phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
daremw    128

żeby się dokładnie zagłębić w przepisy to można było tego wszystkiego dojść bo po części są one trochę sprzeczne lub raczej jest szerokie pole do interpretacji przepisów.

co do nieużytków to też nie jest taka prosta sprawa bo nieużytki dzielimy jeszcze na trwałe i przejściowe- te można zrekultywować i przywrócić do produkcji rolnej (przy terenach podmokłych nawieźć ziemi) co teoretycznie prowadziło by do tego że ziemia zaczęła się nadawać do uprawy i w sumie nie było by przeszkód w tym żeby sklasyfikować ją wyżej niż nieużytki- tylko czy w takim przypadku nie trzeba wzywać klasyfikatorów (czy jak się oni nazywają) zanim zaczniemy się ubiegać o dopłaty.

 

dotarłem do punktu 6 i stwierdziłem że dalej nie ma sensu odpisywać i pomagać bo ty SAMSAMSUNG jesteś zwykłym naciągaczem, jest kawałek wolnej ziemi to się pchasz do dopłat niekoniecznie cokolwiek z tą ziemią robiąc a ja takim ludziom mówię STOP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samsamsung    0
 

To mamy w tym momencie dwie sprzeczne opinie.

daremw pisał, że do nieużytków jest dopłata (jeśli są w dobrej kulturze zachowane), a marko-kolo, że nie ma. Kto ma racje? Gdzie znajdę przepisy dotyczące tego zagadnienia?

 

 

 

 nieużytki dzielimy jeszcze na trwałe i przejściowe- te można zrekultywować i przywrócić do produkcji rolnej 

To podział w ewidencji gruntów, ARiMRu czy po prostu faktyczny?

 

 

Tak daremw, uważaj żebym się wzbogacił na tym 1ha za dużo. Nie dało się ustalić granic więc musiałem przejechać wszystko. A jak już przejechałem to chcę zwrot. Proste. W mojej sytuacji wszyscy postąpiliby tak samo.

 

 

 

 

Jest jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi w tym wątku. Będę bardzo wdzięczny za wypowiedzi kolejnych użytkowników forum.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

kolego  ciekaw jestem   co agencja miała na mysli wzywając cie do wyjasnień

jezeli chodzi o nieuzytki  to jest to oznaczenie gruntu nie znaczy to ze nie mogłes uprawic czy skosic jezeli dla działki jest wyznaczona powierzchnia ewidencyjnoa gospodarcza  tzw PEG  i arimr opiera sie na tym  sprawa krusu i czynszu dzierzawnego jest  mało ważna   grunt musi byc w dobrej kulturze rolnej


dlaczego teraz arimr prosi o wyjasnienia jest już luty i cza na wypłaty co robiła od czrwca czy mozliwe ze zyczliwy sie ta sprawa interesuja napisz  co dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

 

 

To mamy w tym momencie dwie sprzeczne opinie.

daremw pisał, że do nieużytków jest dopłata (jeśli są w dobrej kulturze zachowane), a marko-kolo, że nie ma. Kto ma racje? Gdzie znajdę przepisy dotyczące tego zagadnienia?

czytasz trochę czy tylko zadajesz pytania  nie oczekując odpowiedzi? marko-kolo potwierdził to co ja napisałem. do nieużytków (czyli tak jakby ziemi porzuconej, zostawionej samej sobie lub niezdatnej do produkcji- tereny np zalewane) nie należy się chyba że są  one w takim stanie że można je włączyć do produkcji a to oznacza że jest w dobrej kulturze czyli są np usuwane chwasty (talerzowane orane itp czyli uprawiane)

a  odnośnie nie zapłacenia podatku to konsekwencji poza komornikiem nie ma (przynajmniej sąsiad tylko tyle z tego miał)

 

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kp38    8

Nie. Musi być to w plonie głównym, a sama koniczyna tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam, czytałem ostatnio, że w sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W dniu 07.02 senat poparł ustawę o płatnościach bezpośrednich. I tu moje pytanie co oni tam takiego uchwalili skoro wszędzie dalej piszą szacunkowe kwoty dopłat


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    103

to czy starając się o dopłaty do roslin wysokobiałkowych np.koniczyna,lucerna muszą byc one posiane w czystym siewie czy można z mieszanką zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Grunty sfalsyfikowane jako nieużytki należy odjąć od powierzchni gruntów rolnych . Tak robił każdy kto składał o dopłaty  i tak mówiła instrukcja wypełniania wniosku .

Można coś tam dopisać jeżeli stan faktyczny jest inny - czytaj nieużytek jest uprawiany .Ale tu jeśli powierzchnia PEG wyznaczona przez agencie jest mniejsza  albo niema w ogóle dla danej działki ,sprawa jest wyjaśniana i agencja nie naliczy dopłat dopóki nie udowodnisz że stan faktyczny jest inny .

Tak więc liczy się stan faktyczny na danej działce ale to trzeba wyjaśnić agencji i udowodnić skoro wzywa do wyjaśnień 

 

 

A tak nawiasem do autora tematu ; naucz się człowieku szanować cudzą własność na przyszłość a nie będziesz miał takich problemów , zanim wleziesz na nie swoje i sięgniesz po kasę to zastanów się czy oby na pewno wiesz  co kombinujesz  :ph34r:

Ilość i treść pytań jakie zadajesz powala na kolana , człowieku z choinki się urwałeś ?

 

 

 

Jeżeli wnioskodawca stwierdzi rozbieżności, dotyczące rodzaju użytków rolnych dla deklarowanej działki ewidencyjnej, pomiędzy danymi w rejestrze ewidencji gruntów i budynków a stanem faktycznym, obowiązkowo wpisuje w kolumnie 13 sekcji VII tekst „NIEAKTUALNY RODZAJ UŻYTKÓW”. Oświadczenie takie wnioskodawca może złożyć jedynie w przypadku, gdy deklarowana działka posiada numer działki ewidencyjnej zgodny z aktualnym wypisem z rejestru ewidencji gruntów i budynków. Wszelkie zmiany dotyczące rodzaju i powierzchni użytków na danej działce ewidencyjnej oraz powierzchni działek ewidencyjnych właściciele powinni zgłaszać organowi prowadzącemu ewidencję gruntów, stosownie do przepisu art. 22 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

W poprzednim PROW było coś podobnego do obecnych wysokobiałkowych (płatność dodatkowa do powierzchni niektórych upraw, np. groch) i mimo tego, że rośliny te najlepiej rosną gdy są wysiane z rośliną towarzyszącą to płatność przysługiwała tylko do siewu "czystego". Teraz może być podobnie...

 

@jaro86 na każdą z płatności bezpośrednich jest przewidziana pewna kwota (tzw. "koperta") i stawki płatności będą zależne od zgłoszonych powierzchni itd. Obecnie stawki szacowane są w oparciu o dane z poprzednich lat (powierzchnie zasiewów, ilość bydła na gosp.), na stawki obowiązujące na rok 2015 będzie trzeba poczekać do sierpnia/września, wtedy agencja na podstawie informacji zebranych w formie wniosków i dostępnych środków w poszczególnych kopertach określi konkretne stawki dla poszczególnych płatności.

 

Natomiast projekt ustawy który krąży po sejmie/senacie to nic innego jak przepisy krajowe określające System Płatności Bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej...

Wiem, że jest to paranoja w sytuacji gdy rolnikom są dostarczane wnioski do ubiegania się o coś co nie jest jeszcze uregulowane ustawą (a powinno).

Wszystkie informacje jakie można znaleźć w tym temacie są faktycznie oparte jedynie o przepisy unijne oraz zatwierdzony przez KE Projekt Systemu Płatności Bezpośrednich 2015-2020 oraz domysły ;) , na krajowe przepisy szczegółowe może trzeba będzie czekać do marca... choć mam nadzieję, że uda się to jak najszybciej


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

witam ja mam takie pytanie w styczniu tego roku przejełem część gospodarstwa od mojego ojca 20ha i 30 arów. I mam pytanie czy będzie mi przysługiwać dodatkowa dopłata do gospodarstw od 3 do 30 hektarów czyli jakieś dodatkowe 40 Euro do hektara?? jeśli będe dostawa te ponad 60 Euro dodatkowej pomocy do dopłat bezpośrednich z tytułu. że jestem młodym rolnikiem. I jeszcze jedno pytanie czy będą jakieś dotacje do utworzenia hodowli bydła mięsnego jeśli tak to jakie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Nie słyszałem aby poszczególne "filary" płatności bezpośrednich były w jakikolwiek sposób od siebie zależne, także powinna być możliwość korzystania z kilku jednocześnie bez żadnych potrąceń. Wyjątkiem mogą być wątpliwości agencji co do podziału gospodarstwa (sztuczny podział gospodarstwa), zwłaszcza jeśli ojciec pozostawił sobie pozostałą część to w kwestii płatności dodatkowej możesz mieć komplikacje.

 

Co do założenia hodowli, to możliwe by było podpięcie tego pod Restrukturyzację Małych Gospodarstw (temat na forum) ale problemem może być wielkość ekonomiczna gospodarstwa - przy 20 ha raczej konieczne będzie zmodyfikowanie zasiewów aby "popsuć" dochodowość i zejść poniżej 10 tys. EURO SO.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

 otrzymasz płatnosc dodatkowa 3-30 ha i płatnosc dla młodego rolnika przez 5 lat od momentu przejecia  dlaczego  przejołes czesc gospodarstwa  a nie całosc arimr moze twierdzic ze  sztucznie podzielono gosp dla uzyskania wyzszej płatnosci  w nowym prow 2015-2020 jest szereg dzialań dla rozwiniecia  chodowli opasów czeba czekac na rozporzadzenia i harmonogram  realizacji działań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

przepisał mi część ponieważ ma 50 lat i chce jeszcze troche gospodarzyć a i tak ma jeszcze 50 hektarów. A przepisał Mi 20 hektarów żebym dostał MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Jeżeli park maszynowy, podwórze macie wspólne to w przypadku kontroli może dla agencji świadczyć o sztucznym podziale gospodarstwa. 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

macie juz nowe wnioski na 2015 u nas listonosz mowił ze bardzo mało wniosków rozniósł jak w swietokrzyskim i inny rejonach ja jeszcze wniosku nie mam dopłata na koncie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnybravo    2

Znowu pozmieniali w tych wnioskach. Mam dwie działki nie przylegające do siebie. Na jednej jest łąka tuz druga to grunty orne . Jak wg Was powinienem wpisac tą łąkę do wniosku w drugiej kolumnie kolumna 1litera A, ale w drugiej kolumnie jako TUZ czy JPO ? W ubiegłym roku było coś takiego jak JPO TUZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Myślę że tam gdzie jest samo orne to wpisuje się np: A - JPO, natomiast gdzie cała działka łąka to B - JPO, B1 - TUZ

gdzieś w instrukcji czytałem że oznaczenia A,B,C... będą do JPO, ONW itd natomiast podrzędne TUZ A1,B1

Chyba że się mylę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

rolnicy czy otrzymujecie wnioski na 2015 ja na razie nie otrzymałem swietokrzyskie

płatnosc dla młodych rolników bedzie przyznana max 5 lat od moment prwadzenia działalnosci rolniczej lub objecia ubespieczeniem krus z mocy ustawy w pełnym zakresie , w przypadku roslin wysokobiałkowym mogą byc mieszanki ale złozone tylko z gatunków wymienionych w ustawie odstepstwo od zasady to wyka która moze byc wysiana z ros podporową pozdrawiam zapoznałem sie z rozporzadzeniem dot płatnosci obszarowych 2015 jak macie pytania to odpowiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sulo125    0

O co chodzi z tymi gatunkami zboza ktore trzeba zasiac. Jak to jest rzeba miec zasiany jeden gatunek zboza czy mozna np przenzyto, pszenice, jeczmień?

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

w zależnosci od ilosci gruntów ornych musi być spełniony warunek dywersyfikacji upraw nie trzeba miec zasianego jednego gatunku zboża można formy ozime i jare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Witam posiadam dokładnie 9,93ha gruntów ornych, w tym roku miałem kontrolę obszarową w raporcie wyszło że niektóre działki mam zaniżone, według ich wyliczeń mam 9,98ha ornych i co w związku z tym zrobić, wchodzić w dywersyfikację upraw czy nie? nie jest to dla mnie problemem bo mam kilka upraw ale może lepiej pozostać do tych 10ha nie wchodzić w ten próg i nie utrudniać sobie życia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Lepiej nie przekraczać, wymogów dużo a nic nie zyskujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterq1991    30

orientuje się ktoś może jak będzie przedstawiać się teraz wysokość dopłat do łąk dla osób nie posiadających zwierząt? Próbowałem się dowiedzieć czegoś w ODR, ale tam nikt nie potrafi udzielić mi informacji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

dopłata do trwałych użytków zielonych JPO TUZ bedzie taka sama jak dla JPO czyli gruntów ornych to w płatnosciach bezposrednich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a jak teraz bedzie z doplatami do lak pastwisk jak ktos ma sama produkcje roslinna to bedzie mogl brac doplaty na laki pastwiska i nie chowa nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj