Zaloguj się, aby obserwować  
gigany

karmienie świń

Polecane posty

gigany    0

witam chciałbym dowiedzieć się coś o tworzeniu paszy dla trzody gdyż planuję zająć się poważniej chowem trzody do tej pory zajmowałem się tym bardziej hobbistycznie tzn miałem 1 maciorę i zostawiałem sobie z 5-6 prosiąt do odchowanie a pozostałe sprzedawałem

Uprawiam głównie fasole/groch i zboża: pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, owies, kukurydzę mieszanki np pszenice i żyto oraz uprawiam też bobik, łubin głównie na sprzedaż oprócz drobnych ilości które pozostawiam do odchowu tych prosiąt które zostawiłem dla siebie ( czyli jęczmień w późniejszym chowie pszenżyta i trochę pszenicy (nie licząc tej dla innych zwierząt))

Moje pytanie brzmi czy ze wszystkich tych produktów mogę robić paszę dla świń?

czy moge je wszystkie mieszac razem oczywiście w odpowiednich proporcjach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

jesli chcesz na powaznie zając się tym to znajdz sobie dobrego dostawce prowitu pogadaj dobrze z nimi oni dobiora ci najlepszą mieszankę na tucz 3 fazowy ... mieszanke dla loch karmiących i dla loch prośnych , pasze dla prosiąt .... musisz się dowiedziec jakie masz choroby w chlewni wtedy ogarniesz sie z tematem i bedziesz swiadomy w trakcie profilaktyki szczepien :) a jesli chodzi o zboża to sądze ze pszenica , pszenżyto , jęczmien i w niewielkich ilosciach owies + premiksy wystarczy to abyś trzymał :)

 

a tak z ciekawosci ile masz ha ? wtedy ustalisz ile macior w cyklu zamkniętym mógł bys trzymac :)

 

na Agrofoto jest bardzo duzo inf o trzymaniu trzody :)


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

No tak. Na agrofoto jest pełno rad, ale większość takich, że gdy się do nich zastosujesz, to za rok zawrzesz bliższą znajomość z komornikiem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigany    0

nie mam dużego gospodarstwa na zboża przeznaczam łącznie ok 10ha, na bobik i łubin od2-3ha, fasole 3 ha, 0,5 ha ziemniaki, i 0,5 ha na buraki pastewne i ogórki a i jeszcze qq ok 2 ha + łąki 1 ha

tak przedstawia się mniej wiecej moja uprawa, gospodarstwo mam 20 ha

a czy moge dodawać łubin i bobik bo czytałem tu na forum że można dodawać w niewielki ilościach?

i czy mogę dodać do tej mieszanki ześrutowane ziarno kukurydzy(suche) czy lepiej spróbować zrobić tą kiszonkę z CCM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Łubin i bobik jak najbardziej, ale raczej dla świń starszych najlepiej tuczników. grower jako przyzwyczajenie, w finiszer już całkiem sporo wejdzie.

Kukurydza jest bardzo dobrą paszą. Kiszona jest sporo tańsza, odchodzą koszty suszenia, niektórzy mówią nawet że jest lepsza od suchej, ale nieco bardziej uciążliwą, szczególnie latem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigany    0

a ile kg takiej kiszonki potrzeba na odchowanie 1 sztuki i czy ją sie daje osobno czy razem ze śrutą innych zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigany    0

jeszcze jedna sprawa: kiedyś przyszedł do mnie taki gościu który chowa świnie czy nie sprzedał bym mu żyta bo mu się "maciora nie chce hukać"

i w związku z tym chciałem się dowiedzieć czy żyto ma jakiś wpływ na ruje, "hukanie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wiesz co gigany, Ty lepiej daj sobie spokój z tymi świniami. Nic z tego nie będzie przy takiej znajomości tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Theprzemo205
      Witam!! Prosze o szybka pomoc! Problem polega na tym ze własnie u prosiaków okoó 30kg zauwazyłem u uszach taką narosl.Wyglada to tak samo jak parch w uszach u królików. Prosze o szybką pomoc. Jak to wyleczyc?? czy to grozne?? I skąd to sie bierze u swin?? Z góry dziekuje!!
    • Przez gibos95
      Witam mam 8ha ziemi klasy 3/4 i 6ha klasy 5 i chciałbym się dowiedzieć przy dobrym nawożeniu ile dałbym rade z tego zboża wykarmić macior i tuczników.
       
    • Przez Patryk1996
      Witam
      Chciałbym na wiosnę założyć chów tuczników ok 12-15 szt a w żywieniu tych tuczników chciałbym podawać ziemniaki, pszenice oraz pszenżyto... pomóźcie czy mi się to uda.... jest jeden problem ponieważ mam tylko 1,5 ha pola... proszę doraćcie mi co mam robić
    • Przez pokus
      Witam
      poszukuje informacji jak zbudować karmnik dla świń, jakieś zdjęcia filmiki rysunki techniczne itp. Wiem że niedrogo mogę sobie kupić ale jako że nie mam co robić chociaż jeden karmnik chciał bym zbudować sam
       
      Pozdrawiam
    • Przez NHTC56
      Robimy nowy temat, zeby sie już moderator nie czepiał bo denerwujace to jest.
       
      Więc tak jest opcja na strajk 24.02 w Lipnicy i 27.02 koło Łasina...sam jestem z okolic Brodnicy wiec i tu i tu miałbym nie daleko, ale co wy na to aby połączyc siły i większą grupą udac się do Warszawy? Górnicy zawsze potrafią cos zdziałac dla siebie, a to tylko dlatego, ze zawsze sporą ekipą do stolicy zjezdzają do stolicy i się nie cackają, a takie blokowanie ulic jakos szczególnie nic nam nie da po za utratą poparcia i zrozumienia naszej sprawy od reszty narodu stojącego w korkach. Z tego co wiem to dostawcy PiniPolonia byli w czwartek w Warszawie ale jakos nic szczególnego nie zdziałali, po za wysłuchniem ich problemów przez pracownika ministerstwa rolnictwa bo było ich nie zbyt wielu. Co Wy na to? Może by zoragnizowac cos po niedzieli bo nie ma na co czekac...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj