phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Agrest    25499

nigdzie nie znalazłem odp. więc pytam

Czy mogę zazielenić dopłaty poplonem gorczycy z rzepakiem jarym, bo niedawno dzwoniła pani z odr i stwierdziła że tak nie moge bo obie są oleiste, a tak we wniosku wpisałem.

 

Nie możesz. Muszą być dwie różne rośliny. możesz dorzucić zboże lub jakieś motylkowe, grykę.

 

 

Wiecie coś na temat dopłat do motylkowych, strączkowych? Dziś obiło mi się o uszy, że tyle jest już nasiane, że obecnie składane wnioski nie będą podlegały  tej płatności, a Ci którzy złożyli wcześniej otrzymają symboliczną dopłatę. Prawda czy fałsz???

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karoola88    1

mam 2 działki położone na obszeże Natura 2000,wykorzystywane jako pastwisko, rosną na nich drzewa  czy moge podać te działki do dopłaty.

czy moge na TUZ podawać do dopłaty maksymalną powierzchnie działki czy musze wyłączyć powierzchnie na której znajduje sie np drzewo lub krzaki

 

czy musze te drzewa zaznaczać mam pow 10ha ale mniej niż 15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

zadzwoń do agencji lub do doradcy rolnego, u mnie bez problemu przez telefon coś wyjaśnią.Te swoje pastwiska musisz wpisać , bo jest obowiązek wpisania wszystkich działek rolnych ,nawet tych poniżej 0,10ha. Działki położone na obszarze Natura 2000 są pod szcegółnym nadzorem, nie możesz ich zaorać.Drzew nie musisz zaznaczać do EFA, bo masz poniżej 15ha Zresztą na zwykłych łąkach obiektów  proekolog. nie można zaznaczać tylko na gruntach ornych. A jak to się ma na obszarach Natura -jak będę coś wiedzieć to się odezwę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@Agrest takie rozwiązanie by nie przeszło, bo konieczna byłaby zmiana przepisów pozwalająca na przyznanie płatności w zależności od terminu złożenia wniosku a to dla unii może się nie spodobać. Jest określona "koperta" na płatność do wysokobiałkowych więc stawka dopłat będzie uzależniona od areału upraw, czyli może się skończyć na tym, że stawka spadnie do kwoty 150 euro/ha - tak jak to określiłeś: symboliczny zwrot nakładów...

 

Pamiętać należy, że podawane obecnie przez ARiMR stawki dopłat to wartości szacunkowe, oficjalne na rok 2015 będą znane w okolicach sierpnia, września jak już zbiorą dane ze wszystkich wniosków.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25499
Napisano (edytowany)

Też mi się tak wydaje, ale jak to mówią w każdej plotce jest ziarno prawdy. Może to dlatego Sawicki namawiał do pośpiechu w składaniu wniosków?

A co do stawki to nie zdziwię się jak będzie grubo poniżej 100 euro/ha. W moich rejonach (płd. mazowieckie) gdzie nie spojrzeć to groch, pelucha, wyka z owsem, łubin, seradela. Może chociaż popyt na zboże wzrośnie.

 

A swoją drogą to Panie Ministrze gratuluję dobrego samopoczucia i zdolności do siania propagandy - dotyczy tych magicznych 750euro/ha, które to rolnik może otrzymać w tym roku. I spróbujcie teraz miastowym wytłumaczyć, że tyle nie wyciągniecie.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488

Ogródek przydomowy nawet jak ma 0,01 ha to też wpisujesz w JPO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Witam, proszę o pomoc:  gospodarstwo o powierzchni całkowitej 18 ha, z czego 13 to grunty orne (pola na których są zboża, kukurydza ), a 5 ha to TUZ. Czy muszę utrzymywać EFA?

Z góry dziękuję za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ok to wiem, ale grunty orne to:

- tylko pola bez TUZ

czy też:

- pola i TUZ łącznie

mam problem z ustaleniem tego nawet w Agencji... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Niby proste ale definicja z rozporządzenia UE mówi:„grunty orne” oznaczają grunty uprawiane w celu produkcji roślinnej lub obszary dostępne dla produkcji roślinnej, ale ugorowane, w tym obszary odłogowane zgodnie z art. 22, 23 i 24 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999, art. 39 rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 oraz art. 28 rozporządzenia (UE) nr 1305/2013, bez względu na to, czy grunty te znajdują się pod uprawą szklarniową lub pod stałym bądź ruchomym przykryciem;

Jak dla mnie to na TUZ jest  produkcja roślinna prowadzona....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

Koledzy mam takie pytanko czy miesznkę trawy z lucerną można jakoś podkręcić pod obszary EFA i czy jeżeli teraz na wiosnę zasiałem kończynę w jęczmień to też jakoś zaznaczyć że to wsiewka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107
Napisano (edytowany)

Ok to wiem, ale grunty orne to:

- tylko pola bez TUZ

czy też:

- pola i TUZ łącznie

mam problem z ustaleniem tego nawet w Agencji... :)

ale Ciebie nie obowiązują obszary EFA.skoro masz 13ha ornych.

nie masz się czym martwić.

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

mam poważne wątpliwości czy oby pojęcie gruntów ornych nie zawiera w sobie również TUZ, przeczytaj uważnie definicję podaną wyżej. Zastanawiam się czy np. za 2-3 miesiące ARiMR równiez nie dojdzie do takich wniosków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jest coś takiego jak typowe grunty orne, tuz oraz trawy na G.O. Tuz musi być utrzymywany jako łąka czy pastwisko nieprzerwanie przez 5 lat. Nawet jak ktoś przeorze łąkę będącą tuzem i posieje z powrotem trawę to traci prawo do tuz. Jest to trawa na gruncie ornym i wtedy liczba G.O. rośnie.

