Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

matava    19

Panowie, nad czym wy się tutaj rozwodzicie. Nawożenie kukurydzy jest bardzo proste

1) dążymy do stosunku NPK jak 2:1:2 np jak u mnie 180:90:180

2) dokonujemy korekty ze względu na zasobność gleby i nawożenie organiczne.

3) Należy pamiętać, że działanie nawozów naturalnych rozkłada się na lata.

4) Kukurydza bardziej reaguje na zasobność gleby niż na bieżące nawożenie.

5) Fosforan amonu(Polidap, Polimap) jest najsensowniejszym nawozem w podsiewacz.

6) Zasobność Mg należy utrzymywać w górnych granicach zasobności średniej, gdy jest mniej--> Kizeryt na szybko oraz Wapno magnezowe  jako jego źródło w kilkuletniej perspektywie.

7) kukurydza źle reaguje na sód.

8) najtańszym i najlepszym nawozem pod kukurydzę jest mocznik lub RSM

9) im lżejsza ziemia, tym więcej N lepiej dać pogłównie 

10) azot z mocznika jest podatny na ulatnianie, szczególnie gdy jest sucho, gorąco i gdy mamy wysokie pH gleby, straty mogą być b. duże nawet do 70%

11) w ostatnich latach często warto kukurydzę nawozić siarką.

12) kizeryt najlepiej rozsiać min. 2-3 tyg przed siewem

13) wyłączając sytuacje wyjątkowe, najlepsze jakościowo, cenowo i organizacyjnie są nawozy pojedyncze.

14) na kuku nie da się oszczędzać.

karolr2    180

Karol te dawki nawozowe które wymieniasz są na 1 ha czy konkretnie na te działki które wymieniłeś czyli; 1.60 i 1.90 bo jak na działki to jeszcze ujdzie ale jak na 1 ha to grubo poszłeś ponad normę :o

Piotrek na działki :) A teraz myślę żeby zamiast tego500kg npk dać z 350kg soli zawsze to by z 500zł zostało

Wiadomość z agroFakt.pl

jasko1993    10

Połowe tonażu odstawionej kukurydzy się należy prefermentu, a jak chcesz więcej to na jesieni chyba sprzedawali po 4zł/t. Plony na słabej ziemi powoli wzrastają ale przed tym 20lat pole nie było nawożone żadnym nawozem organicznym i siane tylko zboża. Kukurydza doprowadza glebę do kultury

kozik251    9

Co sądzicie o tym ,żeby mocznik wysiać rzutowo w ilości 250 kg na ha.A resztę nawozów tzn lubofos NPK (Ca, Mg, S) 3,5-10-18,5-(6-2,5-17) 

Z BOREM (B) 0,2 w ilości 800 kg do siewnika ?

Bartek72511    41

Nie taniej będzie dać polidap do podsiewacza i sól potasową rzutowo? to po pierwsze, a po drugie to nie wiem czy ktoś ci tak wysieje, bo np w monosemie maks koło 400 kg można ustawić o ile się nie mylę.

kozik251    9

Może i taniej ale trzeba dwa razy jechać A w tym nawozie jest jeszcze dużo siarki ,magnezu i wapnia trochę.

jasko1993    10

BEKERem max 400kg/ha ci wysieje, takiej dawki żaden siewnik nie da rady wysiać. nie lepiej polifoski z 300kg sypnąć w podsiewacz?

kozik251    9

Mój gaspardo wysiewa 700 kg na ha. To myślę dać tyle w polifosce niema tyle siarki wapnia i magnezu.w tym roku robiłem próbę na jednym polu siałem 300 kg soli 200 kg fosforanu w podsiewacz i 300 mocznika  a na drugim 300 mocznika i 400 yara corn w podsiewacz wszystko i ta kukurydza w której yara dałem w podsiewacz była dużo lepsza niż ta w pierwszej kombinacji.

Tomek90    191

Twoje porównanie nic nie warte wiesz kolego? Wogóle workowac 800kg/ha jedynie samego NPK, powodzenia i wytrwalości. 

onyks    2

kozik125 ja widze ze ty srednio wiesz o czym piszesz jezeli qq wyszla ci super na yarej corn to po co teraz chcesz dawac lubofos przeciez to sa nawozy zdecydowanie z innej polki zobacz na skald a wogole na dostepnosc skladnikow w pierwszym roku po zastosowaniu a po drugie dawanie wszystkiego kolo nasiona to lekka przesada

mrobak    3

Mój gaspardo wysiewa 700 kg na ha. To myślę dać tyle w polifosce niema tyle siarki wapnia i magnezu.w tym roku robiłem próbę na jednym polu siałem 300 kg soli 200 kg fosforanu w podsiewacz i 300 mocznika  a na drugim 300 mocznika i 400 yara corn w podsiewacz wszystko i ta kukurydza w której yara dałem w podsiewacz była dużo lepsza niż ta w pierwszej kombinacji.

300 kg soli i 200 fosforanu razem w podsiewacz?

Jeśli tak, to jesteś niepoważny, są badania, które wskazują na to, że maks dawką w podsiewacz jest 150-200 kg fosforanu amonu, gdyż większe działają już negatywnie na kiełkującą niedaleko roślinę poprzez zbyt duże zasolenie i nic więcej

tak na przyszłość

W podsiewacz tylko i wyłącznie fosforan amonu (POLIDAP, POLIMAP), chyba że fosfor bardzo wysoki, to można sobie wtedy nawet wiórów nasypać.

Na potas nie ma tam miejsca, chyba, że ktoś generalnie symbolicznie nawozi.

Azot należy podzielić.

Zostało już wielokrotnie w padaniach udowodnione, że takie podejście okazuje się być najlepsze.

kozik251    9

Nie sól była rozsiana rzutowo. W tym roku już kupiłem nawozy dałem sobie spokój z lubofosem . Dziś kupiłem polifoskę 6 . Wszystko będę dawał w podsiewacz około 450 kg a mocznik rzutowo. Przekonał mnie o tym kolega co roku tak aplikuje polifoskę na 100 ha i nie zauważył ubocznych skutków wschodów. Plony bardzo dobre uzyskuje z tym zasoleniem to nie koniecznie tak jest w tym wypadku w porównaniu u niego szybszy miała start kukurydza własnie gdzie dawał 450 kg polifoski 6 niż tam gdzie dawał 200 kg fosforanu myślę ,że z powodu siarki. A jak w mojej okolicy bardzie się opłacało kupić polifoskę 6 niż sól i fosforan.

dobi77    1

450kg w podsiewacz???  :blink: Ja nigdy bym nie zaryzykował takiej dawki. Ale każdy robi po swojemu. Ja dziele wieloskładnikowe w tym roku: część przedsiewnie, część w podsiewacz.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

ja aż tak wiele nie daje nawozu bo idzie sporo obornika i gnojowicy ale do 300kg polifoski 6  daje w podsiewacz i  wychodzi dobrze

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

ollo82    1

ja stosuje ok 50 ton obornika na wiosne  nastepnie 400 kg mocznika,300 superfosfatu i 300 soli potasowej.wszystko to mieszam za pomoca talezowki lub grubera w podziewacz daje 150 kg polifoski.ale to kukurydza na kiszonke.

kuba5997    6

Co sądzicie o takiej dawce: Obornik 50 ton. Przed siewem 250 kg mocznika oraz 100 kg saletrzaku to wymieszać z ziemią. W podsiewacz 200 kg polifoski 8 + dolistnie 3 razy dawka foliq + mocznik. Dawka na 1/ha kukurydza na kiszonkę klasa ziemi 3 4

Edytowano przez kuba5997

akaku    69

Ja na jesień zazwyczaj daje gnojowicę, na wiosne obornik i pod agregat 250kg mocznika a na podsiewacze 300kg Polifoski 8 a w tym roku chyba dam 300kg Polifoski 6. I wtedy oprsyki na zielko powschodowo a następnie zalerzy od pogody ale zazwyczaj 3 dawki odżywek i wtedy wszystko zalerzy od opadów :)

Co uważacie o takim nawożeniu kukurydzy na kiszonkę na 1 ha: 40 ton obornika bydlęcego,w podsiewacz 300 kg NPK z importu 8-19-29+S i przedsiewnie 250 kg mocznika. Czy może lepiej w podsiewacz dać 200 kg fosforanu amonu, a potas rzutowo.(przedplon kukurydza na kiszonkę, pod nią również dawany był obornik 40 t ).

knoro93    165

Jakie macie plony i na jakich ziemiach przy takim nawożeniu? Ja na 4-5 z przewaga 5 klasie 200 kg soli 300 mocznika 150 superfosforatu wzbogaconego 10,5 tony mialem mokrej 26 % a przy waszym nawożeniu to rozumiem ze 15 ton macie dodam ze działka widziała 300 kg wapmagu 3 lata temu wiecej nigdy wapna nie było.

Michalmeer    366

nawożenie 200 kg soli 60% i wymieszane z glebą

potem 240 fosforanu w podsiewacz

i około 180 kg azotu tak mniej wiecej poł na poł po wschodach

w zeszłym roku było nawożenie takie samo tylko fosforanu wyszło troche mało bo 170 kg w podsiewaczu .. średnio wyszło troche ponad 11 ton z ha fak że brakowało wody i ziemia mozajka

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się