnia na dzień jest coraz lepiej, więc czekamy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja zaraz jadę część przesiewacz, dziwne bo tylko z moich nasion nie powschodził, kupowane dość ładnie powschodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Nie był wcale desykowany, na jednym polu przesiałem na drugim został, jutro znajomemu będę przesiewał, poprzeczki ładnie powschodziły w środku prawie nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

U mnie podobnie niby poschodzil ale rzadko. Czy jezeli było prsykane: Metazanexem+Comandem to mozna przesewiać? Jezeli tak to czy trzeba jeszcze raz pryskać. Zastanawiam sie czy go ruszac czy zostawic do wiosny i ew jakis jeczmien zasiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak wyglada jak rzepak na lekkich ziemiach nie powschodzil idealnie mieszancowy extorm skorupy nie ma to jak siac rzepak bo czesto sie zdarza ze rzepaki slabo wschodza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Chyba po piwie to pisałeś, nie trzyma się ani kupy ani d*py.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

kuj-pom. U nas jak siałem było tak, sucho że ledwo dałem radę uprawić te moje górki gliny. Teraz ładnie powschodził, może troszkę gorzej na glinach, nie jest źle.

Pod koniec następnego tygodnia myślę o opryskach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

U mnie po siewie też poszedł metazanex 1,5l + command o,15l i uszkodziło nasiona część wcale nie powschodziła a część zaraz po wschodach uschła. Masakra bo sieje pierwszy raz a te środki i oprysk przedwschodowo doradził mi gość z hurtowni. Myślicie że to dobre środki ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

ja też pryskałem zaraz po siewie mieszanką rapsan 1,5l oraz reactor 0,125l/ha, na piaskach powschodził ładnie (już 4-5 liści) a na glinie nie powschodził wcale!! dodam ze opadów jak na lekarstwo i nie wiem co z tym dalej, czekać, najgorsze to że te wszystkie nasiona i środki ochrony bardzo drogie... też sieje po raz pierwszy i narazie czekam co bedzie dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

U mnie po siewie też poszedł metazanex 1,5l + command o,15l i uszkodziło nasiona część wcale nie powschodziła a część zaraz po wschodach uschła. Masakra bo sieje pierwszy raz a te środki i oprysk przedwschodowo doradził mi gość z hurtowni. Myślicie że to dobre środki ??

Dobre środki i coś wątpię żby to była wina środków. Sam stosuję taką kombinację odkąd sieję rzepak z tym że comandu daję 0,2l.

Z rzepakiem w tym roku coś się wyjątkowo żle dzieje. po dzisiejszej przejażdzce po okoliccznych polach aż się załamałem. Chciałem porównać swój rzepak z innymi i szczerze to nie mam co narzekać wschody idealne. A u niektórych pola całkowicie czarne nic nie powschodziło a jak juz to coś na poprzeczce a wgłąb zero albo całkowicie zjedzone. niektóre kawałki na połowie coś tam jest ale bez rewelacj a na reszcie czrna ziemia a od siewów minęło już prawie 3 tygodnie. Fakt że padały ulewne deszczi może zabiło ale raczej to nie głowna przyczyna bo do utworzenia skorupy nie doszło.Padało praktycznie dzień w dzień. Myślę  że większość tych rzepakó pójdzie do kasacji bo na przesiewanie już za póżno. mimo ze u mnie wschody idealne t jednak z jednej strony pola rzepak jakiś taki mizerny i liście zaczynają żółknąć nie wiem o co chodzi bo napewno nie są to przebarwienia po oprysku. Rzepak pryskany w zeszłym tygodniu dursbanem i nie wiem co robić powtórzyć na robaka, czekać, i co jest przyczyną żółknięcia liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a rzepak jak slabo wyglada mieszaniec czy koniecznie trzeba go skracac caryxem czy innym srodkeim pryskac ? a co jesli sie enie opryska tym bo koszt nastepny a rzepak niezaciekawy kiedys sie tym nie pryskalo tylko ze liniowek i bylo ok czy bardzo konieczny jest ten oprysk i on jest od skrocenia i od grzyba czy jak to wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj