Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

mf25    7

Ja w tamtym roku stosowalem titus z mustangiem w fazie chyba 8 lisci wczesniej nie dalo wjechac deszcze ciagle padaly i mokro qq wykrzywilo mi balem sie tez o nia siana na ugorze w tym roku dopiero 2 rok uzytkuje sialem bez wapna bo pozno wziolem qq stanela na ok 2 tyg xD niepotrzebnie dalem gorne dawki 1 raz qq sialem ogolnie polozylo ja tez totalnia zbladla itp. nie dawalem zadnych odrzywek a plon 8,5t 25 albo 26% wilgoci gdzie ph 4.8 mysle ze jak na ugor byl to zadowalajacy plon w dodadtku susza byla w wakacje

karolr2    183
bialy2005    208

U mnie tez bieda szczególnie na jednej dziłce ale to od niskiego pH ewidentnie wapno dane pod agregat ale pod przedplon ( żyto) teraz na wiosne przyorane i warstwa odkwaszona poszła wgłab warstwy ornej. I teraz mam tak ze rzadek ladny obok słaby i tak na przemian gdzie rzadek trafił na wierzch czyli odkwaszona to jakos rosnie a gdzie na spód to tragedia poprostu :( zachciało mi sie kuku na słabszych działkach dobrze ze zasiałem troszke wiecej bo i tak pewnie zbiore mniej niz zwykle z mniejszego areału. Na drugiej działce troszke lepszej znowu hektar mi dziki masakrowały 3 razy siałęm i dopiero ma 2-3 liscie a reszta juz ma ze 30-40cm

Dostarczam wapno nawozowe  głownie z kopalni Kieleckich weglanowe Morawica  i z magnezem Radkowice. Kontakt PW lub tel 602888262

Wiadomość z agroFakt.pl

karolr2    183

Ja wapnowałem na jesieni na tej działce z której są fotki. Na drugiej wapnowałem na wiosnę w tamtym roku pod kuku to w tamtym roku była kapitalna a w tym coś się kuli choć nawożenie wyższe. Mam nadzieje że jak przyjdą cieplejsze dni to coś się ruszy. A z tymi dzikami to zaczyna się robić problem wszędzie

pawel885    797

Na pierwszej fotce masz strasznie fioletowe rośliny - ile dałeś fosforu? Ten rok jest ciepły i w miarę suchy - przynajmniej u mnie i na okolicy nawet przy słabszym nawożeniu takich roślin nie widać, co innego w poprzednich latach z zimnym i mokrym majem/czerwcem

mf25    7

QQ jak narazie sa do bani u mnie w regionie blade fioletowe i po gradzie

karolr2    183

Na pierwszej fotce masz strasznie fioletowe rośliny - ile dałeś fosforu? Ten rok jest ciepły i w miarę suchy - przynajmniej u mnie i na okolicy nawet przy słabszym nawożeniu takich roślin nie widać, co innego w poprzednich latach z zimnym i mokrym majem/czerwcem

300kg npk 8-20-30 + 100kg soli + 200 fosforanu w podsiewacz azotu nie pamiętam ale chyba 300kg mocznik + saletrzaku 100kg. Przedplon pszenżyto wapno na ściernisko a po nim groch z facelią pod talerzówkę późną jesienią i na wiosnę obornik.Więc powinno być ok

Darekpol    12

Gdzie mieszkasz? Bo ten rok jest mokry i zimny.

pawel885    797

Płn Mazowsze, od 5-10 maja jest ciepło, ostatnie dni trochę chłodniej, przeszło kilka burz ale ogólnie sucho jest

milanreal1    291

Na takie nawożenie jak piszesz to naprawdę źle wygląda. U mnie ma 8 liści, tylko trochę kolorek słaby i miałem dziś dać odżywkę, ale deszcz mnie pogonił. Pokombinuj z odzywkami a jeszcze się ruszy ;)

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

rk1    5

Ja też mam dość słabą kukurydzę chociaż nawożenie nie było małe i jeszcze gnój na zimę poszedł pod część działek i tam też jest dość słaba. Moja ma średnio 6- 8 liści i jutro jadę z odżywką maksum pk może to ją ruszy bo w ziemi jeszcze duże zapasy nawozu, który jest słabo pobierany. Dodam, że bezpośrednio po siewie przyszedł bardzo duży deszcz i ziemia zrobiła się jak skała i QQ bardzo długo wschodziła.

knoro93    190

Panowie kukurydza ma jakies 40 cm planuje jej dać 2 razy dożywianie. Jechać już z pierwszym czy jeszcze poczekać z tydzien? Planuje dać foliq fosforowy 5l, 14 kg siarczanu, cynk, 15 kg mocznika i tytanit. I kiedy sypać drugą dawke bo z tego co tutaj wyczytuje to są różne szkoły. Dawać teraz czy w ostatni termin kiedy bd mógł w nią wjechać traktorem?

karolr2    183

Najlepsza odżywka to ta z nieba tylko coś świecić nie chce. Może jutro jak mi się zechce to prysnę mocznikiem z siarczanem. Ile tego mocznika do beczki 400litry sypiecie? Czy jak dam 25kg i 25 kg siarczanu to będzie git?

mf25    7

Odrzywki i te dolistne nic nie dadza bo za zimno i mokro jest , najlepiej jak bedzie cieplo dopiero wtedy z odrzywka ruszyc szkoda kasy

damianzetor9540    1453

Kolego to oprysk ją tak zmasakrował.Prawdopodobnie mustang. Przeczytaj sobie etykiete a w niej uwagi. Prawdopodobnie masz którąś z odmian wrażliwych na niego. Jednego roku robiłem poprawke na komose w takiej 40 centymetrowej i całe 2 ha tak położyłem. Tylko już nie pamiętam czy robiłem ją mustangiem czy chwastoxem. Pociesze Cię że się za kilka dni podniesie. Będzie miała takie kolanko przy ziemi. Jakiś wpływ na plon pewnie to ma ale teraz już nic nie zrobisz, pozostaje jedynie czekać. Daj znać co z nią dalej się będzie działo.

Będzie nauczka na przyszłość :( Przebarwien właśnie nie ma żadanych, wygląda tak samo jak inna qq.

Będę czekał, jak coś to napiszę.

knoro93    190

Ponawiam pytanie kiedy stosujecie drugą dawke? sypać teraz czy czekać do ostatniego momentu gdy bd mógł wjechać traktorem. Przedsiewnie poszło 170 kg mocznika teraz planuje 150.

rafffffff    5

Witam co sadzicie o odzywieniu kuku taka mieszanka odzywki Adobe bor 3l/ha + Adobe cynk 2l/ha kukurydza ma obecnie 6-7 lisci?

matava    19

wapnować będę na jesień, a teraz mi chodzi o nawóz który ma najwięcej wapnia, może polifoska ?

W takich przypadkach zawsze polecam pół dawki randapu.

johnsoon    7

Odrzywki i te dolistne nic nie dadza bo za zimno i mokro jest , najlepiej jak bedzie cieplo dopiero wtedy z odrzywka ruszyc szkoda kasy

Teoretycznie odżywki daje się właśnie w okresach złej pogody gdy kukurydza słabo pobiera składniki. Gdy jest ciepło i kukurydza ma wszystko w glebie po co wiec stosowac odżywki??? zmiana pogody ze złej na bardzie optymalna jest według mnie mylona z efektem działania odzywek...

Jest to naturalna kolej rzeczy, że kiedy robi się ciepło i sucho kukurydza "wystrzela jak szalona"

Najlepsza odżywka to ta z nieba tylko coś świecić nie chce. Może jutro jak mi się zechce to prysnę mocznikiem z siarczanem. Ile tego mocznika do beczki 400litry sypiecie? Czy jak dam 25kg i 25 kg siarczanu to będzie git?

Dokładnie. Najważniejsza jest pogoda.

Mocznika 25kg bedzie idelanie, ale magnezu to daj w zależnosci czy jest to pieciowodny -10kg, jeżeli siedmiowodny -15kg oczywiście na 400l

Ponawiam pytanie kiedy stosujecie drugą dawke? sypać teraz czy czekać do ostatniego momentu gdy bd mógł wjechać traktorem. Przedsiewnie poszło 170 kg mocznika teraz planuje 150.

Jeśli nie widać niedoboru azotu to ja bym wjeżdzal jak napozniej.

zdzichu124    0

Mowicie ze zle zrobilem ze najpierw dalem mocznik poglownie a tydzien po tym pryskalem na chwasty. A co z 250kg/ha danym przedsiewnie? Przeciez chwasty maja do niego dostep, to co zmienia to ze dalem 100kg poglownie. Wydaje mi sie ze mam racje jesli nie to prosze o wyjasnienie.

knoro93    190

Przedsiewnie musisz dać tak czy siak. A pogłównie już możesz jakoś kombinować z zabiegami. Dając mocznik przed opryskiem zasilasz chwasty a mógłbyś tego uniknąć robiąc oprysk najpierw. Tak wogólne to chwasty według mnie powinny być zwalczane doglebowo po siewie. Co z tego że oprysk dolistny jest tanszy skoro pryskając pogłównie chwasty do momentu oprysku wyciągną napewno nie mało składników a jak wiadomo składniki to nawozy czyli na niczym tu sie nie zaoszczedzi.

