Skocz do zawartości
RaBro53

Rozwój gospodarstwa >> proszę o poradę

Polecane posty

RaBro53    0

Witam.

Proszę Was koledzy o poradę w sprawie rozwoju gospodarstwa. Mam 23 lata dobrą pracę ( zarobki ok 3tys. - 6 tys. zł) lecz czasem muszę wyjeżdzać w delegacje zagraniczne. Tata prowadził małe gospodarstwo, dwa lata temu postanowiłem z bratem trochę je rozwinąć, kupiliśmy większy traktor, kilka maszyn i dobraliśmy troche pola w dzierżawę. Mamy około 11ha na wszystkim na razie uprawiam kukurydzę, dlatego że nie trzeba jej dużo czasu poświęcać a z powodu wyjazdów często mnie nie ma. Rozbieramy stary dom z myślą budowy garażu. Mieszkam na podkarpaciu ciężko jest dobrać pole czy kupić czasem udaję się dobrać jakiś kawałek, może za rok dwa 20 ha bym miał. Brat starał się o dotację dla młodego rolnika lecz niestety nie wyszło. Na razie zainwestowaliśmy w zasianie i kupno maszyn około 50 tys. zł. Cały czas dokładam i dokładam i końca nie widać, czase się zastanawiam czy nie lepiej to zostawić wybudować dom i żyć sobie spokojnie :) lecz z drugiej strony lubię rolnictwo i chciałbym to robić, obecna moja praca nie będzie na całe życie też, poniewaz mam pomału dosyć tych wyjazdów ( dziewczyna, za dwa lata ślub, rodzina) no i zdrowie harata ( praca w szkodliwych warunkach ) dlatego chciałbym na razie pracować i inwestować mądrze pieniądze żeby za kilka lat móc zwolnić się i pracować na swoim, myślałem też o innych źródłach dochodu ( laweta, koparka, jakieś usługi) no i pole :) Proszę was koledzy o porady jak i w co inwestować, co siać, ogólnie w jakim kierunku się pchać żeby za kilka lat móc w miarę godnie żyć z tego. Z góry dziękuję :)

Landfarmer    3572
(edytowany)

Jak chcesz mieć stały dochód to tylko hodowla bydła mlecznego bo na tym masz co miesiąc kasę z tym że aby jakoś tam ciągnąć to trzeba ze 30 krów mieć i do tego jakieś opasy dla dodatkowego zarobku skoro masz z czego inwestować to spróbuj rozwinąć to tak aby w momencie odejścia z pracy móc zarabiać w swoim własnym mini przedsiębiorstwie na hodowlę 20ha na początek starczy a wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia i pewnie z czasem rozwijałbyś się bardziej i bardziej a najważniejsze że tak jak powiedziałeś lubisz rolnictwo więc im bardziej interes będzie kwitł tym większą będziesz miał z tego przyjemność pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów

Edytowano przez Landfarmer

Szef wszystkich szefów  ;)

wojtal24    242

@RaBro53 zaczynajac nie da sie godnie z tego żyć rolnictwo potratuj jak hobby z którego można coś zarobić, tym bardziej jak piszesz ze masz dobrze płatną pracę

ZETOR TEAM

Wiadomość z agroFakt.pl

RaBro53    0

Praca płatna dobrze, ale jak pisałem szkodliwa i dlatego prędzej czy później będę musiał się przeżucić na coś innego :) Myślałem o hodowli lecz wyjeżdzam w delegacje i nie miał by kto się tym zająć, może sadzenie jakiś warzyw a może jakiś sad ?

Landfarmer    3572

To na razie lepiej produkcja roslinna tj. zboża a kiedyś tam hodowla

daremw    128

na gruntach dzierżawionych nie opłaca się za bardzo chyba produkcja roślina (zboża) no chyba że ziemia jest do wzięcia po bardzo niskich stawkach.

przy 20 ha da sie na spokojnie bez szaleństw utrzymać 20 krów mlecznych i to już spokojnie wystarczy żeby nie martwić się że zabrakuje do "pierwszego" a i odłożyć sie da.

na chwilę obecną polecam trochę opasów bo brat który podobno chce to rozwijać też chyba może pomóc pod nieobecność, no chyba że nie ma cie na okrągło a z rolnictwem to bardziej błędne przekonania (wielka kasa, sam sobie panem..., dużo wolnego czasu itp) cię wiążą niż faktycznie zainteresowanie. znam wiele osób które mówią że interesują się rolnictwem a jak pytam czym konkretnie? dostaję odpowiedź: podobają mi się ciągniki (najdroższe marki i duże moce). pytanie do której grupy zainteresowanych należysz?

Landfarmer    3572

Tak to mało komu się nie podobają zobaczcie ile ludzi na wystawach i dużo cywili :lol:

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
(edytowany)

:)

Edytowano przez bartlomiejs19

Tomasz78    632

HAHA dobre to postudiuj jeszcze trochę szczególnie matematykę .600sztuk rocznie razy 250 to daje 150000 ,a realnie to po odjęciu wszystkich kosztów i sprzedaży przy tej cenie to wyciągniesz max 40000 rocznie na czysto i podziel przez 12m-cy .

Szymi40    451

Ja posiadam 30 ha ziemi mam 21 lat i pracuje na niej i studiuje, dostałem mlodego rolnika , na razie sama produkcja roslinna ale od tego roku zaczynam produkcje  trzody chce posiwcic swoje hektary na produkcje paszy dla swinek postawic kilka macior zeby miec prosieta i je tuczyc i sprzedawac wstepnie mi wychodzi ze po policzeniu wszystkiego i po cenie 4 zl za kg trzody zostaje mi za swinke 250 zł tak wiec sprzedawac 50 miesieczie i juz ładny zysk

Normalnie wykapany  minister  rolnictwa z  Ciebie.

Landfarmer    3572

Hahaaha trochę to nie pewne bo ceny trzody wachaja się jak chcą :)

SZKOPSSON    3

No widzę że już ze 100 tys włożyłeś w te gospodarkę, Ja na Twoim miejscu już bym dawno to bratu zostawił a sam tak jak mówiłeś wybudował dom, czy kupił mieszkanie w mieście i szukał mniej szkodliwej pracy

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Karolina94
      Witam, nie wiem czy tu dostanę jakieś rady,ale chyba warto spytać
      Tydzień temu kupiłam gospodarstwo rolne, 1,50ha. Chciałabym teraz dokonać kilku zmian, po 1) stoi tam stara drewniana stodoła w b.złym stanie nadaje sie jedynie do rozbiórki, chciałaby ją rozebrać a na jej miejsce, na te fundamenty postawić budynek gospodarczy, czy na takie cos będę potrzebowała zgody, czy do 35m2 wystarczy zgłoszenie? Druga sprawa to do domu chciałabym, wręcz musze, dostawić kotłownie,kotłownia miałaby ok 10m2 czy również na to wymagana jest zgoda, czy wystarczy zgłoszenie? Działaka zagrodowo-rolna.
    • Przez vailus
      Witam. Chciałem się zapytać czy jest jakiś program typowo polegający na dofinansowaniu po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Rodzice chcą mi przepisać niewielkie gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem (posiadamy produkcję mleka oraz chów bydła). Plany są takie aby powiększyć produkcję jak i areal. Szukałem na internecie jakiś informacji, ale nic konkretnego nie mogłem znaleźć co jasno odpowie na moje zapytanie. Młody rolnik odpada na chwilę obecną. Czy jest jakaś alternatywa po przejęciu gospodarstwa? Oczywiście jeśli byłaby do w zależności od kwoty, pieniążki byłyby przeznaczone na rozwój parku maszynowego nowego bądź maszyn używanych.
    • Przez czmochu97
      Witam, prosiłbym o pomoc w wycenie stołu do rzepaku od case axial 1680 6 metrów heder.
      Nie potrafię dodac zdjęć niestety, prosiłbym o napisanie na priv.
    • Przez JaniszChrobak
      Witam posiadam deutz fahr 4.68 90km z turbina jaki polecacie olej do silnika ?
      2 . Co może być przyczyną po rozgrzaniu slinka na wysokich obrotach słychać stukanie w silniku może wiecie co to mogło by być. 
      3. Ostatnie pytanie czy przy włączonym przednim napędzie i przy pełnym skrecie słychać coś w przednich kołach tak jakby się blokowaly a na wyprostowanych to się uspokaja czy to normalne czy w zwolnicach coś nie tak??

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.