phantom

Dopłaty bezpośrednie 2015

Polecane posty

zaq1987    24

OK ADRIAN  a jesli ja tez od 2013 zaczalem dzialalnosc rolnicza(prowadze gosp) ale nie przyslugiwal mi Mody rolnik i nie mam 40 lat , to rowniez lape sie na te doplaty?

 

Płatność bezpośrednia dla "Młodych Rolników" w nowym systemie nie jest zależna od MR z PROW. Tutaj liczy się termin przejęcia gospodarstwa i wiek do 40 lat. Czyli w Twoim przypadku możesz liczyć na dodatek dla młodego przez co najmniej 3 lata. Moja sytuacja jest podobna: przejąłem gospodarstwo w lipcu 2013 (żeby nie trzeba było przerabiać wniosków o dopłaty na 2013 r), nikt w agencji nie potrafił mi jednak odpowiedzieć czy przejęcie gospodarstwa w drugiej połowie roku ma wpływ na możliwość korzystania z płatności dla młodych o rok dłużej.

 

Czy prawdą jest, że aby dostać dopłatę do bydła trzeba trzymać np. takiego cielaka do 30 czerwca i właśnie do końca czerwca musi on mieć minimum 6 miesięcy?

 

Nie wydaje mi się. Płatność do bydła w wieku do 24 miesięcy będzie przysługiwać 2 razy w ciągu życia zwierzęcia, pewnie będzie trzeba we wnioskach podawać nr identyfikacyjny zwierzęcia.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A czy już dostajecie jakieś płatności obszarowe bo co pamiętam w zeszłym roku ONW dostałem w pażdzierniku inni w wiosce gminie też dostali poprzednie lata też zawsze w starym roku  teraz cisza nikt nie dostał co znam ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

 

 

Nie wydaje mi się. Płatność do bydła w wieku do 24 miesięcy będzie przysługiwać 2 razy w ciągu życia zwierzęcia, pewnie będzie trzeba we wnioskach podawać nr identyfikacyjny zwierzęcia.

 
 
Płatnośd do bydła:
młode bydło (niezależnie od płci), które w dniu 15 maja, roku w którym został złożony
wniosek nie przekroczy wieku 24 miesięcy;
zwierzę spełnia wymogi w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
płatnośd dla rolników posiadających minimum 3 sztuki młodego bydła w wieku do 24
miesięcy;
płatność przysługuje do zwierząt z przedziału od 1-szej do 30-tej sztuki w stadzie,
maksymalnie 2 razy w ciągu życia zwierzęcia,
będącego w posiadaniu rolnika, przez okres od dnia złożenia wniosku do dnia 30 czerwca
roku, w którym ten wniosek został złożony, i nie krócej niż do dnia, w którym zwierzę
osiągnie wiek 6 miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A jak z tym zazielenianiem, bo trochę tego nie kumam-powiedzcie czy dobrze rozumuję. Mam ornych ok. 16 hektarów. Powiedzmy, że 5% ma być na proekologiczne obszary czyli w moim przypadku jakieś 80 arów. Tak czy siak, mam zamiar zasiać łubin na powierzchni 1,2 hektara. Czy ten łubin wystarczy na spełnienie tego warunku o zazielenianiu? Bo jak tak na szybko przeliczam te tabelki to te 80 arów wychodzi po przeliczeniu na uprawy wiążące azot 1,15 hektara(czyli można ten wymóg spełnić samym łubinem w moim przypadku?)  A czy na przykład w następnym roku mogę ten warunek zazieleniania spełnić obsiewając 2,7 hektara(bo tak mi wychodzi z wyliczeń) poplonu np. gorczycy z owsem czy czego tam będą chcieli. Jak zamieszałem to przepraszam, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

łubin- tak jako roślina wiążąca azot 

a to drugie to chyba  jako międzyplony  a nie poplony 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Wynika z tego że sprzedawać zgłoszone sztuki będzie można po 30 czerwca i nie mogą one być młodsze niż 6 miesięcy.

 

Może taki przykład:

 

W momencie składania wniosku, np. kwiecień 2015, posiadam 6 sztuk bydła młodego (1 szt. z końca września 2014, 1 szt. z końca października 2014, itd.) i 6 sztuk w wieku np. 20 miesięcy. Zgłaszając wszystkie sztuki do płatności związanych z produkcją to:

 - od momentu złożenia wniosku do końca czerwca 2015 nie mogę sprzedać ani jednej sztuki, nawet tych najstarszych

 - dopiero w lipcu mam możliwość sprzedaży osobników najstarszych i tych z roku 2014

 - możliwość najwcześniejszej sprzedaży osobników z roku 2015 to odpowiednio koniec lipca, sierpnia i września

 

Czy to jest prawidłowa interpretacja? Model czysto teoretyczny, proszę nie karcić za ekonomię...

 

I jeszcze problem jaki zauważyłem: 

W pierwszym roku obowiązywania systemu możliwy będzie spadek podaży bydła mięsnego w okresie od rozpoczęcia przyjmowania wniosków przez agencję do końca czerwca.

Bo zapewne większość hodowców wstrzyma się ze sprzedażą bydła w wieku ok. 20 miesięcy dla uzyskania takowej dotacji. W drugim roku też będzie taka możliwość choć na pewno to zjawisko będzie miało mniejszy wpływ na rynek.

 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

 tak te   wszystkie sztuki które zgłosisz musisz trzymać do 30 czerwca - a te sztuki które  po 30 czerwca nie maja wieku 6 miesięcy musisz trzymać aż osiągną te 6 miesięcy i dopiero potem ewentualnie możesz sprzedać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

witam mam 6 ha obsianych koniczyną białą, mam 30 lat, powiedzcie mi czy dobrze licze dopłate za 2015

 

w kalkulatorze:

 

http://www.arimr.gov.pl/kalkulator-platnosci-bezposrednich.html

 

zaznaczam:

- JPO - 6ha

- wysokobiałkowe - 6ha

- płatność dla młodych rolników - 6ha

dochodzi mi:

- zazielanie - 6ha

- płatność dodatkowa 3

 

razem wychodzi po przeliczeniu 3555 euro

 

oczywiscie nie moge przystapic do małych gospodarstw bo tam tylko 1250 euro

 

O czym dodatkowo musze pamietać w swietle nowych przepisów zeby dostac taka platnosc

jakie profity ma rolnik ktory przystapi do malych gospodarstw

co to jest ta platnosc dodatkowa i dlaczego u mnie wyniosla 3.00

 

a odpowie ktoś na moje pytanko

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Kolego @kozulek2, tak powiedziałem trochę potocznie a nie zgodnie z nomenklaturą może. Chodzi mi o to w drugim przypadku, że sieję pszenicę ozimą, zbieram ją i sieję powiedzmy 10 sierpnia mieszankę gorczycy z owsem na powierzchni 2,7 hektara co odpowiada ok. 0,8 hektara obszaru ekologicznego, przyoruje ją 20 października i w nastepnym roku 1 kwietnia sieję burak cukrowy. Czy ta mieszanka gorczycy w świetle przepisów jest międzyplonem, i "załatwia" sprawę zazielenienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

a odpowie ktoś na moje pytanko

 

 

 
wyszło   3 ha dodatkowej płatności bo ;
 
Płatnośd dodatkowa przysługiwła  będzie do maksymalnej liczby hektarów w
przedziale od 3,01 ha do 30 ha, p
 
czyli   masz 6 ha a od 3 jest dopłata = to kwalifikuje się 3 ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Kolego @kozulek2, tak powiedziałem trochę potocznie a nie zgodnie z nomenklaturą może. Chodzi mi o to w drugim przypadku, że sieję pszenicę ozimą, zbieram ją i sieję powiedzmy 10 sierpnia mieszankę gorczycy z owsem na powierzchni 2,7 hektara co odpowiada ok. 0,8 hektara obszaru ekologicznego, przyoruje ją 20 października i w nastepnym roku 1 kwietnia sieję burak cukrowy. Czy ta mieszanka gorczycy w świetle przepisów jest międzyplonem, i "załatwia" sprawę zazielenienia.

 

tak -  między plon ścierniskowy   musisz wysiać do 15 sierpnia i trzymać do 15 września 

 

 

edit;

 

damian40000 tak dostaniesz do 27 ha 

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kp38    8

 tak te   wszystkie sztuki które zgłosisz musisz trzymać do 30 czerwca - a te sztuki które  po 30 czerwca nie maja wieku 6 miesięcy musisz trzymać aż osiągną te 6 miesięcy i dopiero potem ewentualnie możesz sprzedać 

 

Nie musi trzymać to nie jest wymóg ,najwyżej dopłaty nie dostanie

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

EDIT;

 

tak jak kolega niżej napisał ; raczej musisz trzymać jak zgłosisz do płatności 

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Jeżeli zgłosisz to musisz je utrzymać, albo kara... Jeżeli planujesz sprzedać to nie zgłaszasz i nie masz płatności do bydła...


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak -  między plon ścierniskowy   musisz wysiać do 15 sierpnia i trzymać do 15 września 

 

damian40000 tak dostaniesz do 30 ha 

Wystarczy że wysieje między plon czy dodatkowo trzeba być zgłoszonym do rolnośrodowiskowych? Przyznam szczerze że wczoraj czytałem po łepkach to zazielenianie i coś mi się kojarzy że mowa była o programie RŚ a nie od tak sobie sieje gorczycę i do widzenia. Chyba nawet były tam wskazane konkretne pakiety.

 

Ale narobili chłopom bałaganu, teraz tylko do wujta, wydzierżawiać w gminie pomieszczenie i otwierać biuro wypełniania wniosków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kp38    8

Jeżeli zgłosisz to musisz je utrzymać, albo kara... Jeżeli planujesz sprzedać to nie zgłaszasz i nie masz płatności do bydła...

 

A gdzie to wyczytałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Wystarczy że wysieje między plon czy dodatkowo trzeba być zgłoszonym do rolnośrodowiskowych? Przyznam szczerze że wczoraj czytałem po łepkach to zazielenianie i coś mi się kojarzy że mowa była o programie RŚ a nie od tak sobie sieje gorczycę i do widzenia. Chyba nawet były tam wskazane konkretne pakiety.

 

Ale narobili chłopom bałaganu, teraz tylko do wujta, wydzierżawiać w gminie pomieszczenie i otwierać biuro wypełniania wniosków.

właśnie  chyba odwrotnie te programy to komplikują  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

:lol: cyrk na kółkach, to samo my czytali a zdania odmienne.

Jak nie ruszą jakieś szkolenia z ODR to nie wróżę świetlanej przyszłości przyszłorocznym dopłatom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

"Rośliny ozime zwykłe wysiewane jesienią do zbioru lub wypasu, ani międzyplony zadeklarowane jako praktyki równoważne  do praktyki dywersyfikacji upraw( w ramach programu rolnośrodowiskowego lub rolnośrodowiskowo-klimatycznego), nie mogą być jednocześnie kwalifikowane jako obszary proekologiczne" Zasada wzajemnej zgodności str 49

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

podeślij link do tego cytatu bo przez zmiany witryny arimr nie mogę znaleźć wersji z co najmniej 49 str.

 

EDIT: Już znalazłem. http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2014_-2020/PDFy/b/Zazielenienie-obszary_proekologiczne-miedzyplony.pdf

Czyli w skrócie:

Płatność na zazielenienie składa się z 3 opcji

dywersyfikację upraw

utrzymanie trwałych użytków zielonych (TUZ)

utrzymanie obszarów proekologicznych (EFA).

i ostatniej nie można spełnić RŚ, ale za to RŚ można spełnić pierwszą opcję.

 

Gdy wczoraj czytałem nie zwracałem uwagi na utrzymanie obszarów pro eko ponieważ ja ten warunek spełniam gdyż uprawiam rośliny wiążące azot w strukturze 35-40% gospodarstwa.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Nie wyczytałem, mój logiczny wniosek:

 

Jeżeli zgłaszasz bydło do płatności związanej z produkcją podejmujesz zobowiązanie spełnienia 4 warunków:

- wymogi w zakresie identyfikacji

- ilość co najmniej 3 sztuk (płatność do 30-tej sztuki)

- wstrzymanie się ze sprzedażą zgłoszonych sztuk bydła do końca czerwca

- sprzedaż zgłoszonych sztuk bydła w późniejszym okresie (po 30 czerwca) w wieku co najmniej 6 miesięcy

Tak jak wcześniej wspominałem zapewne konieczne będzie podanie numerów identyfikacyjnych zgłaszanego bydła, tak więc dwa pierwsze warunki mogą być zweryfikowane w momencie sprawdzania wniosku. A przy pomocy numerów i rejestru w agencji będzie weryfikowany termin sprzedaży zgłoszonej sztuki. 

 

Znając wcześniejsze praktyki w przypadkach niespełnienia warunków uzyskiwania jakichkolwiek dotacji to w tej dziedzinie też będą naliczane kary.

 

O tyle dobrze, że rok 2015 jest rokiem przejściowym, nie pamiętam czy nie dotyczy to przypadkiem też roku następnego. W związku z tym że wprowadzany jest nowy, skomplikowany system dopłat bezpośrednich, w okresie przejściowym kary będą naliczane w formie zwrotu lub potrącenia nienależnej płatności.

 

Więc jeśli zgłosisz swoje stado do płatności związanej z produkcją, ale sprzedaż kilka sztuk po złożeniu wniosku ale przed końcem czerwca lub w wieku mniejszym niż 6 miesięcy to za rok 2015 za te sprzedane sztuki płatności nie otrzymasz, nie nałożą również na Ciebie kary. Co innego przy stadzie powyżej 30 sztuk, tu już można kombinować...

 


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

EDIT A utrzymanie trwałych użytków zielonych rozumiem na swój rozum, że jak ktoś miał 2 hektary łąki to ma mieć nadal 2 hektary łąki, a jak ja mam 0 trwałych użytków zielonych to mogę nadal nie mieć ich wcale?? Niby pytanie jest banalne, ale w obliczu tych brukselskich pomysłów, nic już nie wydaje się proste.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z łąkami ponoć jest tak jak na wypisie z rejestru gruntów. Jeżeli są zakwalifikowane jako łąki to na dzień dzisiejszy możesz je zaorać. Ale jeśli udział łąk w PL spadnie o 5% czy tam do 5% to będą kazali ponownie zrobić w tym miejscu łąkę (tylko pytanie komu, tym ostatnim czy pierwszym :huh:). Jeżeli na wypisie z rejestru gruntów nie masz żadnych łąk TUZ nikt nie będzie wymagał byś je miał. Jeszcze jednym aspektem który dotyczy już mniejszego grona, są TUZ na obszarze natura. Tam to już chyba wcale nie można ich skasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj