Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
solek01    30

Uprawiam pierwszy raz kukurydzę na ziarno i mam pewne spostrzeżenia, widzę że omacnica atakuje każdą odmianę w innym stopniu. Mam 3 różne odmiany i najbardziej zaatakowała MAS22 i jeszcze co dziwnego to jeden kawałek mimo że wszystkie są obok siebie ścięła prawie w całości. Przez miedzę sąsiad ma jakąś odmianę pioniera to jest uszkodzona w bardzo małym stopniu. Plusem jest to że siewnik był ustawiony na wysiew około 94tyś nasion na ha i kukurydza jest gęściejsza i połamane łodygi wspierają się o sąsiednie rośliny. sąsiad siał około 84tyś na ha i dużo jest prześwitów, dodam że mamy średnie ziemie, miejscami glina. Od początku wrzesnia było u nas (podkarpacie) słonecznie i niektóre liście zrobiły się fioletowe, myślę że to objawy niedoboru fosforu. 

fireseba    101

Ja mam na każdej kukurydzy jedną kolbę, trzeba siądź max 100tyś nasion na ha(z tym że ziemia wilgoć trzyma) by nie musiała rosnąć jak głupia tylko mogła dobrze rozrastać i wykształcać kolby, to chyba najważniejsze. Ci co sieli po 120-130tyś nasion mają po 3-4 kolby...

@Romek jak na pierwszy raz to potasu 200kg, mocznika 200kg przedsiewnie i fosforu 200kg w podsiewacz do tego jeszcze gnojowicy tyle że nie widać ziemi. W fazie 6 liści daj rostrów 6% mocznika z CIEPŁĄ wodą(to ważne by nie wypaliło) i po tygodniu to samo aż do momentu gdy zacznie się łamać. Zobaczysz że jak na pierwszy raz będziesz miał lepszą ququ niż sąsiad który sieje od lat. Co do magnezu to ciekawa sprawą jest siarczan magnezu, podobno daje dobrego kopa ale jeszcze nie praktykowałem, w przyszłym roku spróbuje bo ziemia trzyma ph w normie.

To jest moja opinia, zdania mogą być podzielone.

Edytowano przez fireseba

Wiadomość z agroFakt.pl

rolnik1986    15

Popieram siarczan magnezu to dobra rzecz otwiera pory w roslince dlatego podajac go z odzywka roslinka wchlania lepiej papu

Tomek90    196

Ja mam na każdej kukurydzy jedną kolbę, trzeba siądź max 100tyś nasion na ha(z tym że ziemia wilgoć trzyma) by nie musiała rosnąć jak głupia tylko mogła dobrze rozrastać i wykształcać kolby, to chyba najważniejsze. Ci co sieli po 120-130tyś nasion mają po 3-4 kolby...

@Romek jak na pierwszy raz to potasu 200kg, mocznika 200kg przedsiewnie i fosforu 200kg w podsiewacz do tego jeszcze gnojowicy tyle że nie widać ziemi. W fazie 6 liści daj rostrów 6% mocznika z CIEPŁĄ wodą(to ważne by nie wypaliło) i po tygodniu to samo aż do momentu gdy zacznie się łamać. Zobaczysz że jak na pierwszy raz będziesz miał lepszą ququ niż sąsiad który sieje od lat. Co do magnezu to ciekawa sprawą jest siarczan magnezu, podobno daje dobrego kopa ale jeszcze nie praktykowałem, w przyszłym roku spróbuje bo ziemia trzyma ph w normie.

To jest moja opinia, zdania mogą być podzielone.

A gdziesz to sieje po 100tyś/ha i wiecej chlopie co Ty piszesz. Na ziarno 70-85tys w zależności od zasobnosci gleby w wode i skladniki pokarmowe i popraw nawożenie bo szaleńczo to wygląda :S

fireseba    101

Wszyscy w moich stronach sieją od 120 do 130tyśna ha. Jak porobili pryzmy to nawet ich nie widać. Więc optimum na glebach cięższych wynosi 85-95tyś na ha(kiszonka)

W tym roku zebrałem tyle kukurydzy z 4ha że kilka lat temu mój ojciec nie miał tyle z 8ha :). Odmiana jaką siałem to pioneer PR39A98 FAO240, mimo suchego roku mam 1000m*3 w jednej pryzmie

Thomas2135    1216

Te kiszonki to chyba na biogaz, albo dla opasów. Wysokowydajna krowa bez innych pasz energetycznych nie pociągnęłaby długo na takiej kiszonce. Wejdź na stronę Pioneera i sprawdź jaka jest tak na prawdę optymalna obsada roślin.

malorolny121    25

Obsada 120-130tyś na ha i pewnie kosisz po samej ziemi żeby nic nie zostało łodyg. Toc tam 50% zbędnego balastu który musi krowa przez d...e przewalić.

Tomek90    196

Wszyscy w moich stronach sieją od 120 do 130tyśna ha. Jak porobili pryzmy to nawet ich nie widać. Więc optimum na glebach cięższych wynosi 85-95tyś na ha(kiszonka)

W tym roku zebrałem tyle kukurydzy z 4ha że kilka lat temu mój ojciec nie miał tyle z 8ha :). Odmiana jaką siałem to pioneer PR39A98 FAO240, mimo suchego roku mam 1000m*3 w jednej pryzmie

Im gleba cięższa/lepsza tym obsada wieksza, im słabsza tym obsada mniejsza a nie odwrotnie.

fireseba    101

Obsada 120-130tyś na ha i pewnie kosisz po samej ziemi żeby nic nie zostało łodyg. Toc tam 50% zbędnego balastu który musi krowa przez d...e przewalić.

Nie pisałem że ja tak sieję, tylko rolnicy na moich terenach. W tym roku wysiewałem od 85 do 90tyśna ha. Co do balastu to niestety taki rok, koszona była ok 30cm nad ziemią, tylko po to bo całe lato i jesień nie padało i krucho jest z paszami objętościowymi dla krów.

Edytowano przez fireseba

malorolny121    25

A niech mnie ktoś oświeci jaki jest tego siania sens. Koszenie tylko kemperem na ziarno to chyba tylko zwykłym chederem do zboża. Opryski to zawsze coś wygniecione.

marcinekg87    0

powodem węższego siewu jest mało ziemi a jeśli kupić to za 30 tyś w górę za np za glebę o różnych klasach. a np jeśli mam 4 ha kukurydzy i jeśli rozstaw rzędów o 10 cm to na 4 ha przyjdzie dodatkowo 1ha nasion czyli wysiejemy nasion na 5 ha na powierzchni 4 ha a ta kukurydza na kiszonkę i kosi u mnie gość z komperem

a jakość kiszonki będzie podobna?

lamboEVO100    175

Piszesz bzdury i tyle, więcej Ci napewno nie urośnie.

W tym roku zasiałem co 14-15cm a sasiad obok zasiał 10cm albo i mniej bo strasznie gęsta była. Jak przyszedł sierpień to mi się ojciec kazał w głowę puknąć i więcej tak rzadko nie siać bo u sąsiada była strzasznie gęsta i 0,5m większa, Jak przyszło zbierać to zgadnij kto więcej zebrał? To że kuku będzie gęsta i wysoka to nie oznacza, że dużo zbierzesz. Liczy się kolba która jak ważyłem to miała 200-250g x obsada to już spory plon. A u sąsiada to od drogi to te kolby za ciekawo nie wyglądały a po jego polu nie chodziłem.

robzombie    10

Zgadzam się z przedmówcą. Siejemy na kiszonkę (biogaz) max. 92 tys. , a odmiany o FAO pow. 300 , 80-85 tys. Są rolnicy którzy sieją pow. 100 tys. , ale plony i s.m. są tam niższe ..

Edytowano przez robzombie

malorolny121    25

Zamiast zwężać rzędy można zasiać gęściej w rzędzie i to samo. Tylko jaki to ma sens. QQ potrzebuje światła i swobody do wiązania ziarna w kolbach i oczywiście składników pokarmowych. to już wolałbym zasiać normalną obsadę dawka nawozu zwiększona. I dokupić mokrego ziarna qq , zakisić w big-bagu i dodawać bydłu do kiszonki

Edytowano przez malorolny121

fireseba    101

Sam jestem ciekaw czy będzie lepiej rosła, na pewno więcej nasion nie posiejesz(tak jak wyżej z mało światła i wody)

szopen    28

W niektórych latach przy dostatku wody i dużej ilości słońca można uzyskać większy plon ale jest czas siewów to trudno to przewidzieć. Ja na piachu V-VI kl. sieję 84 tys a na lepszej ziemi, wczesną odmianę 88 tys.

grego    218

Pytanie może nieco z innej beczki bo zastanawiam się czy nie spróbować zasiać kukurydzy na ziarno. Dodam, że nigdy jej jeszcze nie siałem, nie mam siewnika, kombajnu suszenie też odpada wiec tylko mokra była by odstawiana. Czy to się w ogóle będzie opłacało bo dużo osób mówi, żebym dał sobie spokój?

saszeta    73

dużo osób mówi też że na wsi nic się nie opłaca. A jednak ciągle robią to samo

Z prostych upraw to rzepak i kukurydza są najbardziej opłacalne

grego    218

to jeszcze jedno pytanie czy jak w tym roku zastosuje glean w pszenicy to czy bez przeszkód można siać potem kukurydzę?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji