masa24

opłacalnosc straczkowych i motylkowatych

Polecane posty

masa24    2344

Witam, która z roślin strączkowych i motylkowatych jest najbardziej opłacalna? Myśle o przerwaniu monokultury zbozowej, rzepaku nie chce siac.

Chce cos zasiac pod wieksza doplate, ale dobrze by było jak juz siac to i zebrac

ktore rosliny z tych grup preferujecie i jak wyglada tego oplacalnosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Na wysoką dopłatę bym nie liczył ze względu na zbyt duże areały obsiewane strączkowymi przy takiej samej puli kasy do podziału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

a ja wiem czy jest dużo ha obsianych strączkowymi, w mojej okolicy mało tego sieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mom    19

no to kolego widzę że wypaliłeś z tematem

 

np fasola na ziarno (bo w tym ze strączkowych się troszkę orientuję) tzn popularny jaś z różnymi odmianami w teorii zapewnia spory zysk. Z 1ha pola 1-2 klasy uzyskujesz 2-3,5t i tutaj jest najciekawsze ceny przez ostatnie bodajże 5 lat nie spadły poniżej 5zł/kg (w zimie osiągały ponad 8zł/kg co przy 3t daje 24tys brutto). Kilka dni temu kumpel mówił mi że jest poniżej 2zł/kg a warunki pogodowe nie pozwalają na zbiór a ziarno zaczyna gnić (on ma 8ha) uwzględniając jeszcze pracochłonność to będzie w tym roku kiepsko w dodatku coraz więcej rolników sieje fasole i ci co mieli w latach ubiegłych zwiększają areał tejże uprawy. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

obecnie do straczkowych jest/bylo cos ponad 700 zl do hektara

wg nowego projektu ma byc 320 euro czyli kolo 1000 zl

 

watpie zeby areal uprawy straczkowych wzrosl tak ze cena doplaty do hektara spadnie ponizej tego co bylo czyli 700 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

Kolego mom takie prognozy ze ponizej 2 złote to mity mozesz podzwonic i spprawdzic sam cena na teraz to od 4 do 5 zl za kilogram a towaru brak własnie ze wzgledu na deszczowa pogode

co do oplacalnosci to pewnie uprawa fasoli pozostanie domena małych i srednich gospodarstw ze wzgledu na jej pracochlonnosc, trzeba misc cierpliwosc do tej uprawy i jest swietnym lamaczem monokultury zbozowej zostawia swietne po sobie stanowisko dla zboz i jej ujprawa nie wymaga duzego nawozenia takze w perspektywie 3 letniej nawet jesli bedzie po 2 zlote co przy plonie 2 tony da 4 000zł ja pszenice sprzedawałem w tym roku po 630 z vat, czyli na ten sam wynik powino sie uzyz skac ponad 6 ton pszenicy, oczywiscie wiele wiecej pracy trzeba na hektar fasoli anizeli na pszenice ale ja wole robic miec zajecie anizeli narzekac ze sie nie oplaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

panowie czym ladujecie groch do magazynow lub na samochody? dmuchawa? zmijka taka jak do zboza? nic sie nie zacina itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

panowie czym ladujecie groch do magazynow lub na samochody? dmuchawa? zmijka taka jak do zboza? nic sie nie zacina itp?

 

Podobno zmijka sie zacina i kruszy ziarno i zostaje duzo połówek, ja łąduje z magazynu płaskiego ładowarka na samochód


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

krótkie żmijki dają radę, ale niestety kruszą nasiona, najlepsze są przenośniki taśmowe bądź łyżka ładowarki

 

a jakie osiągacie wyniki? moje w 2014 (straszna susza od maja):

- groch siewny 3,2t/ha x (1100zł/t ?)

- soczewica jadalna 1,5t/ha x (2000zł/t ?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak ja ładuje dmuchawą ale trzeba było zredukować wsyp do dmuchawy bo za dużo leciało i nie dała rady, idzie wolniej jak zboże ale idzie. żmijką próbowałem 6m silnik 2.2 kw to po pięciu minutach stanęła całkiem. jak by ktoś był zainteresowany to mam 25 ton grochu na sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

obecnie do straczkowych jest/bylo cos ponad 700 zl do hektara

wg nowego projektu ma byc 320 euro czyli kolo 1000 zl

 

watpie zeby areal uprawy straczkowych wzrosl tak ze cena doplaty do hektara spadnie ponizej tego co bylo czyli 700 zl

 

 

Skąd info na temat dopłat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Podano do wiadomości projekt dopłat bezpośrednich na lata 2015 - 2020 i tam jest napisane 326 euro do ha roślin wysokobiałkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Poszukaj ja czytałem na spotkaniu z min.Sawickim w sprawie embarga rosyjskiego jakieś 10 dni temu,to pracownicy WOPR rozdawali takie broszury.

Zajrzałem na strone ARiR i jest ten projekt ,autorstwa naszego ministerstwa rolnictwa.

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja zebralem troche ponad 4 tony tarchalskiej. Ja dla mnie warte to jrst 800 tona. Czyli to dobra uprawa. Krowki zjedza wszystko :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tak. Jesli we wniosku wpisałes strączkowe to będzie

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magis    0

Odświeżę temat :)

Ze względu na obowiązkową dywersyfikację upraw planuję oprócz zboża zasiać wysokobiałkowe na powierzchni ok. 3 ha. Zastanawiam się także nad tym, co będzie najbardziej opłacalne, ale mam też na myśli to, aby wkład pracy nie musiał być największy. Co będzie porównywalnie pracochłonne i kosztochłonne do uprawy pszenicy? Podpowiecie coś? Na razie brałam pod uwagę bobik, ale obawiam się, że nie będzie miał zapewnionych warunków wilgotnościowych. Na drugim miejscu mam łubin. Ale nie mam pojęcia, jaki to ma być, albo jaki powinien to być łubin? Czy polecicie coś innego dla czego korzystny będzie rejon centralnej polski i ziemia III i IV klasy?

Pozdrawiam.


"co nie zabije, to wzmocni"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Ja polecą Tobie łubin  :) Na III i IV klasę poleciłbym wąskolistny lub biały. Porównywać do pszenicy to ciężko bo to całkiem inna roślina... Nie stosujesz pod nią nawożenia azotowego gdyż asymiluje go z powietrza, wymaga głębszego siewu oraz większego zapotrzebowania na wodę aniżeli zboża... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez panol
      Witam - z gory przepraszam za pytania jakich sam nienawidze czytac:) bo swiadcza o tym ze jest czlowiek nowicjuszem.
      Chce zajac sie uprawa sadzonek agrestu. Uwazam ze to ma przyszlosc przy odpowiedniej selekcji odmian - baaardzo duzo sie na ten temat oczytalem. Ale rzeczywistosc jest taka, ze zalozenie takiej szkolki bedzie dla mnie zupelnie czyms nowym - nie zajmowalem sie wczesniej rolnictwem. Teraz po powrocie z zagranicy chcialbym to zrobic w sposob solidny i profesjonalny. W pierwszym roku na mniejsza skale a w przypadku powodzenia na duza. Mysle o 2ha matecznika 2 do 3 odmian na poczatek. Na pewno bede zasiegal porad praktycznych osob ktore sie tym profesjonalnie zajmuja aczkolwiek podkreslam jestem swietnie oczytany.
      Moje pytanie jest takie - czy uwazacie ze taka skala - 2 ha, moze byc juz dzialalnoscia ktora przyniesie wymierne zyski (wiadomo ze jest wiele nakladow zwiazanych z sadzonkowaniem) czy jest to syzyfowa praca/nauka. Rozumiem ze okres oczekiwania to praktycznie 3 lata, ale po roku moge zwiekszyc inwestycje. Tak sie sklada ze po prostu mam kapital, ktory praktycznie stoi....ale fakt jest rowniez taki, ze ze wzgledu na moj wiek i status, tego kapitalu wiecej juz raczej nie bede mial...
      Zawsze marzylem o malym gospodarstwie sadowniczym ale wiadomo taka decyzja musi byc bardzo przemyslana. A moze ktos z Was moze sie podzielic swoimi doswiadczeniami z poczatkow nowej szkolki? A moze ktos z Was zajmuje sie uprawa sadzonek agrestu jest zainteresowany wspolpraca....Sorka za moje meczace pytania:)
    • Przez koma666
      1. uprawa jakich ziół jest obecnie najbardziej opłacalna i jakie najłatwiej sprzedac ?
      2. jakie zioła najlepiej sie nadaja na ziemie klasy V-VI ?
      3. czy warto obecnie wchodzic w ten ''interes'' ?
    • Przez Dosiunia92
      Witam!
      Ostatnio zainteresowała mnie uprawa szparag. Bo głębszym przeszukiwaniu nic niestety nie mogłam znaleźć konkretnego. Interesuje mnie opłacalność i zbyt. Najlepiej skupy lub przedsiębiorstwa skupujące szparagi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj