Pietros

Co jest bardziej opłacalne- byki czy jałówki?

Polecane posty

Pietros    2

Witam. Chciałbym zapytać o zdanie bardziej doświadczone osoby. Co jest bardziej opłacalne w hodowli bydła mięsnego. Chów byków czy jałoszek? Wiadomo że jałoszki są spokojniejsze a mi trochę zależy na zagospodarowaniu miejsca jak najlepiej. Chodzi mi także o ceny zakupu jak i pózniejszego sprzedania. Chciałbym osiągnąć sprzedaż 24 sztuk bydła rocznie jak na początek. Przy okazji zapytam jaki areał wystarczyłby na wychowanie takiej ilość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

Ludzie trzymają luzem byki po 30 szt i więcej więc niema się o co martwić na początku trochę się pobodą ale poźniej znajdą przywódce stada i będzie spokoj lepiej hodowac byki wg mnie większe rosną, areał to myślę że 10-15 ha starczy z tym że większa część to muszą być zielonki


Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale na uwiezi to troche inaczej wyglada i z tego co zauwazylem to hf sa bardziej wredne niz miesne. Nie wiem dokladnie jak to jest bo slysze opowiesci o tym jak to jalowki sa gorsze od bykow lecz z mojego doswiadczenia wynika ze jest odwrotnie, do tej pory zadna jalowka czy tez krowa nawet nie probowala mi zrobic nic wiecej niz polizac za to byk no tu jest gorzej sa sztuki lagodne ale i czubki sie trafia a hf juz wg wedlug mnie poprostu wredne. Nie zaprzeczam ze i wsrod jalowek czy nawet krow mlecznych moze trafic sie jakis ciemny charakter ale to dotyczy wszystkich gatunkow lacznie z nami. Podsumowujac uwazam ze (wnioskujac z mojego doswiadczenia) jalowki sa lagodniejsze.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Co jest bardziej oplacalne, trudno przewidziec co bedzie za rok , czy za dwa. Obecnie jednak, za jalowki potrafia placic lepiej niz za byka. Napewno duzo robi cielak i odpajanie go mlekiem, mam byka hfa, co ma 15 mcy i DO 300 KG duzo mu brakuje. a jalowki po 14-15 mcy i waza prawie 400 kg. ( jedna po lm, druga po ch) . ja trzymam i dokupuje i jalowki i byczki.

:) . i zgadzam sie ze hf sa bardziej podle niz inne. :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2424
      Kupował ktoś byczki z firmy AK-ROL z Dużej Cerkwicy? Jakieś opinie?
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Kondzio342
      Witam. Koledzy ma ktos na miar na sprawdzonego handlarza cielat. Interesuja mnie mięsne najlepiej czerwone i tylko polskie. Ktos kogos ma sprawdzonego. Jakis kontakt?????
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj