Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

tespis17    21

Jeżeli dasz pełną dawkę glinu to nie możesz siać w pierwszym roku. Przypali Ci lub będą miejsca gdzie będzie przypalona.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

to jeszcze jedno pytanie czy jak w tym roku zastosuje glean w pszenicy to czy bez przeszkód można siać potem kukurydzę?

Nie powinno być problemów.

Mi się zdarzyło w tym roku posiać trawę z koniczyną i lucerną po 16 miesiącach od zastosowania gleanu w pełnej dawce i jest wszystko ok.

grego    218

no z etykiety wynika, że siać można podobnie jak rzepak, a pozatym będę stosował tylko 15g gleanu. Choć niektórzy twierdzą, że np rzepaku nie wolno siać po 9miesiącach mimo, iż etykieta mówi co innego.

farmer777    11

witam mam pilne pytanko nie wiem zabardzo gdzie o to zapytć więc pytam tu mam ok 4 ha ugorów i chce na wiosne zasiać na nich kukurydze i w sobote myśle to zorać na zime na wiosne na skiby nawóz uprawa i siew tylko czy nie jest jeszcze za wczas żeby to orać na zime chodzi mi czy nie zacznie rosnąć tawa? prosze o szybbką odpowieć

KRISS75    39

Starzy gospodarze mówią że do Wszystkich świętych powinno być zaorane więc masz jeszcze trochę czasu a w praktyce to różnie wygląda.

ChiquitaB    50

Witam.
W przyszłym roku planuje siać qq na ziarno.
Planuje już teraz nawożenie aby wiedzieć ile nawozów zamówić.
QQ będzie po pszenicy ( słoma została na polu) Większość pola 3kl i kawałek 0.5h lżejszy piach.
czy nawożenie:
200kg Polidapu w podsiewacz
200kg soli potasowej oraz 150 mocznika Przedsiewnie będzie odpowiednie?
Czy na ten piach coś dać ekstra jakiś składnik?
Odczyn Ph odpowiedni

knoro93    167

Ja bym tego mocznika pogłównie dał troche wiecej. No i odżywki z 2 razy dorzuć do tego z siarka borem i cynkiem.

ChiquitaB    50

Z mocznikiem nie będę szalał bo jeszcze osad z oczyszczalni był dany a gdzie lżejsza ziemia to poszedł obornik

garu    6

Ja bez obornika planuję dać tydzień przed siewem Sól 200kg przed samym siewem 300 kg Polifoski 6 wraz z 200kg Mocznika i do podsiewacza 200 kg Polidapu i pogłównie 150 kg mocznika kl. gleby 4a 4b

daremw    128

nie wiem tylko czemu tak późno sól... niby sieje się wtedy jak jest możliwość wejść w pole, dobry termin to nawet miesiąc przed siewem, potas się nie ulatnia a przynajmniej chlorki się wypłuczą. co do reszty nie dyskutuję, każdy ma swoje :)

chociaż zasadniczo to ja troszkę nie widzę sensu takiego siania chodzi mi tu głównie o polifoskę, daj więcej soli, potem w podsiewacz więcej polidapu i efekt ten sam :) wieloskładnikowe drożej troszeczkę wychodzą.

dajesz wpierw 120 kg czystego składnika (sól) a za parę dni dorzucasz jeszcze 90 kg (czystego w polifosce), z fosforem podobnie... 60kg przed siewem (w polifosce) a w podsiewacz 92 kg, z mocznikiem analogicznie. nie mówię że sposób nawożenia jest nieprawidłowy ale może ekonomiczniej by wyszło :) no i pomijając siew polifoski a zwiększając dawki pojedyńczych nawozów oszczędzasz sobie czas bo raz (no chyba że masz więcej hektarów do obsiania) mniej jedziesz w pole

Bartek72511    41

Dokładnie tak jest jak piszesz kolego. Ja kalkulowałem i polifoska dość drogo wychodzi. Ja stosuje mocznik, sól potasową i polidap. W tamtym roku stosowałem superfosfat i polidap w podsiewacz ale stwierdziłem że bez sensu bo nie dość że fosfor wychodzi drożej w superfosfacie to jeszcze dodatkowy przejazd z rozsiewaczem.  Ja sól wysiewam jak tylko idzie wjechać wiosną w pole. I takie jeszcze pytanko mam, sól nie wymaga mieszania z ziemią? może sobie ten miesiąc przeleżeć na wierzchu? 

daremw    128

potas przemieszcza się w glebie ale nie ulatnia się także z tym nie powinno być problemu :) ja myślę żeby z potasem wjechać przy ostatnich przymrozkach, nie wiem jak w innych cieplejszych regionach ale u nas często przymrozki długo potrafią się utrzymywać i siew soli chociażby na trawy często odbywa się jak resztki śniegu leżą :)

rolnik1986    15

Ja sialem mocznik przed agregat a tylko i wylacznie polifoske 6 w ilosci 400kg na ha w podsiewacz i nie bylo najgorzej ale to bylo na probe 1ha bo mi ze zboza zostalo. Ziemia wilgotna a slyszalem ze gdy sucho to mozna przypalic polifoska kielkujaca qq

daremw    128

jak warunki glebowo atmosferyczne mocno niesprzyjające to nawet fosforanem można przypalić oczywiście mówię o większych (może zbyt dużych) dawkach :) idealny przykład u mojego sąsiada ze 2 lata temu...

ogólnie to ja osobiście bym nie dawał potasu w podsiewacz a jednak jest go tam sporo w tej polifosce i właśnie o to tylko chodzi prawdopodobnie.

milanreal1    290

Dokładnie tak jest jak piszesz kolego. Ja kalkulowałem i polifoska dość drogo wychodzi. Ja stosuje mocznik, sól potasową i polidap. W tamtym roku stosowałem superfosfat i polidap w podsiewacz ale stwierdziłem że bez sensu bo nie dość że fosfor wychodzi drożej w superfosfacie to jeszcze dodatkowy przejazd z rozsiewaczem.  Ja sól wysiewam jak tylko idzie wjechać wiosną w pole. I takie jeszcze pytanko mam, sól nie wymaga mieszania z ziemią? może sobie ten miesiąc przeleżeć na wierzchu? 

No jednak dobrze byłoby wymieszać, pozostawiając na powierzchni kompleks sorpcyjny w wierzchniej warstwie gleby będzie przesycony potasem, głębiej mało go trafi.

daremw    128

No jednak dobrze byłoby wymieszać, pozostawiając na powierzchni kompleks sorpcyjny w wierzchniej warstwie gleby będzie przesycony potasem, głębiej mało go trafi.

a nie wyjdzie to samo jak potem ruszy z uprawkami wiosennymi przedsiewnymi?

Po co mocznik poglownie? 70% jak nie wiecej idzie w powietrze

zazwyczaj jednak sieje się go przed deszczem bezpośrednio także może jednak trochę mniej uleci w atmosferę

garu    6

co powiecie o ilościach w czystym skladniku rozumiem ze sugerujecie ze uzupełnić składniki w postaci polidapu i soli ale w jakich terminach przecierz niedam do podsiewacza 400kg polidapu.

Thomas2135    1211

Nawozy wieloskładnikowe są droższe, ale warto trochę wysiać, bo zawierają trochę makropierwiastków. Stosował ktoś z Was nawóz w podsiewacz w postaci mikrogranulatu? Na wiosnę chciałbym skorzystać z nowego usługodawcy siejącego kukurydzę, bo nie jestem zadowolony z dotychczasowego. Ma nowy siewnik i podobno tylko mikrogranulat może wysiać. Nie dopytywałem, ale kiedyś zadzwonię. Zastanawiam się czy warto to stosować i szukać takiego nawozu?

daremw    128

makropierwiastków? czyli fosfor potas i siarka w przypadku większości polifosek czyli osiągamy to samo  siejąc jednoskładnikowe oddzielnie, ewentualnie jak komuś zależy tak bardzo na siarce której nie ma w fosforanie czy soli to można dokupić siarczan amonu (cena nie wygórowana a zawartość składnika spora).

co do mikrogranulatów to nie wiem czy jest wielki sens aczkolwiek to zależy od warunków glebowych i pogody. mikrogranulat stosowany w kiepskich warunkach czyli warunki stresowe i słaba gleba pomoże wystartować i będzie prawdopodobnie efekt chociaż  na plon raczej wielkiego wpływu nie ma. kukurydza będzie ładniej wyglądała i większa możliwość uniknięcia przebarwień spowodowanych niedoborem fosforu i zakłóceń jego pobierania, na lepszych glebach to wogóle strata pieniędzy w mojej opinii. no ale tutaj każdy będzie miał swoją opinię prawdopodobnie bo każda gleba trochę inna, inna zasobność w składniki, zawsze jakaś różnica która utrudnia porównanie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji