barto7245

Problem z dzierżawą

Polecane posty

majkel207    21

Może i obaj coś kombinowali, wnioskuje to po tym co przed chwilą działo się przed moim domem ;[ Sam nie bede wjeżdżał na pole, bo prawnie to jest jego, poczekam na rozprawę sąd rozstrzygnie spór, mam nadzieję że na moją korzyść, najwyżej później dostanę odszkodowanie :mellow:

 

kolego wyżej, byłeś u tego adwokata? bo chyba nie

ziemia prawnie jest jego tu masz rację ( tzn w tej chwili, bo raczej jak się postarasz to unieważnisz tą umowę sprzedaży), ale jego prawo własności jest czasowo ograniczone, poprzez ważną umowę dzierżawy tzn. on ma prawo własności ale nie może uprawiać tej ziemi, bo dopóki umowa dzierżawy nie wygaśnie, tobie przysługuje prawo do używania i pobierania pożytków, jak mu pozwolisz obsiać i uprawiać to sobie skomplikujesz sytuacje, a dyskusja z osobami które nie chcą się dogadać i nie mają pojęcia o prawie nie ma sensu, tak jak radziłem ci wcześniej, jak się on pojawi na polu, z umową dzierżawy w ręku wzywaj policje

 

odnośnie prawników to nie licząc spraw karnych to polecam bardziej radców prawnych od adwokatów

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barto7245    40

@majkel207: przeczytaj dokładnie moje 3 ostatnie posty to zrozumiesz, że to nie jest tak proste jak ci się wydaje


Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Sprzedam 2 kojce porodowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

skoro Ty uprawiałeś to powinien wiedzieć że jest dzierżawca... sprzedający zataił u notariusza ważny fakt , że są zobowiązania dla osób trzecich ...a to nie jest blacha sprawa bo na to jest paragraf no i możliwość unieważnienia aktu ...piłka jest po Twojej stronie możesz wejść w miejsce kupującego albo dzierżawić pole zgodnie z umową , co byłoby dla nowego właściciela najlepszym wyjściem skoro nic nie wiedział ...

będzie cyrk jak zaniżyli cenę w akcie :P :P :P

Głupoty piszesz że ktoś uprawia nie znaczy że ziemia jest w dzierżawie może właściciel go wynajoł :P nie ma żadnych podstaw żeby wejść w miejsce kupujacego podaj podstawę prawną :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

synu przeczytaj cały temat a potem komentuj ...słyszałeś o czymś takim jak prawo pierwokupu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

nie ma żadnego prawa pierwokupu tylko w anr jest. Jak ziemia dzierżawiona jest sprzedawana to nowy właściciel musi dalej respektować umowę dzierżawy. Nowy właściciel jeśli nie został poinformowany że jest dzierżawca może dochodzić odszkodowania od sprzedającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Czy przysługuje prawo pierwokupu jeśli umowa dzierżawy była zawarta na 3 lata i nie było w niej zapisu, że nieruchomość rolna nie będzie mogła być nabyta na zasadzie pierwokupu?

Przepisy dotyczące ustawowego prawa pierwokupu są przepisami bezwzględnie obowiązującymi i nie mogą być modyfikowane w umowach przez strony.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. (Dz. U. 2003, Nr 64, poz. 592) w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:

  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
  • nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.

Czynność prawna ma datę pewną w razie stwierdzenia jej dokonania w jakimkolwiek dokumencie urzędowym (od daty dokumentu urzędowego) oraz w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo notariusza (od daty wzmianki). Dodatkowo w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za datę pewną od daty śmierci tej osoby (art. 81 Kodeksu Cywilnego).

Z kolei za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:

  • prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz
  • w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.

Za rolnika indywidualnego uważa się tylko osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Ustawa stanowi, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:

  • uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze, lub wykształcenie średnie lub wyższe (tutaj już niekoniecznie rolnicze),
  • osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia. Zgodnie z art. 598 § 2 Kodeksu Cywilnego prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca.

Sprzedaż nieruchomości rolnej bez zawiadomienia uprawnionego do prawa pierwokupu jest nieważna. Z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności może wystąpić sam zainteresowany (lub Agencja Nieruchomości Rolnych), jednak tylko w okresie roku od jej zawarcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ha ha dobre to nie ANR

 

W ANR nie ma prawa pierwokupu tylko pierwszeństwo zakupu a to już rożnica jest.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

@majkel207: przeczytaj dokładnie moje 3 ostatnie posty to zrozumiesz, że to nie jest tak proste jak ci się wydaje

 

czytałem dokładnie twoje posty, a ty przeczytaj dokładnie mój ostatni, rozmawiałeś w tej kwestii z prawnikiem? szkodzisz sobie puszczając go na pole, ale to już twoja decyzja

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

to prawda , ja bym go nie wpuścił ...to że kupił nie znaczy że może wejść na pole które ma obwarowanie dzierżawą- umową potwierdzoną w gminie ...nowy właściciel nie ma prawa wejść na pole , może dochodzić swoich utraconych korzyści od sprzedającego bo ten wprowadził go w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że nie ma prawa. Jest właścicielem i na tym koniec.Na pole będzie mógł wejść jak się skończy umowa .A do tej pory Ty uprawiaj pole i nawet z nim nie dyskutuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz536    3

http://bs.net.pl/prawo/zasady-dzierzawy-gruntow-rolnych

 

Jeśli wydzierżawiający nie dopełni obowiązku zawiadomienia i wykonania umowy sprzedaży rzeczy – dzierżawcy, może to skutkować nieważnością zawartej umowy sprzedaży (art. 599 § 2 k.c.).

 

Wydzierżawiający ma obowiązek poinformować kupującego grunty o trwającej umowie dzierżawy. Nabywca kupuje wtedy grunt rolny wraz z umową dzierżawy i ma obowiązek ją honorować do czasu jej wygaśnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no a jak sytuacja tu wyglada i np ten co dzierzawil chcial to kupic a juz zostalo sprzedane to jak to jest a gdzie prawo pierwokupu jest ktore wystepuje po 3 latach dzierzawy to co teraz sad zostal jedynie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radoslav    6

Trzeba to egzekwować na drodze sądowej, doradzam polubowne rozwiązanie sprawy. Dziadek stary, może nie wiedział jakie ma obowiązki, Ty de facto pobierałeś pożytek z tej nieruchomości przez 7 lat, pewnie zresztą na dobrych warunkach. Nie ma co się wściekać. 2ha to nie dużo, a nie raz nie warto przez resztę życia być wyzywanym od " wiecznie głodnych ziemi". Chociaż tak jak mówiłem jak najbardziej możesz domagać się stosownego odszkodowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRYNIA    0

........" Dziadek stary, może nie wiedział jakie ma obowiązki...."tak, nie wiedział,bardzo w to wątpię. Dlaczego w takim razie przedstawił pierwszą umowę dzierżawy a nie tą obowiązującą?Te "stare dziadki"są najgorsze,najbardziej chciwe,pazerne.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radoslav    6

A Ty też tak wszystko pamiętasz co się działo 6 lat wcześniej, chyba niekoniecznie?? Jak tam tak nie pasują te stare dziadki to nie bierz od nich nic i łaski nie rób. Dzierżawy za podatki, zero pożytku dla właściciela oprócz tego że nie stoi odłogiem. Na dobrą sprawę nie dał by nikomu i miał spokój. Pole jest jego wiec trochę uszanuj tego najgorszego chciwego i najbardziej pazernego dziadka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRYNIA    0

Pewnie,że nie pamietam.On dobrze pamietał,zrobił to celowo ,bo myslał ,że obecny dzierżawca nic nie zrobi.Miałam taki sam przypadek.

...." Dzierżawy za podatki, zero pożytku dla właściciela oprócz tego że nie stoi odłogiem. "A jaki mają mieć pozytek?chcieliby ,żeby podatki płacić,na zimę ziemniaki dla całej rodziny,ziarnko dla kurek,słoma i siano dla królików.... i jeszcze dopłaty im oddać a potem i tak zrobią to co ten w/w wymieniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

za podatek to nikt ci nie da dzierzawy rzadko to sie zdarza ale nie u nas doplaty musowo trzeba oddac i jeszcze doplacic troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jakby dzierżawa była zgłoszona w geodezji, tak jak powinna być każda, to nie było by takich problemów.

U nas za dzierżawę to dosłownie co roku mogą być inne stawki, i co roku można inny czynsz płacić, jak nie podoba się to już z 5 chętnych jest od razu.

Więc to nie dziadki są pazerne tylko rolnicy co płacą tyle żeby tylko pole było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRYNIA    0

Jak ma dzierżawcę,od lat tego samego,to po co zmienia i łakomi się na wyzszy czynsz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Bo to jest święte prawo własności. Chce więcej na ziemi zarobić to oddaje temu kto dał więcej. Co w tym dziwnego?


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Jak ma dzierżawcę,od lat tego samego,to po co zmienia i łakomi się na wyzszy czynsz.

a co ma łakomić się na niższy ? sprzedajesz towar za najwyższą cenę czy najniższą ?

u nas nie ma żadnych dzierżawców od lat , wszystko idzie na gębę i tylko na rok - nie pasuje wypadasz i jest następny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRYNIA    0

a u nas są !człowiek godzi sie na czynsze z kosmosu ,bo jak kilka lat uprawiasz ,inwestujesz w ziemię to nie tak łatwo potem odpuścic.Wielokrotnie bralismy w dzierżawę pole,hm?kawał zapuszczonego ugoru a jak człowiek doprawi i już zaczyna czerpac jakiś zysk to przyjdzie taki jeden z drugim i straszy ,że jak nie dasz więcej to zabiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj