phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25492

Jak starsi powiadają - "można siać żyto po życie całe życie".

Jak dla agencji to mamy już żyto jare więc zawsze można mieszać w papierach raz jare, raz ozime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Z tego jak ja rozumiem warunki zazieleniania to, gdy mieszczę się do 15 ha gruntów ornych powinienem siać co najmniej 2 rodzaje zbóż. W stosunku 75 % do 25 %. Sieje 4 rodzaje. Ale nie znalazłem tam słowa o tym, że nie mogę siać rok po roku na tym samym polu. Dywersyfikacja dotyczy ogółu upraw w gospodarstwie. A teraz najlepsze Byłem w ARiMR i pytam się jednego faceta cos jak by w informacji zaraz przy wejściu. On mi na to, że nie mogę siać rok po roku żyta, pszenicy i jęczmienia. Ale tak do końca pewny nie był. I odesłał mnie do konkretnego pokoju. A tam facet mówi, że pierwsze słyszy. Fakt rok temu obowiązywała zasada siania do 3 lat z rzędu na tym samym polu. A teraz można siać ile się chce.

W sumie to mam już na te zasiewy inny pomysł I chyba rok po roku nic nie będzie siane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

Nie wiem jak w ARiMR ale teraz o to że się sieje rok po roku to samo może się też chyba przyczepić PIORIN z powodu nieprzestrzegania zintegrowanej ochrony

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

prosze wskazac mi zapis w ktorym jest mowa o tym ze nie mozna siac rok po roku tego samego. bo ja tego zapisu nie znam ani nie widzialem a dobrze czytalem zasady o nowych doplatach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Przez 3 lata można na tej samej dz. rolnej siać np. pszenicę, jeżeli chcesz w 4-tym roku ją posiać to musisz zgłosić  do agencji, że na tej działce przyorałeś resztki pożniwne lub obornik .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Przez 3 lata można na tej samej dz. rolnej siać np. pszenicę, jeżeli chcesz w 4-tym roku ją posiać to musisz zgłosić  do agencji, że na tej działce przyorałeś resztki pożniwne lub obornik .

 

tak było, ale chyba teraz sie przepisy zmieniły i już można siać więcej niż 3raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Może tak być jak piszesz, ale dobry rolnik pilnuje zmianowania i po 2latach już coś innego sieje, a nie to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

prosze wskazac mi zapis w ktorym jest mowa o tym ze nie mozna siac rok po roku tego samego. bo ja tego zapisu nie znam ani nie widzialem a dobrze czytalem zasady o nowych doplatach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1) z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin2) Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. poz. 455) zarządza się, co następuje: § 1. 1. Integrowana ochrona roślin obejmuje wszystkie dostępne działania i metody ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, w tym stosowanie przede wszystkim działań lub metod niechemicznych, a w szczególności: 1) stosowanie płodozmianu, terminu siewu lub sadzenia, lub obsady roślin, w sposób ograniczający występowanie organizmów szkodliwych,

Ale tego zapisu pilnuje raczej PIORIN a nie ARiMR 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

gdzie tu jest napisane ze jest zabroniony siew po sobie tego samego zboza np?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Bezpośrednio nie ma to związku, ale...

 

czy zintegrowana ochrona nie jest jednym z elementów zasad "Cross-compliance" których spełnianie jest wymagane od beneficjentów dopłat bezpośrednich???


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

gdzie tu jest napisane ze jest zabroniony siew po sobie tego samego zboza np?

a wiesz co to jest płodozmian?

I to taki  płodozmian który ogranicza występowanie organizmów szkodliwych?

 

Miałem w tym roku 2 kontrole z PIORINu i obie o to pytały+okazać dokumentację.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

I jak wypadły te kontrole? Czepiali się czegoś? Stosowałeś ten płodozmian o jaki im chodziło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

u mnie szło o stosowanie samych ŚOR więc ich nic innego nie interesowało (w okolicy gościowi pszczoły załatwił inny gość i zrobili u połowy rolników we wsi).

Natomiast zwrócili tylko uwagę na płodozmian, zabiegi uprawowe itp takie pogadanie że fajnie że jest to prowadzone i że trzyma się to kupy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

w rozporzadzeniu jest napisane stosowac plodozmian

nie pisze stosowac bezwzglednie plodozmian, siew tego samego gatunku zboza po sobie jest zabroniony karany w sposob itp itd

 

ale co ja wam bede tlumaczyl, jezeli lubicie nadinterpretowywac ,  wasza sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

nie ma co brać do bani ... rozporządzenie jest ale to tylko zalecenia a nie nakazy 

tu by można wydedukować że stonkę to należy zbierać a chwasty wyrywać według tych zaleceń 

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

nie byłbym taki pewny tego co piszecie. Są to zalecenia do stosowania.

Ja byłem kontrolowany jako strona pokrzywdzona w pierwszym przypadku, w drugim po prostu bo pół wioski kontrolowali.

Dwóch z przypadku dostało mandaty ;)

No i tamten co mi i pszczelarzowi narozrabiał także dostał mandaty.

