celtis

łubin, groch, peluszka- pomocy

Polecane posty

celtis    12

Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TD85D    1

proponował bym gorczycę, może nie wprowadzi azotu do gleby ale jako poplon da najwięcej masy na przyoranie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartnik230    0

azot do gleby wprowadzają rosliny motylkowe grubonosienne ( łubiny, grochy, wyki, bobik) i drobnonasienne ( koniczyny, lucerny, komonice, nostrzyki, saradela). w 2 miesiące to chyba tylko peluszka da jaki taki plon. nie wiem czy nie lepszym pomysłem jest zasianie roślin krzyżowych ( rzepak gorczyca) lub faceli a azot poprostu dosiać. Ja "między zbożami" sieje mieszankę ( na poplon mieszanki najlepsze) rzepak ozimy (nie drewnieje, dobre ocienia ziemie, dużo zielonej masy) z owsem, facelią; jeśli uprawa potrawa ponad 2 miechy. jeśli krócej to tylko gorczyca facelia lub gryka. pod wszystko daje 0,8-1q mocznika. Motylkowe rosną powoli i nieraz zachwaszczają pole, koszt nasion to 100-400zł/ ha a udatność różna. ważne jest dopasowanie roślin od jakości gleby i jej wilgotności w danym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Ja posiałem po jęczmieniu ozimym łubin. Posiany w sobotę a dziś już ma 2cm, do 20 września myślę że zakwitnie. Bo siałem na wiosnę i po 2miesiącach już miał pąki kwiatowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartnik230    0

po jęczmieniu ozimym to na ciepłej (piaski, szczerki) roli to zaśialismy jeszcze grykę. jak będzie mokra jesień to zaorzemy na nawóz a jak się uda to jescze zbierzemy nsiona. na plon pow. 0,5-1 tona szansa 50% ; 30% że tylko na przyoranie urosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

w takim razie pod ozime postaram się posiać peluszkę a pod jare łubin albo groch, można je rozsiać rozsiewaczem do nawozów po gruberze i ewentualnie przybronować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartnik230    0

niektórzy ponoć sieją łubin czy peluchę na ściernisko i przytalerzowują pomoc to zdaje egzamin, ale ja tego nie praktykowałem. Na lekkiej ziemi to może i ma sens ale na ciężkiej.......? nie mam pojęcia a Wy co o tym sądzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

dołoże swoje 2grosze a wiec na piaskach aby co kolwiek urosło musi przyzpasowac pogoda bo inaczej bedzie to co zawsze pustynia.

Ale jak siać to wydaje mi sie najlepszym wyjsciem gorczyca jakbys posiał na dniach to jeszcze zdazy zakwinac i na kwiece pod pług i o mase nie ma co sie martwić tylko najwazniejsze lepiej zadziej niz przeszarżować

A sam siew poplonów najlepszy i ekonomiczniejszy jest jednorazowy przejazd kultywatorem ścierniskowym poprzedzajacy rozsianiem poplonu lejkiem itp. bo z talerzówką jest róznie mozemy sobie przedobrzyć jak mamy perz i bedzie na prawde zielono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Garibaldi    1

Widzę że znalazłem aktualny temat mam więc pytanie do jakiejś ogarniętej osoby, a mianowicie po żniwach zamierzam pierwszy raz posiać poplon który następnie zaorać przed zima. Na wiosnę ma być posiana na tej działce kukurydza na kiszonkę, więc co będzie lepsze gorczyca czy łubin, i dodam że przed zaoraniem poplonu planuje jeszcze nawieźć go obornikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Na pewno lepszym ale i droższym rozwiązanie będzie łubin bo dodatkowo wprowadzi N do gleby. Z doświadczenia powie ktoś czy przy 75 dniach zdąży urosnąć peluszka i wprowadzić jakiś azot do gleby ? czy jest sens się w to bawić czy lepiej pod zboża ozime gorczyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Ja siałem różne, gorczycę, łubin, rzepak, facelię i najlepiej rośnie po łubinie. Jedyna wada łubinu to że go sarny zjadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Trzeba zasiać gorzki i jest git. Ja w tamtym roku miałem i gorzki i słodki na jednym polu bo zbrakło żeby gorzkim wszystko obsiać i przez gorzki zwierzyna przechodziła na słodki i słodki był powygryzany a na gorzkim tylko ścieżki a teraz mieszanka wygląda po obu tak samo, czyli bardzo ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
    • Przez case-jxu-95
      Kupię 2t grochu siewnego ,najlepiej z woj. Łódzkiego
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj