Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek0808    2

Może w poprzednim roku miał obornik,albo po kukurydzy i gleba ma sporo fosforu to przy sprzyjających warunkach dlaczego nie?U mnie w rodzinie mocznika tyle nie daja,ale obornika sporo i bez soli i fosforanu cudów nie maja ale tak w zalezności od ziemi 8-11 ton.

knoro93    190

dlaczego twierdzisz że fosforu za dużo a mocznika za mało? daj jakiś argument...

ja bym powiedział że kukurydza potrzebuje fosforu dużo i jest wrażliwa na jego braki i inni stosują większe dawki... co do mocznika to dlaczego mało? sam sieję w granicach 250 kg mocznika i jakoś plony miałem jedne z lepszych tak patrząc na pola po okolicy

Kukurydza potrzebuje najmniej fosforu z NPK. Ot i caly argument. Poczytaj sobie o zapotrzebowaniach kukurydzy w danych fazach rozwojowych na składniki. Kukurydza potrzebuje fosforu na starcie w podsiewacz bo fosfor jest mało ruchliwy w glebie praktycznie wogóle dlatego umiejscawia sie go blisko korzeni dlatego kukurydza jest wrażliwa na jego braki. Po drugie niskie temperatury utrudniaja pobór fosforu. Troche sie poprawie nie policzyłem azotu w fosforanie amonu czyli jeśli chodzi o ilość azotu jest ok ale tego fosforanu bym do poniżej 200 kg dał.

daremw    128

dobrze może i najmniej go roślina potrzebuje, chociaż może bardziej prawidłowym określeniem będzie że najmniejszą ilością musimy dokarmiać z trzech podstawowych... ale z zasady zdecydowana większość gleb jest mało zasobna w fosfor i często są to ilości bardzo niskie, dlatego też myślę że zwiększenie dawki nie jest aż tak strasznym przestępstwem, zwłaszcza że fosfor jak wspomniałeś jest mało ruchliwy w glebie a kukurydza w praktyce nie okazuje skutków przenawożenia fosforem (pomijam nadmierne zasolenie gleby) co w przypadku N i K jest możliwe.

jak już tak wdaliśmy się w dyskusję to powiedz mi dlaczego daje się fosforan w podsiewacz zwłaszcza istotne jest to z tego powodu gdyż badania wykazują że fosfor powinien zostać umieszczony na odpowiedniej głębokości a najlepiej żeby był stosowany "pod pług" i istotne jest żeby znajdował się na głębokości minimum 10 cm a max 40 bo z tej warstwy gleby jest najlepiej pobierany, podsiewacz na glebach bardzo ciężkich na pewno nie zagwarantuje ci umieszczenia fosforu na głębokości powiedzmy 10- 20 cm (optymalne) dlatego też zasadnym w mojej opinii jest zwiększenie dawki chociaż nie koniecznie w sam podsiewacz

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    190

Zadałeś mi pytanie ale chyba sam odpowiedziałes sobie ;) Po pierwsze w mojej praktyce i mojej okolicy nikt nie sieje kukurydzy na glebach bardzo ciezkich bo słabo rośnie szczególnie na poczatku ponieważ wolno się  nagrzewa gleba. Jesli chodzi o fosfor to jest on w pełni pobierany jeżeli ph jest na odpowiednim poziomie i chyba fosfor jest najbardziej wrażliwy na ph gleby dlatego podstawą do ustalenia dawki musza być badania. Osobiście nie widziałeś pola ani nie słyszałem o takowym na którym azot został przedawkowany albo potas. Azot w sumie może i tak czasami po pryźmie kukurydza nie rośnie na tym miejscu ale to po pryźmie.

daremw    128

no wiesz... zasadniczo to powinieneś wiedzieć że wszystkie składniki są istotne i przykładowo potas potrafi też wpływać na akumulację azotu jak i fosforu w kukurydzy i zmiany proporcji w różnych fazach rozwojowych ale może szczegóły może sobie darujemy...

twierdzisz że azotem nie da się przenawozić... a żebyś się nie zdziwił... przenawożenie to również nawożenie pogłówne i przy nieodpowiednich warunkach lub po prostu zbyt dużą dawką może kukurydzę poprzypalać, no może bardziej liście ale to wpływa potem bezpośrednio na plon (bezsprzeczne ograniczenie fotosyntezy) także zasadniczo kukurydzę da się jednak przekarmić azotem.

dalej mówisz że nie da się przenawozić potasem.. nic bardziej mylnego... nadmiar potasu może wpływać na niedobory mikroelementów m in. żelaza, cynku, magnezu co moze powodować z kolei wolniejsze przyrosty, zmniejszenie intensywności poboru dwutlenku węgla, chloroza, zniekształcenia roślin, zahamowanie wzrostu

Edytowano przez daremw

milanreal1    291

Niedobór jak i przenawożenie zawsze jest niebezpieczeństwem. Jak kolega wyżej wspomniał, przenawożenie azotem to nadmierne wydłużenie wegetacji oraz wyższa wilgotność w czasie zbioru. A potas jest antagonistyczny względem magnezu i wapnia. Roślina pobiera potas w nadmiarze, a wapnia i magnezu za mało mimo dobrego odczynu gleby.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

knoro93    190

Dobrze przeczytać coś mądrego i sie czegoś nauczyć. Nie do końca chodziło mi o to że sie nie da przenawozić tylko że takie przypadki że ktoś da za dużo potasu albo azotu rzadko się zdażają powiem nawet że nie widzialem takiego przypadku. Dlatego przytoczyłem przykład jaki widziałem że po pryźmie obornika azot wypala młode siewki. To powiedzcie ile tego potasu albo azotu nalezy dać żeby zaszkodziło kukurydzy?

daremw    128

żeby to się dało tak bezsprzecznie określić to by ten temat nie miał tyle stron :) wystarczy przecież zmiana pogody i szlak trafia wyliczenia a i teoria czasami troszkę się mija z praktyką. to tak samo jak z fosforem... niby w glebach jest tylko jest jedno ale... jest sporo ale unieruchomionego w glebie, druga grupa to przyswajalny po rozpuszczeniu no i następny dostępny bezpośrednio. czyli niby jest ale go nie ma :)

mi w tym roku udało się np jedną działkę przenawozić azotem, w ziemię przedsiewnie poszło  właśnie jakieś 250 kg mocznika + 200 kg polidapu co daje 135 kg azotu tylko że jesienią poszło jeszcze około 30 ton obornika (minimum 120 kg azotu) a ze dwa tygodnie przed siewem jeszcze około 30 tys l gnojowicy (minimum 90 kg azotu) no i na jednej działce po przymrozkach (do -7) kukurydza zrobiła się żółta a na drugiej działce przy podobny nawożeniu w tym samy czasie była  praktycznie zieloniutka.

sumując dostarczałem kukurydzy 345 kg czystego azotu na 1 ha

Edytowano przez daremw

daremw    128

głupota? hmmm jedna działka zżółkła całkowicie a druga utrzymała się zielona lecz wilgotność nie była duża, kukurydza koszona chyba pod koniec października ale na szczęście wyszła ładnie a i krowy nie cierpią na dolegliwości żołądkowe. w tym roku było istne szaleństwo z koszeniem, na koniec września wszyscy po kolei pokosili tylko ja się wstrzymałem jeszcze kilka tygodni, ja nie narzekam, za to niektórzy mówili tylko: a co, ja to będę jadł? :) a niektórzy żałowali że nie poczekli z koszeniem... z miesiąc

daremw    128

no niestety nie ważyłem :) w każdym razie ci którzy kosili mówili że w porównaniu  do innych masy było dużo, z tym że tutaj samo nawożenie nie decyduje a termin siewu i pogoda a w ty roku była posiana wyjątkowo wcześnie i wilgoci miała do oporu po wschodach

a i to było koszone na kiszonkę a nie na ziarno

Edytowano przez daremw

Pawell18    13

żeby to się dało tak bezsprzecznie określić to by ten temat nie miał tyle stron :) wystarczy przecież zmiana pogody i szlak trafia wyliczenia a i teoria czasami troszkę się mija z praktyką. to tak samo jak z fosforem... niby w glebach jest tylko jest jedno ale... jest sporo ale unieruchomionego w glebie, druga grupa to przyswajalny po rozpuszczeniu no i następny dostępny bezpośrednio. czyli niby jest ale go nie ma :)

mi w tym roku udało się np jedną działkę przenawozić azotem, w ziemię przedsiewnie poszło  właśnie jakieś 250 kg mocznika + 200 kg polidapu co daje 135 kg azotu tylko że jesienią poszło jeszcze około 30 ton obornika (minimum 120 kg azotu) a ze dwa tygodnie przed siewem jeszcze około 30 tys l gnojowicy (minimum 90 kg azotu) no i na jednej działce po przymrozkach (do -7) kukurydza zrobiła się żółta a na drugiej działce przy podobny nawożeniu w tym samy czasie była  praktycznie zieloniutka.

sumując dostarczałem kukurydzy 345 kg czystego azotu na 1 ha

zapomniałeś o współczynniku nawozowym - składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych nie są w całości dostępne już w pierwszym roku.

naw_nat_wykorzystanie.jpg

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

panowie powiedzcie czy takie nawożenie będzie ok obornik koński około 30-35 ton hektar 300 kg mocznika, 200 kg fosforanu amonu, 300 kg soli potasowej, i 150 kg siarczanu magnezu jesienią był dany wapniak koszelewski 500 kg na hektar

daremw    128

magnez nie zaszkodzi, zasadniczo to nawet zastosowanie dawki powyżej potrzeb nie powinno nieść za sobą żadnych konsekwencji, niedobór natomiast jest zazwyczaj odczuwalny oczywiście negatywnie, dlatego ja bym nie rezygnował

Pajej    66

ja planuje pierwszy raz kuku i mysle dac 400kg wieloskładnika 7-18-28-(11) i 250 mocznika przed siewem. na 5-6 lisci w oprysku mocznik i siarczan magnezu po 5% 300l wody na ha i do tego mikro. to ma być ziarnówka. co źle myśle?

Rolnik z powołania :-)

knoro93    190

Z siarczanu mg nie rezygnuj,miałem raczej na myśli spore ilości potasu,ale jeśli qq pierwszy raz to łyknie ;)

A jakie ma znaczenie pierwszy raz czy juz kiedyś byla siana?

tomek0808    2

Zasadnicze?Jeśli po qq to z rozłożonej słomy jest bardzo dużo potasu i dawka rzędu 300kg soli na pewno nie będzie wykorzystana czyli strata pieniędzy,a to chyba podstawowy czynnik w gospodarstwie.

Pajej    66

a mi pomożecie? moje propozycje nawożenia sa na poprzedniej stronie. 

Rolnik z powołania :-)

szczepo14    9

U mnie wygląda to tak:

250 kg saletera

250 kg sól potasowa

250 kg polidap (200 kg przedsiewnie, 50 kg w podsiewacz)

250 kg mocznik

Odchwaszczenie: W tym roku Adengo.

Oprysk : (Bor+Cynk+Żelazo+Mangan/ 3l/ha Cropvit,Ekoplon)+Makroskładnik (w tym roku był Solinure MKP 0-52-35 / 5kg)+10 kg siarczan magnezu.

Edytowano przez szczepo14

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Zixov
      sprzedam kukurydze mokra małopolska okolice nowego sącza pisac lub dzwonic 888-364-868
    • Przez mx_racer
      Witam. Nie udało się mi skosić wszystkiej kukurydza na kiszonkę z powodu pogody więc reszte będę kosił na ziarno i kisił w big bagach. Mam pytanie. Ile czasu może lezeć takie ziarno kukurydzy prosto z pola żeby nie spleśniało? Czy może one lezeć pod chmurka czy musi być pod dachem? Czy jeśli popada na nie deszcz to coś się stanie? Pytam dlatego bo kosił będę jednago dnia,  a kisił pewnie pare dni potem. Widziałem jak u znajomego rolnika kosili i ziarno lezało na podwóru, a deszcz na nie padał tylko że on je sprzedał, a ja zamierzam zakisić. 
    • Przez bobcat2250
      Witam. Mam do wzięcia kilka hektarów ponad 5 letnich odłogów. Głównie V klasa, trochę IV i VI. Czy jakby polecieć na wiosnę gdzieś w marcu z Roundapem, potem w kwietniu z orką i w maju zasiać kukurydzę to czy coś by z niej było? Widziałem u obszarnika jak Zasiał kukurydzę po ugorze to urosła tylko na 1,3 - 1,5 metra podczas gdy na polu obok miała prawie 3 metry. Ktoś próbował tak robić, czy lepiej rok przesiać na przykład owsem?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni do kukurydzy. Do tej pory kosiliśmy pottingerem gt, ale że ilość kukurydzy do koszenia z roku na rok zbliża się do 20 ha, pora na coś większego. Niestety w promieniu 100 km tylko jedna firma świadczy usługi koszenia, a jako że w mojej okolicy nie ma większych hodowców spodziewać ich mógłbym się co najwyżej w listopadzie, bo w sezonie nikt nie będzie gnał sieczkarni przez 2 powiaty.
      Tak jak pisałem, potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni, ponieważ obsiewamy kukurydzę 4 rzędowym siewnikiem. Zależy mi na dobrej jakości sieczce, co najmniej to co wychodziło z pottingera gt. Mile widziany podbierak do trawy no i cena do 40 tys. 

I teraz tak, są dwie opcje:
      1.mengele sh30,kuhn mc 180 (jeśli ares 826 utarga ją na przednim womie, bo jazda do tyłu przez kiladziesiąt godzin jest dobra chyba tylko dla kaskaderów.) Niestety ciężko o ten model w polsce, nie wiem czy ma cepy, ale za to prosta konstrukcja, przy zakupie nie muszę się martwić o stan silnika, układu jezdnego,  hydrauliki etc...
       2.samojezdna - tu rodzą się obawy, więcej rzeczy może się popsuć, naprawy drogie lub bardzo drogie. 4 rzędowe maszyny są raczej starsze, pewnie ciężko o zakup jakichś pierdółek, bo zakładam że noże i podobne części są. Zależałoby mi na jak najmniejszej maszynie, ekonomicznej, bo i tak nie ma perspektyw na usługi. Na plus, to jeden traktor do transportu więcej, bo zwolniony z ciągania sieczkarni.
      W co celować, doczepiana, a może samojezdna? Jaka marka ma najlepsze zaplecze z częściami, czy mała sieczkarnia samojezdna musi być koniecznie stara, będzie mieć gniotownik? 
      Pozdrawiam!

• Przez raul4153
      witam co do tematu mam taki problem posiadam bvl 170 na 6 pił i przy wycinani kuku staja piły zwłaszcza te boczne dochodza do połowy wysokosci pryzmy i koniec winda idzie noz nie...na sucho jest ok....w balocie tne tylko tylnim i tez jest super prosze o pomoc

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.