matava    19

To akurat jest dość kiepski powód. Dużo większe znaczenie ma to, że kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie i silnie ogranicza plon. Nie bez znaczenia są również strawy wody na transpirację przez chwasty.

tomek0808    2

Dokładnie.Podsumowując:lepiej nie zasilać chwastów azotem przed herbicydem bo po oprysku odżywiona qq i tak zastopuje.

marcin2057    21

u mnie kukurydza ma już po 6-8 liści lecz na co niektórych roślinach liście zrobiły się ciemno fioletowe, tak jakby brak fosforu lecz np w jednej rajce wszystkie obok są ładnie zielone a tu jedna fioletowa i jak narazie jest bardzo mokro czym to jest spowodowane

soltys48    953

zimno może wywoływać również takie efekty

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Adam521
      Witam mam pole które będę wapnował teraz na jesieni ale muszę także uzupełnić potas w glebie też na jesieni bo na wiosnę chcę dać podłoże popieczarkowe i teraz mam takie pytanie czy ktoś z was stosował potas w formie soli potasowej w krótkim odstępstwie czasu po wapnie węglanowo magnezowym, słyszałem opinię że można go nawet zmieszać od razu w siewniku z solą potasową ale jak dla mnie jest to trochę niedorzeczne (mieszać chlor z wapniem) bo z tego co wiem musi być chociaż 4 tyg odstępu.
      Proszę was o opinie.
    • Przez Zixov
      sprzedam kukurydze mokra małopolska okolice nowego sącza pisac lub dzwonic 888-364-868
    • Przez mx_racer
      Witam. Nie udało się mi skosić wszystkiej kukurydza na kiszonkę z powodu pogody więc reszte będę kosił na ziarno i kisił w big bagach. Mam pytanie. Ile czasu może lezeć takie ziarno kukurydzy prosto z pola żeby nie spleśniało? Czy może one lezeć pod chmurka czy musi być pod dachem? Czy jeśli popada na nie deszcz to coś się stanie? Pytam dlatego bo kosił będę jednago dnia,  a kisił pewnie pare dni potem. Widziałem jak u znajomego rolnika kosili i ziarno lezało na podwóru, a deszcz na nie padał tylko że on je sprzedał, a ja zamierzam zakisić. 
    • Przez bobcat2250
      Witam. Mam do wzięcia kilka hektarów ponad 5 letnich odłogów. Głównie V klasa, trochę IV i VI. Czy jakby polecieć na wiosnę gdzieś w marcu z Roundapem, potem w kwietniu z orką i w maju zasiać kukurydzę to czy coś by z niej było? Widziałem u obszarnika jak Zasiał kukurydzę po ugorze to urosła tylko na 1,3 - 1,5 metra podczas gdy na polu obok miała prawie 3 metry. Ktoś próbował tak robić, czy lepiej rok przesiać na przykład owsem?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni do kukurydzy. Do tej pory kosiliśmy pottingerem gt, ale że ilość kukurydzy do koszenia z roku na rok zbliża się do 20 ha, pora na coś większego. Niestety w promieniu 100 km tylko jedna firma świadczy usługi koszenia, a jako że w mojej okolicy nie ma większych hodowców spodziewać ich mógłbym się co najwyżej w listopadzie, bo w sezonie nikt nie będzie gnał sieczkarni przez 2 powiaty.
      Tak jak pisałem, potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni, ponieważ obsiewamy kukurydzę 4 rzędowym siewnikiem. Zależy mi na dobrej jakości sieczce, co najmniej to co wychodziło z pottingera gt. Mile widziany podbierak do trawy no i cena do 40 tys. 

I teraz tak, są dwie opcje:
      1.mengele sh30,kuhn mc 180 (jeśli ares 826 utarga ją na przednim womie, bo jazda do tyłu przez kiladziesiąt godzin jest dobra chyba tylko dla kaskaderów.) Niestety ciężko o ten model w polsce, nie wiem czy ma cepy, ale za to prosta konstrukcja, przy zakupie nie muszę się martwić o stan silnika, układu jezdnego,  hydrauliki etc...
       2.samojezdna - tu rodzą się obawy, więcej rzeczy może się popsuć, naprawy drogie lub bardzo drogie. 4 rzędowe maszyny są raczej starsze, pewnie ciężko o zakup jakichś pierdółek, bo zakładam że noże i podobne części są. Zależałoby mi na jak najmniejszej maszynie, ekonomicznej, bo i tak nie ma perspektyw na usługi. Na plus, to jeden traktor do transportu więcej, bo zwolniony z ciągania sieczkarni.
      W co celować, doczepiana, a może samojezdna? Jaka marka ma najlepsze zaplecze z częściami, czy mała sieczkarnia samojezdna musi być koniecznie stara, będzie mieć gniotownik? 
      Pozdrawiam!

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.