 

Troszkę siedzę przy papierach rozporządzeniach itp i jak wpadają na kontrolę a chcą ud***ć to biorą wszystko po trochu i patrzą na czym najłatwiej i najpewniej bo chcą mieć coś  pewnego do ukarania aby się człowiek nie mógł odwołać do sądu. To tak jak z policjantem (znajdzie pęknięty reflektor, wyciek oleju, przekroczoną prędkość i jazdę bez świateł a mandat wypisze za jedno ale na wszystko zwróci uwagę). Większość przyjmie mandat za prędkość bo jest nieunikniony oby tylko się odczepił od stanu technicznego pojazdu.

 

Tak jest i w naszych przypadkach - pisząc protokół mają sporo "ptaszków" do odhaczenia. Im więcej minusów tym gorzej. Nawet jeżeli oni nie ukarzą za to to protokół dostaje osoba poszkodowana.

Wyobraźcie sobie że ta osoba poszkodowana pisze pismo do ARiMR do biura powiatowego oraz do BWI (bo każdy brał kasę na maszyny z MGR) i opisuje całe zajście, do tego dołącza protokół z PIORINu (akurat mnie kontrolował PIORIN). Jest to instytucja państwowa więc jej pismo jest niepodważalne w przeciwieństwie do "donosu Kowalskiego".

ARiMR wszczyna postępowanie wyjaśniające (wypłata dopłat wstrzymana, trza się stawić i pisać oświadczenia itp a w przypadku kasy na maszyny podobnie -  bo jak ktoś kto kupił nowy opryskiwacz nie przestrzega zasad stosowania ŚOR a może opryskiwacz kupił na dofinansowanie i sprzedał a używa innego). Chce się komuś tłumaczyć przed ARiMR? Mi nie. Dlatego czasem warto stosować się do przepisów, zaleceń itp. Dla świętego spokoju. Nie chodzi mi tutaj o nadinterpretowanie do czego mają talent pracownicy ARiMR ale raczej o zwykłe myślenie w kategoriach osoby kontrolującej aby uniknąć dziwnych sytuacji.

 

PS: Koniczynę miałem 3 lata po sobie, zboże ozime zawsze jest 2 lata po sobie, no chyba że jęczmień jary się trafi to będzie 3 lata.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

moze i masz racje, zalezy kto sie trafi

ale tam nie ma mowy wyraznie ze nie mozna posiac pszenicy po pszenicy itp, zreszta cholera mnie nic nie zdziwi

ja nie mam kursu na opryskiwacz, byla kontrol i pojechal, a najgorsze w tym wszytkim jest to ze nie mam gdize go zrobic.u mnie odr nie zebral grupy, zbiera juz ja pol roku. w innych powaitach tez nei widac tego kursu.  no a kara mnie czeka przy nastepnej kontroli. tylko czyja to wina skoro ja nie mam mozliwosci zrobienia? gospodarstwo mam od roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

zadzwoń do PIORiNu i zapytaj gdzie masz zrobić kurs bo jest Ci potrzebny, powiedz że ODRy nie robią. Może wskażą Ci inne miejsce niż ODR.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Rozumiem, że zasady cross - compllance czy rozporządzenie o stosowaniu płodozmianu działają bez zmian już od jakiegoś czasu. A jeszcze w tamtym roku przed wprowadzeniem zazieleniania obowiązywała zasada siania max 3 razy po sobie. Płodozmian płodozmianem. Ale te dokumenty raczej by się nie wykluczały z zasadą siania max 3 lata tego samego. Po prostu cross compllance i rozporządzenie nie doprecyzują jak często ten płodozmian należy zmieniać.Teraz nie obowiązuje zasada siania max 3 lata po sobie a cross - compllance i rozporządzenie dalej obowiązują. U nas się mnoży przepisy rozporządzenia. Dochodzi do sytuacji jakiej byłem świadkiem. Panowie z ARiMR nie wiedzą jak ma być. A co do kar i kontroli. Miałem kontrole gruntów i zasiewów. Napisałem jedno pismo wyjaśniające. Do części moich uwag się przychylili pomyślnie. A za to, że miałem zgłoszone chyba 40 arów zasiewów mniej niż w stanie faktycznym oraz jedno poletko 20 arów w ogóle nie zgłoszone. Pomniejszyli mi dopłaty o sto iles tam złotych. Śmiech ale przed pierwszymi dopłatami, gdy mierzyliśmy pola z ojcem aby wszystko grało podaliśmy trochę mniej w myśl zasady lepiej ciut mniej jak za dużo. A tego kawałeczka w ogóle nie zgłaszaliśmy. A tu proszę po 10 latach kara za nadgorliwość hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

To jest szacowana stawka z czerwca jeśli dobrze pamiętam, stawki mogą być jeszcze niższe, moim zdaniem w przedziale 150-200 euro na ha.

 

Na oficjalne stawki trzeba jeszcze poczekać na rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W roku poprzednim ukazało się ono 14 listopada i myślę że w tym  roku będzie podobny termin, bo nikt z rządu nie zechce ogłosić tego przed wyborami.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Za lubin i inne straczkowe bedzie okolo 100 euro. Obsiane zostalo cos kolo 800 tys hektarow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj