Skocz do zawartości
fioletowy

Jaka najlepsza rasa na opasy

Polecane posty

maciejo360    27

Takie pytanie czy moge Rase HF skrzyżować z jakąś mięsną? Jeżeli tak to z jaką najlepiej? żeby nie było puźniej problemów z wycieleniem

Nie wiem czy nadal aktualne, ale najlepiej zacielać jersey'em cielaki to drobnota, tylko takie sztuki mają chyba najgorsze przyrosty na świecie! Mam takie 2 sztuki, dałem za nie po 350 zł ;) ale wolę za 700 zł kupić mieszkańca niż krzyżówke hf x jersey

kombinat    5

Problem z wycieleniami po BBB dotyczy czystej rasy, tam cesarskie cięcie to norma.

Wiadomość z agroFakt.pl

startom    40

Tez jestem zainteresowany Angusem, szczegolnie czerwonym.Jakies porady?

koszyk    2

Miałem mieszańce angusa z hf, bez rogów, w miarę spokojne byki dobrze umięśnione.

Czerwony czy czarny to to samo, tak samo jest z hf-ami 

gelorolnik    2

Nie wiem czy nadal aktualne, ale najlepiej zacielać jersey'em cielaki to drobnota, tylko takie sztuki mają chyba najgorsze przyrosty na świecie! Mam takie 2 sztuki, dałem za nie po 350 zł ;) ale wolę za 700 zł kupić mieszkańca niż krzyżówke hf x jersey

jersey to nie jest rasa mięsna tylko mleczna i to jedna z najmniejszych więc z krzyżówki hf x jersey to po półtora roku max 500 kg

maciejo360    27

Wiem, że to mleczna, ale rolnicy, którym nie zależy na cielakach, często zacielaja krowy jersey'ami, ze względu na łatwość wycielen, ja kupiłem takie mieszance 2 sztuki, skusiła mnie cena(350zł) i żałuję, bo jje tyle co moje mieszance i po pół roku bardzo odstają od pozostałych sztuk, więc nie polecam brać takich krzyżówek na opas :)

Damianb89    64

jersey to nie jest rasa mięsna tylko mleczna i to jedna z najmniejszych więc z krzyżówki hf x jersey to po półtora roku max 500 kg

No tak tylko mi chodzi wiesz o to by jakiś przyrost masy u takiego cielaka był widoczny z czasem po tej krzyżówce. Ale też nie chce komplikacji przy porodzie bo to nie sztuka wziąść tą czy tą rase mięsną bo mi się podoba i krzyżuje z hf a puźniej krowa przechodzi męczarnie i dzwonimy po wet. Dlatego pytam o takie rasy

Edytowano przez Damianb89

canabis    0

czy byczki hf da się jakoś względnie opasac? mam dwa byczki i nie wiem czy jest odsprzedać czy hodować, jest sens??

canabis    0

A ile czasu takie byczki musiały by rosnąć do wagi sprzedażowej np. te 600-650 kg? oczywiście tak przykladowo

Nismo    7
Napisano (edytowany)

Witam, mam do wyboru zakup byczków rasy limousine i simental, które są lepsze?wacham się?wcześniej miałem doświadczenie z tymi pierwszymi i było nieźle,840kg podczas sprzedaży w lutym, jak nie naciąć się na mlecznego simentala?

Edytowano przez Nismo

Napisano (edytowany)

Bierz simki nawet jeśli będzie mleczny to i  tak lepiej bedzie rósł od lm. Tak z moich doświadczen wynika.ale zrobisz jak chcesz ;) Masz jakies zdjęcia tych byczków ?

Edytowano przez dominikuuu123

bieniek_88    53
Napisano (edytowany)

Co to znaczy dla Ciebie dużo cięższy?
Według mnie lm nadrobi mniejszą wagę mięsnością(wybiciem). Cena za lm nawet na żywą wagę będzie wyższa niż za sima. Wszystko zależy od sztuki jaka się trafi, geny robią swoje. Ja hoduje simy mleczne i mo-mleczko- jak coś. Opasy miałem różnych ras i nie było ich "dużo". Są mniej opłacalne od produkcji mleka.U mnie najlepiej rosły hh. Nie ma takiegoś czegoś jak najlepsza rasa, u każdego sprawdzi się coś innego. Ilu hodowców tyle sposobów na opas i żywienie mlecznic. Mój znajomy ma szkoty (obecnie 34 szt. w różnym wieku) i mówi, że nie zamieniałby ich na inną rasę.
Pozdrawiam.

Edytowano przez bieniek_88

Nismo    7

W moim przypadku to narazie droga eksperymentu, więc chyba zaryzykuje w simentale,jutro pojadę to sie zobaczy co gościu ma

bieniek_88    53
Napisano (edytowany)

Jak nie wiesz na jakie się zdecydować to kup 50/50. Zobaczysz wtedy, która rasa się u Ciebie sprawdzi.

Edytowano przez bieniek_88

Nismo    7

oglądałem kilka simentali które były nie za ciekawe i troszke za drogie i chyba sobie je daruje ale zapytam się jeszcze jedno czy warto kupowac cielaki u takich handlarzy którzy wyspecjalizowali się w sprzedarzy bydła mięsnego na większą skale np.100 szt lub więcej?duży wybór to chyba główny plus co o tym sądzicie?

grzesiek88    76

duży wybór i cała lista chorób i wirusów jakie panuja u handlarzy...duże ryzyko no chyba że masz naprawdę sprawdzone źródełko

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Futrzak
      Ej jaką valtre powinienem wybrac na gospodarstwo 180 ha bo zamieżam kupic zastanawiam się nad seriami T/N/lub XM bo była by idealna do manewrowania w kurniku.Lecz nie wiem czy była by dobra w pracach polowych, bo transportu mam juz NewHollanda TL80A.Więc poszukuje ciągnika do prac polowych.pomóżcie z wyborm.
    • Przez gumis45
      Mam ogromna prosbe jesli ktos zna sie na prasach to niech wypowie sie cos na ich temat.Mam zamiar kupic uzywana prase Class Rolant 44 tak 120 x 120 do 20 tys. zl i chyba najlepiej walcowa.Jesli jestem w bledzie to niech ktos napisze ktore prasy sa lepsze moze lancuchowa pasowa czy walcowa i jakiej firmy zachodniej czy polskiej ale polaska chyba odpada.
    • Przez wojtek900
      Witam wszystkich.
      Zastanawiam się nad kupnem używanego ciągnika Valtra. Moim celem jest taki z lat 95-02 nie nowszy. Zapotrzebowanie mocy max 120KM a najmniej 85 KM, głównie do transportu. Chciałbym się dowiedzieć jaki najlepiej wybrać i jak jest z awaryjnością w tych ciągnikach, jakie posiadają rozwiązania, przełożenia, elektronika, spalanie, jak to wygląda w kabinie, jak uciąg ?? A jeżeli nie Valtra to jaki najlepiej ekonomiczny ciągnik do transportu ?? Chciałbym żeby mi się to nie rozleciało zaraz.
      Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
      Pozdrawiam
    • Przez ija-ija-jooo
      Witam, chciałbym założyć temat ogólny, aby skorzystać z doświadczenia z osób, które wybudowały w swoim życiu już co nie co. Nie chodzi mi o koszty, które każdy może sam się dowiedzieć, lecz o uzyskanie informacji, jak dane wyposażenie "wytrzymuję" podczas normalnego użytkowania. Mianowicie, chciałbym się Was dopytać, jakiego producenta i dlaczego polecacie:

- okna przesuwne
      - świetlik kalenicowy
      - mikser do gnojowicy
      - ruszta betonowe
      - wrota
      - wszelkie wygrodzenia dla bydła, furtki przepędowe, drabiny skośne, rury karkowe

Ja już praktycznie wybrałem poszczególne wyposażenie, zastanawiam się jedynie na ostatniej prostej czy coś nie zmienić, nie porównać z inna firmą. Dlatego też proszę o Wasze sugestię, co do firm.
      Temat ma na celu podpowiedzi przyszłym użytkownikom, jak wypada wyposażenie w warunkach nie pokazowych (targi), co do jakości, trwałości, obsługi itp. Proszę jedynie o poparcie chociaż zdaniem wyboru producenta, ponieważ jakby mnie interesowało samo jego wyszukanie, mamy od tego google. 
    • Przez adamjazyniec
      Witam
      Poszukuję cieląt w zachodniej wielkopolsce, lubuskim (do 100km od grodziska wlkp). Nie jestem handlarzem.
      Moga byc hf, mile widziane tez mcb.