phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

piotrp88    172

Mam login do IRZ i mogę zalogować się do wniosku o dopłaty. Przynajmniej tak było jeszcze rok temu. Na login czekałem kilka dni (pocztą), pani mówiła że gdybym poczekał dłuższą chwilę to dostałbym od ręki

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ktoś już wypełniał i złożył wniosek przez aplikację i podzieli się opinią w zakresie ogólnego działania?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert2329    0

witam.mam takie pytanie odnośnie pasów EFA wzdłóż lasów.mam zaznaczone na jednej działce 300 metrów takiego pasa i chcę zostawić kilka metrów bez produkcji-bo większy przelicznik-moje pytanie jest takie czy jest jak zostawię ten pas szerokości 2m  czy 10 metrów to i tak będzie taka sama powierzchnia EFA po przeliczeniu?czy im więcej zostawię to większa pow.EFA będzie?proszę o odpowiedź.dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

@freetaxi

Ja probowałem wypełnić internetowo. Niestety o ile z wstawianiem danych można sobie jakoś poradzić o tyle z mapkami jest straszna mordęga do każdej działki od nowa rysowanie nieraz po 3 razy tego samego (np koniczyna: 1szy raz JPO, 2gi raz PWB, 3 raz koniczyna, i w dodatku wychodza róznice które nie wiadomo jak zniwelować a jak nie to trzeba ciągać myszką i wogóle komp mi zwalnia, okienko mapek małe funkcji dużo itp i dąłem sobie siana). Doszedłem do wniosku że papierowo będzie duzo szybciej -(wykreslić czerwonym cienkopisem na mapkach linie to bajka i nawet już sobie próbnie zrobiłem). Jednym zdaniem internet jest dla wytrwałych i cierpliwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

byłem dziś w Agencji i zadałem im takie pytanie :czy do obszarów proekologicznych będzie się zaliczać koniczyna czerwona zasiana razem z jęczmieniem jarym i po zbiorze jęczmienia pozostawiona do jesieni a następnie przyorana.W agencji nie znali odpowiedzi na to pytanie i kazali mi przyjechać za tydzień.Co wy na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Teretycznie będzie to pozostawione jako poplon, jeczmienia też trochę powschodzi czyli 2 rośliny bądą. Warunek spełniony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Jeszcze wniosku papierowego nie dostałem, miał ktoś taką sytuację. Dane adresowe od zawsze te same ...

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 EFA14c Wsiewki traw w plon główny (metr kwadratowy)   -  w instrukcji jest coś o wsiewkach ,wie ktoś coś więcej na ten temat ?

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ostatnie wnioski były wysyłane jakieś 2 tygodnie temu o ile dobrze kojarzę. Poczekaj jeszcze z tydzień i w razie czego udaj się do swojego BP. Miałem kilka razy przypadki, że przesyłka nie dotarła. Po prostu pewnie gdzieś zaginęła.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

EFA14c Wsiewki traw w plon główny (metr kwadratowy) - w instrukcji jest coś o wsiewkach ,wie ktoś coś więcej na ten temat ?

tydzień temu byłem na szkoleniu i mówili że trawa jako wsiewką w zboże musi być jesienią zlikwidowana nie może zostać na drugi rok. Dziś sąsiad był u doradcy i ma już wniosek wypełniony podobno przepisy się zmieniły i trawa może zostać na drugi rok. A druga sprawa to to że bydło do dopłat musi mieć pół roku na 15 maja. Czy ktoś to potwierdzi? Czy poprostu niedouczony doradca wypełnić wnioski jak mu pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

zakładając ze mam 6 hektarów koniczyny w czystym siewie i na 3 działkach i jest to cała moja produkcja , to mam zaznaczyć na poczatku:

Wnioskuję o przyznanie:

- jednolitej płatności obszarowej

- płatności dodatkowej

- płatności dla młodych rolników

- płatności do wysokobiałkowych

 

Następnie zaznaczyć, że występuję z systemu dla małych gospodarstw

Następnie wypełnić oświadczenie opowierzchni działek ewidencyjnych (jak co roku tu chyba nie ma zmian)

Następnie wypełnić oświadczenie o sposobie wykorzystania działki rolnej, i tutaj wpisuje nastepujące pozycje:

 

A - JPO

A1- PWB

A1a - koniczyna biała

B - JPO

B1 - PWB

B1a - koniczyna biała

C - JPO

C1 - PWB

C1a - koniczyna biała

 

Na mapkach na działakach opisać A/A1, B/B1, C/C1 (czy dopisywać jeszcze A1a, B1b, C1c?)

Czy muszę zakreślać działki flamastrem, jeżeli powierzchnia uprawy zgadza się z powierzchnią zakreślonej juz wczesniej na mapce działki?

Do czego mi jest potrzebna " Informacja dotyczaca działek deklarowanych do płatności", bo dostalem taki papierek razem z wnioskiem, muszę to załaczać?

 

Po tym wszystkim na końcu wniosku zaznaczam "Oswiadczam że gospodarstwo rolne zarządzane jest zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym i rezygnuję z prawa zwolnienia mnie z obowiązków przestrzegania wymogów zazielania.

Czy muszę zaznaczać  ze realizuję praktykę utryzmania obszarów proekologicznych i wpisać %, jeżeli tak to ile? 100%?

 

Podpis i koniec.

 

 

I teraz pytanie czy dobrze to wypełniam i czy dostanę JPO, PWB, zazielanie, dodatkową i młody rolnik(pierwszy raz o dopłaty wystąpiłem w 2014, pole mam od 2010, Krusu nie płaciłem nigdy)

 

Edytowano przez romanik99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zosiak    1

Mam pytanie odnośnie sadu w dużym gospodarstwie jak  go wpisać do wniosku

A - jpo- 0,80

A1- sad

bo widzę że wszystkie uprawy trzeba wyszczególnić a nie wiem czy tą też?

i jeszcze jedno jak mam 30 h to muszę znaczyc że nie wstępuję do systemu małych gospodarstw?

Jestem tu nowa i nawet nie wiem czy uda mi się dodać tego posta z góry dziękuję


romanik99 myśle że nie piszesz tego A1a ponieważ masz poniżej 10h tak przynajmniej jest w instrukcji ten pierwszy przykład i musisz zaznaczyc mlodego rolnika tam na poczatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@damian40000 w kwestii bydła to się nie zgodzę. Na dzień 15 maja powinno być zarejestrowane w IRZ i jeśli zgłaszasz daną sztukę do płatności to nie możesz jej sprzedać przed końcem czerwca oraz w momencie sprzedaży musi mieć co najmniej pół roku.

 

W kwestii wsiewek to nie jestem pewien, ale miałbym ograniczone zaufanie do tego doradcy bo chyba przysną na szkoleniu...

 

U nas na szkoleniu z BP zasugerowano w miarę szybkie składanie wniosków aby możliwa była weryfikacja poprawnego wypełnienia wniosku przez pracownika przyjmującego. Radziłbym więc aby Twój sąsiad dopytał się w agencji i ewentualnie reklamacja do doradztwa...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

tak też myślałem. Dziwne by było żeby zmieniali przepisy jak każdy ma już w domu instrukcje i tam jest napisane wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

Merkoo teoretycznie to nie wiem czasem czy w poplonie mogą występować te same rośliny co w plonie głównym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Mam pytanie odnośnie sadu w dużym gospodarstwie jak  go wpisać do wniosku

A - jpo- 0,80

A1- sad

bo widzę że wszystkie uprawy trzeba wyszczególnić a nie wiem czy tą też?

i jeszcze jedno jak mam 30 h to muszę znaczyc że nie wstępuję do systemu małych gospodarstw?

Jestem tu nowa i nawet nie wiem czy uda mi się dodać tego posta z góry dziękuję

romanik99 myśle że nie piszesz tego A1a ponieważ masz poniżej 10h tak przynajmniej jest w instrukcji ten pierwszy przykład i musisz zaznaczyc mlodego rolnika tam na poczatku

z tym sadem to dobre pytanie  - w instrukcji piszą coś tylko o ogródku przydomowym jako o gruncie rolnym 

w wykazie upraw nie ma czegoś takiego jak sad  - więc chyba tylko; A- jpo 

sam w poprzednich wnioskach składałem na 0,2 ha sadu i teraz mam to oznaczone na mapie jako obszar nie kwalifikowany i pomniejszone o to PEG 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

mam pytanie do osób które zapoznały sie z wnioskiem internetowym

jezeli wpisuje nowa działke do wniosku nie wyswietla mi sie peg  oraz mapka do działki

jezeli podmienie numer działki juz w istniejacych dziłakach wyswietla sie mapa ale peg nie i nie podmienia nowych powierzchni dziłąki czy to problem z konfiguracja przegladarki czy systemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zadowolony    1

Mała dygresja. Żaden rolnik nie otrzymuje w Polsce DOPŁAT (jw.) tylko płatności. W rzeczywistości są to REKOMPENSATY o czym większość polaków już zapomniała, a o czym niezmiennie należy przypominać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

Mam konto i login do wniosku o dopłaty bezpośrednie. Próbowałem dziś po uruchomieniu aplikacji zrobić próbę wniosku i wydaje mi się że jest lipa. Najgorsze jest rysowanie mapek w komputerze. Na załącznikach papierowych czyli kartce bedzie duuuzo lepiej rysować działki rolne niż w kompie gdzie każdą dzialkę trzeba kilka razy wyrysowywać i powielać (chyba że jeszcze czegoś nie doszedlem). W dodatku okno  działek jest małe i przy dużym powiększeniu trzeba ciągać ciągle łapką.Reszta ogólnie o.k. Także moim zdaniem internet jest dla cierpliwych.

mi trochę zajęło zanim to ogarnąłem, fajne jest to że po wyrysowaniu  upraw automatycznie liczy powierzchnie, kolego a próbowałeś wydrukować, bądź zapisać wniosek, by zobaczyć mapkę wyrysowaną, staje się ona strasznie nieczytelna, i znikają litery oznaczenia , ja chyba zrobię wniosek w internecie, ale sobie go wydrukuje, i mapki zrobię w wersji papierowej ,

Ok dzięki , czyli warto spróbować  a jak nie wyjdzie to normalnie . 

 

mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie ; wiesz może czy to jest aktualne czy już nie ? 

 

Jeżeli powierzchnia gruntów ornych przekracza 15 ha, rolnik może byd zwolniony z konieczności utrzymania obszaru proekologicznego (EFA), jeżeli:  więcej niż 75% gruntów ornych to:  trawy lub inne pastewne rośliny zielne,  grunt ugorowany,  grunty wykorzystywane do uprawy roślin strączkowych,  połączenie powyższych a pozostałe grunty orne nie przekraczają powierzchni 30 ha.  więcej niż 75% kwalifikujących się gruntów rolnych to:  trwałe użytki zielone,  trawy lub inne pastewne rośliny zielne,  połączenie powyższych a pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 ha.

 

 

Posiadam 55 ha w tym TUZ i trawy na gruntach ornych to ponad 75 % gruntów . Czyli co mam olać i nie wypełniać tych dodatkowych wymagań bo właściwie to i pod dywersyfikację też nie podlegam ? 

tak jak w instrukcji , jeśli masz tyle % tuz to jesteś zwolniony z tych dodatkowych wymogów

Witam zabrałem się za wypełnianie wniosku i mam kilka pytań pomimo że całą instrukcję przestudiowałem.

1. W częściowo wypełnionym wniosku są wypisane obszary proekologiczne z tym że u mnie są wypisane rowy, drzewa itp także na łąkach, a z tego co w instrukcji wyczytałem to obszary proekologiczne mogą znajdować się wyłącznie na gruntach ornych, więc jak to jest?

2. W wniosku nie ma żadnej dołączonej kartki do wypisania bydła do dopłat. Co z tym trzeba zrobić? Wypisać na własnej czy pobrać wypis w biurze powiatowym?

3. Zmieniłem nr konta, jak mam go zmienić, bo w wniosku nie ma miejsca do wpisania?

czytaj uważnie instrukcje, elementy EFA krajobrazu czyli EFA1-do   EFA11 nie muszą być przy ornych  , a z tym nr konta to do ARiMR najlepiej się udaj, zapewne jakieś oświadczenie będziesz pisał, 

@yage bydło wpisujesz na pierwszej stronie, pola 11 i 12

 

Co do proekologicznych to sam musisz pilnować tego co deklarujesz...

tam wpisujesz tylko ile sztuk , a w załączniku każdą sztukę z numerem identyfikacyjnym 

zakładając ze mam 6 hektarów koniczyny w czystym siewie i na 3 działkach i jest to cała moja produkcja , to mam zaznaczyć na poczatku:

Wnioskuję o przyznanie:

- jednolitej płatności obszarowej

- płatności dodatkowej

- płatności dla młodych rolników

- płatności do wysokobiałkowych

 

Następnie zaznaczyć, że występuję z systemu dla małych gospodarstw

Następnie wypełnić oświadczenie opowierzchni działek ewidencyjnych (jak co roku tu chyba nie ma zmian)

Następnie wypełnić oświadczenie o sposobie wykorzystania działki rolnej, i tutaj wpisuje nastepujące pozycje:

 

A - JPO

A1- PWB

A1a - koniczyna biała

B - JPO

B1 - PWB

B1a - koniczyna biała

C - JPO

C1 - PWB

C1a - koniczyna biała

 

Na mapkach na działakach opisać A/A1, B/B1, C/C1 (czy dopisywać jeszcze A1a, B1b, C1c?)

Czy muszę zakreślać działki flamastrem, jeżeli powierzchnia uprawy zgadza się z powierzchnią zakreślonej juz wczesniej na mapce działki?

Do czego mi jest potrzebna " Informacja dotyczaca działek deklarowanych do płatności", bo dostalem taki papierek razem z wnioskiem, muszę to załaczać?

 

Po tym wszystkim na końcu wniosku zaznaczam "Oswiadczam że gospodarstwo rolne zarządzane jest zgodnie z ustawą o rolnictwie ekologicznym i rezygnuję z prawa zwolnienia mnie z obowiązków przestrzegania wymogów zazielania.

Czy muszę zaznaczać  ze realizuję praktykę utryzmania obszarów proekologicznych i wpisać %, jeżeli tak to ile? 100%?

 

Podpis i koniec.

 

 

I teraz pytanie czy dobrze to wypełniam i czy dostanę JPO, PWB, zazielanie, dodatkową i młody rolnik(pierwszy raz o dopłaty wystąpiłem w 2014, pole mam od 2010, Krusu nie płaciłem nigdy)

brałeś przykład nie z tej tabeli , ty masz 6 ha to nie musisz spełniać zazielenienia , tak więc informacje bierz ze str 10 , nie potrzeba A1A , B1A , C1A , TAK DOSTANIESZ TE PŁATNOŚCI jpo pwb zaziel. i mr , nie zapomnij o załącznikach z US I KRUS , 

Mam pytanie odnośnie sadu w dużym gospodarstwie jak  go wpisać do wniosku

A - jpo- 0,80

A1- sad

bo widzę że wszystkie uprawy trzeba wyszczególnić a nie wiem czy tą też?

i jeszcze jedno jak mam 30 h to muszę znaczyc że nie wstępuję do systemu małych gospodarstw?

Jestem tu nowa i nawet nie wiem czy uda mi się dodać tego posta z góry dziękuję

romanik99 myśle że nie piszesz tego A1a ponieważ masz poniżej 10h tak przynajmniej jest w instrukcji ten pierwszy przykład i musisz zaznaczyc mlodego rolnika tam na poczatku

tak , zaznacz ze nie wstępujesz  

Edytowano przez suzuki18l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

  

tak jak w instrukcji , jeśli masz tyle % tuz to jesteś zwolniony z tych dodatkowych wymogów

czytaj uważnie instrukcje, elementy EFA krajobrazu czyli EFA1-do   EFA11 nie muszą być przy ornych  , a z tym nr konta to do ARiMR najlepiej się udaj, zapewne jakieś oświadczenie będziesz pisał, 

 

tylko że w instrukcji akurat ani słowa na ten temat 

 

gdzie to w instrukcji pisze że elementy efa1 do efa 11 nie muszą być przy  ornych  lub na ornych ?


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

mam pytanie do osób które zapoznały sie z wnioskiem internetowym

jezeli wpisuje nowa działke do wniosku nie wyswietla mi sie peg  oraz mapka do działki

jezeli podmienie numer działki juz w istniejacych dziłakach wyswietla sie mapa ale peg nie i nie podmienia nowych powierzchni dziłąki czy to problem z konfiguracja przegladarki czy systemu

ja do nowych działek musiałem złożyć wniosek by mi ARiMR wydał do nich powierzchnie peg , jak i mapki, choć mapki juz nie potrzebnie bo też robiłem  e-wniosek 

tylko że w instrukcji akurat ani słowa na ten temat 

 

gdzie to w instrukcji pisze że elementy efa1 do efa 11 nie muszą być przy  ornych  lub na ornych ?

przepraszam , od EFA 2 do EFA 8 , 

cytat z instrukcji, elementy EFA co do zasady wyznacza się tylko na gruntach ornych , wyjątkiem od tej reguły (brak obowiązku położenia na gruncie ornym danego gospodarstwa) są elementy krajobrazu wskazane w tabeli od EFA2 do EFA 8

 

str 13 instrukcji, poczytajcie, może ja coś źle rozumiem, zauważyłem ze wszyscy piszą że tylko efa przy gruntach ornych i na nich , 

 

mam pytanie, jak nazwać ogródek przydomowy, ) w instrukcji w wykazie upraw jest coś takiego jak mieszana uprawa rzędowa, lecz w wykazie e-wniosek tej uprawy nie ma, i nie wiem co wpisać , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

@suzuki18l ja zrobiłem sobie wniosek nie poprzez e-wniosek ale normalnie na druku edytowalnym (aktywny pdf) a mapki załączam te które mi przysłali. E-wniosek wydaje mi się że jest dobry w kilku przypadkach: 1) dla ludzi co mają mniej jak 10 ha lub są zwolnieni z praktyk zazielenienia i dywersyfikacji, 2)mają mało działek ewidencyjnych. W innych przypadkach to mordęga (przez te mapki). Ale to tylko moje zdanie. Oczywiście fajnie jest się posiłkować e-wnioskiem przy wypełnianiu normalnego bo tak jak piszesz wylicza ładnie zadaną  powierzchnię działek, wylicza fajnie dywersyfikację czy wytyka błedy na koniec. Ale mapki to porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

czemu uważasz ze to mordęga, jedziesz dookoła mapki , klik i już wszystko masz , jedynie czasu mnie kosztowało szukanie wszystkich opcji , i poklei ożywanie sprawdzanie co do czego i jak, teraz to fajnie się robi, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj