Skocz do zawartości
masa24

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych

Polecane posty

rolstudent    94

Magis popatrz jeszcze na zbyt plonu. Lubin waskolistny bedzie u ciebie najblizej zblizony do pszenicy. Chodzi mi o ochrone fungicydowa. Mniejwiecej zbliżone terminy. Soja zas stasznie sie przeciagnie bo az do września. Jest jeszcze groch. Ktory plonuje znacznie wyżej jak łubin i mniej sie go pryska od grzyba za to trzeba pryskac od robaczkow. Tak czy siak ze strączkowymi wiecej zabawy.

kissmy...    57

stosujecie fungicydy w łubinie? ja uprawiałem już soneta i zeusa i w żadnym z nich nie wykonywałem zabiegów ochronnych (poza herbicydami), w tym sezonie miałem groch siewny i soczewicę, gdzie również obyło się bez dodatkowych zabiegów, chociaż presja szkodników była niespotykanie niska

Odświeżę temat :)

Na razie brałam pod uwagę bobik, ale obawiam się, że nie będzie miał zapewnionych warunków wilgotnościowych. Na drugim miejscu mam łubin. Ale nie mam pojęcia, jaki to ma być, albo jaki powinien to być łubin? Czy polecicie coś innego dla czego korzystny będzie rejon centralnej polski i ziemia III i IV klasy?

jeśli jest sucho to polecam łubin wąskolistny lub soczewicę (bardzo oszczędnie gospodarują wodą), a jeśli już nie boisz się bobiku to polecam groch siewny stanowisko jest ok, a jest to najbardziej uniwersalna (poza soją) roślina strączkowa, przy braku doświadczenia proponuję zwrócić uwagę na dobór odmiany (koniecznie niewylegająca), uprawa w porównaniu do pszenicy jest bardzo prosta, powinien wystarczyć jeden zabieg herbicydowy (linuron) wykonany przedwschodowo i do zbioru mogą się pojawić wyłącznie szkodniki, o ile nie ma w okolicy dużej presji patogenów, największe to siew (odpowiednia głębokość i przygotowanie nasion - zaszczepienie nitraginą)

Wiadomość z agroFakt.pl

masa24    55

a jak wyglada oplacalnosc lubinu?  jak mniej wiecej plonuje i jaka cena za tone????

jakie ilosci npk stosujecie pod lubin

gwozd    101

Pod łubin to w zależności od zasobności pola od 100 do 150kg superfosfatu wzbogaconego i tyle samo soli potasowej. W tym roku pod groch dałem po 200kg, zasobność w P niska a K średnia. Popełniłem błąd bo nie dałem Mg gdzie jest go bardzo mało ale to nic, niewykorzystany PK został dla pszenicy.

na tą klasę gleby to najbardziej pasuje łubin wąskolistny lub groch, ewentualnie peluszka zależy co w danym rejonie łatwiej sprzedać. W łubinie problemem może być zachwaszczenie bo sam linuron to w niektórych sytuacjach za mało a inne herbicydy mogą uszkodzić łubin. Trzeba pilnować antraknozy. W grochu bardzo uciążliwe jest wyleganie, nawet odmian które nie powinny wylegać. No i pilnowanie robaczków.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się