Co do składania wniosku na nową działkę w tym roku jak napisano trzeba składać również mapkę. Mapkę można wziąć od poprzedniego właściciela. Ja kupiłem na jesini działkę, która była odłączona od innej to musiałem wziąć z geodezji mapkę na tę działkę. Koszt mapki to 7,4 zł a wypis z rejestru gruntów 50 zł. Na tej prostej mapce trzeba wyrysować co i gdzie rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107
Napisano (edytowany)

@ona77  kolega wyżej ma rację

jak by tak było jak podałeś definicję,to mam przechlapane mam 8 TUZ.

wniosek złożony i sprawdzony.....

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jest gdzieś o tym napisane, ale przez tel. nie chce mi się szukać. Poszukajcie proszę, bo tego nie wymyśliłem. Było chyba coś na agrofoto.pl
Ja mimo tych 5 lat przeoruję łąkę i wpisuję tuz. Może obejdzie się bez kontroli, bo mam co roku z wetwrynarii i chyba nie zrobiliby jednemu 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

  nie róbcie jaj na tym etapie , grunt orny to powierzchnia upraw minus TUZ i inne uprawy trwałe  

 

  trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe - oznaczają grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem danego gospodarstwa rolnego przez okres pięciu lat lub dłużej; mogą one obejmowad inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które mogą nadawad się do wypasu, pod warunkiem że zachowano przewagę traw i innych pastewnych roślin zielnych. Przewaga traw i innych roślin zielnych oznacza, że rośliny te pokrywają ponad 50 % obszaru kwalifikującego się obszaru działki rolnej.

uprawy trwałe - oznaczają uprawy niepodlegające płodozmianowi, inne niż trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe. Uprawy te zajmują grunty przez okres pięciu lat lub dłużej i zalicza się do nich rośliny zdrewniałe dające powtarzające się zbiory w postaci owoców oraz uprawy wieloletnie roślin niezdrewniałych, zajmujących grunt przez pięd lat lub dłużej i dających powtarzające się zbiory w postaci samej rośliny. Do upraw trwałych zalicza się zagajniki o krótkiej rotacji i szkółki.


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Nie mam zamiaru wprowadzać zamieszania, ale wydaje mi się że wyjaśnienie tego jest nie tylko w moim interesie. Definicja zacytowana przeze mnie pochodzi z rozporządzenia Parlamentu Eur. i Rady nr  1307/2013. Każdy kto cokolwiek wie o zakresie obowiązywania takich rozporządzeń, wie też, że obowiązują one bezpośrednio  w każdym kraju członkowskim, bez potrzeby ich wprowadzania do systemu krajowego. Co więcej jakiekolwiek wytyczne krajowe muszą być z nimi zgodne.

Naprawdę uważacie że na TUZ nie jest prowadzona produkcja roślinna? Dla mnie wasz punkt widzenia nie jest taki oczywisty, ale jeśli uważacie że mieszam, dalej tego na forum drążyć nie będę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Temat z Farmera o TUZ i jego przeoraniu: http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/kiedy-uprawa-staje-sie-tuz-em,55733,1.html 

Zastanawia mnie tylko "rolnik ma obowiązek wykazywania traw na gruntach ornych nawet, jeżeli jest zwolniony z obowiązku dywersyfikacji upraw". A w instrukcji wypełniania wniosku jest napisane, że trzeba wskazywać tylko TUZ na podrzędnych działkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488

Złożyłem wniosek już dawno łąki i plantacje trwałe nie liczą się do EFA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
Napisano (edytowany)

Nie mam zamiaru wprowadzać zamieszania, ale wydaje mi się że wyjaśnienie tego jest nie tylko w moim interesie. Definicja zacytowana przeze mnie pochodzi z rozporządzenia Parlamentu Eur. i Rady nr  1307/2013. Każdy kto cokolwiek wie o zakresie obowiązywania takich rozporządzeń, wie też, że obowiązują one bezpośrednio  w każdym kraju członkowskim, bez potrzeby ich wprowadzania do systemu krajowego. Co więcej jakiekolwiek wytyczne krajowe muszą być z nimi zgodne.

Naprawdę uważacie że na TUZ nie jest prowadzona produkcja roślinna? Dla mnie wasz punkt widzenia nie jest taki oczywisty, ale jeśli uważacie że mieszam, dalej tego na forum drążyć nie będę.

trzymajmy się wytycznych a nie tego co kto uważa 

i tu aktualny przewodnik zazielenienia mówi że

;http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2015/P_WZSO/19_05_2015/Zazielenianie_broszura_19_05_2015.pdf

 

 

Ustalając powierzchnię gruntów ornych należy od powierzchni wszystkich użytków rolnych odjąć powierzchnie zajmowane przez:

 

 trwałe użytki zielone,

 plantacje trwałe (zajmują grunty przez okres 5 lat lub dłużej), w tym: zagajniki o krótkiej rotacji i plantacje drzewek bożonarodzeniowych,

 

 zresztą wystarczy skorzystać z kalkulatora i ten  też odejmie tuz-y przy wyliczaniu pow. do EFA  jak i do zwolnienia z efa http://www.arimr.gov.pl/kalkulator-za-zazielenienie.html

 więc opierajmy się na wytycznych a nie to jak kto rozumie dany paragraf rozporządzenia PE.

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No chyba o to w artykule chodzi. Żeby coś było uznane za tuz musi być tam nieprzerwanie 5 lat. Jak ktoś wcześniej zgłaszał daną działkę jako ruz to teraz może go wpisać. Wczoraj zanosiłem papiery do odr i pytał się doradca czy to tuz czu trawa na gruncie ornym. Jaka jest różnica w płatności do tych dwóch rodzajów powierzchni upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj