phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

krzysiek277    906

Panowie jak to jest jak mam 12ha to zazielenianie samo mi liczy w kalkulatorze czyli tą kase dostane bo jestem zwolniony z tego obowiązku bo nie przekraczam 15ha?,łąk mam 1ha

Edytowano przez krzysiek277

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 Liczy Ci bo zakłada że spełnisz warunki , masz obowiązek mięć dwie uprawy (dywersyfikacja pow. 10 ha gruntów  ornych  ), no i tą łąkę jeśli deklarowałeś jako TUZ to trzeba to utrzymać .Zwolniony jesteś z obszaru EFA bo ten jest pow. 15 ha .

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

pytanie propo nowych szkoleń na temat dopłat 2015 ( wypełnianie wniosków i spełnienie kryteriów ) czy ktoś już z forumowiczów był na takim spotkaniu w gminie organizowanym przez arimr ??

jest coś ciekawego i pewnego ( tzn ze już sie nic nie zmieni w tej kwestii ) czy raczej strata czasu, bo i tak nic konkretnego nie powiedzą a człowiek będzie musiał i tak do wszystkiego dojść sam  :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Witam Forumowiczów  :)

 

Jakie rosliny straczkowe(czy motylkowe też?) trzeba siać by uzyskać by uzyskac najwieksze doplaty?

 

PS: Tego roku chciałbym odpuścić zniszczonemu polu przez dzierżawe, utopiłem pieniądze w nawozach(kwaśna gleba) a kilka miesięcy temu w wapno.

        - Czymógłby ktoś doradzić co siać i jaki wymagania rośliny tej i czy opłaci się zebrać plon? (w tej kwestii chciałbym plony zostawić w polu, dowapnować i zacząć od końca tego roku w pszenicę ozimą).

 

Proszę o rady żeby nie wyjść na durnia, bo w kwestii motylkowych i strączkowych jestem ciemny jak jaskinia( na wsi nikt tego nie sieje do zbiorów prócz zboa ziemniaków i kukurydzy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil19873    2

Jak to jest z to dywersyfikacją upraw, jeżeli sieje jęczmień i pszenicę jarą to ja rozumiem że to są już te same gatunki muszę posiać prawidłowo formę ozimę albo inny gatunek. Dobrze myslę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

pytanie propo nowych szkoleń na temat dopłat 2015 ( wypełnianie wniosków i spełnienie kryteriów ) czy ktoś już z forumowiczów był na takim spotkaniu w gminie organizowanym przez arimr ??

jest coś ciekawego i pewnego ( tzn ze już sie nic nie zmieni w tej kwestii ) czy raczej strata czasu, bo i tak nic konkretnego nie powiedzą a człowiek będzie musiał i tak do wszystkiego dojść sam   :(

 

Byłem na takim spotkaniu z pracownikami BP ARiMR i prawdę powiedziawszy była to strata czasu , mają mało wiadomości , a jak ich o coś zapytać szczegółowo to robią duże oczy , walną focha i każą się dowiadywać u osób , które będą wypełniać wnioski ,bo chyba w założeniu jest ,,,,że większość nie wypełni tego osobiście.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

to teraz są takie same dopłaty do użytków ornych jak do zbóż? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@kamil19873 za odrębną uprawę będą uważane różne rodzaje zbóż, forma ozima i jara tego samego rodzaju, grunt ugorowany, trawa lub rośliny zielne na gruntach ornych oraz gatunki z rodzin krzyżowych, psiankowatych i dyniowatych. W twoim przypadku jęczmień i pszenica jare to są różne rodzaje zbóż, nawet pszenica jara i pszenica ozima jest już spełnieniem dywersyfikacji.

 

@ur330 jeśli dobrze Ciebie rozumiem, to chodzi Tobie o to, że za ugór przewidziana jest taka sama płatność jak za uprawę zbóż? To odpowiedź brzmi "TAK" nie wiem tylko jak długo będzie możliwe ugorowanie - do tej pory była możliwość raz na pięć lat i nie potrącano dopłat...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

To za ugory też się należy dopłata? Chodzi mi głównie o to czy za łąki jest tyle samo co za zboża. A i czy można mieć same zboża zimowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

za zboża i łaki taka sama stawka mozna miec same zboża jezeli masz do 10 ha gr ornych
do ugoru nalezy dopłata jezeli zostanie skoszony zorany lub inne zabiegi agrotechniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

Koledzy dowiadywał się ktoś jak to jest z tymi płatnościami dla młodych rolników ?

załóżmy że gospodarstwo zostało przepisane na mnie w 2014 roku i nie mam ukończonych 40 lat to rozumiem że dodatkowa płatność będzie przysługiwała mi przez 4 lata ?

I składając wniosek do agencji o dopłaty trzeba załączyć ksero aktu notarialnego czy w inny sposób im to udokumentować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Nie ważne kiedy gospodarstwo na ciebie zostało przepisane - ważne jest kiedy pierwszy raz brałeś dopłatę. Np w moim przypadku - nie mam jeszcze 40 lat a dopłaty biorę od 4lat  - to wg tego co czytałem płatność dla młodego przysługuje mi tylko jeden raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

emilko chyba się mylisz. Młody rolnik to taki który nie ukończył 40-ego roku życia i nie posiada gospodarstwa dłużej niż 5 lat. Czyli najistotniejsza jest data przekazania gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

"...który nie posiada gospodarstwa dłużej niż 5 lat" i tutaj rodzi się pytanie, czychodzi o rok przejęcia czy okonkretną datę - 5 lat w momencie składania wniosku (w co wątpię) czy jest jakiś punkt odniesienia.
Sam przejąłem gospodarstwo w lipcu 2013 roku, możliwe było przejęcie w czerwcu, ale wtedy ojciec musiałby dla mnie oddać dopłaty za 2013 rok i do tego jeszcze kwitologia - takie informacje otrzymaliśmy wtedy w agencji. Myślę, że w kwestii płatności dla młodych rolników będzie rozwiązanie tego typu. W poniedziałek mam szkolenie z agencji w sprawie wniosków więc podpytam.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

a w sprawie tych ugorów to wystarczy np. wykosić rotacyjną i zostawić nie trzeba tego zbierać ani nic z tym robić? Bo przedtem to zdaje się że trzeba było zebrać z łąk trawę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

co do dopłat dla młodych rolników wazne jest kiedy zaczołes gospodarzyc potwierdzeniem tego jest wnioskowanie o dopłaty obszarowe lub nabycie gosp ,umowa sprzedaży dzierżawy lub inna notarialna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    90

A jeżeli młody rolnik przepisał na siebie w tym roku tylko zobowiązanie z rolno-środowiskowego (dzierżawa była zrobiona w sierpniu)  to nadal będzie dopłata dla młodego przez 5 lat ? Bo taką mam sytuację, czy już tylko 4 lata ?

 

Edytowano przez lukasz493

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    90

4 lata

 

A więc nie liczy się to od złożenia pierwszego wniosku o dopłaty obszarowe tak jak pisali wyżej ? Możesz mi rozjaśnić ? :D

 

Czy najważniejsze było to że przepisane zostało gospodarstwo sierpniu 2014 roku i to się liczy ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Młody rolnik jest osobą fizyczną, która po raz pierwszy zakłada gospodarstwo rolne jako kierująca gospodarstwem rolnym, lub która założyła już takie gospodarstwo rolne w ciągu 5 lat przed pierwszym złożeniem wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej w okresie 2015–2020 oraz której wiek w pierwszym roku składania tego wniosku nie przekracza 40 lat.

Płatność może zostać  przyznana na okres maksymalnie 5 lat, przy czym okres ten skracany będzie o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności rolniczej przez młodego rolnika, a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Tak jak piszesz wyżej oraz ograniczenie 40 lat życia tzn. nie możesz dostać dopłaty gdy przeskoczysz 40 kalendarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

A więc nie liczy się to od złożenia pierwszego wniosku o dopłaty obszarowe tak jak pisali wyżej ? Możesz mi rozjaśnić ? :D

 

Czy najważniejsze było to że przepisane zostało gospodarstwo sierpniu 2014 roku i to się liczy ?

może cie nie zrozumiałem liczy sie pierwszy raz jak składasz o obszarówke tak mówi ustawa rolnikiem staje sie równiez ten kto wystąpi o dopłaty obszarowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

 5 lat nie może przekroczyć od kiedy macie gospodarstwo. Przykład: Gospodarstwo ma 2 lata i 2 Lata brałem dopłatę to dostanę więcej  dopłaty  jeszcze przez 3 Lata  Jak Gospodarstwo  ma 4 lata a dopłata brana tylko rok to Podwyższona należy się tylko na rok bo nikogo nie obchodzi czy były brane dopłaty czy nie ważne jest nie przekroczenie okresu posiadania gospodarstwa bo  Jak minie 5 lat to już młodymi rolnikami nie jesteście a jasno piszę że dla młodych rolników... Więc chyba to tak jest:)

Edytowano przez Krisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Koledzy mam pytanie co mogę posiać na polu słabej klasy i daleko od mojego gospodarstwa żeby dostać jak najwięcej dopłat do tego kawałka pola ?

jakie rośliny ?, i jaka jest do nich dopłata ?

 

 

   Podłączę sie do tego posta podobna sytuacja tylko że na polu 15ha koło domu.Dywersja np.przy samym grochu wystąpi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Właśnie dostałem ciężki, gruby wniosek, załączników graficznych jest tyle ile działek ewidencyjnych. U mnie na jedną rolną składa się kilkanaście ewidencyjnych.

To się o maluję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj