phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
skywalker89    832

a to lipaa, bo las zakupiony z gruntami w latach 90, myślałem, że i to się kwalifikuje jak najbardziej :/ to jak najkorzystniej spełnić ten warunek? łąk nie mam w ogóle.. kiedyś czytałem, albo źle zrozumiałem, że taka uprawa jak fasola by się kwalifikowała? Czy tutaj żadna uprawa, czy też nawet jakieś poplony nie będą się kwalifikować? To co, że tak powiem mam i z d**y wyłączyć te 2ha z normalnej ornej ziemi? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

W jednym z wcześniejszych postów zamieściłem link do przewodnika po zazielenieniu, zajrzyj tam i pokombinuj, może jakieś rowy się znajdą na twoich działkach lub zadrzewienia. Masz łeb i . . . to kombinuj! Takiego uproszczenia się doczekaliśmy. Ja w tej kwestii mam o tyle dobrze, że w 2011 zostały zalesione dwie problematyczne działki w ramach PROW i mam dzięki temu spokój...

 

Co do upraw o których wspominasz, chodziło o rośliny wiążące azot (lista z poradnika):koniczyna, komonica zwyczajna; esparceta siewna; lucerna; bób; bobik; ciecierzyca; fasola zwykła; fasola wielokwiatowa; groch siewny; groch siewny cukrowy; soczewica jadalna; soja zwyczajna; łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; peluszka; seradela uprawna; wyka siewna w plonie głównym lub z rośliną podporową; mieszanki wymienionych roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych 

 

Możliwe jest spełnienie warunku EFA (obszary proekologiczne) poprzez międzyplony, ale tak jak wcześniej wspomniałem nie będziesz mógł tego podciągnąć pod działanie rolnośrodowiskowe o którym wspominałeś.

 

edit:

Tak po przeliczeniu to przy 45 ha ornych musisz mieć 2,25 ha proekologicznych, Fasola wlicza się i ma współczynnik ważenia 0,7, przy Twoich 4 ha uprawy masz 2,8 ha proekologicznych. Więc jesteś do przodu.

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Czyli, tak jak pierwotnie myślałem, gdy tylko pojawiły się wzmianki o tych uproszczeniach - fasola ratuje sytuację. Niestety nie posiadam praktycznie żadnych nieużytków, ani rowów, co jedyne to kilkanaście arów drogi między polami.

 

A odnośnie rozwiązania sytuacji międzyplonami - zawsze można te 2,25ha siać poplonami, ale nie wciągać tego pod dopłatę rolnośrodowiskową i też by pewnie grało? To taki przykład dla innych. 

Dziękuję za zainteresowanie i sensowne odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Rowy muszą być naniesione na mapy? Mam mnóstwo rowów które są od kilkudziesięciu lat ale na żadnych mapach ich nigdzie nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@skywalker89 międzyplony mają współczynnik ważenia 0,3 więc przy Twojej powierzchni ornych (45 ha) musiałbyś przeznaczyć pod międzyplon 7,5 ha (7,5 ha*0,3=2,25 ha proekologii)

 

@PATr jak rozumiem, chodzi tobie o mapy geodezyjne. Dodam jeszcze, że wliczają się tylko rowy na gruntach ornych, rów na TUZ nie podchodzą pod EFA. 

 

Jeśli rów/kanał melioracyjny jest zaznaczony na mapie to jest to również inna działka, możesz jednak je wykorzystać i pozostawić przy nim strefę buforową o szer. 1 m.

 

Jeśli rów istnieje fizycznie, i był wykonany w ramach melioracji przez spółkę wodną to na pewno masz zapisane w wypisie z ewidencji gruntów oraz określoną powierzchnię. Znajdziesz je opisane literą W. Nie wiem jak będą traktowane rowy wykonane przez rolnika i nie uwzględnione w rejestrach, możliwe, że też będą się kwalifikować - przecież fizycznie są i kontrola na miejscu na pewno to potwierdzi.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
 

Czyli, tak jak pierwotnie myślałem, gdy tylko pojawiły się wzmianki o tych uproszczeniach - fasola ratuje sytuację. Niestety nie posiadam praktycznie żadnych nieużytków, ani rowów, co jedyne to kilkanaście arów drogi między polami.

 

A odnośnie rozwiązania sytuacji międzyplonami - zawsze można te 2,25ha siać poplonami, ale nie wciągać tego pod dopłatę rolnośrodowiskową i też by pewnie grało? To taki przykład dla innych. 

Dziękuję za zainteresowanie i sensowne odpowiedzi  :)

rowami wiele nie nadrobisz. Mam rowy, linię lasu i mi braknie.

 

 

 

@skywalker89 międzyplony mają współczynnik ważenia 0,3 więc przy Twojej powierzchni ornych (45 ha) musiałbyś przeznaczyć pod międzyplon 7,5 ha (7,5 ha*0,3=2,25 ha proekologii)

 

@PATr jak rozumiem, chodzi tobie o mapy geodezyjne. Dodam jeszcze, że wliczają się tylko rowy na gruntach ornych, rów na TUZ nie podchodzą pod EFA. 

 

Jeśli rów/kanał melioracyjny jest zaznaczony na mapie to jest to również inna działka, możesz jednak je wykorzystać i pozostawić przy nim strefę buforową o szer. 1 m.

 

Jeśli rów istnieje fizycznie, i był wykonany w ramach melioracji przez spółkę wodną to na pewno masz zapisane w wypisie z ewidencji gruntów oraz określoną powierzchnię. Znajdziesz je opisane literą W. Nie wiem jak będą traktowane rowy wykonane przez rolnika i nie uwzględnione w rejestrach, możliwe, że też będą się kwalifikować - przecież fizycznie są i kontrola na miejscu na pewno to potwierdzi.

 

Te międzyplony mnie interesują, jakbym po rzepaku wsiał inną roślinę - łubin czy groch  to czy to by przeszło? Potem rundup i orka pod pszenicę.

Co do rowów to nie wszystkie rowy muszą być wydzielonymi działkami ewidencyjnymi, natomiast są oznakowane tak jak piszesz literą W. Wszelkie informacje o rowach są w w czymś co w skrócie nazywa się WZIR.

Row który nie jest działką ewidencyjną miałem na zeszłorocznej ortofotomapie.

A i widzę że poczytałeś temat i wiesz że rowy na łąkach się nie liczą.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

A że tak zapytam: Po co ten glifosat??? 

 

Międzyplon musi być w formie mieszanki 2 gatunków roślin (mieszanka 2 zbóż jest wykluczona), w poradniku do którego wcześniej odsyłałem jest tabela "roślin uprawnych przydatnych w uprawie jako międzyplony" z podziałem na grupy. Są jeszcze obowiązujące terminy w jakich międzyplon powinien znajdować się na polu (str. 49 w tym temacie).


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

w rzepaku perz był pryskany, zobaczę jednak dopiero po żniwach z jakim efektem go wzięło, jak za słabo .....


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

A to przepraszam, bo zabrzmiało to tak jakbyś chciał międzyplon rundupem katować...  :blink:


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Powinno się  poplon randapować, niestety przeważnie  ze względu na oszczedności nie robi się tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

Witam cos dzis w agrobiznesie mówili że będzie można wyciągnąć z unii nawet do 440 euro do hektara ale nie wiem co tzreba zasiać lub spełniać żeby tą sume uzyskać wie ktoś coś więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

Jest możliwe 700 euro/ha: JPO+zazielenienie+dodatkowa+młody+uprawa chmielu

Problem w tym, że dopłata do chmielu jest ograniczona do kilku regionów, poza tym dopłaty do powierzchni produkcji roślinnej, z tego co pamiętam, mają być przyznawane jeśli uprawy są zakontraktowane ale kto z dziennikarzy będzie wnikał...

 

Ale nikt nie wspomina publicznie jaka jest stawka JPO. Ponadto są to wartości przy obecnie oszacowanych stawkach (które już są nieco niższe od początkowo planowanych), zobaczymy jak to będzie wyglądać, gdy zweryfikują tegoroczne powierzchnie zasiewów i na tej podstawie określą stawki płatności...

 

tylko niewielka liczba z tego skorzysta, dla mnie to sianie propagandy przez agrobiznes :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

wie ktoś może jak uzyskać te 700 euro z ha? bo liczyłem u sb i za chiny nie idzie tego osiągnąć  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Tak jak pisałem wcześniej: 700 euro/ha to można wyciągnąć przy uprawie chmielu (ale to rejon lubelski, wielkopolski i dolnośląski). Przy uprawie ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych lub pomidorów wychodzi nieco ponad 600 euro/ha (ale powierzchnia musi być "objęta umową" czyli zakontraktowane). Jeśli chodzi o rośliny wysokobiałkowe to, widząc zainteresowanie tym elementem płatności bezpośrednich, wydaje się mi, że planowane początkowo 320 euro/ha może spaść nawet o połowę.

 

Wszędzie jest propaganda, że możliwe będą dopłaty na poziomie 700 euro/ha, nikt jednak nie powiedział, że będzie to dostępne dla każdego gospodarstwa...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar353    40

Jak to jest z tymi stawkami dopłat do roślin strączkowych ?,czy wiadomo ile bedzie do ha . ? czy ta kwota 426 euro może ulec zmniejszeniu jeśli wzrośnie powierzchnia upraw tych roślin w 2015 r. ?

Skąd taka kwota na oficjalnej str. arimr jest prognozowana stawka dopłaty do wysokobiałkowych 239,6 euro a jak zainteresowanie będzie takie jak jest to bedzie z 50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Początkowo stawka dopłat za rośliny wysokobiałkowe była szacowana właśnie na poziomie nieco ponad te 400 euro/ha, w sierpniowych broszurach jest już 326 euro/ha a teraz, jak sam mówisz, szacowana stawka spadła do 240 euro/ha. Oficjalna stawka będzie wiadoma w sierpniu/wrześniu - wszystko zależy od areału wysokobiałkowych, bo na ten cel jest określona pula pieniędzy.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miki83    0

Witam, jak to jest z trwałymi użytkami zielonymi TUZ na działce 12ha jest 2ha TUZ chciałbym to wyorać na pole orientuje sie ktoś czy to nie zmieni wysokości dopłat? dodam że na innej działce mam TUZ czyli całkowicie nie zniknęłyby z mojego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesssiu007    186

a wiecie panowie dziś sie dowiedziałem że ta dopłata do  bydła to bedzie tylko tak że w przyszłym roku zgłosze 15 sztuk  w tym 3 krowy i cielaki na opasy za nie bedzie dopłata. Ale za to już w 2016 nie bedzie do krów ! bo już raz wziełem dostane tylko na te 3 co krowy mi urodzą i np na 2 sztuki co sobie dokupie a nie że znowu na krowy i na te co mają po rok czasu NIE !!!! A i jak cielak sie urodzi np 26 kwietnia i 15 maja zgłosze go do dopłat i wezme za niego 70 euro to przez pół roku nie bedzie można go sprzedać bo wzienta była dopłata co może być problemem dla gosp mlecznych gdzie cielaki sie sprzedaje.

Ogólnie to dopłat bedzie w moim przypdaku może wiecej w przyszłym roku bo za wszystkie 15/16 sztyk bydła dostane po 70 euro ale w nastepnnych latach to juz bedzie lipa bo do krów nie dostane do tych cielaków co wziente w zeszłym roku było też nie także jak mam 10.88 ha ziemi to za to 110 euro plus za 5 ciekaków co bede mieć no i jakis tam dodatek za zazielenienie do swin 0 zł także jak teraz mam 10 tys dopłat to w przyszłym roku moze być też tyle ale już za 2016 moze być zamiast wiecej to 6 tys dopłąt i Pi....a wielka zamiast wiecej to mniej tak oszukują nas. Kolega był w agencji wczoraj i dziś mnie poinformował. Masakra jednym słowem a PLS Kłamie że dopłaty bedą wieksze nie prawda !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@Lesssiu007 Z tego co wcześniej wyczytałem na stronie agencji jasno wynikało, że płatność do bydła (wiek do 24 miesięcy) będzie przysługiwała 2 razy w ciągu życia zwierzęcia i tak jak piszesz: zgłoszona sztuka nie może być sprzedana przed końcem czerwca lub w wieku mniej niż pół roku. W kwestii krów nie było nic o ograniczeniach tego typu. A obecnie takie klarowne, jednoznaczne zapisy zniknęły  <_<

 

Poza tym zgodnie z taką "ideologią" tak samo powinno być przy pozostałych płatnościach do produkcji, w rozporządzeniu UE jest jasno zapisane że wsparcie związane z produkcją ma formę płatności rocznej(art. 55, ust. 6), a nie jednorazowej premii. Więc albo kolega przekręcił informację i niepotrzebnie tobie ciśnienie podniósł, albo kolejne punkty dla wykwalifikowanego personelu ARiMR...

 

I nie oskarżaj o kłamstwo tych, co głoszą prawdę wybiórczą  :P


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek03    10

platnosc do bydla będzie przyslugiwala:bydlo urodzone od dnia 16 05 2013 do dnia 16 05 2015 byki i jalowki a krowy urodzone przed dniem 16 05 2013 .na krowy znalazłem ze będzie można około 8 razy brac doplate a na opasy 2 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

koledzy a co jeśli mam 31 sztuk bydła mięsnego? dostane dopłatę do 30 a na 1 nie czy może wcale nie dostanę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj