Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

daro956 polecam przeczytać na początek poradnik nawożenia kukurydzy na nawozy.eu i kilka innych stornach tego typu. Ja śledząc ten temat i inne o QQ tak czytałem, żeby wiedzieć czy ktoś ma rację czy nie, czy przesadza z nawozami czy nawozi optymalnie, albo podręczniki z chemii rolnej. Prześledź proszę chociaż 30 stron wstecz bo temat stosowania saletrzaku się pojawiał.. A bardziej efektywne to YARA CORN 400kg do tego mocznik 200kg + 100 pogłównie, 100kg kizerytu, i polidap 100kg w podsiewacz.

damianzbr    976

Ja w tym roku daje mocznik , polidap i jednak korn kali zamiast soli i kizerytu z tego względu że wychodzi taniej w przeliczeniu na czysty składnik i o jeden przejazd mniej. Jak myślicie, wysiewając korn kali jakieś 3 tyg przed siewem jest sens jakiegoś bronowania pola czy lepiej niech sobie leży?

po ile masz sól i kizeryt a po ile korn kali że wychodzi taniej?

Bo u mnie zupełnie na odwrót. Bardziej opłaci się sól + kizeryt.

Wiadomość z agroFakt.pl

Bartek72511    41

po ile masz sól i kizeryt a po ile korn kali że wychodzi taniej?

Bo u mnie zupełnie na odwrót. Bardziej opłaci się sól + kizeryt.

U mnie sól potasowa jest po 1350 netto. Kizerytu ceny nie mam bo jest problem z dostępnością ale w tamtym roku płaciłem po blisko 1300 brutto. Za Korn Kali powiedzieli mi 1180 netto. Przeliczając wszystko na ceny brutto to : 

- sól - 1458

- Kizeryt - 1300

- Korn Kali - 1274

Zastosowanie 400 Kg Korn Kali jest równoważne z zastosowaniem 270 kg soli i 100 kg kizerytu.

Koszt Korn Kali - 509 zł

Sól + kizeryt - 394 + 130 = 524 zł

Niby nie dużo ale doliczając jeszcze koszty paliwa na drugi przejazd trochę się uzbiera. 

Nie wiem czy u mnie sól taka droga czy Korn Kali tanie ? 

Okej a co z sodem w nawożeniu QQ? nie znalazłem żadnych opracowań jeśli chodzi o QQ, a przy 400kg korn-kali to już będzie tego sodu trochę. Czytałem że działa podobnie jak sól, ale to wzmianka była..

Edytowano przez gospodarny1992

daro956    0

witam w tym roku planuje zastosowac w podsiewacz 150kg soli 150 siarczanu i 100kg mocznika i jak bd miala ok 8 lisci to jeszcze 100kg mocznika co o tym myslicie?dodam ze na oborniku

knoro93    165

daj jeszcze po 100 kg soli i mocznika wiecej i bd ok. Oczywiscie nawozenie dolistne siarka i magnezem

mat22889    11

ja sól potasową rozsiewam rozsiewaczem. Potas długo działa i nie jest wymywalny tym bardziej u mnie na glinie. W siewnik dawałem polipad(fosfor). Mocznik też rozsiewaczem przed siewem bezpośrednio ale czy mocznik mogę dać też do siewnika? bedzie w miarę równo to rozsiane tak żeby każda roślina miała i fosfor i azot?

daro956    0

tak swoim a dlaczego ma sie zakleic?tylko wlasnie mysle czy to wszystko w podsiewacz czy lepiej cos rozsiewaczem predzej rozrzucic?

Michalmeer    366

Zbyt dużo azotu przy siewkach kukurydzy może doprowadzic do zamierania siewek .. i nie można dawać tyle różnych nawozów w podsiewacz ,

daro956    0

wiec jakie rozwiazanie byś proponował stosujac sól potasowa,mocznik i fosforan amonu?jakie dawki i kiedy stosować?

Tomek90    191

150kg Polidap w podsiewacz, 150kg sól rzutowo, 300kg mocznik rzutowo. Odżywki raz bądz dwa razy i reszta mnie nie obchodzi.

Michalmeer    366

Proponuje tak fosforan amonu ja daje 240 kg w podsiewacz ale z boku a nie pod rzędem . plus 250 kg soli wymieszane z ziemią . i 150 kg mocznika w ziemie i potem 150 kg pogłównie do 4 liscia

Jeśli jest obornik to zmniejszył bym sól do 200 kg i fosforan do 210 kg ..

daro956    0

azot z fosforanu starczy na poczatek?to mowisz ze taka dawka z boku nasion nie jest zbytnio dobrym rozwiazaniem?

Michalmeer    366

głównie chodzi o azot zeby nie było go za duzo przy korzeniach . a ogólnie rzecz biorąc to lepsze są siewniki co wysiewaja nawóz z boku rzędu kukurydzy niż te które sieją nawóz bezpośrednio pod rząd

damianzbr    976

U mnie sól potasowa jest po 1350 netto. Kizerytu ceny nie mam bo jest problem z dostępnością ale w tamtym roku płaciłem po blisko 1300 brutto. Za Korn Kali powiedzieli mi 1180 netto. Przeliczając wszystko na ceny brutto to : 

- sól - 1458

- Kizeryt - 1300

- Korn Kali - 1274

Zastosowanie 400 Kg Korn Kali jest równoważne z zastosowaniem 270 kg soli i 100 kg kizerytu.

Koszt Korn Kali - 509 zł

Sól + kizeryt - 394 + 130 = 524 zł

Niby nie dużo ale doliczając jeszcze koszty paliwa na drugi przejazd trochę się uzbiera. 

Nie wiem czy u mnie sól taka droga czy Korn Kali tanie ? 

Czyli widzę że mówisz także o kizerycie z firmy Kali. No to powiem Ci że fajne masz te ceny nawozów. Jeszcze w lokalizacji wpisane Konin to i ceny zboża lepsze. Eh..

U mnie nawet sól droższa bo po 1460 brutto.

Kizeryt od Kali - 1315 brutto z agroloku przy zamówieniu 10t.

A Korn kali u lokalnego dilera 1450 brutto.

Myślałem że on jest taki drogi a tu widzę że lokalny dostawca w kulki leci, muszę się dowiedzieć w agroloku ile by mnie wyniósł.

daro956    0

a wystarczajaca bedzie przysfajalnosc potasu i azotu stosowanego rzutowo?bo jednak jesli zostalo by to wysiane obok nasion to przysfajalnosc bylaby lepsza?

katopo    4

Co powiecie na taki plan:

Obornik +-30t

mocznik 300kg w dwóch dawkach

sól potasowa 150kg

lubofos 12 (P-12; K-20; Ca-5; Mg-4,5; S-10) 400kg

Tylko jak podliczę sobie koszt uprawy to na hektar wychodzi około 3000zł co cenach w ostatnim sezonie może czynić uprawę nieopłacalną.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się